Εγκυμοσύνη και αγχώδης διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    3

    Εγκυμοσύνη και αγχώδης διαταραχή

    Καλησπέρα σε όλους
    Είναι η πρώτη φορά που γράφω και το έναυσμα είναι οτι έκανα χρόνια αγωγή με Zoloft και xanax (αγχώδης διαταραχή) αλλά έμεινα έγκυος - πλέον 7 εβδομάδων. Μόλις το έμαθα έκοψα τα xanax (ούτως ή άλλως έπαιρνα το μισό του 0.25, πιο πολύ placebo το λες) και ξεκίνησα και τη διαδικασία να κόψω τα zoloft. Είμαι τώρα στην φάση του 1/4 τη μέρα και σε 2 εβδομάδες θα γίνει μέρα παρα μέρα κλπ.
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμία στην ίδια φάση... Πιο πολύ νομίζω για να το μοιραστούμε. Εχω επίσης και ένα θεματάκι και είμαι ξάπλα και μάλλον έτσι θα παει το πρώτο τρίμηνο και με έχει πιάσει το παράπονο ...
    Είναι πολύ δύσκολο να έχω θετική διάθεση σε αυτή τη φάση και παράλληλα να κόβω και τα αντικαταθλιπτικά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Γεια σου..Και εγώ σε μια παρόμοια κατάσταση βρίσκομαι και εγώ 7 εβδομάδων είμαι χαχαχα..Λοιπόν δεν παίρνω φάρμακα αν και εγώ είχα υποχονδριαση με αγχωδη διαταραχή.Τα σύμπτωματα των διαταραχών αυτών υποχώρησαν πριν κάποιους μήνες ,όχι τελείως ,αλλά κατευνάστηκαν σε μεγάλο βαθμό.Τωρα με τις ορμόνες που τρελαίνονται έχω αρχίσει να αγχώνομαι άνευ λόγου και αιτίας ξανά και πιστεύω το ίδιο και εσύ.Να έχεις εμπιστοσύνη στους γιατρούς σου και όσο είναι δυνατόν να μένεις ήρεμη.Θα περάσει και αυτό.Το πρώτο τρίμηνο θα υπάρχουν πολλές ψυχικές μεταβολές,για όλες τις γυναίκες ισχύει αυτό..Εσύ για ότι απορία έχεις και ότι φόβο να ενημερώνεις τον γυναικολόγο σου.Εγω το μισό κουράγιο από κει το παίρνω

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    3
    Ευχαριστω πολύ για την απάντηση Gia! Κουράγιο και σε σένα, σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με το μωράκι και να εχεις μια αναπάντεχα ευχάριστη εγκυμοσύνη : )
    Αστα, εγω ταλαιπωρούμαι χρόνια και 2 φορές που πηγα να τα κοψω υποτροπίασα και φοβήθηκα ακόμα πιο πολύ. Καλά τα λες εσύ, στην πραγματικότητα στο μυαλό μου είναι περισσότερο και αν το καλοσκεφτώ δε με έχει πιασει και τιποτα οπότε αγχώνομαι προκαταβολικά χωρίς πραγματική αιτία προς το παρόν. Ο γυναικολόγος μου με το θέμα των χαπιών δεν ασχολείται, το έχει αφήσει στον ψυχίατρο σε αυτή τη φάση είναι επικεντρωμένος στο να κολήσει το μπεμπε που έχει τάσεις φυγης -και μόνο! Απο την άλλη ο ψυχιατρος μου είπε απλά τον τρόπο να τα κόψω για να μην εχω θέμα και απο κει και περα εχω την ψυχολόγο μου που όμως δεν μπορώ να παω γιατι ειμαι οριζόντια. Επισης - λόγω της καταστασης - εχω συνέχεια η τη μάνα μου η τον συντροφό μου μαζι και δεν μπορώ και να κανω ενα skype με την ψυχολόγο η γυναίκα να τα πω με την ησυχία μου. Τρώγομαι λίγο με τα ρουχα μου :/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Έχεις αποκολλήσεις;Παίρνεις utrogestan;Σε τέτοια περίπτωση ναι θέλει μονίμως ξάπλα και σήκωμα μόνο για κατούρημα χαχαχα..Είναι δύσκολο που δεν έχεις και τον χώρο να τα πεις με την ψυχολόγο σου ναι αλλά αν τους ζητούσες για καμιά ώρα να σε αφήσουν μόνη;Όχι να φύγουν μακριά ρε παιδί μου,ας είναι για λίγο έξω από το σπίτι στο αμάξι σε πούμε..Αν νιώθεις ότι πρέπει να μιλήσεις ,πρέπει να τους το πεις γιατί είμαι βασικό να μην είσαι καθόλου αγχωμενη σε αυτή την περίοδο.Ναι να τους το ζητήσεις ,μιλάμε για την υγεία σου εδώ πέρα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    3
    Εχω την τυχη μου, 3 φορες τη μέρα παιρνω utrogestan και σηκώνομαι για τουαλέτα και μπανιο! Σωστά μιλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Κατάλαβα και εγώ στο πρώτο μου παιδάκι είχα πάθει αποκόλληση από την 8η εβδομάδα και ήμουν ένα μήνα περίπου στο κρεβάτι...Ας κάνουμε υπομονή λοιπόν ,έχουμε δρόμο να διανύσουμε ακόμα,ας το περάσουμε όσο πιο ανώδυνα γίνεται...με το καλό και πάλι κορίτσι μου,καλό κουράγιο!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Stel21 View Post
    Καλησπέρα σε όλους
    Είναι η πρώτη φορά που γράφω και το έναυσμα είναι οτι έκανα χρόνια αγωγή με Zoloft και xanax (αγχώδης διαταραχή) αλλά έμεινα έγκυος - πλέον 7 εβδομάδων. Μόλις το έμαθα έκοψα τα xanax (ούτως ή άλλως έπαιρνα το μισό του 0.25, πιο πολύ placebo το λες) και ξεκίνησα και τη διαδικασία να κόψω τα zoloft. Είμαι τώρα στην φάση του 1/4 τη μέρα και σε 2 εβδομάδες θα γίνει μέρα παρα μέρα κλπ.
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμία στην ίδια φάση... Πιο πολύ νομίζω για να το μοιραστούμε. Εχω επίσης και ένα θεματάκι και είμαι ξάπλα και μάλλον έτσι θα παει το πρώτο τρίμηνο και με έχει πιάσει το παράπονο ...
    Είναι πολύ δύσκολο να έχω θετική διάθεση σε αυτή τη φάση και παράλληλα να κόβω και τα αντικαταθλιπτικά
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί πέρασα μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη με αποκόλληση, καθηλωθηκα στο κρεβάτι για μήνες, αναγκαστικά να σταματήσω τη δουλειά μου και ολο αυτό με επηρέασε αρνητικά δεδομένου ότι και πριν μείνω έγκυος υπέφερα απο γενικευμένη αγχώδη διαταραχή. Η ψυχολογία μου ήταν χάλια, δεν κοιμόμουν σχεδόν καθόλου για μήνες, ένιωθα να καταρρέω κάθε μέρα που περνούσε. Πλέον αφού γέννησα, ξεκίνησα αντικαταθλιπτικη αγωγη, 7 μήνες έχουν περάσει και ακόμα δεν έχω συνέλθει 100%.Υπομονή κορίτσι μου

  8. #8
    Καλησπέρα,
    Και εγώ στην ίδια κατάσταση με εσάς είμαι.. Έπαιρνα ladose και zanax για ένα χρόνο. Μόλις έμαθα ότι είμαι εγκυος τα έκοψα κατευθείαν μετά από συζήτηση με την ψυχίατρο που με παρακολουθεί. Έχουν περάσει 2 εβδομάδες και ευτυχώς δεν μου έχει παρουσιαστεί κάτι. Είμαι 6 εβδομάδων τώρα, εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Similar Threads

  1. Αγχωδης Διαταραχη(??)
    By valkal7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-07-2018, 15:59
  2. Αγχώδης διαταραχή;
    By Sidis119 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-04-2018, 23:35
  3. Διπολικη διαταραχη και εγκυμοσυνη
    By Senelia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-10-2011, 12:24
  4. Αγχώδης διαταραχή
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-06-2009, 13:57
  5. ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By angelinadance in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-01-2007, 00:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •