Εχω παντρευτεί τη μάνα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Betty-
    Guest

    Εχω παντρευτεί τη μάνα μου

    ... κι ας μη το παραδεχεται. Εφηβη υπηρξα δραστηρια, ζητησα νωρις ανεξαρτητοποιηση, δουλεψα να εχω τα δικα μου λεφτα. Παντα ηταν η οικογενεια εκει σε ο,τι χρειαζομουν. Η αδερφη μου σημερα συζει με τον συντροφο της.Τελευταια εχει σταματησει αυτη η δραστηριοτητα μου. Για διαφορους λογους, εμεινα πισω σε υποχρεωσεις, ετσι κλειστηκα σπιτι απο επιλογη μου. Οχι υπερβολες, αλλα παλια δεν ημουν του σπιτιου και βγαινω πια μια στις δεκα, γιατι εχω πολλη δουλεια να κανω.
    Ετσι βρισκομαστε με τη μητερα συνεχως. Παλια δεν εδινα σημασια στα<< κανε αυτο, κανε το αλλο, δεν το κανεις σωστα>> αλλα ειχα προσωπικη ζωη και δεν εδινα σημασια. Ειμαι και η μεγαλυτερη και ειχα παντα ολες τις ευθυνες. Δε με ελεγχει αμεσα, αλλα εμμεσα και μου εχει δημιουργησει αρνητικη ψυχολογια.Αγαπιομαστε αλλα δεν αντεχομαστε. Να μεινω μονη δεν μπορω οικονομικα. Εχει μεγαλη επιρροη πανω μου, μου κανει ψυχολογικο πολεμο.Της εχω μιλησει, εχει παραδεχτει πως κανει λαθη κι εχει προσπαθησει να φροντιζει μονο τον εαυτο της, ομως συχνα μου λεει πως η ζωη της ειμαι εγω.
    Πρακτικες λυσεις θα ηθελα να μου δωσετε ή να βαλω ορια που μαλλον τα εχω αφησει.
    Last edited by Betty-; 04-02-2011 at 02:22.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:A...Fv-Lw68rA1weUA


    και στα δικα μας !!!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Betty-
    Guest
    Σοβαρες απαντησεις παρακαλω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Σε παρομοια φαση ειμαι κι εγω και ο μοναδικος τροπος μου βρισκω ειναι να ειμαι απολυτος και αποτομος...οταν βλεπω οτι επεμβαινουν πολυ τσιτωνω ασχημα...και για να αποφυγουν ενδεχομενη εκρηξη μου δεν ασχολουνται...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Sorry Betty

    παρασυρθηκα απο τον ενθουσιασμο που βρηκα το κολπο και βαζω φωτογραφιες παντου


    υα απαντησω σοβαρα

    γιατι ειναι ενα θεμα που απασχολει και εμενα πολυ
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  6. #6
    Betty-
    Guest
    Quote Originally Posted by jimmaster View Post
    Σε παρομοια φαση ειμαι κι εγω και ο μοναδικος τροπος μου βρισκω ειναι να ειμαι απολυτος και αποτομος...οταν βλεπω οτι επεμβαινουν πολυ τσιτωνω ασχημα...και για να αποφυγουν ενδεχομενη εκρηξη μου δεν ασχολουνται...
    Γενικα εισαι ηρεμος ανθρωπος;
    Αν ναι, αυτο δε σε δυαλυει; Διοτι εχω παρατηρησει πως πιανει και σε εμενα, αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειμαι του καυγα. Γινομαι ετσι για να μην ασχολειται και εμενα κι οταν λειπει νιωθω τετοια ηρεμια, πως τα χω βρει με τον εαυτο μου, νιωθω πολυ καλα. Λυπαμαι που το λεω. Την αγαπω τοσο πολυ αλλα... θελω τον εαυτο μου, τον χρονο μου...τη ζωη μου, την προσωπικοτητα μου. Ειμαστε τοσο διαφορετικες κι οταν πιανω τον εαυτο μου να φερεται σε καποιες καταστασεις οπως εκεινη, θυμωνω μαζι μου παρα πολυ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    κοπελια αν επιτρεπεις ποσο χρονων εισαι?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλα....
    μιλας για τον χειροτερο εφιαλτη μου.
    κι ως γνωστον, οτι φοβασαι κι οτι κοροιδευεις, ΤΟ ΛΟΥΖΕΣΑΙ!!!
    ζω κι εγω με τον φοβο οτι μολις τα σκατωσω οικονομικα (οπου ναναι δηλαδη), θα πεσω στα νυχια της μανας μου.ο πιο σοβαρος λογος που δουλευω ασταματητα απο 20 χρονων, ειναι αυτος! να μην πεσω στην αναγκη της και κυριως να μη με μαζεψει παλι σπιτι της!!!!!δλδ, κοντευω να πετυχω για τον λογο αυτον, εγω, που δεν ημουν ποτε φιλοδοξη και νοιαζομουν κυριως για την καλοπεραση μου...
    αφου σκεφτομαι να παντρευτω για να εχω συγκατοικο...
    κοπελια, ουτε ψυλλος στον κορφο σου, αυτο εχω να σου πω.
    επισης, προσπαθησε να κρατησεις το ηθικο σου ακμαιο, να σκεφτεσαι οτι ειναι κατι προσωρινο και μολις στρωσουν τα οικονομικα σου θα το αλλαξεις. στο μεταξυ, προσπαθησε να μην την ενοχλεις και ζητα κι απο αυτην το ιδιο, προσπαθησε να λειπεις απ το σπιτι, οσο γινεται περισσοτερο, πηγαινε σε καμια αποστολη της actionaid στην αφρικη, να περασει η ωρα, κανε οτι μπορεις να εισαι σε κινηση κι εκτος της ακτινας δρασης της!
    να ερχεσαι να κλαιμε την μοιρα σου.δεν κωλωνουμε και δεν παραιτουμαστε απο την προσπαθεια επικτητης ορφανιας απο μανα!!!!

    με αγωνιστικους χαιρετισμους!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    αυτο λεω και γω


    μακρυα και καλα να ειναι τα πουλακια μου

    και η μανουλιτσα και ο πατερουλης!!!!

    δεν ειναι θεμα πειθους


    δεν ειναι θεμα λογων

    δεν ειναι θεμα επιχειρηματων

    δεν πιανει TI ΠO TA!!!!

    οπως σου λεει και η remedy

    μακρυα οσο μπορεις

    τα μαλωματα δεν...

    ισα ισα η γενια των μαμαδων μας με τα μαλωματα σε θελουν πιο πολυ !!!!!!

    χαχαχαχαχα!

    μα το κυριο αναυτικο μεταξυ των...ητο το μαλωμα!!!

    και γω που να το παρω χαμπαρι η ερμη και καθομουν και στεναχωριομουν που τσακωνοντουσταν

    αφου περνουσαν καλαααααα μετααααα!!!!

    αυτα ειχα να πω!!!!!

    και γω αγωνιστικους χαιρετισμους απο το μετωπο!!!!!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by researcher View Post
    Sorry Betty

    παρασυρθηκα απο τον ενθουσιασμο που βρηκα το κολπο και βαζω φωτογραφιες παντου


    υα απαντησω σοβαρα

    γιατι ειναι ενα θεμα που απασχολει και εμενα πολυ
    ρες, ξερεις κατι?

    μ αρεσει τοσο πολυ που εισαι ετσι αυθορμητη, πολυ γλυκια ωρες ωρες:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    ρες, ξερεις κατι?

    μ αρεσει τοσο πολυ που εισαι ετσι αυθορμητη, πολυ γλυκια ωρες ωρες:)
    http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:A...q2ykppfLSYmjha
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  12. #12
    Betty-
    Guest
    Quote Originally Posted by researcher View Post
    Sorry Betty

    παρασυρθηκα απο τον ενθουσιασμο που βρηκα το κολπο και βαζω φωτογραφιες παντου


    υα απαντησω σοβαρα

    γιατι ειναι ενα θεμα που απασχολει και εμενα πολυ

    Μην ανησυχεις:)

    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    κοπελια αν επιτρεπεις ποσο χρονων εισαι?
    Στελνω σε πμ

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλα....
    μιλας για τον χειροτερο εφιαλτη μου.
    κι ως γνωστον, οτι φοβασαι κι οτι κοροιδευεις, ΤΟ ΛΟΥΖΕΣΑΙ!!!
    ζω κι εγω με τον φοβο οτι μολις τα σκατωσω οικονομικα (οπου ναναι δηλαδη), θα πεσω στα νυχια της μανας μου.ο πιο σοβαρος λογος που δουλευω ασταματητα απο 20 χρονων, ειναι αυτος! να μην πεσω στην αναγκη της και κυριως να μη με μαζεψει παλι σπιτι της!!!!!δλδ, κοντευω να πετυχω για τον λογο αυτον, εγω, που δεν ημουν ποτε φιλοδοξη και νοιαζομουν κυριως για την καλοπεραση μου...
    αφου σκεφτομαι να παντρευτω για να εχω συγκατοικο...
    κοπελια, ουτε ψυλλος στον κορφο σου, αυτο εχω να σου πω.
    επισης, προσπαθησε να κρατησεις το ηθικο σου ακμαιο, να σκεφτεσαι οτι ειναι κατι προσωρινο και μολις στρωσουν τα οικονομικα σου θα το αλλαξεις. στο μεταξυ, προσπαθησε να μην την ενοχλεις και ζητα κι απο αυτην το ιδιο, προσπαθησε να λειπεις απ το σπιτι, οσο γινεται περισσοτερο, πηγαινε σε καμια αποστολη της actionaid στην αφρικη, να περασει η ωρα, κανε οτι μπορεις να εισαι σε κινηση κι εκτος της ακτινας δρασης της!
    να ερχεσαι να κλαιμε την μοιρα σου.δεν κωλωνουμε και δεν παραιτουμαστε απο την προσπαθεια επικτητης ορφανιας απο μανα!!!!

    με αγωνιστικους χαιρετισμους!
    Γελασα πολυ με αυτο σου το κειμενο, εχεις πολυ πετυχημενο χιουμορ!:)
    Η αληθεια ειναι πως βολευομαι. Τι θελω να πω, δεν ξερω αν θελω να μεινω μονη μου διοτι το σπιτι αυτο ειναι δικο μου (που αργοτερα θα γινει δικο μου) και δεν εχω μαθει να ζω στα ενοικια, ποσο μαλλον σημερα που σημερα εισαι σε δουλεια, αυριο δεν εισαι. Εχω τον ιδιο φοβο με σενα. Περναω καλα μαζι της οταν ειμαστε και οι δυο στα καλα μας, συζηταμε, μπορει να βγουμε καμμια βολτα ομως απο ενα σημειο κι επειτα σα να χαλα το πραμα. Χωρις να θελω να φανω κακια η καπως, νομιζω πως μερικες φορες ζηλευει, οχι απο κακια. Μερικες φορες ζηλευω κι εγω καποια δικα της κομματια, με λιγα λογια υπαρχει μια σχεση ανεξηγητη μεταξυ μας, αλλοτε υπεραγαπης αλλοτε υπερανταγωνιστικη. Ημουν το πρωτο της παιδι που αγωνιστηκε χρονια να με κανει και η αδυναμια της. Απο τη μια το καταλαβαινω απο την αλλη αδυνατω. Το μονο που σκεφτομαι για το μελλον ειναι να μεινω με καποιον, δεν μαρεσει η μοναξια...και θελω να μοιραζομαι πραματα, συνηθειες, χωρο. Η αδερφη μου εφυγε οταν την ειχα πολλη αναγκη, απο νωρις και εμεινα μονη σπιτι με αποτελεσμα ολα τα βαρη να πεφτουν πανω μου.
    Επισης φοβαμαι...(θα το πω κι ας ακουστει χαζο) μην παθει τιποτα χωρις εμενα(ο ψυχολογικος εκβιασμος που λεγαμε που δεν τον δειχνει) δηλαδη οποτε της λεω σοβαρα, οχι σε τσακωμο, θα φυγω μια μερα... αλλαζει το υφος της την πιανει θλιψη. Μια φορα εβαλε τα κλαμματα επειδη της ειπα για πλακα(εγω το εννοουσα) πως θα με βλεπει μια φορα τη βδομαδα οταν παντρευτω)
    Ξερω, ειναι σοβαρο αυτο που μου συμβαινει, δε φανταζομουν να μου συμβει εμενα, δηλαδη το ακουγα απο αλλου αλλα μεγαλωνοντας ειδα να την παταω κι εγω, δηλαδη καπου να χω κοινα και με αλλους ανθρωπους, αλλα δεν εχω μισος πως να το πω, δε θελω να στεναχωριεται...με τιποτα.

    Απο καπου πρεπει να αρχισω αλλα δεν ξερω απο που.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    ειχε γεμισει το κομματι μου αν θες τωρα στειλτο το πμ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Betty,

    η ενηλικιωση δεν συμβαινει μεσα μας οταν παταμε τα 18. προφανως...

    θελει αποστασεις και συναισθηματικες αλλα και κυριολεκτικες. θελει δουλεια με τον εαυτο μας κ κυριως θελει να δουμε που ειναι τα δικα μας προβληματα κ πώς συμβαλλουμε εμεις στο να δημιουργουνται κ να παραμενουν.

    θεματα του τυπου: δεν με παιρνει οικονομικα, φοβαμαι μην παθει κατι, δεν θελω να μεινω μονη, φοβαμαι τη μοναξια εχουν πολυ πραγμα απο πισω.ειδικα οταν μοιαζουν να χουν σημειο αναφορας τη μαμα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Betty-
    Guest
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    Betty,

    η ενηλικιωση δεν συμβαινει μεσα μας οταν παταμε τα 18. προφανως...
    Οχι φυσικα, το ξερω κι εγω αυτο. Στα 18 μου πετουσα στον αερα. Οχι πως δεν υπηρξα ωριμοτερη της ηλικιας μου βεβαια, σε πολλα θεματα εχω ωριμασει πριν την ωρα μου κι αυτο ειτε λογω χαρακτηρα, ειτε λογω βιωματων.

    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    θελει αποστασεις και συναισθηματικες αλλα και κυριολεκτικες. θελει δουλεια με τον εαυτο μας κ κυριως θελει να δουμε που ειναι τα δικα μας προβληματα κ πώς συμβαλλουμε εμεις στο να δημιουργουνται κ να παραμενουν.

    θεματα του τυπου: δεν με παιρνει οικονομικα, φοβαμαι μην παθει κατι, δεν θελω να μεινω μονη, φοβαμαι τη μοναξια εχουν πολυ πραγμα απο πισω.ειδικα οταν μοιαζουν να χουν σημειο αναφορας τη μαμα.
    Το τελευταιο θελω να μου το εξηγησεις αν φυσικα εχεις διαθεση να κουβεντιασουμε. Εχω αρκετες ανασφαλειες που με οδηγουν στο να εχω φοβιες. Εχω μια μητερα, που παρα τον υπεροχο πλουσιο συναισθηματικο της κοσμο, πιαστηκε κυριολεκτικα απο πανω μου και με επνιξε, με φοβισε και μου δημιουργησε ενα κολλημα μαζι της. Η μικρη μας αφησε γρηγορα και συναισθηματικα και κυριολεκτικα, κρατα τις αποστασεις της απο παντα. Ζει μονη της με τον φιλο της και στις αναγκες ειτε ερχεται και ζηταει, ειτε το παλευει με εκεινον. Εγω δεν μπορω να εχω την ιδια σταση, μου αρεσει να ειμαι ανεξαρτητη. Η βασικη διαφορα μας με τη μικρη ειναι πως ενω εκεινη ειναι συναισθηματικα ανεξαρτητη εγω συναισθηματικα ειμαι εξαρτημενη. Αν το βαζα στοχο αυριο να νοικιασω σπιτι, θα μπορουσα, ομως το μετα το σκεφτομαι εντονα. Συναισθηματικα θεωρω πως πρεπει πρωτα να γινει η δουλεια.Πως;;; Το αν θα μεινω μονη πια ειναι το τελευταιο σταδιο, δε θελω αυριο να μεινω ανεργη και να πεσω στην αναγκη να επιστρεψω. Απο που να αρχισω δεν ξερω.Τελευταιος χρονος ειναι αυτος που μου ζητα να κανω εξηγησεις, να βρω απαντησεις και να ανοιξω τα φτερα.
    Θελω να δημιουργησω μαζι της μια σχεση γυναικας προς γυναικα. Το μειονεκτημα εδω ειναι πως εχουμε ζησει και μεγαλωσει διαφορετικα, σαν ανθρωποι δεν εχουμε κοινα, δεν ταιριαζουμε. Ομως αγαπιομαστε και εκτιμα η μια την αλλη, ακομα κι αν δεν το λεει. Την εκτιμω που μοχθησε για τα παιδια της, σε καποια κομματια την βγαζω σουπερ ηρωα και μανα με ολη τη σημασια, κομματια που δεν ξερω αν θα μαι ικανη, με εκτιμα που προσπαθω ενω παντα υπαρχει πισω η ασφαλεια, την οποια συνεχως αρνουμαι. Το κοινο μας εδω ειναι η δυναμικη απεναντι στη ζωη.
    Θελω να δημιουργησω με τη μανα μου μια σχεση ανθρωπινη και γυναικεια (δεν εννοω φιλικη), να με σεβεται και να τη σεβομαι, να παψω να υποκυπτω στους ψυχολογικους εκβιασμους της, να πατησω σταθερα ποδι, να δειξω τον εαυτο μου, αυτον που ειμαι σημερα, ειμαι γυναικα πια, κι οχι παιδακι.
    Last edited by Betty-; 04-02-2011 at 14:33.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΜΑΝΑ
    By narnia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2010, 02:00
  2. Μανα
    By melene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 358
    Last Post: 09-03-2010, 21:59
  3. Η μάνα μου άρχισε την πρέζα
    By Anine in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 42
    Last Post: 21-06-2009, 14:19
  4. Μάνα- κόρη
    By edin in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 17
    Last Post: 18-03-2009, 13:19
  5. ο πατερας μου απαταει τη μανα μου;
    By dean in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 01-12-2008, 21:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •