Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 101
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Τότε με είχε επηρεάσει η φίλη μου και μου έλεγε μην κάνεις το λάθος και τον δεχτείς πίσω και ότι δεν κάνουμε πισωγυρίσματα γιατί δε θα αλλάξει κάτι θα είναι ο ίδιος. Εγώ από την άλλη ήθελα να τον εκδικηθώ και σκεφτόμουν ότι αν τον δεχόμουν θα φαινόταν ότι με έχει σίγουρη. Είναι περίπλοκο το πως σκέφτεται το μυαλό.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Τότε με είχε επηρεάσει η φίλη μου και μου έλεγε μην κάνεις το λάθος και τον δεχτείς πίσω και ότι δεν κάνουμε πισωγυρίσματα γιατί δε θα αλλάξει κάτι θα είναι ο ίδιος. Εγώ από την άλλη ήθελα να τον εκδικηθώ και σκεφτόμουν ότι αν τον δεχόμουν θα φαινόταν ότι με έχει σίγουρη. Είναι περίπλοκο το πως σκέφτεται το μυαλό.
    Καλημέρα !

    εσύ νομίζεις σήμερα οπως έχουν προκύψει τα πράγματα ότι πήρες την εκδίκηση σου?
    Είσαι ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα ?

    Εμένα μου φαίνεσαι σαν μια γυναίκα μετανοιωμένη που δεν του έδωσες μια ευκαιρία ακόμα ..
    Επηρεαστικες από τα λόγια τρίτων και όχι από τα ίδια σου τα θέλω ...

    Εκείνος από ότι φαίνεται δεν πτοήθηκε από όλο αυτό ,ίσα ίσα προχώρησε στην ζωή του και πολύ περισσότερο παντρεύτηκε.

    Εγώ νομίζω εκδίκηση περνούμε από αυτούς που μας κορόιδεψαν ,που έπαιξαν μαζί μας και που όσο καιρό είχαμε σχέσεις μας χρησημοποιουσαν μόνο και μόνο για δικό τους συμφερων ..

    Εκεί ναι το έχω κάνει και εγώ και όταν την πήρα και δικαιώθηκα κατά κάποιο τρόπο αυτόν τον άνθρωπο τον ξεγραψα ..
    Δεν με νοιάζει πλέον τίποτα από την ζωή του παρά μόνο λέω ας είναι καλά αφού είμαι και εγώ καλά !
    Το παν νομίζω όταν αποφασίζουμε να μπούμε σε μια τέτοια διαδικασία το αποτέλεσμα να είναι προς οφελος μας .Ούτε κακίες ούτε αποθημενα να μας μένουν !

    Να μας κάνει να νιώθουμε καλά σε βαθμό που να μην μας ενδιαφέρει πλέον τι είπαν οι φίλοι μας ή οι γνωστοί μας και το κυριότερο να μην επηρεαζόμαστε από την άποψη τους που δεν ξέρεις για πιο λόγο εκφράζεται .
    Πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις ενεργεις με τα δικά σου θέλω γιατί μόνο εσύ και αυτός ξέρετε τι περάσατε και πως συμπεριφερθηκατε .
    Οι φίλοι -γνωστοί αν δεν συμφωνούν σωπαίνουν και αν είναι πραγματικοί σου φίλοι και σε βλέπουν να θες να κάνεις κάτι μαζί του σου λένε προχώρα το άλλα στο πίσω μέρος του μυαλού σου να έχεις και κάποια πράγματα που να ενεργοποιούν τις άμυνες σου .

    Εσύ νομίζεις ότι τα έκανες όλα αυτά για να έρθεις στο σήμερα και να λες είμαι εντάξει και ούτε καν θα ξανασχοληθω παρά μόνο αν προκύψει κάτι που να με αφορά ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Τότε με είχε επηρεάσει η φίλη μου και μου έλεγε μην κάνεις το λάθος και τον δεχτείς πίσω και ότι δεν κάνουμε πισωγυρίσματα γιατί δε θα αλλάξει κάτι θα είναι ο ίδιος. Εγώ από την άλλη ήθελα να τον εκδικηθώ και σκεφτόμουν ότι αν τον δεχόμουν θα φαινόταν ότι με έχει σίγουρη. Είναι περίπλοκο το πως σκέφτεται το μυαλό.
    απ οτι θυμαμαι, η ιδια φιλη, συμμετειχε και στον περιβοητο "καυγα". τι καυγας ηταν εκεινος, θα μας πεις τελικα; για ποιον λογο μαλωνατε, τι υποστηριζες, και γιατι μπλεχτηκαν οι δικοι σου φιλοι σε προσωπικο σας καυγα;;
    δεν μπορει να ηταν κατι ασημαντο , αν καθοταν και το συζητουσε μετα σε παρεες σας.. κατι δεν μας λες οπως ειναι.

    επισης, κατι που δεν σχολιασα προηγουμενως, ενω εισασταν ηδη "χωρισμενοι", ειχε αποχωρησει κλπ, βρεθηκες στο νοσοκομειο κιε στελνες μνμ και σε πειραξε που δεν απαντησε. αυτο ειναι τερμα χειριστικο και να το ξερεις για επομενη φορα. δεν μπορεις να προσπαθεις να κανεις καποιον να σε λυπηθει επειδη εχεις ιατρικα προβληματα, αν δεν σε θελει, ακομα κι αν ειναι αληθινα...
    ουτε γιατρος ειναι ο αλλος, ουτε μπορεις να βασιζεσαι στην λυπηση και τον συναισθηματικο εκβιασμο για να επικοινωνησει μαζι σου. ειναι προβληματικο σκεπτικο, αλλα και πολυ απωθητικο για τον αλλο. ειδικα αν αντιλαμβανεται οτι ειναι χειριστικο...

    υ.γ. αν θες μια γνωμη, ΜΗΝ ανακατευεις φιλες και φιλους σε προσωπικα σου θεματα. ειδικα να παιρνουν μερος σε συζητησεις/καυγαδες μαζι με τον δικο σου. απο που κι ως που;;; μπορεις και μονη σου να βρεις τι θες να πεις και τι θες να κανεις.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Δεν μπορώ να καταλάβω την επίθεση που δέχομαι για την προσωπική μου ιστορία. Εγώ απλά ήθελα να την γράψω για να πω ότι δεν αξίζει να αναλώνεσαι και να χάνεις τον χρόνο σου στο να εκδικηθείς ένα άτομο που δεν αξίζει στην τελική. Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν με ήθελε και ότι ούτε ήταν ερωτευμένος μαζί μου αλλά ένιωσα ικανοποίηση ότι μετά από όλα αυτά γύρισε σε μένα και πήρε την απόρριψη που του άξιζε. Θα μπορούσε να μην γυρίσει αλλά γυρίσε τον λόγο δεν τον γνωρίζω αλλά το έκανε. Τώρα αν συνέχισε τη ζωή του καλά έκανε κι εγώ τη συνέχισα. Και είπα ότι χαίρομαι που έγιναν έτσι τα πράγματα γιατί θα πληγωνόμουν ακόμα περισσότερο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Δεν μπορώ να καταλάβω την επίθεση που δέχομαι για την προσωπική μου ιστορία. Εγώ απλά ήθελα να την γράψω για να πω ότι δεν αξίζει να αναλώνεσαι και να χάνεις τον χρόνο σου στο να εκδικηθείς ένα άτομο που δεν αξίζει στην τελική. Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν με ήθελε και ότι ούτε ήταν ερωτευμένος μαζί μου αλλά ένιωσα ικανοποίηση ότι μετά από όλα αυτά γύρισε σε μένα και πήρε την απόρριψη που του άξιζε. Θα μπορούσε να μην γυρίσει αλλά γυρίσε τον λόγο δεν τον γνωρίζω αλλά το έκανε. Τώρα αν συνέχισε τη ζωή του καλά έκανε κι εγώ τη συνέχισα. Και είπα ότι χαίρομαι που έγιναν έτσι τα πράγματα γιατί θα πληγωνόμουν ακόμα περισσότερο.
    Γιατι το βλεπεις σαν επιθεση και οχι σαν μια συζητηση οτι μαλλον η εκδικηση ειναι κατι διαφορετικο?
    Ασε τους χαρακτηρισμος που εχουν ακουστει ,δες το σαν μια εμπειρια σου και σκεψου αν εκανες καλα ωστε να σε βοηθησει σε μετεπειτα σχεσεις σου .

    Χαρακτηρισμοι ως γνωστο δεν βοηθανε καθολου οταν δεν γνωριζουμε ο αλλος κατω απο ποιες συνθηκες ενεργει σε ενα συγκεκριμενο περιστατικο
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Δεν μπορώ να καταλάβω την επίθεση που δέχομαι για την προσωπική μου ιστορία. Εγώ απλά ήθελα να την γράψω για να πω ότι δεν αξίζει να αναλώνεσαι και να χάνεις τον χρόνο σου στο να εκδικηθείς ένα άτομο που δεν αξίζει στην τελική. Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν με ήθελε και ότι ούτε ήταν ερωτευμένος μαζί μου αλλά ένιωσα ικανοποίηση ότι μετά από όλα αυτά γύρισε σε μένα και πήρε την απόρριψη που του άξιζε. Θα μπορούσε να μην γυρίσει αλλά γυρίσε τον λόγο δεν τον γνωρίζω αλλά το έκανε. Τώρα αν συνέχισε τη ζωή του καλά έκανε κι εγώ τη συνέχισα. Και είπα ότι χαίρομαι που έγιναν έτσι τα πράγματα γιατί θα πληγωνόμουν ακόμα περισσότερο.
    δεν ειδα κανεναν να σου κανει επιθεση.
    ολοι προσπαθουν να σου δειξουν πτυχες αυτου που περιγραφεις, που ισως δεν βλεπεις...
    δεν μας εγραψες την ιστορια, ομως. τα πιο βασικα σημεια, δεν μας τα γραφεις, πιθανως για να μην κλονιστει η αποψη σου οτι αδικηθηκες..
    το πιο σημαντικο σε οσα διηγηθηκες, ειναι το τι εγινε σε εκεινον τον περιβοητο καυγα που τον εκανε να σε απορριψει...

    το οτι ξαναεπικοινωνησε ο τυπος μαζι σου μετα απο καιρο, δεν σημαινει οτι γυρισε.
    αν βγαινατε τοτε, θα φαινοταν αν γυρισε η δεν γυρισε. μπορει να ηθελε κατι εντελως περιστασιακο. δεν σημαινει οτι ηθελε σχεση. αλλωστε φανηκε οτι προχωρησε, εφοσον ειναι ηδη παντρεμενος.
    αν εχεις προχωρησει κι εσυ οπως λες, δεν εχεις λογο να καθεσαι να σκεφτεσαι αυτην την ιστορια που ουτε καν σχεση, δεν ηταν ποτε...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ειδα κανεναν να σου κανει επιθεση.
    ολοι προσπαθουν να σου δειξουν πτυχες αυτου που περιγραφεις, που ισως δεν βλεπεις...
    δεν μας εγραψες την ιστορια, ομως. τα πιο βασικα σημεια, δεν μας τα γραφεις, πιθανως για να μην κλονιστει η αποψη σου οτι αδικηθηκες..
    το πιο σημαντικο σε οσα διηγηθηκες, ειναι το τι εγινε σε εκεινον τον περιβοητο καυγα που τον εκανε να σε απορριψει...

    το οτι ξαναεπικοινωνησε ο τυπος μαζι σου μετα απο καιρο, δεν σημαινει οτι γυρισε.
    αν βγαινατε τοτε, θα φαινοταν αν γυρισε η δεν γυρισε. μπορει να ηθελε κατι εντελως περιστασιακο. δεν σημαινει οτι ηθελε σχεση. αλλωστε φανηκε οτι προχωρησε, εφοσον ειναι ηδη παντρεμενος.
    αν εχεις προχωρησει κι εσυ οπως λες, δεν εχεις λογο να καθεσαι να σκεφτεσαι αυτην την ιστορια που ουτε καν σχεση, δεν ηταν ποτε...
    Εύχομαι να μη χρειαστεί να πάθεις κάτι με την υγεία σου και να νοσηλευτείς. Εγώ το έπαθα αυτό 2-3 μέρες μετά τον καβγά και δεν είχα καταλάβει ότι είχε νευριάσει τόσο και δεν ήθελε επικοινωνία μαζί μου αφού δεν μου είπε τίποτα. Και του έστειλα μήνυμα όταν βγήκα και έγινα καλά και του το είπα στο μήνυμα. Ούτε να γυρίσει δεν ήθελα ούτε τίποτα ένα περαστικά όμως ακόμα και στον εχθρό σου το λες. Αλλά δεν πειράζει η ζωή τα επιστρέφει όλα. Και έστω που γύρισε ήταν ένα είδος ικανοποίησης για μένα. Είχε τα μούτρα να επιστρέψει μετά από αυτό.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Νομίζω δεν το έχεις ξεπεράσει όλο αυτό. Στην ζωή μας πάμε μπροστά όταν μπορούμε να συγχωρήσουμε ή έστω να προχωρήσουμε. Αν δεν σου είχε κάνει αυτό εκείνος, τώρα δεν θα είχες την σχέση σου.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Εύχομαι να μη χρειαστεί να πάθεις κάτι με την υγεία σου και να νοσηλευτείς. Εγώ το έπαθα αυτό 2-3 μέρες μετά τον καβγά και δεν είχα καταλάβει ότι είχε νευριάσει τόσο και δεν ήθελε επικοινωνία μαζί μου αφού δεν μου είπε τίποτα. Και του έστειλα μήνυμα όταν βγήκα και έγινα καλά και του το είπα στο μήνυμα. Ούτε να γυρίσει δεν ήθελα ούτε τίποτα ένα περαστικά όμως ακόμα και στον εχθρό σου το λες. Αλλά δεν πειράζει η ζωή τα επιστρέφει όλα. Και έστω που γύρισε ήταν ένα είδος ικανοποίησης για μένα. Είχε τα μούτρα να επιστρέψει μετά από αυτό.
    κι εγω ευχομαι να μην ξανανοσηλευτεις, αλλα αυτο ειναι ασχετο...
    μπορει να μην ηξερες τοτε, οτι ειχε φυγει ηδη, αλλα εκ των υστερων, το εμαθες πια.
    επομενως δεν μπορει το παραπονο σου να ειναι οτι ησουν αρρωστη και δεν σου απαντουσε στο μηνυμα σου, εφοσον οταν ησουν αρρωστη, ειχε φυγει ηδη, και το ξερεις τωρα που παραπονιεσαι.

    επισης δεν ξερουμε ποσο σοβαρη ηταν η ταραχη του/θυμος απο τον καυγα σας. κι εγω αν θυμωνα με καποιον και δεν ηθελα καμια σχεση μαζι του, δεν θα τον επαιρνα να του πω περαστικα, επειδη αρρωστησε. αυτο δεν σημαινει οτι θελω να αρρωστησει, προς θεου! αλλα δεν εξαρταται απο εμενα αν θα γινει καλα, δεν ειμαι γιατρος. ουτε θα παρω να αρχισω κουβεντες, αν δεν θελω να τον βλεπω μπροστα μου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Εύχομαι να μη χρειαστεί να πάθεις κάτι με την υγεία σου και να νοσηλευτείς. Εγώ το έπαθα αυτό 2-3 μέρες μετά τον καβγά και δεν είχα καταλάβει ότι είχε νευριάσει τόσο και δεν ήθελε επικοινωνία μαζί μου αφού δεν μου είπε τίποτα. Και του έστειλα μήνυμα όταν βγήκα και έγινα καλά και του το είπα στο μήνυμα. Ούτε να γυρίσει δεν ήθελα ούτε τίποτα ένα περαστικά όμως ακόμα και στον εχθρό σου το λες. Αλλά δεν πειράζει η ζωή τα επιστρέφει όλα. Και έστω που γύρισε ήταν ένα είδος ικανοποίησης για μένα. Είχε τα μούτρα να επιστρέψει μετά από αυτό.
    Κρατα μονο αυτα για τον οποιοδηποτε !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι εγω ευχομαι να μην ξανανοσηλευτεις, αλλα αυτο ειναι ασχετο...
    μπορει να μην ηξερες τοτε, οτι ειχε φυγει ηδη, αλλα εκ των υστερων, το εμαθες πια.
    επομενως δεν μπορει το παραπονο σου να ειναι οτι ησουν αρρωστη και δεν σου απαντουσε στο μηνυμα σου, εφοσον οταν ησουν αρρωστη, ειχε φυγει ηδη, και το ξερεις τωρα που παραπονιεσαι.

    επισης δεν ξερουμε ποσο σοβαρη ηταν η ταραχη του/θυμος απο τον καυγα σας. κι εγω αν θυμωνα με καποιον και δεν ηθελα καμια σχεση μαζι του, δεν θα τον επαιρνα να του πω περαστικα, επειδη αρρωστησε. αυτο δεν σημαινει οτι θελω να αρρωστησει, προς θεου! αλλα δεν εξαρταται απο εμενα αν θα γινει καλα, δεν ειμαι γιατρος. ουτε θα παρω να αρχισω κουβεντες, αν δεν θελω να τον βλεπω μπροστα μου.

    Δεν δικαιολογείται τέτοια πράξη γιατί δεν σκότωσα και τη μάνα του. Ένας καβγάς ήταν. Αλλά τέτοιοι άνθρωποι δεν τα κάνουν μόνο σε ένα άτομο αλλά γενικά είναι έτσι ο χαρακτήρας τους οπότε λυπάμαι τους κοντινούς ανθρώπους τους. Γιαυτό έγω είχα θυμώσει πιο πολυ για το θέμα υγείας που μπορεί να νόμιζε ότι είναι ψέματα αυτό δεν το γνωρίζω. Αλλά η μοίρα του το γύρισε έστω και έτσι.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αλλα δεν εξαρταται απο εμενα αν θα γινει καλα, δεν ειμαι γιατρος. ουτε θα παρω να αρχισω κουβεντες, αν δεν θελω να τον βλεπω μπροστα μου.
    Μπροστα σε θεματα υγειας τιποτα δεν εχει σημασια .....
    Αυτα κρινουν και το ειδος του ανθρωπου που εχεις απεναντι σου και καταλαβαινεις με τι εχεις να κανεις ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μπροστα σε θεματα υγειας τιποτα δεν εχει σημασια .....
    Αυτα κρινουν και το ειδος του ανθρωπου που εχεις απεναντι σου και καταλαβαινεις με τι εχεις να κανεις ...
    Ακριβώς συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μετά από αυτό τι να περιμένεις καταλαβαίνεις τι ρόλο παίζει αυτός ο άνθρωπος γιαυτό και θύμωσα πιο πολύ και το κράτησα. Αν σε θέματα υγείας συμπεριφέρεται έτσι φαντάσου πόσο σοβαρός άνθρωπος είναι.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, αλλά και σε θέματα υγείας του πατέρα μου που ήταν κάμποσες φορές και στο να επιδεινωθεί ακραία ή να καταλήξει, κανένας δεν νοιάστηκε πέραν της μητέρας μου, εμένα και του αδερφού μου. Δεν σου έκανε κάτι ακραίο για να ζητάς θεία δίκη ή εκδίκηση. Δεν είναι όλοι οι χαρακτήρες το ίδιο απλά.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Και το γεγονός πως είναι τώρα υποθετικά σε έναν δυστυχισμένο γάμο ή σε ζηλεύει που δεν είναι μαζί σου θα έπρεπε να σου προκαλεί σκέψεις του τύπου μακάρι να βρει τον δρόμο του κι αυτός όπως κι εγώ ή τον εαυτό του. Όχι όμως αν τελικά εσύ βγήκες πρώτη σε αυτή την κόντρα και αυτός δυστύχισε. Αυτός ήταν ό,τι ήταν, εσύ γιατί ένιωσες τέτοια σύνδεση με έναν άνθρωπο που ήταν προφανώς πως ήταν καλοπερασάκιας εκείνη την περίοδο τουλάχιστον το έχεις αναρωτηθεί;

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κρυο χερι
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 16-01-2020, 03:45
  2. Μια κρυο, μια ζεστη
    By anivia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2016, 18:26
  3. Replies: 12
    Last Post: 10-07-2016, 21:17
  4. Replies: 113
    Last Post: 01-05-2011, 17:23
  5. Κρύο και επιθυμία για φαγητό
    By dominique in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 30-01-2010, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •