είμαι χαλια...!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47

    είμαι χαλια...!!!!

    γεια σας παιδιά είμαι νέο μέλος στο site. σας παρακολουθούσα από παλιά και έτσι είπα να κάνω εγγραφη για να πω το πρόβλημα μου. λοιπόν εδώ και 2 μήνες κάνω θεραπεία με αντικαταθλιπτικά σε χαμηλή δοσολογία. το πρόβλημα μου είναι το εξής ότι μετά από τόσο καιρό που τα περνώ που πήγαινα καλά. ξαφνικά ξύπνησα ένα πρωί αισθανόμουνα ένα έντονο σφίξιμο στο κεφάλι, αυτό συνεχίζει εδώ και 1 εβδομάδα τώρα.. δεν με αφήνει να χαρώ την ζωή μου.. αισθάνομαι χαλια.. δεν αντέχετε άλλο αυτή η κατάσταση αισθάνομαι τους μυς μου σφιγμένους και έχω και μια αίσθηση πνιγμού στο λαιμό.. πραγματικά έχω απελπιστεί με αυτή την κατάσταση.. δεν ξέρω αν θα μου πέραση.. εγώ συνεχίζω να περνώ το φάρμακο φυσικά.. αλλα έχω αρχίσει να φοβάμαι τώρα.. ενώ πήγαινα παρα πολύ καλά ξαφνικά να πάθω όλα αυτά?? έπαιρνα και κάποιο διάστημα και αγχολυτικά τα xanax αλλα τα σταμάτησα γρήγορα. γιατί φοβόμουνα να μην εθιστώ σε αυτά.. και ο γιατρός μου είπε να μην τα αρχίσω πάλι αφού τα σταμάτησα.. πάει τώρα 4 βδομάδες που τα έκοψα τα xanax.. ο ψυχίατρος που με παρακολουθεί μου είπε ότι τα αντικαταθλιπτικά μπορεί να σου φέρουνε νευρικότητα αλλα κανε υπομονή μου λέει.. αλλα εγώ δεν αντέχω άλλο να είμαι έτσι.. θέλω ηρεμία..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Ποια ειναι η διαγνωση σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    184
    μονο με xanax θα ηρεμησεις,δεν ειναι τοσο ευκολο να παιρνεις σκετα αντικαταθλιπτικα.βεβαια αν εχεις υπομονη θα σου περασει αλλα την εχεις?ποιο αντικαταθλιπτικο παιρνεις και σε τι δοσολογια?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Δεν παιρνω φαρμακα απο επιλογη και γι'αυτο δεν εχω ιδεα και δεν θελω να το παρω στο λαιμο μου το παλικαρι αλλα αν εχει τετοιες παρενεργειες τοτε μου φαινεται οτι ειναι λιγο επικινδυνο....

    Φιλε μου εγω θα ελεγα να συμβουλευτεις και εναν αλλο επιστημονα αν ο δικος σου επιμενει σε αυτη την αγωγη. Και γενικα να το ψαχνεις αυτο με τα φαρμακα. Αν κατι σου δημιουργει παρενεργειες μην το συνεχιζεις επειδη ο αλλος σου λεει οτι θα ηρεμησεις αν κανεις υπομονη... Δεν ειναι ασπιρινες. Να εισαι πολυ προσεχτικος.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    Ποια ειναι η διαγνωση σου?
    διαταραχή πανικού με ήπια κατάθλιψη

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by pngts View Post
    μονο με xanax θα ηρεμησεις,δεν ειναι τοσο ευκολο να παιρνεις σκετα αντικαταθλιπτικα.βεβαια αν εχεις υπομονη θα σου περασει αλλα την εχεις?ποιο αντικαταθλιπτικο παιρνεις και σε τι δοσολογια?
    περνώ Seropram 10mg θα έλεγα πως είναι παρα πολύ μικρή η δόση που περνώ.. πήγα και σε ένα άλλο γιατρό μου είπε να πάρω 40mg

    υπομονή δεν έχω καθόλου.. έχω χάση πλέον την υπομονή μου.........

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    Δεν παιρνω φαρμακα απο επιλογη και γι'αυτο δεν εχω ιδεα και δεν θελω να το παρω στο λαιμο μου το παλικαρι αλλα αν εχει τετοιες παρενεργειες τοτε μου φαινεται οτι ειναι λιγο επικινδυνο....

    Φιλε μου εγω θα ελεγα να συμβουλευτεις και εναν αλλο επιστημονα αν ο δικος σου επιμενει σε αυτη την αγωγη. Και γενικα να το ψαχνεις αυτο με τα φαρμακα. Αν κατι σου δημιουργει παρενεργειες μην το συνεχιζεις επειδη ο αλλος σου λεει οτι θα ηρεμησεις αν κανεις υπομονη... Δεν ειναι ασπιρινες. Να εισαι πολυ προσεχτικος.
    τώρα με αυτά που λες εγώ θες να μείνω ήρεμος?? τώρα θα με κανεις να τρέχω στα νοσοκομεία...

    αλλα και στο νοσοκομείο να πάω.. θα μου δώσουν ένα xanax η θα μου κάνουνε μια stedon και θα φύγω... και θα μου πούνε συνέχισε τα φάρμακα... αυτό το σφίξιμο στο κεφάλι το πάθαινα και πιο παλιά χωρίς να περνώ φάρμακα.. αλλα όχι τόσο έντονα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Gadgetakias δε θελω να σε ανυσηχησω. Αλλωστε σου ειπα,δεν παιρνω φαρμακα και δεν εχω ιδεα. Αλλα ειναι αυτονοητο το οτι αν παιρνεις πρεπει να προσεχεις. Ειναι φαρμακα που δρουν στον εγκεφαλο και επηρεαζουν την χημεια του. Οσο ακινδυνα και να λενε οτι ειναι οταν βλεπεις οτι σε πιανει εντονος πονοκεφαλος δεν πρεπει να τα συνεχιζεις "τυφλα". Παρε τηλεφωνο εναν ψυχολογο και πες του την διαγνωση σου μαζι με την θεραπεια που σου συνεστησε ο αλλος γιατρος,παρε κι αλλη γνωμη.

    Και φυσικα προσπαθησε να προσδιορισεις τι ειναι αυτο το "σφιξιμο" που σε πιανει απο παλια. Πηγαινε σε καποιον παθολογο.Μπορει να μην φταιει η αγωγη σου και να εχεις κατι αλλο,ισως μια παθηση των ματιων η κατι τετοιο και με τα συγκεκριμενα φαρμακα να χειροτερευει ο πονος. Παντως αν σε ποναει το κεφαλι σου ανεκαθεν θα επρεπε να το κοιταξεις ουτως η αλλως.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    Gadgetakias δε θελω να σε ανυσηχησω. Αλλωστε σου ειπα,δεν παιρνω φαρμακα και δεν εχω ιδεα. Αλλα ειναι αυτονοητο το οτι αν παιρνεις πρεπει να προσεχεις. Ειναι φαρμακα που δρουν στον εγκεφαλο και επηρεαζουν την χημεια του. Οσο ακινδυνα και να λενε οτι ειναι οταν βλεπεις οτι σε πιανει εντονος πονοκεφαλος δεν πρεπει να τα συνεχιζεις "τυφλα". Παρε τηλεφωνο εναν ψυχολογο και πες του την διαγνωση σου μαζι με την θεραπεια που σου συνεστησε ο αλλος γιατρος,παρε κι αλλη γνωμη.

    Και φυσικα προσπαθησε να προσδιορισεις τι ειναι αυτο το "σφιξιμο" που σε πιανει απο παλια. Πηγαινε σε καποιον παθολογο.Μπορει να μην φταιει η αγωγη σου και να εχεις κατι αλλο,ισως μια παθηση των ματιων η κατι τετοιο και με τα συγκεκριμενα φαρμακα να χειροτερευει ο πονος. Παντως αν σε ποναει το κεφαλι σου ανεκαθεν θα επρεπε να το κοιταξεις ουτως η αλλως.
    οκ όλα τα φάρμακα δρουν στον εγκεφαλο ακόμα και το depon,panadol,κλπ τι πάει να πει αυτό??

    πχ όταν έχεις πονοκέφαλο και πάρεις ένα ντεπόν πάλι στην χημεία του εγκεφαλου θα δράση όπως λες και εσύ... εξάλλου μέσα στις παρενέργειες αναφέρει σοβαρή κεφαλαλγία.. εγώ δεν σταματάω μονος μου το φάρμακο χωρίς να επικοινωνήσω με τον γιατρό μου...

    να πάρω τηλέφωνο ψυχολόγο?? χαχαχα τι λες ρε συ? τι είναι ο ψυχολόγος ιατρός??? λολ.....!! FAIL...!!!

    εγώ πάντως ξεκίνησα πάλι τα xanax... βεβαια δεν μου το είπε ιατρός.. μονος μου τα έκοψα... τώρα τα αρχίζω πάλι..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    184
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης
    Last edited by Idella; 09-11-2011 at 01:57.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Gadgetakias View Post
    οκ όλα τα φάρμακα δρουν στον εγκεφαλο ακόμα και το depon,panadol,κλπ τι πάει να πει αυτό??

    πχ όταν έχεις πονοκέφαλο και πάρεις ένα ντεπόν πάλι στην χημεία του εγκεφαλου θα δράση όπως λες και εσύ... εξάλλου μέσα στις παρενέργειες αναφέρει σοβαρή κεφαλαλγία.. εγώ δεν σταματάω μονος μου το φάρμακο χωρίς να επικοινωνήσω με τον γιατρό μου...

    να πάρω τηλέφωνο ψυχολόγο?? χαχαχα τι λες ρε συ? τι είναι ο ψυχολόγος ιατρός??? λολ.....!! FAIL...!!!

    εγώ πάντως ξεκίνησα πάλι τα xanax... βεβαια δεν μου το είπε ιατρός.. μονος μου τα έκοψα... τώρα τα αρχίζω πάλι..
    ..χμ....δεν θέλω να σε τρομάξω ούτε είμαι γιατρός, αλλά απ ότι ξέρω η διαταραχή πανικού και η ήπια κατάθλιψη, (μαλλον εννοείς κρίσεις πανικού και κατάθλιψη), ο ψυχολόγος μπορεί να στις λύσει πολύ πιο αποτελεσματικά από την αγωγή...
    άποψη μου.

  12. #12
    Quote Originally Posted by pngts View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης
    .....είσαι γιατρός?
    Last edited by Idella; 09-11-2011 at 01:58.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Αν σε ποναει το κεφαλι σου εδω και χρονια (οπως ειπες) πρεπει να πας να το κοιταξεις ουτως η αλλως. Μπορει να ειναι χιλια δυο. Μην το αφησεις. Στο λεω σαν συμβουλη και κανε ο,τι θες.

    Δεν σου ειπα να κοψεις τα φαρμακα. Σου ειπα οτι αν αυτα σου προκαλουν πονοκεφαλο και τοσο εντονο μαλλιστα πρεπει να αναθεωρησεις την αγωγη σου. Αυτο ειναι αυτονοητο. Μπορει αυτη η αγωγη να μην ειναι καταλληλη για εσενα. Συχνα συμβαινει σε ανθρωπους να αλλαξουν πολλες αγωγες μεχρι να βρουν αυτη που ταιριαζει στον οργανισμο τους και δεν τους ενοχλει.

    Επισεις σου ειπα απλα να "την ψαχνεις" οσον αφορα τα φαρμακα που σου δινουν και αν εχεις καποιες υποψιες οτι κατι δεν παει καλα με τα φαρμακα σου να ρωτας και εναν αλλο γιατρο. Αυτο το κανουν ολοι οι ανθρωποι. Και οι γιατροι κανουν λαθη καποιες φορες.

    Απο εκει και περα κανε ο,τι θες...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    184
    @θεοφανια.
    οχι αλλα ειχα και εγω παρομοια συμπτωματα με τον φιλο και μονο ετσι τα αντιμετωπιζα.απο την στιγμη που επαιρνε xanax και τα εκοψε μονος του οπως λεει καλο θα ηταν να ξαναρχισει για να του περασουν οσο πιο ευκολα γινεται οι παρενεργειες του αντικαταθλιπτικου.εσυ εχεις παρει ποτε φαρμακα?

  15. #15
    Quote Originally Posted by pngts View Post
    @θεοφανια.
    οχι αλλα ειχα και εγω παρομοια συμπτωματα με τον φιλο και μονο ετσι τα αντιμετωπιζα.απο την στιγμη που επαιρνε xanax και τα εκοψε μονος του οπως λεει καλο θα ηταν να ξαναρχισει για να του περασουν οσο πιο ευκολα γινεται οι παρενεργειες του αντικαταθλιπτικου.εσυ εχεις παρει ποτε φαρμακα?
    δεν αμφισβητώ πως είχες καλή πρόθεση, όμως, ο κάθε οργανισμός και άνθρωπος είναι διαφορετικός και δεν μπορεί ούτε ένας γιατρός, πόσ μάλλον εμείς να εκτιμήσουμε μια κατάσταση.
    Όχι, δεν παιρνω φάρμακα, αλλά ατό δεν έχει καμία σχέση...

Similar Threads

  1. Είμαι σε πολύ χάλια φάση..
    By Άγνωστος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 22-10-2011, 14:30
  2. ειμαι χαλια και φταιω
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 20-07-2011, 19:12
  3. ειμαι πολυ χαλια παιδια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-02-2010, 13:57
  4. Σας εχω αναγκη ειμαι χάλια
    By giota in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 119
    Last Post: 11-11-2009, 13:32
  5. Replies: 14
    Last Post: 30-06-2008, 16:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •