Θέλω να γυρίσω τον χρόνο πισω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133

    Θέλω να γυρίσω τον χρόνο πισω

    Έκανα ένα μεγάλο λάθος και μου σημάδεψε τη ζωή...έχασα έναν πολύ σημαντικό άνθρωπο που πλέον με απεχθανεται. Φλέρταρα στο χώρο εργασίας μου και φιλήθηκα με συνάδελφο και μετά το σταμάτησα από φόβο και επειδή ένιωσα ότι με ήθελε μόνο σεξουαλικά στην τότε φάση.

    Μετά απομακρύνθηκα από αυτον για να μην χάσω τη θέση μου και κατέληξε να με βλέπει και να στρίβει. Προχτές έφυγε και δεν με χαιρέτησε ούτε τυπικά. Προσπάθησα πολλές φορές να του μιλήσω αλλά δεν ήθελε να ακούσει. Καθότι και πολύ νεότερος μου φλέρταρε με άλλες κοπέλες επίσης και κάθε μέρα στη δουλειά ήταν μαρτύριο, δεν απέδιδαν όσο θα έπρεπε.

    Έχω βυθίστει στην στεναχώρια και τα αντικαταθλιπτικά μου δεν με βοηθάνε. Σκέφτομαι πως αν δεν είχα ανταποδώσει το φλερτ τώρα θα ήμουν χαρούμενη και οι σχέσεις μας πολύ καλύτερες. Πώς προχωράς μπροστά μετά από ένα τέτοιο λάθος? Δεν έχω ιδέα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το εχω σκεφτει πολλες φορες , ποσα πραματα θα αλλαζα αν γυρνουσε ο χρονος πισω , γυρναει ? δεν ξερω ....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Πώς και ήταν τόσο σημαντικός άνθρωπος που σου σημάδεψε τη ζωή το γεγονός ότι τον έχασες; Πέρα από το φλερτ στη δουλειά βρισκόσασταν και αλλού; Τη θέση σου θα την έχανες γιατί δεν επιτρέπεται το φλερτ στον χώρο εργασίας;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πως έκανες ένα μοιραίο λάθος αν λες ότι εσύ έχεις δαγκώσει τη λαμαρίνα ενώ εκείνος ήθελε μόνο να πηδήξει; Από σπόντα για άλλο λόγο (φόβος μην απολυθείς) έκανες τη σωστότερη κίνηση, όχι μοιραίο λάθος.

    Γιατί όμως παίρνουν τόσο υπερβολικές διαστάσεις στο μυαλό σου περιστατικά και πρόσωπα ήσσονος σημασίας; Με τι έχεις διαγνωσθεί;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Έκανα ένα μεγάλο λάθος και μου σημάδεψε τη ζωή...έχασα έναν πολύ σημαντικό άνθρωπο που πλέον με απεχθανεται. Φλέρταρα στο χώρο εργασίας μου και φιλήθηκα με συνάδελφο και μετά το σταμάτησα από φόβο και επειδή ένιωσα ότι με ήθελε μόνο σεξουαλικά στην τότε φάση.

    Μετά απομακρύνθηκα από αυτον για να μην χάσω τη θέση μου και κατέληξε να με βλέπει και να στρίβει. Προχτές έφυγε και δεν με χαιρέτησε ούτε τυπικά. Προσπάθησα πολλές φορές να του μιλήσω αλλά δεν ήθελε να ακούσει. Καθότι και πολύ νεότερος μου φλέρταρε με άλλες κοπέλες επίσης και κάθε μέρα στη δουλειά ήταν μαρτύριο, δεν απέδιδαν όσο θα έπρεπε.

    Έχω βυθίστει στην στεναχώρια και τα αντικαταθλιπτικά μου δεν με βοηθάνε. Σκέφτομαι πως αν δεν είχα ανταποδώσει το φλερτ τώρα θα ήμουν χαρούμενη και οι σχέσεις μας πολύ καλύτερες. Πώς προχωράς μπροστά μετά από ένα τέτοιο λάθος? Δεν έχω ιδέα...
    Kαλημερα !

    Μιλας για τον τυπο που εχεις μιλησει και στα προηγουμενα θεματα σου ?
    Αν ειναι αυτος ακομα τυραννιέσαι για μια τετοια σχεση,αν μπορεις να την χαρακτηρισεις σχεση , με ενα πιτσιρικα και δινεις τοσο σημασια και βαση σε εναν ανθρωπο που εσυ ειχες πει οτι ειναι ανωριμος και μονο να πηδηξει θέλει ?

    Οκ! Γοητευμαστε οταν μας τα ριχνει ενας πιτσιρικάς αλλα αν δεν κατσει δεν κολλαμε ετσι ?Δεν αρρωσταινουμε για την παρτη του ?
    Αντε και γυρνουσες τον χρονο πισω τι θα ηθελες να κανεις ?

    Και οχι ο χρονος δεν γυρναει πισω και πολυ καλα κανει ,γιατι μεσα απο τα λαθη του παρελθόντος εχουμε την δυνατοτητα να φτιαξουμε ενα πολυ καλυτερο μέλλον με πιο γερες βασεις σε ολους τους τομεις της ζωης μας .
    Μαθε μεσα απο τα τυχών λαθη σου και προχωρα .Με το να μενεις εκει μονο μια βαλτωμενη ζωη θα εχεις απο εδω και περα ..

    Εισαι μια χαρα γυναικα ,εχεις την δουλεια σου την ζωη σου ,γιατι κόλλησες σε εναν ανωριμο πιτσιρικα ?
    Τι περιμένεις απο αυτη την σχεση και επένδυσες τοσο πολυ ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Εγώ έτσι όπως το βλέπω πρέπει να μάθουμε να αποδεχόμαστε το παρελθόν μας.Πιστεύω ότι είναι γνώρισμα της κατάθλιψης η στροφή στο παρελθόν.Μάθε να ζεις το τώρα.Δεν μπορείς να αλλάξεις το παρελθόν , μόνο το τώρα μπορείς!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Παιδιά διαγνώσθηκα από τα 20 μου με Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχή και παίρνω φάρμακα. Έχω εμμονές και σιγά σιγά με στοιχειώνουν. Η αλήθεια είναι ότι η περίπτωση μου είναι αρκετά σοβαρή όπως μου έχει πει γιατρός παίρνω αντικαταθλιπτικά και ηρεμηστικα για να κοιμηθώ.

    Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό αλλά κολλάω πολύ έντονα σε πρόσωπα που νιώθω ότι ερωτεύομαι, πλάθω σενάρια με το μυαλό μου και κατηγορώ πάντα τον εαυτό μου. Οι γονείς μου από μικρή δεν καταλαβαίνουν την πάθηση μου και βγάζουν τους ψυχιάτρους άσχετους την ώρα που αυτός που μου την διέγνωσε ήταν καθηγητής ψυχιατρικής στο Αριστοτέλειο και διευθυντής της Α νευρολογικής του ΑΧΕΠΑ.

    Οι σχέσεις στην εταιρεία μας απαγορεύονται γιατι είναι από το εξωτερικό η εταιρεία και έχει αυτούς τους κανονισμούς για αυτό και αποστασιοποιήθηκα. Απλώς δυσκολεύομαι πολύ γιατί εισέπραξα την έντονη αντιπάθεια του πιτσιρικά μετά την ιστορία μας και όπως πάντα ένιωσα ότι εγώ φταίω. Αυτή η αυτοκατηγορια είναι που με τρώει και οι λάθος χειρισμοί. Σίγουρα η ευθυνοι βαραίνει και τους 2 αλλά εγώ είμαι η 30αρα της υπόθεσης αυτός ο 20αρης. Δεν είναι το ίδιο το μερίδιο ευθύνης του.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Ένιωσα πολύ ερωτευμένη , πραγματικά δεν περιμένω κάτι γιατί ξέρω ότι είναι ανέφικτο. Τώρα κυρίως νιώθω ότι πρέπει να τον ξεπεράσω μιας και έφυγε και δεν θα τον ξαναδώ. Απλά ήθελα να έχω ευκαιρία να του μιλήσω αλλά δεν δέχτηκε πότε. Ούτε αντίο δεν μου είπε όταν έφυγε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Kαλημερα !

    Μιλας για τον τυπο που εχεις μιλησει και στα προηγουμενα θεματα σου ?
    Αν ειναι αυτος ακομα τυραννιέσαι για μια τετοια σχεση,αν μπορεις να την χαρακτηρισεις σχεση , με ενα πιτσιρικα και δινεις τοσο σημασια και βαση σε εναν ανθρωπο που εσυ ειχες πει οτι ειναι ανωριμος και μονο να πηδηξει θέλει ?

    Οκ! Γοητευμαστε οταν μας τα ριχνει ενας πιτσιρικάς αλλα αν δεν κατσει δεν κολλαμε ετσι ?Δεν αρρωσταινουμε για την παρτη του ?
    Αντε και γυρνουσες τον χρονο πισω τι θα ηθελες να κανεις ?

    Και οχι ο χρονος δεν γυρναει πισω και πολυ καλα κανει ,γιατι μεσα απο τα λαθη του παρελθόντος εχουμε την δυνατοτητα να φτιαξουμε ενα πολυ καλυτερο μέλλον με πιο γερες βασεις σε ολους τους τομεις της ζωης μας .
    Μαθε μεσα απο τα τυχών λαθη σου και προχωρα .Με το να μενεις εκει μονο μια βαλτωμενη ζωη θα εχεις απο εδω και περα ..

    Εισαι μια χαρα γυναικα ,εχεις την δουλεια σου την ζωη σου ,γιατι κόλλησες σε εναν ανωριμο πιτσιρικα ?
    Τι περιμένεις απο αυτη την σχεση και επένδυσες τοσο πολυ ?
    Ένιωσα πολύ ερωτευμένη , πραγματικά δεν περιμένω κάτι γιατί ξέρω ότι είναι ανέφικτο. Τώρα κυρίως νιώθω ότι πρέπει να τον ξεπεράσω μιας και έφυγε και δεν θα τον ξαναδώ. Απλά ήθελα να έχω ευκαιρία να του μιλήσω αλλά δεν δέχτηκε πότε. Ούτε αντίο δεν μου είπε όταν έφυγε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πως έκανες ένα μοιραίο λάθος αν λες ότι εσύ έχεις δαγκώσει τη λαμαρίνα ενώ εκείνος ήθελε μόνο να πηδήξει; Από σπόντα για άλλο λόγο (φόβος μην απολυθείς) έκανες τη σωστότερη κίνηση, όχι μοιραίο λάθος.

    Γιατί όμως παίρνουν τόσο υπερβολικές διαστάσεις στο μυαλό σου περιστατικά και πρόσωπα ήσσονος σημασίας; Με τι έχεις διαγνωσθεί;
    Σόνια με ΙΔΨ. Είναι δύσκολο και το πολεμάω χρόνια. Οι εμμονές είναι πιο πολλές από ότι οι καταναγκασμοί.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Και οχι ο χρονος δεν γυρναει πισω και πολυ καλα κανει ,γιατι μεσα απο τα λαθη του παρελθόντος εχουμε την δυνατοτητα να φτιαξουμε ενα πολυ καλυτερο μέλλον με πιο γερες βασεις σε ολους τους τομεις της ζωης μας .
    ?
    μαριλου, ειλικρινα τωρα , δεν θαδινες μερικες συμβουλες στον τοτε εαυτο σου αν γυρναγες τον χρονο πισω ? εγω θα τουδινα ( στον τοτε εαυτο μου ) ενα καρο συμβουλες , τα do και τα dont's .........φιλικα .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Ένιωσα πολύ ερωτευμένη , πραγματικά δεν περιμένω κάτι γιατί ξέρω ότι είναι ανέφικτο. Τώρα κυρίως νιώθω ότι πρέπει να τον ξεπεράσω μιας και έφυγε και δεν θα τον ξαναδώ. Απλά ήθελα να έχω ευκαιρία να του μιλήσω αλλά δεν δέχτηκε πότε. Ούτε αντίο δεν μου είπε όταν έφυγε.
    Τι ερωτεύτηκες σε αυτόν τον άνθρωπο ειλικρινά θέλω να μου πεις .
    Ποιο στοιχείο του σε έκανε να φτάσεις σε αυτό το σημείο και να του έχεις δώσει τόσο αξία ..

    Δεν θυμάμαι απ' ότι μας είχες πει και παλιότερα να είχατε περάσει πράγματα που να σε έδεσαν τόσο πολύ μαζί του .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Σόνια με ΙΔΨ. Είναι δύσκολο και το πολεμάω χρόνια. Οι εμμονές είναι πιο πολλές από ότι οι καταναγκασμοί.
    Βλέπεις βοήθεια με την αγωγή σου; Είναι δυσανάλογος ο πόνος που νιώθεις σε σχέση με αυτό που είχατε. Κι εγώ έχω τέτοια προβλήματα, με σενάρια, εμμονές....με αγωγή και ψυχοθεραπεία είμαι καλύτερα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μαριλου, ειλικρινα τωρα , δεν θαδινες μερικες συμβουλες στον τοτε εαυτο σου αν γυρναγες τον χρονο πισω ? εγω θα τουδινα ( στον τοτε εαυτο μου ) ενα καρο συμβουλες , τα do και τα dont's .........φιλικα .....
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 19-04-2021 at 13:13.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση..
    καλα μαριλου, σου γραφω ' φιλικα ' κι εσυ το συνεχιζεις ?
    Last edited by Aeon; 19-04-2021 at 13:13.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. αμα γυριζατε πισω στο χρονο
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 26-12-2015, 06:12
  2. Θελω να γυρισω πισω
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 25-12-2014, 05:25
  3. Replies: 11
    Last Post: 12-06-2011, 18:04
  4. Σκέφτομαι να γυρίσω πίσω
    By aimilia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 07-02-2009, 14:04
  5. Μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω...
    By shy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2007, 17:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •