Άγχος για αγωγή με αντικαταθλιπτικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271

    Άγχος για αγωγή με αντικαταθλιπτικό

    Καλησπέρα σας...
    Ξεκίνησα αγωγή με αντικαταθλιπτικό.
    Έχω αρυθμιστο άγχος αλλά πιθανόν κ μια ήπια επιλοχειο.
    Μετά από κρίσεις πανικού κ αρκετές φοβίες όπως ακόμα και να φάω επισκέφτηκα ψυχίατρους.
    Επίσης πάθαινα κάτι κουλό.
    Αποκτούσα φοβία με κάτι κ το επαναλαμβανα στο μυαλό μου.
    Μετά από το φόβο μην κάνω άλλη εμμονή ελεγα μην σου κολλήσει αυτό κ κολουσε.
    Πχ ακόμα κ σαν επανάληψη λέξεων στο μυαλό.
    Κάτι κουλό δλδ.
    Δεν ξέρω αν το έχει πάθει κανείς
    Μην τα πολυλογω έχω στεναχωρηθει πάρα πολύ.
    Νομίζω ότι η ζωή μου καταστραφηκε επειδή θα παρω αντικαταθλιπτικό.
    Σκέφτομαι ότι θα πάθει κάτι το κεφάλι μου και δεν θα μπορώ να τα κόψω.
    Ότι μετά αν είμαι καλά θα φοβάμαι μην τα κόψω κ από μόνη μου προκαλέσω συμπτώματα.
    Δεν ξέρω τι είδους φάρμακα είναι αυτά κ φοβάμαι ότι θα μου βγάλουν προβλήματα υγείας μεταγενέστερα μετά από χρόνια κ αν ήταν πχ να ζήσω μέχρι κάποια ηλικία τελικά θα ζήσω από αυτά λιγότερο.
    Είμαι στην αρχή της θεραπείας κ νοιωθω χάλια που μπήκα σε αυτή τη διαδικασία κ δεν μπόρεσα μόνη μου να τα καταφέρω,νοιωθω ηττημένη.
    Λέω γιατί όλοι οι άλλοι μπορούν χωρίς αυτά κ εγώ χρειάστηκα να πάρω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Μην το σκέφτεσαι ετσι, αλλος παθαινει διαβητη και παίρνει φαρμακα αλλος καρδια, αλλος καρκινο αλλος αγχος. Μην το αφησεις να σε παρει απο κατω δεν εισαι μονοι ειμαστε χιλιαδες, προσπαθησε να μην του δινεις πολυ σημασια, οσο πιο πολύ σημασία του δινεις τοσο το δυναμωνεις.

    Υπαρχει μια γνωστη φραση που λεει ακου το σωμα σου, εγω νομιζω στο αγχος και τα ψυχωσωματικα πρεπει να ισχυει το αντίθετο, μην ακους το σωμα σου συνεχισε την ζωη του σαν να μην υπήρχε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Μην το σκέφτεσαι ετσι, αλλος παθαινει διαβητη και παίρνει φαρμακα αλλος καρδια, αλλος καρκινο αλλος αγχος. Μην το αφησεις να σε παρει απο κατω δεν εισαι μονοι ειμαστε χιλιαδες, προσπαθησε να μην του δινεις πολυ σημασια, οσο πιο πολύ σημασία του δινεις τοσο το δυναμωνεις.

    Υπαρχει μια γνωστη φραση που λεει ακου το σωμα σου, εγω νομιζω στο αγχος και τα ψυχωσωματικα πρεπει να ισχυει το αντίθετο, μην ακους το σωμα σου συνεχισε την ζωη του σαν να μην υπήρχε.
    Παίρνεις αγωγή?
    Όλα αυτά που έγραψα κακώς με προβληματίζουν?
    Τα έχει ψάξει κανείς?
    έχει κόψει κανείς αγωγή κ είναι καλά μετά?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Παίρνω αγωγή πολλά χρόνια
    Είχα ξεκινήσει για το άγχος αλλά στην πορεία εμένα εμφανίστηκαν και αλλα
    Μην σκέφτεσαι τι έχεις
    Σκέψου ότι τα παίρνεις για καλό και ότι θα σε βοηθήσουν
    Όσο περισσότερο σημάδια δίνεις σε κάτι τόσο περισσότερο θα σε τρώει και θα μεγαλώνει στο κεφάλι σου και θα πιάνει περισσότερο χώρο
    Προσπάθησε ένα ένα να λύνεις τα πρόβληματα
    Και μην σκέφτεσαι ότι άλλοι τα κατάφεραν χώρις χάπια μην μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία το έκανα και εγώ αυτό το λάθος να συγκρίνω τον εαυτό μου με άλλος και με πήγε πίσω όλο αυτο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Παίρνω αγωγή πολλά χρόνια
    Είχα ξεκινήσει για το άγχος αλλά στην πορεία εμένα εμφανίστηκαν και αλλα
    Μην σκέφτεσαι τι έχεις
    Σκέψου ότι τα παίρνεις για καλό και ότι θα σε βοηθήσουν
    Όσο περισσότερο σημάδια δίνεις σε κάτι τόσο περισσότερο θα σε τρώει και θα μεγαλώνει στο κεφάλι σου και θα πιάνει περισσότερο χώρο
    Προσπάθησε ένα ένα να λύνεις τα πρόβληματα
    Και μην σκέφτεσαι ότι άλλοι τα κατάφεραν χώρις χάπια μην μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία το έκανα και εγώ αυτό το λάθος να συγκρίνω τον εαυτό μου με άλλος και με πήγε πίσω όλο αυτο
    Τι σου βγήκε στη πορεία?
    Αυτά φοβάμαι ότι ξεκινάς κ να δεν κόβεις μετά.
    Εσύ δεν κατάφερες να είσαι χωρίς αυτά?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Τα φαρμακα δεν διορθωνουν τίποτα απο το προβλημα αυτο καθεαυτό, απλα μειωνουν τα συμπτωματα που το αγχος δημιουργει. Η λυση ειναι να βρεις τα αιτια του αγχους και να τα καταπολεμησεις απο την ριζα τους, αυτο γινεται με την βοήθεια ψυχολόγου και προσωπικη δουλεια.

    Τα φάρμακα οποτε θες τα κοβεις απλα αν δεν εχουν αντιμετωπιστει τα αιτια του προβληματος θα ξαναεμφανιστουν τα συμπτωματα που είχες και πριν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Τα φάρμακα αυτά είναι επικίνδυνα????
    Εγώ νοιωθω ότι καταστράφηκα που τα πήρα.
    Όσοι έχουν γενικά φοβίες σίγουρα φοβούνται κ τα φάρμακα αυτά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Πριν τα παρεις εσυ και εγω εχουν δοκιμαστεί σε εκατομμύρια κοσμου, οποτε σιγουρα δεν ειναι επικυνδυνα. Ο φοβος σου θα ελεγα ειναι δικαιολογημενος σε εναν βαθμο δεδομενου οτι τα ξεκινας για πρωτη φορα ωστοσο προέρχεται και απο το αγχος οποτε γι αυτον σκριβως το λόγο τα παιρνεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Κάνε ψυχοθεραπεία να μπορείς να διαχειρίζεσαι τα προβλημματα σου
    Τα χάπια απλώς είναι για να δώσουν κάποια βοήθεια
    Την μεγαλύτερη προσπάθεια θα την κάνεις εσύ
    Όταν δει ο γιατρός σου ότι δεν τα χρειάζεσαι θα σου πει να τα κόψεις αλλά μην το σκέφτεσαι από τώρα άστα πρώτα να δουλέψουν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Όσο για μένα εγώ είχα και άλλα θέματα και διαγνώστηκα με ψυχιατρική διαταραχή οπότε ακολουθώ αγωγή και είναι κάπως δύσκολο να τα κόψω τα χάπια
    Βέβαια κάποια στιγμή θα το προσπαθήσω και εγω αλλά δεν ξέρω ποτε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Πήρα ssri για 10 χρόνια ,καθώς οποτε προσπαθούσα να το κόψω, ( 4 προσπαθειες ) ,μετά από μερικούς μήνες είχα εντονα ψυχοσωματικα συμπτώματα.

    Ευτυχώς μόλις το ξανάρχιζα σε ένα περίπου μήνα ήμουν πάλι καλά..
    Το φάρμακο με βοήθησε να ξανασταθω στα πόδια μου (έπαθα burn out από εργασιακο αγχος!)

    Κάποια στιγμή όμως παρουσίασα αιματολογικο πρόβλημα, ( χαμηλά λευκά) και σκέφτηκα ότι δεν μπορώ να συνεχίσω την ζωή μου έτσι...μέχρι τα γεράματα!

    Έπειτα από πολύ προσπάθεια , το διέκοψα την 5η φορά πολύ πολύ σιγά, υπέμεινα την δυσκολία της απόσυρσης, καθώς ήμουν πεπεισμένος ότι σε αυτή οφειλόταν,
    και όχι στο άγχος, αφού μετά τις αλλαγές που ειχα κάνει στην ζωή μου δεν υπήρχε, και τελικά τα ...κατάφερα.

    Τώρα είμαι 6 χρόνια χωρίς φάρμακο, και είμαι καλύτερα από ποτέ...
    Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Πήρα ssri για 10 χρόνια ,καθώς οποτε προσπαθούσα να το κόψω, ( 4 προσπαθειες ) ,μετά από μερικούς μήνες είχα εντονα ψυχοσωματικα συμπτώματα.

    Ευτυχώς μόλις το ξανάρχιζα σε ένα περίπου μήνα ήμουν πάλι καλά..
    Το φάρμακο με βοήθησε να ξανασταθω στα πόδια μου (έπαθα burn out από εργασιακο αγχος!)

    Κάποια στιγμή όμως παρουσίασα αιματολογικο πρόβλημα, ( χαμηλά λευκά) και σκέφτηκα ότι δεν μπορώ να συνεχίσω την ζωή μου έτσι...μέχρι τα γεράματα!

    Έπειτα από πολύ προσπάθεια , το διέκοψα την 5η φορά πολύ πολύ σιγά, υπέμεινα την δυσκολία της απόσυρσης, καθώς ήμουν πεπεισμένος ότι σε αυτή οφειλόταν,
    και όχι στο άγχος, αφού μετά τις αλλαγές που ειχα κάνει στην ζωή μου δεν υπήρχε, και τελικά τα ...κατάφερα.

    Τώρα είμαι 6 χρόνια χωρίς φάρμακο, και είμαι καλύτερα από ποτέ...
    Σου εύχομαι καλή συνέχεια.
    Τα χαμηλά λευκά πως προέκυψαν?
    Είχαν σχέση τα αντικαταθλιπτικά?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου,
    Ναι ,καθώς οποτε τα διεκοπτα, ύστερα από 3 μήνες επανερχόταν στα φυσιολογικά επίπεδα ευτυχώς.
    Μόλις αναγκαζόμουν να τα ξαναρχίσω, στο επόμενο ετήσιο check up μου πάλι κοντά στα 3000!
    Το ίδιο και με τα ηπατικα μου ένζυμα ( τρανσαμινασες ).
    Ίσως όμως να μην συμβαίνει σε όλους.
    Πάντως σε μακροχρόνια λήψη οποιουδήποτε φαρμάκου, καλό είναι να γίνονται συχνά γενική αίματος και έλεγχος της λειτουργίας του ήπατος...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου,
    Ναι ,καθώς οποτε τα διεκοπτα, ύστερα από 3 μήνες επανερχόταν στα φυσιολογικά επίπεδα ευτυχώς.
    Μόλις αναγκαζόμουν να τα ξαναρχίσω, στο επόμενο ετήσιο check up μου πάλι κοντά στα 3000!
    Το ίδιο και με τα ηπατικα μου ένζυμα ( τρανσαμινασες ).
    Ίσως όμως να μην συμβαίνει σε όλους.
    Πάντως σε μακροχρόνια λήψη οποιουδήποτε φαρμάκου, καλό είναι να γίνονται συχνά γενική αίματος και έλεγχος της λειτουργίας του ήπατος...
    Δεν ξέρω με αυτά που μου λες κ εσύ τώρα με τρομάζεις...
    Από τη μέρα που άρχισα να τα παίρνω μου έφυγε ότι είχα στο μυαλό μου που με ανάγκασαν να πάρω αγωγή κ όλη μέρα σκέφτομαι αρνητικά για τα φάρμακα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Μην φοβάσαι
    Παίρνω πόσα χρόνια χάπια δεν μου έχουν προκαλέσει τίποτα
    Το μόνο που θέλει προσοχή που μου λέει η ψυχίατρος και δεν προσέχω είναι ότι δεν πρέπει να πίνεις πολύ αλκοόλ
    Και όπως είπε και ο Κώστας να κάνεις εξετάσεις αίματος
    Μην φοβάσαι όλα καλά θα πάνε
    Ποιο χάπι σου έδωσαν;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος, εγκυμοσύνη και αγωγή
    By nefelimirtw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 23-07-2021, 17:58
  2. Άγχος, εγκυμοσύνη και αγωγή
    By nefelimirtw in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 0
    Last Post: 01-07-2021, 16:07
  3. Αντικαταθλιπτικο!!!
    By krinoula in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 09-11-2017, 02:49
  4. Αντικαταθλιπτικο
    By krinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-10-2017, 02:18
  5. Αντικαταθλιπτικο
    By maria4 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 27
    Last Post: 02-10-2017, 05:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •