Προβληματικος γάμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    12

    Προβληματικος γάμος

    Με τον άντρα μου είμαι 10 χρόνια παντρεμένη και έχουμε ένα μωρό 2 χρόνων. Για πολλούς λόγους έχουμε απομακρυνθεί σαν ζευγάρι. Βασικά θεωρώ ότι έχει επέλθει οριστική ρήξη και η αλήθεια είναι ότι και εγώ ήμουν σε άρνηση να το δεχτώ και ο σύζυγος μου. Σχεδόν σε καθημερινή χρήση τσακοωνομαστε χωρίς λόγο πολλές φορές μπορεί να τον ρωτήσω πχ τι κάνει ή πως ήταν η μέρα του και να με βρίσει. Με απαξιώνει σαν μάνα, σαν συζηγο, σαν νοικοκυριά γενικά σαν άνθρωπο. Δεν κάνω τίποτα σωστά και είμαι γενικά ανίκανη. Το πρόβλημα μου είναι ότι όλα αυτά τα λέει μπροστά στο παιδί και όσο και να τα αγνοώ εγώ θεωρώ ότι αυτή η συμπεριφορά από τον πατέρα στην μητέρα μπορεί να προκαλέσει αθεράπευτες πληγές στη ψυχούλα του. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να του εξηγήσω ότι η συμπεριφορά του βλάπτει το παιδί αλλά δεν υπάρχει καμία πλέον επικοινωνία μεταξύ μας. Γενικά με απεχθάνεται. Ωστόσο είναι ένας πολύ καλός άνθρωπος και πολύ καλός πατέρας που έχει φορτωθεί πολλά τον τελευταίο χρόνο καθώς έχω χάσει τη δουλειά μου. Και ξέρω ότι προσπαθεί πολύ για να μη λείψει τίποτα στο παιδί. Το πρόβλημα του είναι με μένα :-( πραγματικά δεν ξέρω πως θα προστατέψω το παιδί μου από αυτή τη κατάσταση. Δεν θέλω να μεγαλώσει σε ένα σπίτι όπου ο πατέρας βρίζει τη μάνα από το πρωί μέχρι το βράδυ. Είμαι σε απόγνωση. Υ. Γ. Δεν είναι λύση το διαζύγιο καθώς αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το υποστηρίξω οικονομικά.

  2. #2
    Καλησπέρα! Ανεξαρτήτως από το τί τελικά θα κάνεις με τον γάμο σου, θα πρέπει πάση θυσία να σταματήσετε τους τσακωμούς και τα βρισίδια στο σπίτι, εφόσον ενδιαφέρεσαι να προστατέψεις το παιδί.
    Το παιδί σας ήδη ζει σε ένα άσχημο περιβάλλον, ήδη ακούει, βλέπει και νιώθει την άσχημη ατμόσφαιρα, τα ξεσπάσματα και τις εντάσεις σας. Και επειδή "μοναχός καυγάς δεν γίνεται" όπως λέει και η παροιμία, ας μην του μιλάς του άντρα σου όταν αρχίζει να φωνάζει, φεύγε σε άλλο δωμάτιο και κλείνε την πόρτα, μην συνεχίζεις την κουβέντα.
    Προσπαθήστε να κάνεις αυτό.

  3. #3
    Πολύ καλός άνθρωπος και πολύ καλός πατέρας, λες, όμως δεν σε σέβεται και σε βρίζει συνέχεια και το κάνει αυτό μπροστά στο παιδί. Έχει κάποιος από τους δύο πρόβλημα με αλκοόλ και δημιουργούνταν τέτοιες εντάσεις;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Πολύ καλός άνθρωπος και πολύ καλός πατέρας, λες, όμως δεν σε σέβεται και σε βρίζει συνέχεια και το κάνει αυτό μπροστά στο παιδί. Έχει κάποιος από τους δύο πρόβλημα με αλκοόλ και δημιουργούνταν τέτοιες εντάσεις;
    όχι κανένας δεν έχει κάποια εξάρτηση. Το γεγονός ότι έχουμε αποτύχει ως ζευγάρι δεν θεωρώ ότι μας κάνει κακούς ανθρώπους ή κακούς γονείς. Όταν λέω ότι με βρίζει εννοώ ότι με απαξιώνει πχ με το παραμικρό θα πει ότι δεν έκανα καλά το φαγητό, δεν καθάρισα καλά το πάτωμα, δεν προσέχω το παιδί, γενικά τα κάνω Όλα λάθος και όλα αυτά με υποτιμητικό τρόπο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Πολύ καλός άνθρωπος και πολύ καλός πατέρας, λες, όμως δεν σε σέβεται και σε βρίζει συνέχεια και το κάνει αυτό μπροστά στο παιδί. Έχει κάποιος από τους δύο πρόβλημα με αλκοόλ και δημιουργούνταν τέτοιες εντάσεις;
    Όταν λέω ότι με βρίζει εννοώ ότι με απαξιώνει πχ με το παραμικρό θα πει ότι δεν έκανα καλά το φαγητό, δεν καθάρισα καλά το πάτωμα, δεν προσέχω το παιδί, γενικά τα κάνω Όλα λάθος και όλα αυτά με υποτιμητικό τρόπο. Προσπαθώ να μη μπαίνω στη διαδικασία να τσακωθω αλλά μέσα στη καθημερινότητα υπάρχουν θέματα που πρέπει να τα συζητήσουμε πχ το σούπερ μάρκετ ή το σέρβις του αυτοκινήτου ε οτιδήποτε και να πω γίνεται μια έκρηξη βασικά νοιώθω ότι και που αναπνέω τον ενοχλεί

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    ΟΚ, τα λες για να ξεσπάσεις, αλλά αν έχω καταλάβει καλά διαζύγιο δεν παίζει, να αλλάξει κάτι δεν παίζει, άρα τι θα ήθελες να συζητήσουμε;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    ΟΚ, τα λες για να ξεσπάσεις, αλλά αν έχω καταλάβει καλά διαζύγιο δεν παίζει, να αλλάξει κάτι δεν παίζει, άρα τι θα ήθελες να συζητήσουμε;
    Προσπαθώ να σκεφτώ ένα τρόπο με τον οποίο θα μπορέσω να τον πείσω ότι ο τρόπος του βλάπτει το παιδί. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλοδεχουμενο ή και κάποιο σχετικό βιβλίο ίσως.

  8. #8
    Αν όλα αυτά που κάνεις τον ενοχλούν, τότε μήπως ο άντρας σου έχει εξωσυζυγική σχέση... Είναι πολύ συνηθισμένο να του φταίνε όλα όταν υπάρχει κάτι άλλο, το έχω δει σε φίλες και γνωστές μου.
    Αν συμβαίνει αυτό πρέπει να το ξέρεις, πρέπει να το μάθεις με κάποιον τρόπο εγκαίρως για να κανονίσεις κι εσύ την πορεία σου, πριν σε προλάβουν τα γεγονότα.
    Έχετε ακόμα σχέσεις ή όχι;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by CRYSA View Post
    Προσπαθώ να σκεφτώ ένα τρόπο με τον οποίο θα μπορέσω να τον πείσω ότι ο τρόπος του βλάπτει το παιδί. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλοδεχουμενο ή και κάποιο σχετικό βιβλίο ίσως.
    Καλησπέρα .

    Εφόσον θέλεις να κάνεις την προσπάθεια σου και είναι απόλυτο σεβαστό θέλεις να συζητήσουμε το ενδεχόμενο να ζητήσετε βοήθεια και οι δύο από κάποιον ειδικό?

    Ειναι πολύ καθοριστικό ότι έχεις πλήρη αυτογνωσία αυτή την περίοδο στο τι έχει προτεραιότητα ..
    Φυσικά δεν είστε εσείς και τα οποία προβλήματα σας .
    Ειναι επιτακτική ανάγκη σε πρώτη φάση να σταματήσουν οι καυγάδες και ειδικά η απαξίωση σας στα μάτια του παιδιού σας ..

    Δύο χρόνων δεν είναι μικρό μην το υποτιμάται .
    Τα παιδιά αντιλαμβάνονται τα πάντα και ειδικά τα αντιλαμβάνονται μέσα από την ένταση της φωνής και τις κινήσεις του σώματος σας και φαντάζομαι δεν θα είναι ήρεμες σε εσάς ...

    Βρείτε αρχικά ένα κώδικα σωστής επικονινωνιας που θα έχετε μπροστά στο παιδί και μετά προχωράτε και στα υπόλοιπα .
    Δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που δεν χωρίζει για οικονομικούς λόγους πλέον ,δυστηχως .

    Έχεις συζητήσει μαζί του να πάτε σε ένα ειδικό μόνο και μόνο για το παιδί αρχικά ?

    Έχεις μπει στην διαδικασία να ψάχνεσαι για δουλειά που μπορεί αργότερα αν σε περίπτωση δεν φτιάξουν τα πράγματα να μπορέσεις να φύγεις από αυτό τον γάμο και να μην σε κρατάει μόνο το οικονομικό?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Ο τρόπος του βλάπτει το παιδί, σίγουρα. Όμως, δες τί μπορείς να κάνεις κι εσύ για αυτό. Κατέβασε τους τόνους! Δεν υπάρχει λόγος να αντιπαρατίθεσαι με φωνές στο παραμικρό, σε ανούσια πράγματα. Αλλά και σε σπουδαία, γιατί να σε παρασέρνει ο άντρας σου να φωνάζεις; Λήγε τους τσακωμούς και δείξε περιφρόνηση σε αντιπατραθέσεις που οι αιτίες τους είναι ασήμαντες.
    Δείξε μια ανωτερότητα σε αυτό και ίσως κι εκείνος σε μιμηθεί αργότερα. Πάντως με τις φωνές δυσκολεύουν τα πράγματα, δεν βελτιώνονται.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλησπερα.
    αυτη του η συμπεριφορα απεναντι σου, υπηρχε ανεκαθεν; κι αν οχι, ποτε ξεκινησε; εγινε κατι συγκεκριμενο οταν το ξεκινησε, η ετσι απλα, του γυρισε η βιδα;;
    ειναι απολυτα βεβαιο οτι οταν ο πατερας απαξιωνει και υποτιμα την μητερα, ακομα κι αν δεν την βριζει ακριβως, αυτο και γινεται αντιληπτο απο το παιδι, και του κανει κακο. τι αποδειξεις θελεις για κατι τετοιο; αν σας ειναι αγνωστο, πατε μαζι σε εναν παιδοψυχολογο η σε εναν συμβουλο γαμου να του τα πειτε ολα αυτα και θα το διαπιστωσετε...
    επομενως, δεν μπορει να νομιζεις οτι ειναι καλος πατερας, οταν φερεται ετσι στην μητερα του παιδιου.
    για καλος συζυγος, δεν το συζητω....
    εσυ δεν το σκεφτεσαι να ξαναεργαστεις; ψαχνεις εργασια και δεν βρισκεις;
    Last edited by Remedy; 24-04-2021 at 16:04.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    12
    Πόσο σε καταλαβαίνω.. βιώνω το ίδιο

Similar Threads

  1. Γάμος
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 296
    Last Post: 03-02-2019, 15:20
  2. προβληματικος γαμος!!
    By Ritaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 24-02-2012, 12:41
  3. Γάμος
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2011, 22:11
  4. Προβληματικος Πατερας
    By nipas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 29-06-2010, 15:39
  5. ΓΑΜΟΣ - ΣΕΞ : 1-0
    By Human in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 07-01-2009, 01:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •