Ενόχληση από σκύλο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148

    Ενόχληση από σκύλο.

    Ζω σε μια πολυκατοικία. Η πολυκατοικία είναι κολλητά με μια μονοκατοικία δύο ορόφων. Σε αυτή τη μονοκατοικία ζει στο μπαλκόνι ένα Labrador. Έχουν μεριμνήσει και του έχουν φτιάξει ένα πολύ μεγάλο χώρο με όλα τα απαραίτητα. Ο χώρος αυτός βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την κρεβατοκάμαρα μου. Με έχει τρελάνει αυτό το ζωντανό. Καθε μέρα το αφήνουν ελεύθερο να τρέχει στην ταράτσα και να γαυγιζει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ από 2-5 ώρες. Οι ώρες είναι συνήθως από τις 8 έως τις 14:00. Με πιέζει να το ακούω να ορυεται χωρίς λόγο. Η ιδιοκτήτρια δε το βγάζει βόλτα να τρέξει και να στανιαρει και για αυτό φέρεται έτσι. Θέλω να της πω κάτι, αλλά Κολωνώ, διότι έχω και εγώ γάτα η οποία φεύγει και πηγαίνει στα μπαλκόνια τους και βόσκει. Δεύτερον, μπορεί η ίδια να παρεξηγηθεί, (μου φαίνεται ιδιότροπη) και δε θέλω κακές σχέσεις με γείτονες. Τέλος, είμαι κι εγώ γαϊδάρα και κάποιες φορές βάζω μουσική στη διαπασών και ακατάλληλες ώρες, όμως όχι συχνά. Μια φορά το δίμηνο. Ήθελα να ήξερα γιατί κανείς δεν κάνει παρατήρηση από τη γειτονιά που μας ξεκιυφαινειντο ζωντανό. Μόνο εμένα με ενοχλεί; Δεν γίνεται αυτό ρε φίλε. Θυμώνω κάποια πρωινά τόσο πολύ που θέλω να βγω έξω και να αρχίσω να κατεβάζω καντήλια αλλά κρατιεμαι. Τι να κάνω; Πως να συμφιλιωθω με το γαύγισμα; Είναι ένας χρόνος τώρα αλλά του κάκου. Τώρα μόλις το μάζεψε μετά από τρίωρο συνεχόμενο και έχω ταχυκαρδία γιατί πιέζομαι και δε εκφράζω τη δυσαρέσκεια μου. Δεν θέλω να τσακωθούμε και να πετύχει καμιά μέρα το γατί στο μπαλκόνι της και να το κλωτσισει. Τις προάλλες συστηθηκαμε γιατί είχε εγκλωβιστεί ένας γατουλης στο μπαλκόνι μου και μαζί τον διασωσαμε και τον παρέδωσα στον ιδιοκτήτη του. Με βοήθησε η γυναίκα αλλά και πάλι δε βρήκα τον τρόπο να της πω πως ενοχλεί η σκυλίτσα και πως πρέπει να πηγαίνει βόλτα. Τι να κάνω;

  2. #2
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Ζω σε μια πολυκατοικία. Η πολυκατοικία είναι κολλητά με μια μονοκατοικία δύο ορόφων. Σε αυτή τη μονοκατοικία ζει στο μπαλκόνι ένα Labrador. Έχουν μεριμνήσει και του έχουν φτιάξει ένα πολύ μεγάλο χώρο με όλα τα απαραίτητα. Ο χώρος αυτός βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την κρεβατοκάμαρα μου. Με έχει τρελάνει αυτό το ζωντανό. Καθε μέρα το αφήνουν ελεύθερο να τρέχει στην ταράτσα και να γαυγιζει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ από 2-5 ώρες. Οι ώρες είναι συνήθως από τις 8 έως τις 14:00. Με πιέζει να το ακούω να ορυεται χωρίς λόγο. Η ιδιοκτήτρια δε το βγάζει βόλτα να τρέξει και να στανιαρει και για αυτό φέρεται έτσι. Θέλω να της πω κάτι, αλλά Κολωνώ, διότι έχω και εγώ γάτα η οποία φεύγει και πηγαίνει στα μπαλκόνια τους και βόσκει. Δεύτερον, μπορεί η ίδια να παρεξηγηθεί, (μου φαίνεται ιδιότροπη) και δε θέλω κακές σχέσεις με γείτονες. Τέλος, είμαι κι εγώ γαϊδάρα και κάποιες φορές βάζω μουσική στη διαπασών και ακατάλληλες ώρες, όμως όχι συχνά. Μια φορά το δίμηνο. Ήθελα να ήξερα γιατί κανείς δεν κάνει παρατήρηση από τη γειτονιά που μας ξεκιυφαινειντο ζωντανό. Μόνο εμένα με ενοχλεί; Δεν γίνεται αυτό ρε φίλε. Θυμώνω κάποια πρωινά τόσο πολύ που θέλω να βγω έξω και να αρχίσω να κατεβάζω καντήλια αλλά κρατιεμαι. Τι να κάνω; Πως να συμφιλιωθω με το γαύγισμα; Είναι ένας χρόνος τώρα αλλά του κάκου. Τώρα μόλις το μάζεψε μετά από τρίωρο συνεχόμενο και έχω ταχυκαρδία γιατί πιέζομαι και δε εκφράζω τη δυσαρέσκεια μου. Δεν θέλω να τσακωθούμε και να πετύχει καμιά μέρα το γατί στο μπαλκόνι της και να το κλωτσισει. Τις προάλλες συστηθηκαμε γιατί είχε εγκλωβιστεί ένας γατουλης στο μπαλκόνι μου και μαζί τον διασωσαμε και τον παρέδωσα στον ιδιοκτήτη του. Με βοήθησε η γυναίκα αλλά και πάλι δε βρήκα τον τρόπο να της πω πως ενοχλεί η σκυλίτσα και πως πρέπει να πηγαίνει βόλτα. Τι να κάνω;

    Για αρχή να αναλάβεις την ευθύνη του δικού σου ζώου. Στείρωσε το γατί για να είναι ήρεμο από τις ορμόνες του και να μην έχει ερωτικες ανησυχίες ( αν δεν το έχεις κάνει ήδη).

    Το γατί σου χρειάζεται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μισή ώρα παιχνίδι την ημερα ( μαζί σου) ώστε να εκτονώνει το ένστικο κυνηγιού του.

    Το γεγονός ότι εχει το γατί σου μπαλκόνι διαθέσιμο είναι εξαιρετικό. ΑΛΛΑ. Το μπαλκόνι μας δεν το αφήνουμε ξέφραγο. Εκτός απο τον κίνδυνο να πέσει ( έχουμε δει άπειρα γατιά σπασμένα απο πτώση) ενοχλεί τους γείτονες!
    Γι αυτό θα περάσεις διχτυ για γάτες στο μπαλκόνι σου , ιδανικά ως το πάνω όροφο, ώστε να είναι τελείως κλειστό.


    Πάμε στην ιδιοκτήτρια του λαμπραντόρ. Το να ζει το σκυλί μόνιμα στο μπαλκόνι ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ και αν ειδοποιηθεί η αστυνομια θα της γίνει παρατήρηση και θα επιβληθεί πρόστιμο αν δεν συμμορφωθεί ( αν βέβαια ζειτε σε μεγάλη πολη και υπάρχει η στοιχειώδης φιλοζωική παιδεια).

    Αν το βγάζει στο μπαλκόνι για να εκτονώνεται για να μην το πάει βολτες αυτή και το βάζει μέσα τις υπόλοιπες ώρες, τότε να της πεις ευγενικά ότι σας τα έχει πρήξει.

    Ο νόμος λεει ότι το σκυλί δικαιούται να γαυγίζει σε μπαλκόνια , αρκεί να μην ζει μόνιμα εκει, να μην είναι ώρες κοινης ησυχιας και να μην είναι επι ώρες συνεχόμενο το γαύγισμα.

    Αν τη καταφερεις να το βγάζει βολτες επειδή θα ντραπεί, χάρη θα του κάνεις του σκύλου.

    Αυτα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Με έχει ταλαιπωρήσει και το δικό μου γατί, δε στο κρύβω. Στειρωμένη είναι, την έχω χρόνια. Από παιχνίδι πολύ ,μαζί μου ,και το μπαλκόνι έχω φράξει, και σε όσα σπίτια έχω ζήσει τα έφραζα για να μην πέσει. Αυτό εδώ το μπαλκόνι δε ξέρω πως να το περιφραξω. Έβαζα πλέγμα παλιά και βόλευε αλλά είναι έτσι φτιαγμένα αυτά εδώ που το γατί πηδά στο παράθυρο της κουζίνας και από εκεί στο τοιχακι της γειτόνισσας και πηγαίνει εκεί να κυνηγάει τα πουλιά.Καιντι δε έχω κάνει, πάντα βρίσκει τρόπο να φύγει, είναι λιγουλακι αλήτισσα και δεν της αρέσουν οι περιορισμοί. Το σκυλί ζει μόνιμα στο μπαλκόνι. Έχουν κατασκευάσει στο μισό μπαλκόνι ένα σπιτάκι ξύλινο μεγάλο και άνετο και ζει εκεί. Από πάνω έχει μεγάλη ταράτσα και εκεί κάνει τη βόλτα του το σκυλί και φυσικά μας ξεκουφαινει ασταμάτητα. Δεν είναι ότι ακούει κάποιον άλλον σκύλο και γαυγιζουν. Απλά γαυγιζει λυσσασμένα για ώρες και φυσικά συμβαίνει γιατί δε βολταρει το μαύρο και έχει ταραχή. Γενικά η γειτονιά αυτή όλως περιέργως είναι εξαιρετικά φιλοζωη. Όλοι έχουν γάτα ή σκύλο και οι αδέσποτες φροντίζονται από σχεδόν όλους μας, με καθημερινό φαγητό ,σπιτάκια στα πεζοδρόμια και οι περισσότερες είναι στειρωμένες. Και η γειτόνισσα στο κάτω μπαλκόνι έχει γάτες , όπως και όλοι στη πολυκατοικία μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 25-01-2023 at 13:51.

  5. #5
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Με έχει ταλαιπωρήσει και το δικό μου γατί, δε στο κρύβω. Στειρωμένη είναι, την έχω χρόνια. Από παιχνίδι πολύ ,μαζί μου ,και το μπαλκόνι έχω φράξει, και σε όσα σπίτια έχω ζήσει τα έφραζα για να μην πέσει. Αυτό εδώ το μπαλκόνι δε ξέρω πως να το περιφραξω. Έβαζα πλέγμα παλιά και βόλευε αλλά είναι έτσι φτιαγμένα αυτά εδώ που το γατί πηδά στο παράθυρο της κουζίνας και από εκεί στο τοιχακι της γειτόνισσας και πηγαίνει εκεί να κυνηγάει τα πουλιά.Καιντι δε έχω κάνει, πάντα βρίσκει τρόπο να φύγει, είναι λιγουλακι αλήτισσα και δεν της αρέσουν οι περιορισμοί. Το σκυλί ζει μόνιμα στο μπαλκόνι. Έχουν κατασκευάσει στο μισό μπαλκόνι ένα σπιτάκι ξύλινο μεγάλο και άνετο και ζει εκεί. Από πάνω έχει μεγάλη ταράτσα και εκεί κάνει τη βόλτα του το σκυλί και φυσικά μας ξεκουφαινει ασταμάτητα. Δεν είναι ότι ακούει κάποιον άλλον σκύλο και γαυγιζουν. Απλά γαυγιζει λυσσασμένα για ώρες και φυσικά συμβαίνει γιατί δε βολταρει το μαύρο και έχει ταραχή. Γενικά η γειτονιά αυτή όλως περιέργως είναι εξαιρετικά φιλοζωη. Όλοι έχουν γάτα ή σκύλο και οι αδέσποτες φροντίζονται από σχεδόν όλους μας, με καθημερινό φαγητό ,σπιτάκια στα πεζοδρόμια και οι περισσότερες είναι στειρωμένες. Και η γειτόνισσα στο κάτω μπαλκόνι έχει γάτες , όπως και όλοι στη πολυκατοικία μου.
    Και θα βασίζεσαιι στη διάθεση του καθενός να μην χτυπήσει το γατι?

    Κάτι πρέπει να γίνει , και για να μην ενοχλείτε και για να προστατεύεται η γάτα.

    Στα του σκύλου, προφανώς και λυσσάει αν έχει ανάγκη εκτόνωσης. Πρέπει να μιλήσεις στη κυρία που το έχει. Όσα σπιτάκια και να του έχει, και χρυσό θρόνο να του βάλει δεν έχουν σημασία αν το εχει παρατημένο μόνο του και δεν το πάει βολτες. Αν δεν το βάλει σπίτι της , εγω θα καλούσα την αστυνομία τόσο για κακοποίηση όσο και για την ησυχια της γειτονιάς.Ή αν εχεις φεισμπουκ, απευθύνσου σε κάποια φιλοζωική να την τρέξουν εκείνοι τη γειτόνισσα.

    Αν δεν θέλεις να μιλήσεις βέβαια , υπάρχουν και οι ωτοασπίδες.




    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Ωπα ρε , ήρεμα.
    Το κολάρο ( με το κουδούνι) σε γατί που περνάει απο κάγκελα μπορεί εύκολα να πιαστεί κάπου και να γίνει πολύ επικίνδυνο.
    Last edited by Aeon; 25-01-2023 at 13:51.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Ω ρε Νικόλι αγριεμενος μπήκες στο φόρουμ. Τσιλ Μπέμπι, τσιλ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    χα χα! τσιμπισα μερικους ποντους παρατηρησης.
    στην συντομευση δειχνει τα δις που σκοτωνουν τα γατια για αυτο σε πολλες χωρες απαγορευεται οι οικοσιτες γατες να κυκλοφορουν εξω χωρις λουρακι
    https://www.nature.com/articles/ncomms2380
    το συμπερασμα απο το παραπανω ειναι οτι οι γατες χωρις κανεναν πραματικο λογο προκαλουν μια τεραστια οικολογικη καταστροφη χωρις να υπολογιζουμε και τις ψυχες των πουλιων κτλ που πανε στα ταρταρα αδικα

    τωρα για την περιπτωση της θεματοθετριας και την ελληνικης πραγματικοτητας προτεινω λουρακι που οταν σφιχθει λυνεται απο μονο του ευκολα. τετοιο εχω και στο δικο μου γατακι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    με ευγένεια πεστης κατι αν παλι δεν ε τοτε καταγγελία σε φιλοζωηκη να της κάνουν σύσταση κατι μήπως κι παρει μπρος .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Λοιπόν nikos2 της έβαλα το λουρί που μου πρότεινες με κουδούνι. Εγώ δεν θα της πω τίποτα, αλλά θα κάνω αυτό που προτείνατε. Θα απευθυνθώ στη φιλοζωική ανώνυμα, εάν γίνεται. Πάλι βέβαια σήμερα είχα τα ίδια. Φανταστείτε ένα σκυλί μεγαλόσωμο να γαυγιζει σε απόσταση ενός μέτρου από το κρεβάτι σου πέντε ώρες συνεχόμενα. Έβαλα ακουστικά αλλά νεύρα είχα και πάλι.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    χα χα! τσιμπισα μερικους ποντους παρατηρησης.
    στην συντομευση δειχνει τα δις που σκοτωνουν τα γατια για αυτο σε πολλες χωρες απαγορευεται οι οικοσιτες γατες να κυκλοφορουν εξω χωρις λουρακι
    https://www.nature.com/articles/geometry dash subzero
    το συμπερασμα απο το παραπανω ειναι οτι οι γατες χωρις κανεναν πραματικο λογο προκαλουν μια τεραστια οικολογικη καταστροφη χωρις να υπολογιζουμε και τις ψυχες των πουλιων κτλ που πανε στα ταρταρα αδικα

    τωρα για την περιπτωση της θεματοθετριας και την ελληνικης πραγματικοτητας προτεινω λουρακι που οταν σφιχθει λυνεται απο μονο του ευκολα. τετοιο εχω και στο δικο μου γατακι.
    Προτείνω επίσης έναν ιμάντα που όταν σφίξει θα ξεβιδωθεί εύκολα μόνος του. Θα είναι πιο εύκολο για τη γάτα.

Similar Threads

  1. Τι θα κανατε αν γνωριζατε ποιος σκοτωσε το σκυλο σας;
    By Ορέστης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 22-01-2019, 04:24
  2. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 02:05
  3. Ελεύθερη σχέση με το σκύλο μου
    By the_downward_spiral in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2013, 03:13
  4. θέλει κάποιος στη θεσσαλονίκη σκυλο;
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 18-12-2011, 18:05
  5. Replies: 6
    Last Post: 27-02-2008, 18:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •