Νευρολόγος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354

    Νευρολόγος.

    Παιδιά ο νευρολόγος σε τι ειδικεύεται;; Τι δουλειά έχει με τον ψυχίατρο;; Παλιά από ότι ξέρω ψυχίατρος-νευρολογος πήγαιναν συνήθως μαζί, τι σχέση έχει λοιπόν ο νευρολόγος με τον ψυχίατρο;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Παιδιά ο νευρολόγος σε τι ειδικεύεται;; Τι δουλειά έχει με τον ψυχίατρο;; Παλιά από ότι ξέρω ψυχίατρος-νευρολογος πήγαιναν συνήθως μαζί, τι σχέση έχει λοιπόν ο νευρολόγος με τον ψυχίατρο;;
    Καμμια , ο νευρολογος ειδικευεται σε παθησεις του νευρικου συστηματος/εγκεφαλου , οπως επιληπτικες κρισεις , τρεμουλο, αυτοανοσα νοσηματα , οχι διαταραχες διαθεσης , η ψυχικες διαταραχες , που ειναι το αντικειμενο του ψυχιατρου ....ενας νευρολογος θα σου δωσει συμβουλες πχ. για κτθλψη , που ειναι μεν σωστες , αλλα ανεφαρμοστες , ενω ο ψυχιατρος θα δειξει περισσοτερη κατανοηση/συγκαταβατικοτητα , μουχουν τυχει αμφοτεροι , γιαυτο στο λεω ......

    γι αυτο και στην τωρινη ανανεωση της αδειας κυνηγετικων οπλων , πουεχω , θελουν μια βεβαιωση απο ψυχιατρο, οτι εχεις σωας τας φρενας δλδ , οχι νευρολογο, και μια βεβαιωση απο παθολογο γενικης ιατρικης η νευρολογο οτι εισαι σωματικα ικανος να φερεις οπλο ....
    Last edited by Macgyver; 26-03-2021 at 20:19.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Το γκουγκλαρα κι όλας το θέμα και κάπου λέει ότι ο νευρολόγος κάνει και δύο χρόνια ειδίκευση στην ψυχιατρική!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Παιδιά ο νευρολόγος σε τι ειδικεύεται;; Τι δουλειά έχει με τον ψυχίατρο;; Παλιά από ότι ξέρω ψυχίατρος-νευρολογος πήγαιναν συνήθως μαζί, τι σχέση έχει λοιπόν ο νευρολόγος με τον ψυχίατρο;;
    Αντρέα μπορεί ο νευρολόγος να μπει και στα "χωράφια " του ψυχιάτρου .
    Παρα πολλά φάρμακα χρησιμοποιούνται και από τους δύο και πλέον πολλοί νευρολόγοι έχουν και παράλληλη ειδικότητα και στην ψυχιατρική ..
    Πολλοί παρακολουθούν μεταπτυχιακά που αφορούν και αυτό το κομμάτι .

    Μην ξεχνάς ότι πολλες νευρολογικές αγωγές έχουν σαν παρενέργεια καταθλιπτικά συμπτώματα ,οπότε απαιτητε και παράλληλη αγωγή για να καλυφθεί και αυτό και φυσικά δίνεται από τον ίδιο ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αντρέα μπορεί ο νευρολόγος να μπει και στα "χωράφια " του ψυχιάτρου .
    Παρα πολλά φάρμακα χρησιμοποιούνται και από τους δύο και πλέον πολλοί νευρολόγοι έχουν και παράλληλη ειδικότητα και στην ψυχιατρική ..
    ..
    Συμφωνω , αλλα αντε να το πεις στην ηλιθια την αστυνομια , οπως γραφω στο ποστ μου#2 , ετσι νομιζα κι εγω , οτι αρκει η βεβαιωση ειτε του νευρολογου, ειτε του ψυχιατρου.....αμ , δε ..... εχουν δικους τους κανονες εκει, ειναι υπερανω ιατρικης .....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Σε νευρολόγο πηγαίνω εγώ δεν πάω σε ψυχιατρο και η πρώην μου δεν πάει σε ψυχίατρο στον ίδιο νευρολόγο πηγαίνει και εκείνη. Πήγαινα σε ψυχιατρους και έχω δοκιμάσει 7 ή 8 δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά κάπου τόσους. Τέλος πάντων

    Υ.Γ Οποιαδήποτε αδεια οπλοφορίας για οποιοδήποτε όπλο θέλει ψυχίατρο βαση νομου δεν φταίει η αστυνομία ότι λέει ο νόμος κάνει και είναι υποχρεωμένος την γνωμάτευση του να μην σου την ανακοινώσει και να την παραδώσει σε κλειστό φάκελλο. Αλλα δύσκολα ψυχίατρος να μην δώσει το χαρτί, θα το δώσει εκτός αν έχει θέμα πραγματικό...
    Την άδεια δεν τη βγάζει ο μπατσακος της γειτονιάς τη βγάζει η Διευθυνση ασφαλείας και δεν την βγαζουν αν δεν είναι όλα σωστά. Τώρα τα έχουν κάνει και πιο δύσκολα κιολας σε τσεκάρουν πόσο καλός είσαι στο λύσιμο στο δεσιμο στο γέμισμα στη συντήρηση και μπορεί να μην την βγάλουν αν δουνε πως κάποιος δεν το έχει. Και πολύ καλά κανουνε μακάρι να το κάνανε και για τους εαυτους τους γιατι μόνο αυτοί παθαίνουν ατυχήματα δεν εχω ακούσει ποτέ πολιτη να τραυματιστεί από δικό του όπλο εκτός από μπαλωθιες...
    Last edited by mindcrime; 27-03-2021 at 03:41.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Σε νευρολόγο πηγαίνω εγώ δεν πάω σε ψυχιατρο και η πρώην μου δεν πάει σε ψυχίατρο στον ίδιο νευρολόγο πηγαίνει και εκείνη. Πήγαινα σε ψυχιατρους και έχω δοκιμάσει 7 ή 8 δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά κάπου τόσους. Τέλος πάντων

    Υ.Γ Οποιαδήποτε αδεια οπλοφορίας για οποιοδήποτε όπλο θέλει ψυχίατρο βαση νομου δεν φταίει η αστυνομία ότι λέει ο νόμος κάνει και είναι υποχρεωμένος την γνωμάτευση του να μην σου την ανακοινώσει και να την παραδώσει σε κλειστό φάκελλο. Αλλα δύσκολα ψυχίατρος να μην δώσει το χαρτί, θα το δώσει εκτός αν έχει θέμα πραγματικό...
    Την άδεια δεν τη βγάζει ο μπατσακος της γειτονιάς τη βγάζει η Διευθυνση ασφαλείας και δεν την βγαζουν αν δεν είναι όλα σωστά. Τώρα τα έχουν κάνει και πιο δύσκολα κιολας σε τσεκάρουν πόσο καλός είσαι στο λύσιμο στο δεσιμο στο γέμισμα στη συντήρηση και μπορεί να μην την βγάλουν αν δουνε πως κάποιος δεν το έχει. Και πολύ καλά κανουνε μακάρι να το κάνανε και για τους εαυτους τους γιατι μόνο αυτοί παθαίνουν ατυχήματα δεν εχω ακούσει ποτέ πολιτη να τραυματιστεί από δικό του όπλο εκτός από μπαλωθιες...
    Η εκπαίδευση που λαμβάνει ο αστυνομικός στα όπλα όσο αφορά την συντήρηση και την ορθή χρήση τους είναι η καλύτερη και μάλιστα γίνεται με απόλυτη προσοχή ..
    Πλεον περνάνε από ειδικά ψυχολογικά τεστ και μάλιστα δίνουν εξετάσεις κατά πόσο γίνεται η ορθή χρήση τους ..

    Μην λέμε ότι να ναι ..Ατυχήματα συμβαίνουν σε όλα τα επαγγέλματα ...Κάθε επάγγελμα χρησημοποιει και ένα εργαλείο ...
    Τα εργατικά ατυχήματα παρα πολλά και σε όλους τους τομείς ..
    Οι πολίτες χρησημοποιουν καθημερινά ένα όπλο για να μπορέσουν να φτάσουν την συχνότητα των ατυχημάτων των αστυνομικών ?
    Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Υ.Γ Οποιαδήποτε αδεια οπλοφορίας για οποιοδήποτε όπλο θέλει ψυχίατρο βαση νομου δεν φταίει η αστυνομία ότι λέει ο νόμος κάνει
    Την άδεια δεν τη βγάζει ο μπατσακος της γειτονιάς τη βγάζει η Διευθυνση ασφαλείας και δεν την βγαζουν αν δεν είναι όλα σωστά. Τώρα τα έχουν κάνει και πιο δύσκολα κιολας σε τσεκάρουν πόσο καλός είσαι στο λύσιμο στο δεσιμο στο γέμισμα στη συντήρηση και μπορεί να μην την βγάλουν αν δουνε πως κάποιος δεν το έχει. Και πολύ καλά κανουνε μακάρι να το κάνανε και για τους εαυτους τους γιατι μόνο αυτοί παθαίνουν ατυχήματα δεν εχω ακούσει ποτέ πολιτη να τραυματιστεί από δικό του όπλο εκτός από μπαλωθιες...
    μπα , εγω τους ειπα οτι δεν ξερω να λυνω το οπλο , αφου δεν παω για κυνηγι εδω και 33 χρονια , δεν πειραζει μου ειπαν , ξερετε να πυροβολειτε ' ? ε , ναι τους ειπα , εχω την αδεια κυνηγιου μεχρι το 1987 , ε , φερτε την μου ειπαν , τι τα κανετε 4 οπλα ? συλλογη ειπα ......οντως συλλογη τα κανω .....αλλο η αδεια οπλοφοριας , και αλλο η αδεια χρησης κυνηγετικου οπλου , εντελως διαφορετικα πραματα....μεχρι το 2016 , πουειχα ανανεωσει 2 αδειες κυνηγετικων οπλοων , ηθελε μονο ψυχιατρο ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Η εκπαίδευση που λαμβάνει ο αστυνομικός στα όπλα όσο αφορά την συντήρηση και την ορθή χρήση τους είναι η καλύτερη και μάλιστα γίνεται με απόλυτη προσοχή ..
    Πλεον περνάνε από ειδικά ψυχολογικά τεστ και μάλιστα δίνουν εξετάσεις κατά πόσο γίνεται η ορθή χρήση τους ..

    Μην λέμε ότι να ναι ..Ατυχήματα συμβαίνουν σε όλα τα επαγγέλματα ...Κάθε επάγγελμα χρησημοποιει και ένα εργαλείο ...
    Τα εργατικά ατυχήματα παρα πολλά και σε όλους τους τομείς ..
    Οι πολίτες χρησημοποιουν καθημερινά ένα όπλο για να μπορέσουν να φτάσουν την συχνότητα των ατυχημάτων των αστυνομικών ?
    Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα ....
    Τι πάει να πει ψυχολογικά τεστ Μαριλού; Δηλαδή αυτός που πέρασε τα τεστ πριν 3 μήνες σημαίνει πως αύριο θα έχει σωας τας φρένας; Το τεστ το περνάνε για την περίοδο που το περνάνε όχι για 3 εβδομάδες μετά ή για 6 μήνες μετά.

    Οι πολίτες που έχουν άδεια οπλοφορίας σε πληροφορώ πως στο 80% το χρησιμοποιούν πολυ περισσότερες φορές. Αρκεί να πας σε ένα σκοπευτήριο για να το διαπιστώσεις. Χρησιμοποιούν τουλάχιστον 5 φορές περισσότερες σφαίρες το μήνα από κάποιον πχ ΔΙΑΣ ή ΟΠΚΕ που είναι υποτίθεται πρώτη γραμμή.

    Α και έχουν ένα κανόνα στο μυαλό εν αντιθέσει με εκείνους που παθαίνουν ατυχήματα τον οποίο ίσως να μην τον καταλάβεις αλλά δεν πειράζει. Τα άδεια όπλα σκοτώνουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μπα , εγω τους ειπα οτι δεν ξερω να λυνω το οπλο , αφου δεν παω για κυνηγι εδω και 33 χρονια , δεν πειραζει μου ειπαν , ξερετε να πυροβολειτε ' ? ε , ναι τους ειπα , εχω την αδεια κυνηγιου μεχρι το 1987 , ε , φερτε την μου ειπαν , τι τα κανετε 4 οπλα ? συλλογη ειπα ......οντως συλλογη τα κανω .....αλλο η αδεια οπλοφοριας , και αλλο η αδεια χρησης κυνηγετικου οπλου , εντελως διαφορετικα πραματα....μεχρι το 2016 , πουειχα ανανεωσει 2 αδειες κυνηγετικων οπλοων , ηθελε μονο ψυχιατρο ....
    Το 16 αλλάξανε το νόμο και ξεκινησανε να ζητάνε της Παναγίας τα μάτια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Το 16 αλλάξανε το νόμο και ξεκινησανε να ζητάνε της Παναγίας τα μάτια
    το ξερω .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Τι πάει να πει ψυχολογικά τεστ Μαριλού; Δηλαδή αυτός που πέρασε τα τεστ πριν 3 μήνες σημαίνει πως αύριο θα έχει σωας τας φρένας; Το τεστ το περνάνε για την περίοδο που το περνάνε όχι για 3 εβδομάδες μετά ή για 6 μήνες μετά.
    .
    σωστο, και η αδεια κατοχης κυνηγετικου οπλου ισχυει για 10 χρονια , που ξερουν στα 10 χρονια μεσα αν συνεχιζεις ναχεις σωας τας φρενας ......ενω η αδεια οπλοφοριας θελει καθε χρονο ανανεωση, ομως και τα δυο οπλα σκοτωνουν......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Τι πάει να πει ψυχολογικά τεστ Μαριλού; Δηλαδή αυτός που πέρασε τα τεστ πριν 3 μήνες σημαίνει πως αύριο θα έχει σωας τας φρένας;
    Οι πολίτες που έχουν άδεια οπλοφορίας σε πληροφορώ πως στο 80% το χρησιμοποιούν πολυ περισσότερες φορές. Αρκεί να πας σε ένα σκοπευτήριο για να το διαπιστώσεις. Χρησιμοποιούν τουλάχιστον 5 φορές περισσότερες σφαίρες το μήνα από κάποιον πχ ΔΙΑΣ ή ΟΠΚΕ που είναι υποτίθεται πρώτη γραμμή.
    .
    Σωστο , μονο που οι πολιτες που χρησιμοποιουν το οπλο σε σκοπευτηρια, επιτρεπεται να τοχουν μονο στην διαδρομη σπιτι-σκοπευτηριο , σε συγκεκριμενες μερες και ωρες + πρεπει να κατεβαινεις σε 12 αγωνες σκοπευτικης /χρονο , ασχετως επιδοσεων , δλδ. δεν ειναι κατι απλο .........οι αστυνομοι στην ελλαδα δεν υπαρχει λογος να οπλοφορουν , αρκει ενα τειζερ , στην Αμερικη, υπαρχει λογος , αφου οι πολιτες οπλοφορουν νομιμα , σχεδον ολοι.....
    Last edited by Macgyver; 27-03-2021 at 14:07.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Τι πάει να πει ψυχολογικά τεστ Μαριλού; Δηλαδή αυτός που πέρασε τα τεστ πριν 3 μήνες σημαίνει πως αύριο θα έχει σωας τας φρένας; Το τεστ το περνάνε για την περίοδο που το περνάνε όχι για 3 εβδομάδες μετά ή για 6 μήνες μετά.

    Οι πολίτες που έχουν άδεια οπλοφορίας σε πληροφορώ πως στο 80% το χρησιμοποιούν πολυ περισσότερες φορές. Αρκεί να πας σε ένα σκοπευτήριο για να το διαπιστώσεις. Χρησιμοποιούν τουλάχιστον 5 φορές περισσότερες σφαίρες το μήνα από κάποιον πχ ΔΙΑΣ ή ΟΠΚΕ που είναι υποτίθεται πρώτη γραμμή.

    Α και έχουν ένα κανόνα στο μυαλό εν αντιθέσει με εκείνους που παθαίνουν ατυχήματα τον οποίο ίσως να μην τον καταλάβεις αλλά δεν πειράζει. Τα άδεια όπλα σκοτώνουν.
    Τα τεστ που περνάνε οι αστυνομικοί πλέον mind δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που περνάει ένας απλός πολίτης για να πάρει άδεια...
    Ακολουθούν ολόκληρη εκπαίδευση όχι μόνο σε θέματα πρακτικής αλλά και θεωρίας που ειναι πολύ πιο σημαντική και αφορά και την διαχείριση των συναισθημάτων εν ώρα υπηρεσίας και κάτω από συνθήκες που απειλείται η σωματική τους ακεραιότητα που είναι και το πιο σοβαρό σκέλος όλου αυτού...

    Τι συγκρίνουμε τώρα ..
    Ο πολίτης που πάει στο σκοπευτήριο τι σχέση έχει με την χρήση που κάνει ένας από τους αστυνομικούς ..
    Σε πληροφορώ ότι στα σκοπευτήρια πλεον πανε περισσότεροι ένστολοι ...

    Τα υπόλοιπα δεν μπορώ να τα πω σε ένα δημόσιο φόρουμ για ευνόητους λόγους και ξέρεις ότι αυτά τα θέματα τα γνωρίζω πλέον από πρώτο χέρι ...
    Το να κρατάς όπλο δεν είναι απλά θέμα σωστού χειρισμού ..
    Είναι πολύ πιο σημαντικό η διαχειριση των συναισθημάτων σου κάτω από συνθήκες πίεσης παρά όταν κάνεις χρήση αυτού καθαρά γιατί είναι το χόμπυ σου ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σωστο , μονο που οι πολιτες που χρησιμοποιουν το οπλο σε σκοπευτηρια, επιτρεπεται να τοχουν μονο στην διαδρομη σπιτι-σκοπευτηριο , σε συγκεκριμενες μερες και ωρες + πρεπει να κατεβαινεις σε 12 αγωνες σκοπευτικης /χρονο , ασχετως επιδοσεων , δλδ. δεν ειναι κατι απλο .........οι αστυνομοι στην ελλαδα δεν υπαρχει λογος να οπλοφορουν , αρκει ενα τειζερ , στην Αμερικη, υπαρχει λογος , αφου οι πολιτες οπλοφορουν νομιμα , σχεδον ολοι.....
    Αναλόγως την άδεια, αν είναι για σκοποβολή ή αν είναι γιατί έχεις λεφτά ή κινδυνεύεις για κάτι τις ξερεις τις διαφορες εσύ είμαι βέβαιος από τα γραφομενα σου. Η δεύτερη είναι η αδεια ουσίας που υποτίθεται πως είναι και η δυσκολότερη στην έκδοση. Εκει το έχεις αν το θες παντού και δεν σου λέει τίποτα κάνεις.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχολόγος, ψυχίατρος ή νευρολόγος?
    By pika in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 21-09-2020, 23:48
  2. Νευρολόγος-Ψυχίατρος?
    By strangeguy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 22-02-2012, 22:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •