φόβος για ολική νάρκωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337

    φόβος για ολική νάρκωση

    Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει αυτή τη φοβία; Μου την έχει μεταδώσει η μητέρα μου η οποία φοβάται πολύ την νάρκωση έχει κανει όμως αρκετές η ίδια. Ειναι πιστεύετε βάσιμος ο φόβος; Μιλάμε για το φόβο του θανάτου ως αποτέλεσμα της νάρκωσης.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕ ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΕ ΗΛΙΘΙΟ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ
    ΕΣΕΝΑ ΤΩΡΑ ΤΙ ΣΕ ΕΠΙΑΣΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    οχι, θα κανει η μητερα μου τη δευτερα και ειναι πολυ αγχωμενη. Με εχει επηρεασει πολυ και φοβαμαι πολυ για εκεινη στην προκειμενη περιπτωση και για εμενα στο μελλον αν χρειαστει να κανω.Αλλα ειναι πολυ εντονη η φοβια μου.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μπορεις να μας πεις τον λόγο που η μητερα σου θα κάνει ολικη ναρκωση?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    θα κανει μαστεκτομη γιατι εχει καρκινο εδω και 2 χρονια και υποτροπιασε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΑΠΑΚΙ ΕΤΣΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΕΝΟΟΩ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ
    εχεις ακουσει περιπτωσεις δηλαδη που εχουν παει τοσο στραβα;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΑΠΑΚΙ ΕΤΣΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΕΝΟΟΩ
    δεν μπορεί να γίνει καπάκι γιατί ειχε κάνει ακτινοβολιες πριν δυο χρονια και θελει μια ειδικη προετοιμασια το δερμα. Θα κανει ομως σχετικα συντομα. βεβαια φοβαται πολυ, το αστειο ειναι οτι δεν φοβαται την αρρωστια αλλα το χειρουργιο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΟΧΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΙΤΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΝΑΡΚΩΣΗ ΣΕ ΛΕΕΙ Ο ΝΤΟΚΤΩΡ ΜΕΤΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΔΕΚΑ ΜΕΤΡΑΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΟΧΕΤΕΥΕΙ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑ
    ΟΤΑΝΞ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΡΑΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ
    ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΞΥΠΝΗΜΑ ΑΝ ΚΑΤΙ ΠΑΙΕ ΣΤΡΑΒΑ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΜΠΕΙΡΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΛΔ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΝΑ ΜΕΤΡΑΣ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΟΒΟΥΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΜΑ ΔΕ ΝΙΩΘΕΙΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΟΠΟΤΕ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΛΔ ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΕΥΚΟΛΑ ΓΤ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝΕ ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΑΟΠ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΚΙ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΦΑΕΙ ΝΑΡΚΩΣΗ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΕΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    εσυ φοβοσουν ποτε; δηλαδη πιστευεις οτι εχω παραλογο φοβο;

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    θα κανει μαστεκτομη γιατι εχει καρκινο εδω και 2 χρονια και υποτροπιασε.
    οκ οπότε καταλαβαινεις πως αποκτησες ξαφνικα μια ασχετη φοβία για το πιο απειροελαχιστο κυνδηνο της υπόθεσης. λειτουργει σαν αντιπερισπασμος απο το όλο πραγματικο πρόβλημα. αυτη η καταραμενη αρρωστεια και όσα εχετε περασει εσυ και η μανουλα σου αυτα τα 2 χρόνια, σε εξαντλησαν, πρεπει ομως να παραμεινεις ψυχραιμη και δυνατη, μετα την επέμβαση, μπορεις να πας σε ενα βουνο και να ουρλιαξεις με όλη σου την δυναμη, για να βγαλεις απο μέσα σου όλον αυτον τον πόνο που πέρασες? καντο!!...οκ μπορει να το θεωρεις υπερβολικο αυτο που σου λέω...αλλα νομιζω οτι εχεις την αναγκη να ξεσπάσεις και ακομα δεν το έχεις κάνει.
    τελειωνοντας με την μαστεκτομή θα πρέπει γενικα να προσέχει και να τσεκαρεται συχνα, το ιδιο και εσυ... συντομα θα γινει μια ρουτίνα στη ζωή σας και θα το αντιμετωπίζεται με ηρεμια. για τωρα ...θα πρεπει να κρατηθεις λίγο ακομα, να μπει η μητερα σου ηρεμη να κάνει την επέμβαση, χωρίς να ανησυχει για σενα... μετα απο αυτο σπάσε οτι βρεις μπροστα σου ...και ξεσπασε.
    οσο για την φοβία σου, το ποσοστο είναι τοσο απειροελαχιστο .. και απο την στιγμη που δεν εχει φανερωσει επιπλοκες στην μερικη ναρκωση ειναι βεβαιο οτι και στην ολικη θα ειναι το ιδιο ασφαλές.
    εξαλλου νομιζω πως η κατάρα της αθλιας αυτής αρρωστειας..αρκει και με το παραπάνω στο θεμα κακοτυχίας. να μεινετε ενωμένες και δυνατες και μην αφήνεις τον πόνο σου να σε τρελαινει ψυχραιμια και όλα θα πάνε καλα κοριτσι μου!!... τις ευχες μου στην μανουλα σου για γρηγορη αναρρωση!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΗΞΕΡΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΚΑΝΑΝ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
    ΜΠΗΚΑ ΜΕΣΑ ΜΕ ΞΑΠΛΩΣΑΝ ΜΕ ΚΟΙΜΗΣΑΝ ΜΕ ΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΞΥΠΝΗΣΑΝ ΚΑΘΗΣΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ
    ΒΓΗΚΑ ΔΕΚΑΕΦΤΑ ΧΡΟΝΩΝ ΗΜΟΥΝΑ ΤΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΠΑΙΔΙ ΗΜΟΥΝ
    ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΣΕ Η ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΗΞΕΡΑ ΤΟΤΕ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ ΝΑ ΜΑΘΩ
    ΜΕΤΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ ΤΟΤΕ ΗΜΟΥΝΑ ΤΡΕΙΣ ΛΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΟΡΕΥΟΥΝ
    ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΓΩΝΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΣΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΓΤ ΑΡΝΕΙΣΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΕΣΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΤΗ ΔΕΧΤΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΤΗΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΔΕ ΜΟΡΕΙΣ ΓΤ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΞΕΡΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΚΡΗ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΡΕΑ ΜΟΠΡΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΓΛΑΦΥΡΗ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΣΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΝΟΜΙΖΩ
    ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΡΩΤΑΝΕ ΔΥΣΤΗΧΩΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by rea View Post
    οκ οπότε καταλαβαινεις πως αποκτησες ξαφνικα μια ασχετη φοβία για το πιο απειροελαχιστο κυνδηνο της υπόθεσης. λειτουργει σαν αντιπερισπασμος απο το όλο πραγματικο πρόβλημα. αυτη η καταραμενη αρρωστεια και όσα εχετε περασει εσυ και η μανουλα σου αυτα τα 2 χρόνια, σε εξαντλησαν, πρεπει ομως να παραμεινεις ψυχραιμη και δυνατη, μετα την επέμβαση, μπορεις να πας σε ενα βουνο και να ουρλιαξεις με όλη σου την δυναμη, για να βγαλεις απο μέσα σου όλον αυτον τον πόνο που πέρασες? καντο!!...οκ μπορει να το θεωρεις υπερβολικο αυτο που σου λέω...αλλα νομιζω οτι εχεις την αναγκη να ξεσπάσεις και ακομα δεν το έχεις κάνει.
    τελειωνοντας με την μαστεκτομή θα πρέπει γενικα να προσέχει και να τσεκαρεται συχνα, το ιδιο και εσυ... συντομα θα γινει μια ρουτίνα στη ζωή σας και θα το αντιμετωπίζεται με ηρεμια. για τωρα ...θα πρεπει να κρατηθεις λίγο ακομα, να μπει η μητερα σου ηρεμη να κάνει την επέμβαση, χωρίς να ανησυχει για σενα... μετα απο αυτο σπάσε οτι βρεις μπροστα σου ...και ξεσπασε.
    οσο για την φοβία σου, το ποσοστο είναι τοσο απειροελαχιστο .. και απο την στιγμη που δεν εχει φανερωσει επιπλοκες στην μερικη ναρκωση ειναι βεβαιο οτι και στην ολικη θα ειναι το ιδιο ασφαλές.
    εξαλλου νομιζω πως η κατάρα της αθλιας αυτής αρρωστειας..αρκει και με το παραπάνω στο θεμα κακοτυχίας. να μεινετε ενωμένες και δυνατες και μην αφήνεις τον πόνο σου να σε τρελαινει ψυχραιμια και όλα θα πάνε καλα κοριτσι μου!!... τις ευχες μου στην μανουλα σου για γρηγορη αναρρωση!
    ευχαριστω Ρεα! προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη και γενικα η αρρωστοφοβια που εχω εχει επιδεινωθει παρα πολυ απο τοτε που διαγνωστηκε η μητερα μου. Οσο προχωράει ο καιρός τόσο χειροτερεύω. Αυτα που λενε για προληψη ειλικρινα ειναι βλακειες. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ψυχοφθορο ειναι ολο αυτο. Και να φανταστεις μπαινει σ αυτη τη διαδικασια χωρις να υπαρχει ογκος μονο προ καρκινικα κυτταρα αλλα δεν υπαρχει αλλος δρομος τωρα. Φοβαμαι πολυ να κανω εγω εξετασεις. Το φεβρουαριο μονο πηγα στο γυναικολογο για τσεκ απ και μου ψιλαφισε απλα το στηθος. Ειμαι κατω των 35 που κανουν μαστογραφια. Οσο περνανε τα χρονια και σκεφτομαι οτι καποια στιγμη θα κανω και εγω αυτες τις φρικτες εξετασεις με πιανει τρελα. Ειναι αλλιως να στο λεω και αλλιως να το ζεις καθε μερα επι 2,5 χρονια που διαγνωστηκε η μαμα μου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΝΑΡΚΩΣΗ
    By AN NA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 11-08-2015, 23:46
  3. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12
  5. Ολική Επαναφορά
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 02-06-2009, 14:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •