Θελω να γινω καλά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242

    Θελω να γινω καλά.

    Ειμαι σχεδον 50 μερες με αντικαταθλιπτικό αλλά δεν εχω συνέλθει και φοβαμαι και ολα αυτα που διαβαζω για χρονιες καταθλιψεις, οτι τα αντικαταθλιπτικά δεν λειτουργουν. Κανω και ψυχοθεραπεια, παω και στη δουλεια βλέπω και τους φιλους μου. Αλλα φοβαμαι και υστεριαζω ότι δεν θα αισθανθώ ποτέ οπως πριν και τοτε σκεφτομαι ότι καλυτερα θα ηταν να πεθαινα. Δεν μπορώ να ζήσω με την καταθλιψη. Εχω μεγαλο φοβο και επειδη εχω και καποια υστερικά στοιχεια αυτο το μεγενθύνει. Πάντα βγαινω από την καταθλιψη ως τωρα αργά ωστοσο στους 2_3 μήνες. Φοβαμαι μην αλλαξε κατι τωρα. Όλοι μου λένε υπομονή. Κάνω... αλλα η αμφιβολία με τρωει. Όταν σκεφτομαι το θανατο τρομαζω ακομα περισσότερο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    θα παρεις την αγωγή σου κι θα ακους οτι λεν οι γιατροι καν οτι σου δινει χαρα κι γαληνη ακου μουσικη καν βολτες κανε καποιο χομπι πχ φωτογραφία ζωγραφική κατι που σε εκφραζει . πολεμησε οτι σε πληγωνει κι θασαι καλα με τα λιγα κι καλα ο ανθρωπος μπορει να εχει γαληνη στη ψυχη . να κανεις πράγματα που θα σου δίνουν δύναμη κι ελπίδα στη ζωη οπως πχ αν θες βοηθα κοσμο που εχει αναγκη θα σε γεμιζει αυτο .παντα η ταπεινή μου γνωμη .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    θα παρεις την αγωγή σου κι θα ακους οτι λεν οι γιατροι καν οτι σου δινει χαρα κι γαληνη ακου μουσικη καν βολτες κανε καποιο χομπι πχ φωτογραφία ζωγραφική κατι που σε εκφραζει . πολεμησε οτι σε πληγωνει κι θασαι καλα με τα λιγα κι καλα ο ανθρωπος μπορει να εχει γαληνη στη ψυχη . να κανεις πράγματα που θα σου δίνουν δύναμη κι ελπίδα στη ζωη οπως πχ αν θες βοηθα κοσμο που εχει αναγκη θα σε γεμιζει αυτο .παντα η ταπεινή μου γνωμη .
    Σε ευχαριστώ για τα θερμα σου λογια! Φαινεσαι πολυ γλυκος ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    τιποτα φιλαρακι μου ο ένας συνάνθρωπος πρεπει να ειν κοντα στον αλλον ειναι χρεος μας στο να το πράττουμε οπως μπορουμε εστω κι με εναν λογο στον αλλον . μακαρι να μπορουσα πιο πολυ να βοηθήσω μα εχω παρα πολλα θεματα που δε μπορω να λυσω εγω σπιτι μου κι ουτε εχω βοήθεια απ κανεναν . εχε πιστη στον θεο αυτος ολα τα βλεπει κι νοερα ειν στο πλευρο σου κι οσον πονανε .η σκεψη μου μαζι σου
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μακαρι να μπορουσα να σου γραψω ' ολα θα πανε καλα , μην ανησυχεις ' αλλα ειναι μια επικινδυνη συμβουλη , επικινδυνη απο την αποψη οτι θα σε προετοιμασω για αναρρωση , κι αν δεν συμβει ? μπορει ναι, μπορει οχι......

    καλο ειναι να ειμαστε προετοιμασμενοι για το χειροτερο, και το καλυτερο, αν συμβει, ναναι μια πολυ ευχαριστη εκπληξη....

    σαν ομοιοπαθης δεν δισταζω ναλλαζω αντικαταθλιπτικα ( με την συναινεση του θεραποντος ιατρου ) , οχι ομως στις 50 μερες , λιγακι αργοτερα ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μακαρι να μπορουσα να σου γραψω ' ολα θα πανε καλα , μην ανησυχεις ' αλλα ειναι μια επικινδυνη συμβουλη , επικινδυνη απο την αποψη οτι θα σε προετοιμασω για αναρρωση , κι αν δεν συμβει ? μπορει ναι, μπορει οχι......

    καλο ειναι να ειμαστε προετοιμασμενοι για το χειροτερο, και το καλυτερο, αν συμβει, ναναι μια πολυ ευχαριστη εκπληξη....
    Macgyver ευχαριστώ να εισαι καλά για την απαντηση. Φανταζομαι οτι καποτε ήσουν καλά αλλά κατι αλλαξε στην πορεια

  7. #7
    Θα συμφωνήσω με τον Άσπεργκερ. Κράτα γερά Κάτια. Δεν έχω κατάθλιψη όπως εσύ ή ο φίλτατος Μαγκάιβερ αλλά σίγουρα πολλές φορές στον πυρήνα μια αγχώδους διαταραχής υπάρχει μια μεγάλη θλίψη. Πάσχουμε και πρέπει να προσπαθούμε να γίνουμε καλά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Θα συμφωνήσω με τον Άσπεργκερ. Κράτα γερά Κάτια. Δεν έχω κατάθλιψη όπως εσύ ή ο φίλτατος Μαγκάιβερ αλλά σίγουρα πολλές φορές στον πυρήνα μια αγχώδους διαταραχής υπάρχει μια μεγάλη θλίψη. Πάσχουμε και πρέπει να προσπαθούμε να γίνουμε καλά.
    Ευχαριστω για το μνμ σου αγαπητε/ή. Πρεπει να γινουμε καλά και θα γινουμε με προσπαθεια και τη βοηθεια της επιστημης. Και συ προσπαθείς γιατί σε παρακολουθώ και σε χαιρομαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Το φυσιολογικο ειναι η δυσθημια πλεον για να μην εχασεσ τουσ φιλουσ σου παιζεισ θεατρο εισαι ο καραγκιοζησ τησ παρεασ τι λεσ θεσ να γινεισ ανθρωποσ κι ασ εισαι μονη σου θα σ πω για μενα οι φιλοι μου ηθελαν την καλη κοινωνια εγω δεν ηθελα τιποτα απο κανεναν ημουν αγροτησ απο μικρο παιδι εβγαζα λεφτα τα ετρωγα ολα καλα δεν ηθελα κατι αλλο οι φιλοι μου θελανε ομωσ καταλαβαινεισ τι εγινε βαριεμαι να γραφω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Θα σου πω κι οτι πιστεψεισ εχω βγαλει 137 δισ ευρω σε 17 χρονια απο τα χωραφια κασλεσα τον στρατηγο να μασ κανει τα οικονομικα γτ εχω 3 κοριτσια γυναικεσ που αντιδρουσαν με τα λεφτα κι ετσι με βαζουν κ κανω δουλειεσ χωρισ να πληρωνομαι κ τα κοριτσια παιρνουν οτι λεφτα θελουν κι εγω δεν ρωταω για να μην τα κανω σκατα
    Να μη στα πολυλογω τα κοριτσια λενε δεν μπορει να εισαι εσυ ο σωστοσ κι ολοι αλλοι μαλακεσ και τουσ λεω οτι εγω δεν ηθελα τιποτα απο κανεναν γι αυτο με αγαπανε ολοι εμενα με νοιαζε το ουισκακι μου κι ο καπνοσ να ειναι καλοσ κ υγεια τελικα επεσα σε τριμαλακεσ κι ησυχασαν ολοι αυτα πανω κατω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Το φυσιολογικο ειναι η δυσθημια πλεον για να μην εχασεσ τουσ φιλουσ σου παιζεισ θεατρο εισαι ο καραγκιοζησ τησ παρεασ τι λεσ θεσ να γινεισ ανθρωποσ κι ασ εισαι μονη σου θα σ πω για μενα οι φιλοι μου ηθελαν την καλη κοινωνια εγω δεν ηθελα τιποτα απο κανεναν ημουν αγροτησ απο μικρο παιδι εβγαζα λεφτα τα ετρωγα ολα καλα δεν ηθελα κατι αλλο οι φιλοι μου θελανε ομωσ καταλαβαινεισ τι εγινε βαριεμαι να γραφω
    elis οι φιλοι μου είναι γνωστες της καταστασης μου και ειναι διπλα όσο μπορούν. Και ο αντρας μου επίσης. Τον καραγκιοζη δεν τον παίζω σε εκεινους γιατι δεν μπορώ. Με ξερουν πολλα χρόνια. Θέατρο παιζω στην δουλεια και στη μανα μου αναγκαστικά λογω ηλικιας δε θελω να τη στεναχωρώ.

  12. #12
    Είμαι άρρεν Κάτια, μένω με την γυναίκα μου και τα δύο γατάκια μας. Θα το νικήσουμε αυτό είναι σίγουρο, στο τέλος όλα καλά θα πάνε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Είμαι άρρεν Κάτια, μένω με την γυναίκα μου και τα δύο γατάκια μας. Θα το νικήσουμε αυτό είναι σίγουρο, στο τέλος όλα καλά θα πάνε.
    Αισιοδοξος μου αρεσει οπως τα αντιμετωπίζεις. Είσαι καιρό σε φάση αγχους? Και γω παντρεμενη τον εχω τρελανει τον αντρουλη μου το τελευταιο 2 μηνο. Εχω γινει αλλος ανθρωπος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Οποιοσ θελει το ονομα του γιατρου μου ειναι στο ego ideal ο φιλιπποσ κι οι αλλοι καλοι ειναι αυτοσ θα σασ πει τα παντα οποιοσ θελει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Πρεπει να κοιτασ τουσ αλλουσ αλλα ταυτοχρονα να μη χανεισ τον εαυτο σου ισσοροπια δηλαδη που με τον καιρο δυναμωνει
    Αυτα απο το μετωπο

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θελω να γινω καλα
    By zodiac19 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 04-10-2020, 14:48
  2. Θελω να γίνω καλά...
    By kspat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 91
    Last Post: 26-12-2018, 21:42
  3. θέλω να γίνω γρήγορα καλά!!!!
    By marianaz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 02-08-2017, 19:29
  4. Replies: 15
    Last Post: 24-02-2012, 07:17
  5. θελω να γινω καλα
    By mady_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 64
    Last Post: 01-03-2008, 20:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •