Στιγμα στην ψυχικη παθηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    xaka10
    Guest

    Στιγμα στην ψυχικη παθηση

    Γενικα δεν εχω φιλους ειμαι μες στην μοναξια αλλα να αναφερω ενα προσφατο παραδειγμα ειχα γνωρισει μια κοπελα στο γυμναστηριο πριν 10 χρονια φιλικα για αρχη μου ειχε δειξει ενα ενδιαφερον ερωτικο απλα εγω εκανα σαν λιγουρης και ξενερωσε ηταν και προσφατη η νοσηλεια μου τοτε στο νοσοκομειο και δεν ειχα συνελθει αρκετα.αυτη η κοπελα παρολο που βρεθηκα μια φορα μαζι της σπουδαζε τοτε φαρμακευτικη τελειωσε μετα απο χρονια που μιλαγαμε μονο απο το σαιτ κοινωνικης δικτυωσης και πηγα σχετικα προσφατα στο φαρμακειο της γειτονιας(πρωτη φορα πηγαινα στο συγκεγκριμενο) και πρεπει να δουλευε εκει δεν την αναγνωρισα αλλα ειδα μια φωτο στο προφιλ της που ηταν εντελως αγνωριστη με το μεικ απ και πηρα κατι με τον αμκα μου και μαλλον θα ειδε απο τι πασχω και με εσβησε απο το φεισμπουκ προσφατα ενω με ειχε φιλο 10 χρονια.

    Ειναι λιγο αδικο να στιγματιζεται το αμκα σου με παθησεις που προκαλουν στιγμα απο τους περισσοτερους ανθρωπους.δεν ειναι κριμα να μπαινει ο καθε γιατρος στο αμκα ή φαρμακοποιος και να βλεπει ολο το ιστορικο σου.αυτη η κοπελα ειδε απο τ πασχω και με εσβησε απο φιλο.βεβαια στο συγκεγκριμενο φαρμακειο δεν πηγα για τα φαρμακα μου αλλα για να κανω ενα εμβολιο αλλα προφανως μεσω του αμκα ειδε και τις προηγουμενες συνταγες που γραφουν σχιζοφρενεια.

    Η πιο στιγματιστικη και παρεξηγημενη νοσος παγκοσμιως ειναι η σχιζοφρενεια.Η καταθλιψη οι κρισεις πανικου γενικα οι διαταραχες διαθεσης και οι αγχωδεις διαταραχες μονες τους δεν προκαλουν καθολου στιγμα μιας και πασχεις μεγαλη μεριδα του πληθυσμου παγκοσμιως αλλα η σχιζοφρενεια μονο στο ακουσμα της λεξης προκαλει τρομο.βεβαια πασχω και απο αγχος και καταθλιψη αλλα η σχιζοφρενεια ειναι που με εχει απομονωσει απο την κοινωνια.

    βεβαια αν το καλοσκεφτεις ειναι μια ανισσοροπια στο εγκεφαλο απλα παραγουμε πολυ ντοπαμινη αυτο ειναι ολο.Οπως ενας ψυχωτικος μπορει να κανει ενα εγκλημα ετσι ενας με σωας τας φρενας μπορει να εγκληματησει.Ο ψυχωτικος οταν σκοτωνει συνηθως σκοτωνει μελη της οικογενειας τους οποτε εσεις δε κινδυνευτε οι περισσοτεροι απο τετοιους ασθενεις αν δεν τους εχετε στο σπιτι σας.Ο κατα συρροην δολοφονος ο πληρωμενος εκτελεστης δεν πασχει απο σχιζοφρενεια και σκοτωνει συνεχεια διχως μετανοια και οικτο για το θυμα του και αν μπειτε στο στοχαστρο του μπορειτε να μπειτε και σεις σαν θυμα.

    αυτη η φαρμακοποιος ειδε τον αμκα μου και με εσβησε απο φιλο στο φεισμπουκ μονο και μονο επειδη πασχω απο σχιζοφρενεια χωρις να εχω κανει καποιο εγλημα οπως ενας κατα συρροην δολοφονος βιαστης ΄σεσημασμενος ληστης η οτιδηποτε αλλο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Σαν τί θα γύρευες μαζί της;

  3. #3
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Σαν τί θα γύρευες μαζί της;
    δεν θα γυρευα κατι μαζι της η αληθεια ειναι οτι τα ειχα θαλασσωσει τοτε που πηγε να γινει κατι ερωτικο μεταξυ μας γιατι της ελεγα να την παω σε ενα ωραιο μερος αρκετα απομερα αλλα για ζευγαρια ενω δεν με ηξερε καλα και αυτο την κρατησε μακρια μου.απλα μου κακοφανηκε που οποιος της στελνει αιτημα φιλιας χωρις να τον ξερει το δεχεται και εμενα που με ηξερε καιρο με εσβησε λογω που εμαθε την διαγνωση μου.

    αν ειχα κανει καμια αξιοποινη εγκληματικη πραξη να ερχοταν ολος ο κοσμος να με καταδικασε και να με εφτυναν ολοι.αλλα να με τιμωρουν για μια παθηση που την εχω αλλα δεν εχω βλαψει σωματικα ή σεξουαλικα καποιον ή καποια ειναι λιγο αδικο.ειδες οι ηθοποιοι που εβλεπαν τις γυναικες σαν ενα κομματι κρεας και της εκβιαζαν οτι αν δεν πανε μαζι τους δεν θα πανε μπροστα στο θεατρο ή οι σκηνοθετες που βιασαν μικρα αγορια.αυτοι ειχαν ψυχωση;; ρωταω λοιπον. η απαντηση ειναι οχι.

    την κοπελα αυτη εχει πανω απο 1000 ατομα φιλους και εχει δεχτει μεχρι και ατομα απο πακισταν αφγανισταν και ουτω καθεξης.οχι οτι εχω κατι με τους ανθρωπους αυτους απλα θελω να πω οτι και αυτοι που δεν εχουν προβλημα με ξενους ομοφιλοφιλους και γενικα τις ευαισθητες κατηγοριες πληθυσμου δεν θα δειξουν την ιδια ευαισθησια σε σοβαρα ψυχικα πασχοντες ή σε χρηστες ναρκωτικων ή σε οροθετικους(οι τελευταιοι λγοτερο τωρα πια).αυτες οι τρεις κατηγοριες ανθρωπων αντιμετωπιζουν το πιο μεγαλο στιγμα


    εδω πατερες της εκκλησιας οταν ηθελαν να αγιασουν καναν τους δια Χριστον σαλους για να εισπρατουν την περιφρονηση και να ταπεινονται στον κοσμο για να παιρνουν στεφανια.

    ποια υγιης γυναικα θα μας κοιταξει ακομα και να ειμαστε λειτουργικοι με δουλεια;καμια ή μαλλον ελαχιστες γυναικες.τα γραφω αυτα δημοσιως στο ιντερνετ μπας και τα διαβασει και αλλος κοσμος και καταλαβει οτι δεν ειμαστε τερατα λογω την παθησης μας αλλα ουτε και αποβρασματα αλλα ανθρωποι με ευαισθησιες που και εμεις σαν τους υπολοιπους θελουμε να αγαπησουμε και να αγαπηθουμε να ειμαστε μελη της κοινωνιας και οχι στο περιθωριο και τονιζω οτι αν εκανα καποια αξιοποινη πραξη να ερχοσασταν ολοι να με δικασετε δημοσια και να με φτυνετε αλλα οχι επειδη πασχω απο μια διαταραχη να με βαζετε στο περιθωριο.


    γι αυτο γραφω καμια φορα εδω για να ξαλαφρωσω το φορτιο και εκ μερους πολλων ψυχωτικων να δειξω οτι ειμαστε και εμεις ανθρωποι

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    δεν θα γυρευα κατι μαζι της η αληθεια ειναι οτι τα ειχα θαλασσωσει τοτε που πηγε να γινει κατι ερωτικο μεταξυ μας γιατι της ελεγα να την παω σε ενα ωραιο μερος αρκετα απομερα αλλα για ζευγαρια ενω δεν με ηξερε καλα και αυτο την κρατησε μακρια μου.απλα μου κακοφανηκε που οποιος της στελνει αιτημα φιλιας χωρις να τον ξερει το δεχεται και εμενα που με ηξερε καιρο με εσβησε λογω που εμαθε την διαγνωση μου.

    αν ειχα κανει καμια αξιοποινη εγκληματικη πραξη να ερχοταν ολος ο κοσμος να με καταδικασε και να με εφτυναν ολοι.αλλα να με τιμωρουν για μια παθηση που την εχω αλλα δεν εχω βλαψει σωματικα ή σεξουαλικα καποιον ή καποια ειναι λιγο αδικο.ειδες οι ηθοποιοι που εβλεπαν τις γυναικες σαν ενα κομματι κρεας και της εκβιαζαν οτι αν δεν πανε μαζι τους δεν θα πανε μπροστα στο θεατρο ή οι σκηνοθετες που βιασαν μικρα αγορια.αυτοι ειχαν ψυχωση;; ρωταω λοιπον. η απαντηση ειναι οχι.

    την κοπελα αυτη εχει πανω απο 1000 ατομα φιλους και εχει δεχτει μεχρι και ατομα απο πακισταν αφγανισταν και ουτω καθεξης.οχι οτι εχω κατι με τους ανθρωπους αυτους απλα θελω να πω οτι και αυτοι που δεν εχουν προβλημα με ξενους ομοφιλοφιλους και γενικα τις ευαισθητες κατηγοριες πληθυσμου δεν θα δειξουν την ιδια ευαισθησια σε σοβαρα ψυχικα πασχοντες ή σε χρηστες ναρκωτικων ή σε οροθετικους(οι τελευταιοι λγοτερο τωρα πια).αυτες οι τρεις κατηγοριες ανθρωπων αντιμετωπιζουν το πιο μεγαλο στιγμα


    εδω πατερες της εκκλησιας οταν ηθελαν να αγιασουν καναν τους δια Χριστον σαλους για να εισπρατουν την περιφρονηση και να ταπεινονται στον κοσμο για να παιρνουν στεφανια.

    ποια υγιης γυναικα θα μας κοιταξει ακομα και να ειμαστε λειτουργικοι με δουλεια;καμια ή μαλλον ελαχιστες γυναικες.τα γραφω αυτα δημοσιως στο ιντερνετ μπας και τα διαβασει και αλλος κοσμος και καταλαβει οτι δεν ειμαστε τερατα λογω την παθησης μας αλλα ουτε και αποβρασματα αλλα ανθρωποι με ευαισθησιες που και εμεις σαν τους υπολοιπους θελουμε να αγαπησουμε και να αγαπηθουμε να ειμαστε μελη της κοινωνιας και οχι στο περιθωριο και τονιζω οτι αν εκανα καποια αξιοποινη πραξη να ερχοσασταν ολοι να με δικασετε δημοσια και να με φτυνετε αλλα οχι επειδη πασχω απο μια διαταραχη να με βαζετε στο περιθωριο.


    γι αυτο γραφω καμια φορα εδω για να ξαλαφρωσω το φορτιο και εκ μερους πολλων ψυχωτικων να δειξω οτι ειμαστε και εμεις ανθρωποι

    γεια σου φιλε... και εγω απο κοινωνικο στιγμα πασχω...ο κοσμος ειναι πολυ κακος...με εχουν διαγραψει παρα πολλα ατομα στο fb και με εχουν απομωνωσει και δεν με κανει παρεας κανενας... λογου αυτου του γεγονοτος.. ειμαι σε μια μικρη κοινωνια... και μου εχει κακοφανει ολο αυτο... προσπαθω να ζω με αυτο πλεον... δεν μπορω να κανω κατι.. και τα φαρμακα να κοψω η σταμπα εχει μεινει...
    οντως ρε φιλε το μονο που τα εχω με τον ευατο μου ειναι οτι δεν μπορω να δουλεψω... να κανω την μανα μου περιφανη..τιποτα αλλο δεν με νοιαζει.. ζω για την παρτη μου.. τελικα η μοναξια την συνηθησα και μου αρεσει... δεν ζηταω πολλα απο την ζωη.. τα βασικα της επιβιωσης και να ειμαι καλα με τον ευατο μου και με την μικρη οικογενεια μου που με στηριζει οικονομικα... οι περισσοτεροι συγγενεις μου με εχουν κανει περα με τον τροπο τους... αλλα δεν βαριεσαι! να ξερεις ειμαστε ποιο καλα απο τους υπολοιπους! θα χαρω να μου πεις την αποψη σου!

  5. #5
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    γεια σου φιλε... και εγω απο κοινωνικο στιγμα πασχω...ο κοσμος ειναι πολυ κακος...με εχουν διαγραψει παρα πολλα ατομα στο fb και με εχουν απομωνωσει και δεν με κανει παρεας κανενας... λογου αυτου του γεγονοτος.. ειμαι σε μια μικρη κοινωνια... και μου εχει κακοφανει ολο αυτο... προσπαθω να ζω με αυτο πλεον... δεν μπορω να κανω κατι.. και τα φαρμακα να κοψω η σταμπα εχει μεινει...
    οντως ρε φιλε το μονο που τα εχω με τον ευατο μου ειναι οτι δεν μπορω να δουλεψω... να κανω την μανα μου περιφανη..τιποτα αλλο δεν με νοιαζει.. ζω για την παρτη μου.. τελικα η μοναξια την συνηθησα και μου αρεσει... δεν ζηταω πολλα απο την ζωη.. τα βασικα της επιβιωσης και να ειμαι καλα με τον ευατο μου και με την μικρη οικογενεια μου που με στηριζει οικονομικα... οι περισσοτεροι συγγενεις μου με εχουν κανει περα με τον τροπο τους... αλλα δεν βαριεσαι! να ξερεις ειμαστε ποιο καλα απο τους υπολοιπους! θα χαρω να μου πεις την αποψη σου!
    εχω πει αν μεινω μονος μου στη ζωη φοβαμαι οτι δεν θα ανταπεξερχομαι στις δυσκολιες και τους γρηγορους ρυθμους της ζωης και θα καταληξω σε κανεναν ξενωνα για ψυχικα πασχοντες.οταν αγχωνομαι με πιανει συνδρομο καταδιωξης εχω αγχος καταθλιψη σχιζοφρενεια.βασανιζομαι παρα πολυ 2 νοσηλειες εχω κανει μια σε ιδιωτικη κλινικη η αλλη στο δρομοκαιτειο.εχω στιγματιστει και λογω νοσηλειων και αν γινοταν κατι με μενα και το γραφαν οι ειδησεις θα ελεγαν ατομο με ψυχολογικα προβληματα εκανε το ταδε πραγμα και εχει ιστορικο νοσηλειας σε ψυχιατρικη κλινικη ή εχει νοσηλευτει σε ψυχιατρικη.οσους εχουν πει οι ειδησεις για ατομα με ψυχικα προβληματα που εχουν νοσηλευτει το λενε παντα και για την νοσηλεια.ειναι διπλο στιγμα και η νοσηλεια σε ψυχιατρικη κλινικη και η ιδια η παθηση.

    πρεπει να το αποδεχτω και να συνηθισω την μοναξια.τουλαχιστον ευτυχως που εχω αυτο το βημα εδω μεσα να εκφραζω ελευθερα τις αποψεις μου και να δωσω να καταλαβει ο κοσμος οτι απλα χρειαζομαστε στηριξη δεν ειμαστε κακοποιοι οι περισσοτεροι τουλαχιστον ουτε εγκληματιες και ουτε να μας βαζουν στο περιθωριο γιατι δεν ξερει κανεις ποτε μπορει να περασει καποιος την λεπτη γραμμή που χωριζει την λογικη με την τρελα.

    εξαλλου οι συνθηκες που βιωνουμε με τον κορονοιο και την καραντινα εχει οδηγησει σε αυξηση ψυχικων προβληματων σε ολο τον κοσμο ιδιαιτερα αγχος και καταθλιψη αλλα ομως εχει αυξηθει και το ποσοστο των ψυχωσεων.παντα σε καθε πανδημια αυξανονται οι ψυχωτικοι οπως και τωρα με τον κορονοιο οπως επισης καποιοι περασαν ηπια τον κορονοιο και μετα απο μηνες εμφανισαν ψυχωτικα συμπτωματα οταν δεν ειχαν καθολου ιστορικο με ψυχικες παθησεις ακομα και ο ιδιος κορονοιος πυροδοτει ψυχωσεις σε ορισμενους γι αυτο ξαναλεω ειναι λεπτη η γραμμη απο την λογικη με την τρελα ευκολα μπορει να την διαβει καποιος
    Last edited by xaka10; 11-02-2021 at 04:00.

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    εγω ειχα ζητησει να με νοσηλευσουν αλλα δεν ηθελαν οι δικοι μου λογο του οτι θα στιγματιζομουν περισσοτερο...
    τεσπα...
    μην νιωθεις μονος φιλε... ειμαστε πολλοι!
    και πλεον αυτοι με την καραντινα τωρα καταλαβαινουν ειναι πως να μην νιωθεις καλα...
    συμφωνω η λογικη με την τρελα ειναι λεπτη γραμμη...
    επισης εχω δει πολλους εκει εξω που δεν παιρνουν ψυχοφαρμακα και ειναι ποιο τρελοι απο εμας....!

  7. #7
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εγω ειχα ζητησει να με νοσηλευσουν αλλα δεν ηθελαν οι δικοι μου λογο του οτι θα στιγματιζομουν περισσοτερο...
    τεσπα...
    μην νιωθεις μονος φιλε... ειμαστε πολλοι!
    και πλεον αυτοι με την καραντινα τωρα καταλαβαινουν ειναι πως να μην νιωθεις καλα...
    συμφωνω η λογικη με την τρελα ειναι λεπτη γραμμη...
    επισης εχω δει πολλους εκει εξω που δεν παιρνουν ψυχοφαρμακα και ειναι ποιο τρελοι απο εμας....!
    ναι ισχυει και αυτο που λες υπαρχουν καποιοι που δεν παιρνουν ψυχοφαρμακα ουτε εχουν την ταμπελα του τρελου αλλα νορμαλ νορμαλ δεν τους λες

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    λυπαμε πολυ που ειναι σημερα η κοινωνια ετσι....
    πρεπει να την παθει πολυς κοσμος για να αλλαξει κατι...
    μεχρι τοτε υπομονη και πιστη στο θεο εαν πιστευουμε, και αγαπη για τον ευατο μας και τα ελλατωματα του! δεν μπορω να πω κατι αλλο...
    πολλες φορες λεω οτι ειμαι ενας τεμπελης. αλλες οχι. πιστευω οτι οι συνθηκες μας εκαναν ετσι... αλλα μην νομιζεις και αυτοι που τα εχουν ολα ειναι καλα.. εχουν ενα σορρω υποχρωσεις και τρωνε ****** απο τον καθεναν εκει εξω για να εχουν αυτα που εχουν.. εμεις ειμαστε για την παρτυ μας!

  9. #9
    garfield
    Guest
    Εμενα ο πατερας μου πηγε να με χτυπησει δυο φορες οταν επαθα ψυχωτικο επεισοδιο επειδη ελεγα παραλογα πραγματα και μου ειπε και να μην ξαναπαω στο σπιτι τους. Ευτυχως μενω σε δικο μου σπιτι και το περασα το ψυχωτικο εκει. Τωρα που εχω επανελθει ειναι καλυτερες οι σχεσεις μας αλλα δεν το ξεχναω.
    Οταν σε αντιμετωπιζουν ετσι δικοι σου ανθρωποι τι να πεις για τους ξενους.
    Για την ψυχωση δεν εχω πει σε κανεναν μονο η μητερα μου το ξερει που με πηγε στο γιατρο.

  10. #10
    davidh
    Guest
    Κι εγω εχω περασει δυσκολα σε αυτο. Πχ. στην δουλεια να μου λεει συναδελφος εμεις ημαστε τρελοι αλλα εσυ εισαι στα αληθεια και κατι τετοια.. Στην γειτονια μου πιο παλια κατι μικρα παιδια που επαιζαν το ενα μικρο μου λεει "Γεια σας... ειμαι ο τρελλος...".. αυτο ηταν μαχαιρι στην καρδια τοτε.. ημουν και στα φρεσκα μολις ειχα βγει απο κλινικη..
    Γενικα πολυ ζορι... πλεον αν ακουω την λεξη τρελος ταραζομαι ψυχολογικα, απο μεσα μου παρα πολυ αλλα προσπαθω να μην το δειχνω..

  11. #11
    xaka10
    Guest
    βεβαια και απο το ζυπρεξα που παιρνω συν αλλα φαρμακα εχω καταληξει 110 κιλα και με χαλαει το θεμα εμφανισης

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    βεβαια και απο το ζυπρεξα που παιρνω συν αλλα φαρμακα εχω καταληξει 110 κιλα και με χαλαει το θεμα εμφανισης
    ποσα μγ ζυπρεξα παιρνεις?
    εγω ο πρωτος γιατρος μου ειχε βαλει 30μγ το οποιο μετα απο καποιο διαστημα το πηγαμε 20μγ και τωρα ειμαι στα 10μγ
    ειχα φτασει 123 κιλα απο 85 κιλα που ειμαι κανονικα..
    τωρα ειμαι 101....

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Κι εγω εχω περασει δυσκολα σε αυτο. Πχ. στην δουλεια να μου λεει συναδελφος εμεις ημαστε τρελοι αλλα εσυ εισαι στα αληθεια και κατι τετοια.. Στην γειτονια μου πιο παλια κατι μικρα παιδια που επαιζαν το ενα μικρο μου λεει "Γεια σας... ειμαι ο τρελλος...".. αυτο ηταν μαχαιρι στην καρδια τοτε.. ημουν και στα φρεσκα μολις ειχα βγει απο κλινικη..
    Γενικα πολυ ζορι... πλεον αν ακουω την λεξη τρελος ταραζομαι ψυχολογικα, απο μεσα μου παρα πολυ αλλα προσπαθω να μην το δειχνω..
    εγω φιλε το λεω γενικως την κατασταση μου... ειμαι σε μικρη κοινωνια.. απο την μια ειναι ασχημο να σε κοιτανε περιεργα αλλα απο την αλλη εχω εισπραξει απο μερικα ατομα στηριξη...
    θελω να πω οτι δεν το κραταω κρυφο οτι παιρνω φαρμακα που αλλος στην θεση μου δεν θα ελεγε τιποτα...
    γιατι οπως σου ειπα ζω σε μικρη κοινωνια και προτιμω να το μαθουν απο εμενα παρα απο αλλους και να με κοιτανε περιεργα και να σκεφτομαι μεσα μου "τωρα για μενα λενε?" . οποτε τωρα ουτε γατα ουτε ζημια...
    βεβαια εχω στιγματιστει αλλα χεστικα...και τα φαρμακα να κοψω παλι θα υπαρχει αυτο...
    ο μονος τροπος για να φυγει αυτο ειναι να βρω καποια δουλεια και να ζω οπως ο υπολοιπος κοσμος... με τον καιρο θα ξεχαστει...
    αυτο προτεινω και σε ολους εσας....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    ποια υγιης γυναικα θα μας κοιταξει ακομα και να ειμαστε λειτουργικοι με δουλεια;καμια ή μαλλον ελαχιστες γυναικες.τα γραφω αυτα δημοσιως στο ιντερνετ μπας και τα διαβασει και αλλος κοσμος και καταλαβει οτι δεν ειμαστε τερατα λογω την παθησης μας αλλα ουτε και αποβρασματα αλλα ανθρωποι με ευαισθησιες που και εμεις σαν τους υπολοιπους θελουμε να αγαπησουμε και να αγαπηθουμε να ειμαστε μελη της κοινωνιας και οχι στο περιθωριο και τονιζω οτι αν εκανα καποια αξιοποινη πραξη να ερχοσασταν ολοι να με δικασετε δημοσια και να με φτυνετε αλλα οχι επειδη πασχω απο μια διαταραχη να με βαζετε στο περιθωριο.
    γι αυτο γραφω καμια φορα εδω για να ξαλαφρωσω το φορτιο και εκ μερους πολλων ψυχωτικων να δειξω οτι ειμαστε και εμεις ανθρωποι
    αγαπητε μακαρις , αυτα τα πραματα ειναι καταλοιπα του πως θερουνταν η ψυχασθενεις την παλια εποχη , τις δεκαετιες του 70 και 80 , με το ψυχιατρειο της Λερου, θεωρουνταν οτι πηγαιναν τους τρελλους εκει, και αντιμετωπιζοντας των ως τετοιους , μεχρι που εναφανισθηκε σε μια εφημεριδα το 1989 η αληθεια για τις απανθρωπες συνθηκες που ζουσαν αυτοι οι ανθρωποι, και γιναμε βουκινο σε ολη την Ευρωπη , με γενικη κατακραυγη , και το 1989 αν θυμαμα καλα , εκλεισε το ψυχιατρειο αυτο, αν μπορουμε να το πουμε ' ψυχιατρειο ' , αφου θεωρουνταν οτι πηγαιναν εκει τους ανθρωπους ως περιττωματα της κοινωνιας , για να τους ξεφορτωθουν ....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Εγώ πέρασα το ψυχωσικό μόνος μου. Οι γονείς μου βέβαια το αντιλαμβάνονταν αλλά όχι το μέγεθος όπως το βίωνα. Στο ψυχωσικό ήμουν αρκετά μυστικοπαθής και κλειστός μιας και θεωρούσα ότι διαβάζουν τη σκέψη μου απο απόσταση, ότι με παρακολουθούν μυστικές υπηρεσίες και δεν έπρεπε ούτε να μιλάω ούτε να σκέφτομαι τα συνομοσιολογικά κτλ. όλο αυτό είχε μεν το θετικό ότι ήμουν πολύ ψύχραιμος κ δεν έγινα βούκινο αλλά ήταν τέτοια η πίεση που δημιουργούσε η αλαλία και η καταπίεση των σκέψεων μου στον εγκέφαλό που τελικά ο εγκέφαλος εξερράγη και το ψυχωσικό επιδεινώθηκε.

    Μετά το πέρας της φάσης και ενώ ήμουν σε φαρμακευτική αγωγή έκανα το λάθος να το πω σε μια συνάδελφό μου αλλά το είπα απο θέση ισχύος μιας και η δουλειά ήταν δική μου. Γενικά ήταν μια κοπέλα με πολλά ιατρικά προβλήματα και φάνηκε πολύ δεκτική αλλά έχει ένα ελάττωμα, δεν κρατάει το στόμα της κλειστό, τα λέει όλα στους άλλους απο αφέλεια και όχι απο κακία. Εγώ γενικά ήμουν πάντα ακομπλεξάριστος με το ψυχωσικό, θεωρούσα όλη αυτή την εμπειρία πολύ ιδιαίτερη, συνοδεύονταν απο αυτό που λέμε μανία κάτι που με έκανε να νιώθω πολύ μοναδικά, μια εμπειρία που ακόμη κ τώρα δεν την απορρίπτω ώς το απόλυτο κακό.
    Βέβαια η μητέρα μου έκλαιγε μόνο στην ιδέα ότι θα στιγματιστώ και με παρακαλούσε να μην το πω πουθενά. Σίγουρα αυτή η κοπέλα μίλησε αλλά δεν βλέπω τον κόσμο να έχει αλλάξει απέναντί μου. ίσως γιατι φαίνομαι ισορροπημένος, το μόνο που παρατηρούν είναι μερικές φορές το αριστερό μου χέρι να τρέμει, κατάλοιπο της ασθένειας? της φαρμακευτικής αγωγής? δεν ξέρω.

    Το είπα επίσης σε όλους τους φίλους μου που τυχαίνει να ζούνε σε άλλες πόλεις. Είναι γενικά άτομα με κατανόηση, δεν άλλαξαν καθόλου απέναντί μου εκτός απο μια που ξέκοψε απο τότε που το έμαθε αν κ όταν το συζητήσαμε φαίνονταν πολύ cool.

    Κατά τάλλα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ο αντίκτυπος. Μαρέσει η μοναξιά, απολαμβάνω να είμαι μόνος κ όταν χρειάζομαι επικοινωνία έχω τους μακρινούς μου φίλους, τους παίρνω τηλέφωνο. όσο για τους άλλους, στη δουλειά, στη γειτονιά -αν το έμαθαν σε εκτεταμένο βαθμό- το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι με λυπούνται, σίγουρα θα το αποδίδουν στις δύσκολες περιπέτειες της ζωής μου που προηγήθηκαν. Ίσως όταν έχεις τους άλλους σε απόσταση δεν δίνεις το δικαίωμα να σε απορρίψουν.

    Makaris90, Μου είναι πολύ στενάχωρο αυτό που έκανε η φαρμακοποιός. Το έκανε και αυτή η φίλη μου που είπα παραπάνω. Η πλάκα είναι ότι εγώ την απέφευγα πάντα γιατί τη βαριόμουν και τώρα το κάνει αυτή σε μένα αν και ποτέ δεν επέμεινα να έχουμε ιδιαίτερη επαφή. Τέσπα, το θέμα είναι να φαινόμαστε καλά, να μην βάζουμε εμείς το στίγμα στον εαυτό μας, να είμαστε χαλαροί κ cool Και μετά όσοι μας γνωρίζουν καλά θα είναι οκ. Οι υπόλοιποι πρέπει να θεωρούνται αδιάφορες υπάρξεις, εφόσον εμείς αδιαφορούμε για αυτούς, τότε δεν υφίσταται και θέμα απόρριψης.

    Ηλια όσο για σένα πιστεύω ότι το πρόβλημα ήταν ότι έχανες την υπομονή σου και ήσουν ευέξαπτος. Αυτό το διόρθωσες, θα χρειαστεί όμως χρόνος ώστε να σε αποδεχτούν. Είναι για όλους μια ευκαιρία για αλλαγή!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. στίγμα ψυχικών ασθενειών στιγμα σχιζοφρενειας
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-01-2019, 13:02
  2. Ψέματα..πάθηση η όχι??
    By giorgos35 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 56
    Last Post: 28-09-2018, 20:34
  3. Διπολική πάθηση στην οικογένεια
    By xristina85 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-2013, 12:05
  4. Πάθηση παζλ...
    By λίτσα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 21-02-2009, 20:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •