Ψυχοσωματικοί πόνοι εδώ και δύο χρόνια- βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    14

    Ψυχοσωματικοί πόνοι εδώ και δύο χρόνια- βοήθεια

    καλησπέρα,

    είμαι νέο μέλος ελπίζω να με δεχτείτε με ζεστασιά στην παρέα σας. Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ. θέλω να πιστεύω πως κάνω καλά που το γράφω εδώ ίσως το βάλω και στο θέμα της κατάθλιψης.

    Το πρόβλημα μου ξεκίνησε στη 2α λυκείου με μουδιασμένο το δεξί χέρι ( δεν μπορούσα να το ελέγξω) και δυσκαμψία στο δεξί πόδι. Αφού επιβεβαιώσαμε πως δεν είχα σκπ με πήγαν οι γονείς μου σε ψυχολόγο. δεν θυμαμαι λεπτομέρειες απλά οτι μετά απο πολλές συνεδρίες σε κάποια συνεδρία ενώ μιλούσα μου είπε : δες το χέρι σου το κουνας κανονικά τώρα. απο εδώ και πέρα δεν θα σε ξαναπιάσει. και όντως μου πέρασε και όντως όσες φορές πήγε να με ξαναπιάσει ηρεμούσα και έλεγα στον εαυτό μου πως το έχεις ξεπεράσει μία θα το ξεπεράσεις και τώρα. και όντως μέσα σε πέντε λεπτά δεν με είχε καταλάβει το μούδιασμα και είχε φύγει.

    Κόπηκαν μετά απότομα οι συνεδρίες γιατί οι δικοί μου έκριναν οτι αφού τελείωσε δεν υπήρχε λόγος να πιέζονται άλλο οικονομικά χωρίς όμως να έχω φτάσει στη ρίζα του προβλήματος.

    Τώρα όμως ξαναήρθε πριν δυο χρόνια σε χειρότερη μορφή. Και το να ηρεμήσω και να σκεφτώ : αα όλα καλά,το έχεις ξεπεράσει και απλά να φύγει το πρόβλημα ήταν μια ουτοποιία. Έχω μούδιασμα σε όλο το αριστερό μου πόδι με αποτέλεσμα να κουτσαίνω, να πέφτω να ''περπατάω'' και να με κοιτάνε όλοι με το ύφος πού πάει αυτό΄, να κουράζομαι με ελάχιστο περπάτημα, να τραβάει όλο το βάρος το δεξί πόδι, δεν μπορώ να βρω και την οποιαδήποτε δουλειά λόγω αυτού κ.λ.π. Κάποτε περνάει κάποτε χειροτερεύει ζω όμως με αυτό μιας και λεφτά για ψυχολόγο δεν υπάρχουν.

    η αδερφή της κολλητής μου (που είναι ψυχολόγος) προσπαθούσε να με βοηθήσει με συνεδρίες με ένα απειροελάχιστο ποσό μέσω σκάιπ) αλλά επειδή είχαμε σύνδεση συναισθηματική δεν λειτουργούσε και το καταλάβαμε και οι δύο.

    έτσι,επικοινώνησα με την παλιά μου ψυχολόγο μπας και με λυπηθεί λόγω του τραγικού της κατάστασης, δεν μπορούσε όμως να κάνει τη δουλειά της χωρίς αμοιβή (και δεν λέω έτσι είναι το σωστό απλά όταν της το ζήτησα ήμουν απελπισμένη). ΤΗς είπα,ωστόσο,να μου πει έστω τι είχα, ποια ήταν η διάγνωση μου τότε μπαας και τουλάχιστον μάθαινα. Μου είπε οτι είχα διπολική κατάθλιψη και γενικευμένη αγχώδης διαταραχή. επίσης μου είπε οτι φταίει το ότι δεν πάλευα μόνη μου να το λύσω αλλά περίμενα έτοιμες λύσεις.

    Ίσως να είχε δίκιο και να ελπίζω να πάρω έτοιμη λύση. Ίσως και γι αυτό να γράφτηκα εδώ. Έχω σκεφτεί να πάρω και χάπια ( ξεκάθαρα η μεγαλύτερη έτοιμη λύση απ όλες). ΌΜΩΣ παρακαλώ καταλάβετε με.

    Η κατάσταση αυτές τι μέρες έχει φτάσει στη χειρότερη φάση της,περπατάω κουτσα στραβα 10 λεπτά και υποφέρω.σταματάω γιατί θα πέσω κάτω. πονάω πάρα πολύ έχω γίνει ρεζίλι κι έχω κάνει ρεζίλι δικούς μου ανθρώπους δεν μπορώ να αυτοεξυπηρετηθώ και να βρω δουλειά. αυτό με ώθησε να γράψω εδώ γ αυτό και θέλω να πάρω βοήθεια απ όπου μπορώ.

    Παρακαλώ πολύ πείτε μου αν έχετε περάσει κάτι παρόμοιο,αν είχατε κάποιο απ τα παραπάνω προβλήματα και τι κάνατε αν έχετε κάποια συμβουλή αν γνωρίζετε από χάπια γι αυτή την κάτασταση. Διάβασα εδώ για το minitran. ξέρετε αν βοηθάει σε ψυχοσωματικό μούδιασμα/δυσκαμψία;

    Αυτή τη στιγμή θα προτιμούσα να έχω το χέρι μου.αλήθεια. και δεν είναι κάτι εμφανες όπως το πόδι (το ότι το βλέπουν άλλοι το κάνει χειρότερο) και θα μπορούσα να τρεξω σε περίπτωση κινδύνου,να εργαστώ κ.λπ. Το ξέρω τραγικό αυτό που λέω αλλά έτσι νιώθω.

    ΒΟΗΘΕΙΑ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Θα πασ στο φαρμακειο κ θα παρεισ αμπουλεσ μαγνησιου κ κανε λιγο διατροφη ποιοτικη οχι διαιτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    φορας ψηλα τακουνια?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    14
    δεν μπορώ κν να περπατήσω κανονικά.θα φόραγα τακούνια; Εδώ και δύο χρόνια έχω να βάλω από τότε που με πιασε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μπορει να ειναι κι απο αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα πασ στο φαρμακειο κ θα παρεισ αμπουλεσ μαγνησιου κ κανε λιγο διατροφη ποιοτικη οχι διαιτα
    σ'ευχαριστώ πολύ. θα θελες να μου πεις πώς βοηθάνε;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μπορει να ειναι κι απο αυτο
    συγγνώμη δεν σε κατάλαβα,από ποιο;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τα ποδια οσο περνανε τα χρονια γινονται πολυ ιδιοτροπα εγω πχ απο ενα ελαχιστο τακουνι στη κατηφορα κυριως παθαινα κραμπες συνεχεια και καπιες φορες σταματαγα να περπατω

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    φορας ψηλα τακουνια?
    δεν μπορώ καν να περπατήσω κανονικά.θα φόραγα τακούνια; Εδώ και δύο χρόνια έχω να βάλω από τότε που με πιασε.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μπορει να σε πειραζουν και αυτα τα παπυτσια που φορας τωρα τα περισσοτερα παπουτσια φτιαχτηκαν για γεματους επειδη ανηκουν στη πλειοψηφια

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    τα ποδια οσο περνανε τα χρονια γινονται πολυ ιδιοτροπα εγω πχ απο ενα ελαχιστο τακουνι στη κατηφορα κυριως παθαινα κραμπες συνεχεια και καπιες φορες σταματαγα να περπατω
    και πώς βελτίωσες τα πράγματα΄

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δοκιμασε κατι ανοιχτο που δε σε ακουμπαει πουθενα για να δεις αν περπατας ετσι πχ πεδιλο

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εκτος απο αυτο μηπως ειναι παρενεργειες απο καπιο φαρμακο? θυμαμαι καποτε απο μια αλοιφη δε περπαταγα καν μετα οσο την εβαζα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Στη θεση σου θα συνεχιζα να το ψαχνω νευρολογικα. Υπαρχουν και ασθενειες με παρομοια συμπτωματα οπως η σκληρυνση κατα πλακας, που ομως δεν μπορουν να τα διαγνωσουν στην Ελλαδα. Οπως πχ lyme disease
    Εχεις κανει αρκετες εξετασεις? Εχεις παραπανω απο 1 γνωμες απο νευρολογους και νευροχειρουργους?
    Last edited by savatage; 27-02-2018 at 00:04.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εκτος απο αυτο μηπως ειναι παρενεργειες απο καπιο φαρμακο? θυμαμαι καποτε απο μια αλοιφη δε περπαταγα καν μετα οσο την εβαζα.
    α.ναι προφανως και με πεδιλα το ιδιο και ξυπόλυτη και τα πάντα. β. όχι δεν έπαιρνα κάτι τότε που με πιασε ούτε και μετά πέρα από καμμιά αντιβίωση κοινή για κρύωμα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. 2 χρονια βουλιμια δεν αντεχω αλλο βοηθεια
    By Vet in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 30-07-2015, 17:00
  2. Εμφανίστηκε μετά από 15 χρόνια για να ζητήσει τη βοήθεια μας
    By marymary in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 09-07-2015, 11:52
  3. Replies: 3
    Last Post: 28-05-2013, 08:20
  4. Ψυχοσωματικοί πόνοι;
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 10-05-2009, 20:33
  5. Μια βοήθεια που ψάχνω τρία χρόνια
    By asteroskoni in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 13-02-2006, 13:33

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •