Γιατι υπαρχει αυτο το "κλεισιμο" γυρω μας στην Ελλαδα; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Γενικα θεωρω χαζο******* ανεξαρτητως ντυσιματος οσες μπλεκουν με εμφανως ακαταληλλους ανθρωπους πχ βιαιους,μαγκακια,απιστους κλπ,και εχουν την προσδοκια οτι θα τις ερωτευτουν και θα κανουν σοβαρη σχεση μαζι τους.
    συμφωνω στο 1ο συνθετικο της λέξης..χαζο... το "*******" που κολλαει?

  2. #17
    Γιατι παρασυρονται απο το μουνι τους.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Γιατι παρασυρονται απο το μουνι τους.
    δηλαδη υπομενουν εναν βιαιαο ανδρα, εναν απιστο, μονο και μονο επειδη κανει καλο σεξ?

  4. #19
    Αυτο και αλλοι δυο αλληλοσυνδεομενοι λογοι

    1)Λογω ελλειψης αξιων θεωρουν το ρεμαλι αξιολογο ανθρωπο και σε συνδιασμο

    2)με τη χαμηλη τους αυτοεκτιμηση,ανεχονται ολα αυτα γιατι θεωρουν τον εαυτο τους κατωτερο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Αυτο και αλλοι δυο αλληλοσυνδεομενοι λογοι

    1)Λογω ελλειψης αξιων θεωρουν το ρεμαλι αξιολογο ανθρωπο και σε συνδιασμο

    2)με τη χαμηλη τους αυτοεκτιμηση,ανεχονται ολα αυτα γιατι θεωρουν τον εαυτο τους κατωτερο.
    συμπληρωνω οτι πασχουν απο μαζοχισμο που ενα απο τα αποτελεσμα τα του ειναι και το 2

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    athens peristeri
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by rea View Post
    υπερβαλεις!..δεν ειναι καθολου πλειοψηφεια αυτες...αλλα τι σου λεω εσενα τωρα ε?... οπως υπάρχουν υσηχα αγορια που δεν τα παρατηρεις ..ετσι υσχυει και απο το αλλο φύλλο. το μονο που εχεις να κανεις είναι να παρατηρησεις πραγματικα εκει εξω...λίγο δυσκολο βεβαια .. το ξεκωλ@ προκαλουν μερικη τυφλωση:p
    μπούρδες .δεν είναι ίδια η τρέλα της γυναίκας με του άντρα.φαντασίες που δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα.οι περισσότεροι αντρες κοιτάζουν τις ταπεινές κοπελες χωρις να δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στην εμφάνιση αλλά στην ζεστασιά που εκπέμπει η ψυχή της

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    6
    Eπανερχομαι στο θεμα μου μετα απο καιρο.. Υπαρχει κανενας αλλος που να νιωθει εγκλωβισμενος στην πολη του και στο μερος του και αισθανεται οτι δεν του δόθηκαν οι καταλληλες ευκαιρίες να προχωρήσει στη ζωή του κοινωνικά; Εχω την αισθηση οτι οι ευκαιριες που ειχα να κανω σχεσεις και φιλιες ηταν περιορισμενες. Και παντα "επεφτα" στα λαθος ατομα, εκανα φιλιες που δεν με βοηθούσαν - παντα τα ατομα που είχα στον αμεσο κυκλο μου ειτε ειχαν παρομοια προβληματα, είτε είχαν καποιο "κουσουρι", ενα επίπεδο ιδιορρυθμίας και αυτο είχε σαν αποτέλεσμα μεγαλωνοντας να μην είμαι στη ζωη αυτος που θα ήθελα να ειμαι. Ακομα βλεπω οτι ελκω τετοιους ανθρωπους.. Το θεμα είναι πως λυνεται αυτή η κατασταση κοντα στα 30 με τοσο μεγαλη ελλειψη εμπειριων ζωης με το αλλο φυλο και την καταθληψη να καραδοκεί συνεχως; Είναι η μεταναστευση (καινουρια αρχη ουσιαστικα) σε μια χωρα που οι ανθρωποι ειναι - ειδικα οι γυναικες - πιο χαλαροι και ανοιχτοι μια καποια λύση; Νιωθω τη ζωη μου εντελως παγωμενη αυτη την περιοδο..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by taseis-fygis View Post
    Το θεμα είναι πως λυνεται αυτή η κατασταση κοντα στα 30 με τοσο μεγαλη ελλειψη εμπειριων ζωης με το αλλο φυλο και την καταθληψη να καραδοκεί συνεχως;
    Αν είσαι σε μεγάλη πόλη, πάντα υπάρχουν ευκαιρίες.
    - Παίρνεις σβάρνα τους συλλόγους (αθλητικούς, ορειβατικούς, σκακι, χορευτικους, φωτογραφικους κλπ), γίνεσαι μελος, συμμετέχεις στις συναντήσεις τους κλπ.
    -Μαθαίνεις ενα μουσικό όργανο, μπαίνεις σε ερασιτεχνικό γκρουπάκι και πας στα λαιβ τους.
    -παιρνεις σβαρνα όλα τα επαγγελματικα συνεδρια, σεμιναρια κλπ, του τομεα σου! Ισως κανε ενα μεταπτυχιακό, ίσως μια άλλη σχολή, ίσως μια ξένη γλώσσα.
    - αν εισαι του διαβασματος, λέσχες αναγνωσης απειρες.
    - κανεις follow σε μπαρ και νυχτομαγαζα, πας στα παρτυ τους με καμια παρεα για αρχη και βρισκεις κι αλλες παρεες.
    -κομματικες/εθελοντικες εκδηλωσεις, μαζευουν πολυ κοσμο επισης
    Γενικα πρεπει να εχουμε υπόψιν τι γνωριμιες θελουμε να κάνουμε, που στοχεύουμε και εκεί να συχνάζουμε. Γιατί αλλιως αν περιμένεις ό,τι τυχει, οι αρχαιοι έλεγαν όμοιος ομοιω πελαζει= ο καθενας συναναστρεφεται τους ομοιους τους.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Athens
    Posts
    11
    Καλησπέρα....το ίδιο νιώθω και εγώ με την διαφορά ότι πάντα είχα πολλές παρέες και τώρα μου "κακοφαίνεται" όταν τελικά κατάλαβα ότι ο καθένας ήταν για την πάρτη του...προσωπικά δεν έχω κρατήσει κακία φυσικά,γιατί αναγνωρίζω ότι και εγώ η ίδια έφτιαξα για αυτό το αποτέλεσμα...από την άλλη νιώθω εγκλωβισμένη σε αυτόν τον τόπο...πιστεύω οτι δεν έχει να κάνει η ηλικία,πολλές φορές μπορούμε να διαμορφώσουμε τον χαρακτήρα μας για να μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε στις προκλήσεις ενός ξένου τόπου και να προσαρμοστούμε στις όποιες αλλαγές...μπορώ να σε ρωτήσω τι ενοοείς όταν λες οτι δεν είσαι αυτός που θα ήθελες να είσαι?τέλος νομίζω ότι παντού οι άνθρωποι πάνω κάτω οι ίδιοι είναι (παντού υπάρχουν κοινωνικοί και λιγότερο κοινωνικοί) ίσως να θέλεις μια ανανέωση και να δοκιμαστείς σε κάτι καινούργιο :)

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    6
    Οσον αφορα τις δραστηριοτητες εχω δοκιμασει καποια πραγματα που με ενδιεφεραν αλλα κι εκει ειτε συναντησα 'τοιχους' κι αισθανομουν αμηχανα είτε τραβουσα παλι καποια ατομα απομονωμενα και περιεργα. Οσον αφορα το τι ατομο θα ήθελα να ειμαι διαπιστωσα οτι μου αρεσουν τα εναλλακτικα είτε στον τροπο διασκεδασης ειτε στην ιδεολογια, η επαφη με τη φυση κλπ απλα αυτο δεν ειχα βρει τροπο να το εκφρασω γιατι η παρεα που ειχα περιοριζόταν συχνα στο κουτσομπολιο και στο να μαζευτουμε σε σπιτια να φαμε κλπ. Μαλλον την ανανεωση τη θελω γιατι βλεπω παντου γυρω μου φαντασματα του παρελθοντος σε αυτη την πολη. Αλλα το εξωτερικο ειναι μια δυσκολη αποφαση ειδικα οταν εχεις προβληματα.. νομιζω οτι αν δε μου βγει σαν κινηση - γιατι δεν ξερω που θα ηταν καλα - θα με παει κι αλλο πισω.. Αθηνα παλι δυσκολο να προσαρμοστω και να σταθεροποιηθω ειδικα σε αυτες τις συνθηκες.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Athens
    Posts
    11
    από ότι κατάλαβα δηλαδή ξέρεις τι σου αρέσει αλλά δεν έχεις βρει την κατάλληλη παρέα για αυτές τις εξορμήσεις...το εξέφρασες αυτό στην παρέα σου και δεν ακολούθησαν??δεν ξέρω μερικές φορές ίσως να πιστεύουμε ότι ταιριάζουμε με κάποια άτομα και να μην ισχύει...είμαι της άποψης ότι αν θες πολύ να πας να δοκιμαστείς στο εξωτερικό αξίζει μια δοκιμή και ας μην σου βγεί...τουλάχιστον θα έχεις προσπαθήσει,γιατί αν δεν το κάνεις θα αναρωτιέσαι αν όντως θα σου ταίριαζε η όχι...βέβαια πρέπει να είσαι και λίγο του ρίσκου...προσωπικά θα το δοκιμάσω,φτάνει να οργανωθώ...πιστεύω ότι θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ καλά να είσαι σίγουρος ότι όντως το θες για να μην σε πάρει από κάτω σε περίπτωση που τα πράγματα δεν πάνε όπως υπολογίζεις(να υπάρχει δηλαδή και μια εναλλακτική λύση)

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    Quote Originally Posted by taseis-fygis View Post
    Οσον αφορα τις δραστηριοτητες εχω δοκιμασει καποια πραγματα που με ενδιεφεραν αλλα κι εκει ειτε συναντησα 'τοιχους' κι αισθανομουν αμηχανα είτε τραβουσα παλι καποια ατομα απομονωμενα και περιεργα. Οσον αφορα το τι ατομο θα ήθελα να ειμαι διαπιστωσα οτι μου αρεσουν τα εναλλακτικα είτε στον τροπο διασκεδασης ειτε στην ιδεολογια, η επαφη με τη φυση κλπ απλα αυτο δεν ειχα βρει τροπο να το εκφρασω γιατι η παρεα που ειχα περιοριζόταν συχνα στο κουτσομπολιο και στο να μαζευτουμε σε σπιτια να φαμε κλπ. Μαλλον την ανανεωση τη θελω γιατι βλεπω παντου γυρω μου φαντασματα του παρελθοντος σε αυτη την πολη. Αλλα το εξωτερικο ειναι μια δυσκολη αποφαση ειδικα οταν εχεις προβληματα.. νομιζω οτι αν δε μου βγει σαν κινηση - γιατι δεν ξερω που θα ηταν καλα - θα με παει κι αλλο πισω.. Αθηνα παλι δυσκολο να προσαρμοστω και να σταθεροποιηθω ειδικα σε αυτες τις συνθηκες.
    ξερεις σε ποια χωρα του εξωτερικου θες να πας?εξωτερικο απο μονο του δεν λεει τιποτα..εχεις σκεφτει επαγγελματικα τι θα ακολουθησεις?υπαρχει στην χωρα που θα πας εστω μια γνωστη οικογενεια για αρχη γιατι μοναχικος οπως εισαι δεν θα την παλεψεις καστανο.εισαι σιγουρος οτι εκει οι ανθρωποι ειναι καλυτεροι οτι εχουν καλυετρη ιδιοσυγκρασια και κουλτουρα?εισαι σιγουρος οτι εκει δεν θα εχει τα ιδια βληματα που εχει εδω?απαντησε σε αυτα τα ερωτηματα και κλεινοντας θα σου πω οτι τον κοσμο μας τον εχουμε μεσα μας πρεπει να αλλαξεις για να προσελκυεις αυτο που θες και να σκεφτεις καλα τι θελεις.θα σου ελεγα εξωτερικο μονο για επαγγελματικη αποκατασταση

  13. #28
    Νηματοθετη,γενικα συμφωνω με τις παρατηρησεις σου.Στα 29 εισαι μεγαλος για να αλλαξεις (ακομα και στα 19 παλι καπως μεγαλος εισαι) οποτε θα πρεπει να προσαρμοσεις τη ζωη σου πανω κατω στον χαρακτηρα που εχεις ηδη.

    Μηπως το οτι δεν εχεις καταληξει τι σου αρεσει ερωτικα,εχει επιπτωσεις στην κοινωνικη σου ζωη?

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by taseis-fygis View Post
    Οσον αφορα τις δραστηριοτητες εχω δοκιμασει καποια πραγματα που με ενδιεφεραν αλλα κι εκει ειτε συναντησα 'τοιχους' κι αισθανομουν αμηχανα είτε τραβουσα παλι καποια ατομα απομονωμενα και περιεργα. Οσον αφορα το τι ατομο θα ήθελα να ειμαι διαπιστωσα οτι μου αρεσουν τα εναλλακτικα είτε στον τροπο διασκεδασης ειτε στην ιδεολογια, η επαφη με τη φυση κλπ απλα αυτο δεν ειχα βρει τροπο να το εκφρασω γιατι η παρεα που ειχα περιοριζόταν συχνα στο κουτσομπολιο και στο να μαζευτουμε σε σπιτια να φαμε κλπ. Μαλλον την ανανεωση τη θελω γιατι βλεπω παντου γυρω μου φαντασματα του παρελθοντος σε αυτη την πολη. Αλλα το εξωτερικο ειναι μια δυσκολη αποφαση ειδικα οταν εχεις προβληματα.. νομιζω οτι αν δε μου βγει σαν κινηση - γιατι δεν ξερω που θα ηταν καλα - θα με παει κι αλλο πισω.. Αθηνα παλι δυσκολο να προσαρμοστω και να σταθεροποιηθω ειδικα σε αυτες τις συνθηκες.
    Μήπως εσένα σου φαίνεται ότι μπορείς να τους προσεγγίσεις πιο εύκολα από ότι τους ''νορμάλ''? Νορμάλ, λέμε τώρα....άρα τους προσεγγίζεις εσύ ο ίδιος και αφήνεις τους άλλους?
    Και γενικά τι εννοείς άτομα περίεργα?

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Γιατι παρασυρονται απο το μουνι τους.
    Ε και τι προτείνεις? Να ξεχάσει το μου...ί της και να πάει να τυλίξει κάνα καλό παιδί? Τι θα είναι , πουτ..να δεν θα είναι πάλι?
    Οφ τόπικ...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Οι "Εισαγγελεις" τυποι τρελαινουν τους γυρω τους
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 17-08-2015, 15:33
  2. Γιατι οι ψυχωσικοι στην Ελλαδα ειναι οι πιο "τυχεροι"
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2013, 16:58
  3. ποτε θα σταματησει αυτο το "ρημαδι" 1% να καθοριζει ολη την ημερα μου?
    By edim in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 27-09-2012, 01:34
  4. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 14:44
  5. Replies: 2
    Last Post: 12-05-2010, 00:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •