ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΗΣ ΜΠΟΡΕΙ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    8

    ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΗΣ ΜΠΟΡΕΙ...

    Δυστυχώς μόνο όποιος είναι ασθενής μπορεί να κατανοήσει ότι η κατάθλιψη ΕΙΝΑΙ ασθένεια. Όπως κάποιος έχει διαβήτη ή κάποια ίωση έτσι και εσύ είσαι άρρωστος. Είναι η μόνη ασθένεια που πρέπει καθημερινά να την αποδεικνύεις. Στις άλλες ασθένειες κάνεις εξετάσεις και από τις μετρήσεις εξάγεται το πόρισμα, στον πυρετό βάζεις θερμόμετρο δείχνει 39.5 και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

    Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει ότι η κακή διάθεση, η απομόνωση, η έλλειψη συγκέντρωσης είναι τα συμπτώματα και η αιτία είναι η κατάθλιψη. Σε αναλογία, η πολυδιψία & η θαμπή όραση είναι τα συμπτώματα και η αιτία είναι ο διαβήτης.

    Δεν ευθύνεσαι εσύ ούτε το επιδιώκεις να είσαι όλη μέρα σκυθρωπός, χωρίς όρεξη για οτιδήποτε όπως δεν θα ευθυνόσουν αν έπινες πολύ νερό λόγω του διαβήτη.
    Κανείς αν του έδειχνες το θερμόμετρο με 39.5 πυρετό δεν θα σε κατηγορούσε γιατί δεν σηκώνεσαι από το κρεβάτι να βγεις να διασκεδάσεις.

    Αλλά στην κατάθλιψη φταις ΜΟΝΟ εσύ .

    Σαφώς με το να παραδεχτεί κάποιος ότι είναι άρρωστος και οτι δεν ευθύνεται ο ίδιος για το ότι νόσησε σε καμία περίπτωση δεν τον απαλλάσσει από την υποχρέωση κυρίως προς τον ίδιο του τον εαυτό του για λήψη αγωγής και προσπάθεια για ανάρρωση .Όταν όμως εκτός από την ασθένεια πρέπει να παλέψεις και με όλους τους γύρω σου τότε τα εμπόδια πολλαπλασιάζονται.
    Θεωρώ ότι η άγνοια αλλά και η στάση των ανθρώπων ακόμη και όταν γνωρίζουν μπορεί να αποβεί εως και μοιραία στην όλη εξέλιξη της ασθένειας.Η ίδια η κατάθλιψη οδηγεί το άτομο να στρέφεται εναντια στον εαυτό του και δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση εξωτερικούς παράγοντες που να ενθαρρύνουν το αίσθημα ευθύνης.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πες τα βρε Κρίνε μπας και τα διαβάσουν συγγενείς ασθενών και καταλάβουν επιτέλους ότι πρόκειται για ΑΣΘΕΝΕΙΑ και όχι για τεμπελιό.
    Ελεος πια. Ας βάλουμε ένα στοπ στην άγνοια και ας αρχισουμε να ενημερωνόμαστε για θέματα ψυχικής υγείας και την σωστή αντιμετώπιση τους.
    Γιατί ο λάθος χειρισμός από μέρους των οικείων μπορεί ν' αποβεί μοιραίος...δυστυχώς...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Μπραβο . ωραιο post . Μακαρι να μας πιστευανε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Γειά σου Κρίνε,
    δυστυχώς λείπει η παιδεία, γι' αυτό κι η άγνοια όπως πολύ σωστά τονίζεις ευθύνεται για όλα μας τα προβλήματα τόσο τα σωματικά όσο και τα ψυχολογικά!
    Εξ άλλου και τα περισσότερα σωματικά προβλήματα έχουν σαν αίτιο την ψυχολογική κατάσταση του ατόμου.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  5. #5
    Η κατάθλιψη είναι ασθένεια, δεν είναι τεμπελιό, όπως ευστοχα λέει η Gypsy Cello. Προσθέτω, είναι ασθένεια που δεν έχει τις ριζες της σε οργανικά αίτια αλλά στο παρελθόν του ατόμου και στις συνέπειες του στο τωρα, ειτε εκούσια ή ακούσια λόγω αγνοιας λάθη είτε γεγονότα που δεν οφέιλονται στο ίδιο το άτομο, το βρήκαν όμως απροετοίμαστο, όπως συμπεριφορές άλλων ή μια απώλεια. Ειναι συνήθης συνέπεια όταν η κάθε λογής αποτυχία ή άσχημο γεγονός αφορά ευαίσθητους χαρακτηρες.
    Προϋποθέτει να έχεις τα καταλληλα άτομα στο πλαι σου για να την ξεπεράσεις, τα φαρμακα απλά ηρεμούν, μια καλή παρέα, μια καλή κουβέντα ενθάρρυνσης σε κάνουν να νοιώθεις έστω για λίγες στιγμές πολύ καλύτερα. Πολλες φορες μου παιρνα η σκέψη ότι το να ξεπεράσεις τις φοβίες και γενικά το φόβο υποβοηθά στο να ξεπεράσεις το πρόβλημα.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Πες τα βρε Κρίνε μπας και τα διαβάσουν συγγενείς ασθενών και καταλάβουν επιτέλους ότι πρόκειται για ΑΣΘΕΝΕΙΑ και όχι για τεμπελιό.
    Ελεος πια. Ας βάλουμε ένα στοπ στην άγνοια και ας αρχισουμε να ενημερωνόμαστε για θέματα ψυχικής υγείας και την σωστή αντιμετώπιση τους.
    Γιατί ο λάθος χειρισμός από μέρους των οικείων μπορεί ν' αποβεί μοιραίος...δυστυχώς...

    Οπως τα λες gypsy.
    Eχω βαρεθει και εγω να ακουω το παραμυθι ολη την ωρα. Τεμπελιασες και εσυ το θελησες και εσυ καταντησες τον εαυτο σου ετσι κλπ

    Αν πω πχ οτι σημερα εχω κριση ασθματος και πονοκεφαλο και θελω να κατσω σπιτι μπορουν να το καταλαβουν.Βεβαια το ασθμα δεν μου δημιουργησε ποτε προβλημα.....
    Αν πω ειχα καταθλιψη και εχω ιδεοληψιες λενε τα γνωστα , ολα ειναι στο μυαλο σου, παλια δεν υπηρχε καταθλιψη κλπ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Μετά κι η τεμπελιά αρρώστια είναι κι αυτή, γιατί η προσωπική μας ανάπτυξη επιτυγχάνεται μέσα από την ατομική,
    αλλά και την συλλογική δράση. Αυτός που συνήθως αποσύρεται είτε αυτό οφείλεται σε οργανικά αίτια είτε σε ψυχική εξάντληση
    το κάνει προκειμένου να διαφυλάξει τα όποια αποθέματα ενέργειας του έχουν απομείνει.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Η κατάθλιψη είναι ασθένεια, δεν είναι τεμπελιό, όπως ευστοχα λέει η Gypsy Cello. Προσθέτω, είναι ασθένεια που δεν έχει τις ριζες της σε οργανικά αίτια αλλά στο παρελθόν του ατόμου και στις συνέπειες του στο τωρα, ειτε εκούσια ή ακούσια λόγω αγνοιας λάθη είτε γεγονότα που δεν οφέιλονται στο ίδιο το άτομο, το βρήκαν όμως απροετοίμαστο, όπως συμπεριφορές άλλων ή μια απώλεια. Ειναι συνήθης συνέπεια όταν η κάθε λογής αποτυχία ή άσχημο γεγονός αφορά ευαίσθητους χαρακτηρες.
    Προϋποθέτει να έχεις τα καταλληλα άτομα στο πλαι σου για να την ξεπεράσεις, τα φαρμακα απλά ηρεμούν, μια καλή παρέα, μια καλή κουβέντα ενθάρρυνσης σε κάνουν να νοιώθεις έστω για λίγες στιγμές πολύ καλύτερα. Πολλες φορες μου παιρνα η σκέψη ότι το να ξεπεράσεις τις φοβίες και γενικά το φόβο υποβοηθά στο να ξεπεράσεις το πρόβλημα.
    μπορει να εχει και οργανικες ριζες, οι περισσοτερες χρονιες ασθενιες προκαλουν καταθλιψη με τις καρδιοπαθειες και τον διαβητη να εχουν τα υψηλοτερα ποσοστα. Επισης η καταθλιψη ειναι οργανικη νοσος οπως ειναι και τη Αλτσχαιμερ ή Παρκινσον...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    8
    Η κατάθλιψη εκτός από ψυχολογικά έχει και οργανικά αίτια .Η χημική ανισσοροπια των νευροδιαβιβαστών του εγκεφάλου έχει διαπιστωθεί σε πάσχοντες από καταθλιψη.Το κάτω από ποιες συνθήκες θα κάνει την εμφάνισης της αυτό εξαρτάται πράγματι από πληθώρα παραγόντων.

    Ο τρόπος με τον οποίο εγώ αντιλαμβάνομαι την ασθένεια είναι ότι γεννήθηκα με αυτή.Υπαρχει εκεί σε λανθάνουσα κατασταση,κοιμαται και ανά διαστήματα ενεργοποιειται.Για αυτό το λογο δεν πιστευω ότι μπορει να υπάρξει ποτέ πλήρης ίαση.

    Όλες οι περιπτώσεις βέβαια δεν είναι το ίδιο ήπιες ή το ίδιο βαριες.Αυτο που με εκνευρίζει προσωπικά είναι όταν λέω ότι έχω περάσει κατάθλιψη πολλοί απαντούν “Καλά εγώ να δεις πόσες καταθλίψεις έχω περάσει κάθε 3 και λίγο είμαι με καταθλιψη”.Ναι ok μια στενοχώρια ή μια απλή μελαγχολία δεν συνιστά κατάθλιψη.
    Προτιμώ από την άλλη να θεωρούν κάτι λανθασμένα ως κατάθλιψη παρά να βιώσουν την ιδία την ασθένεια και να καταλάβουν περί τινός πρόκειται.

    Επίσης η σοβαρότητα του εκαστοτε περιστατικού είναι αυτή που θα κρίνει την αναγκαιότητα για φαρμακευτική αγωγή και όχι η προσωπική επιλογή λογω προκαταληψης.Εχω ακούσει να μου λένε πέρασα κατάθλιψη αλλά ευτυχώς δεν πήρα φάρμακα και δεν θα έπαιρνα ποτέ.

    Και ο γιατρός αν πας με δέκατα θα σου πει πάρε ένα παυσιπονο,πιες και ένα ζεστό τσαι και θα είσαι ενταξει.Αν πας στο ιατρείο και ψήνεσαι στον πυρετό δεν νομίζω ότι θα σε αντιμετωπίσει με τον ίδιο τροπο και θα σου χορηγήσει αντιβίωση άμεσα .Υπάρχει περίπτωση να την αρνηθείς γιατί ο προηγούμενος πηρέ μόνο ένα παυσίπονο;

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλα πρέπει να εξισωνονται.Οταν κάποιος κινδυνεύει στην κυριολεξία δεν τίθεται θέμα διαπραγμάτευσης.

    Είμαι σίγουρη πάντως ότι αν κάποιος βίωνε έστω για 10 λεπτά αυτό το μαρτύριο θα άλλαζε άρδην τα όσα πίστευε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    η αντιβιωση ανεβαζει τον πυρετο και χωρις εξακριβωμενη διαγνωση απο καλλιεργια για το ειδος της λοιμωξης ειναι περα για περα αχρηστη, μην κανεις τετοιους παραλληλισμους

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    8
    Οk.
    To ότι αναλογα με τη σοβαροτητα της καταστασης πρεπει να αντιμετωπιζεται κάθε περιστατικο είναι η ουσια.Ειναι τουλαχιστον ανεντιμο να υπερηφανευεται καποιος ότι το ξεπερασε χωρις φαρμακα οδηγωντας άλλο ασθενη σε αρνηση φαρμακευτικης αγωγης.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Quote Originally Posted by Krine View Post
    Οk.
    To ότι αναλογα με τη σοβαροτητα της καταστασης πρεπει να αντιμετωπιζεται κάθε περιστατικο είναι η ουσια.Ειναι τουλαχιστον ανεντιμο να υπερηφανευεται καποιος ότι το ξεπερασε χωρις φαρμακα οδηγωντας άλλο ασθενη σε αρνηση φαρμακευτικης αγωγης.
    Αυτες ειναι βλακειες, πριν 50 χρονια ηταν ανιατη ασθενια και τωρα ξαφνικα την παλευουμε χωρις φαρμακα χαχαχα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Krine View Post
    Οk.
    To ότι αναλογα με τη σοβαροτητα της καταστασης πρεπει να αντιμετωπιζεται κάθε περιστατικο είναι η ουσια.Ειναι τουλαχιστον ανεντιμο να υπερηφανευεται καποιος ότι το ξεπερασε χωρις φαρμακα οδηγωντας άλλο ασθενη σε αρνηση φαρμακευτικης αγωγης.
    μα σίγουρα δεν οδηγείς τον άλλον σ' άρνηση φαρμακευτικής αγωγής, γιατί ξέρεις ότι για τους περισσότερους είναι πολύ πιο εύκολο να παίρνουν χαπάκια,
    ίσως και εφ' όρου ζωής.. απ' το να ψάξουν και να δουλέψουν με τις αιτίες των ψυχολογικών.. κάτι που βέβαια απαιτεί χρόνο, υπομονή και προσπάθεια.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    8
    Συμφωνω ότι ο συνδυασμος ψυχοθεραπειας και φαρμακων εχει το καλυτερο αποτελεσμα.Οπως και ότι η δουλεια με τον εαυτο σου είναι μια μακροχρονια και δυσκολη προσπαθεια.Απαιτει θαρρος και πολύ κουραγιο.

    Όμως η αποψη ότι τα φαρμακα είναι η ευκολη λυση είναι εντελως λαθος. Η ασθενεια στην προσπαθεια της να υπερισχυσει θα αντισταθει σε κάθε τι μπορει να συμβαλλει στην εξαλειψη της.Η ληψη φαρμακων για εμενα ηταν μια ακομη επιπονη διαδικασια,ηταν όμως και απαραιτητη.Ετσι τουλαχιστον το βιωσα εγω

    Η σωστη και όχι ανεξελεγκτη χορηγηση από το γιατρο μπορει να συμβαλλει καταλυτικα στη θεραπεια.
    Δεν πιστευω ότι ολοι πρεπει να παρουν φαρμακα σε καμια περιπτωση ουτε ότι θα πρεπει να επαναπαυονται σε αυτά.
    Όμως βρεθηκα καποια στιγμη να απολογουμε όχι μονο για το ότι αρρωστησα αλλα και γιατι δεν το καταπολεμησα χωρις φαρμακα όπως εχουν κανει αλλοι.

    Η απαντηση είναι γιατι ετσι επρεπε να κανω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μαλλον δεν ειναι ολες οι καταθλιψεις ιδιες.
    Για παραδειγμα εγω ειμαι σιγουρη πως σε εμενα το προβλημα ειναι η ιδεοληπτικη διαταραχη και αυτο μου προκαλεσε την καταθλιψη, και ισως για αυτο η καταθλιψη αρχισε να φευγει οταν τα "βρηκα" με την διαταραχη και χωρις να παρω φαρμακα.
    Καποιος αλλος πχ μια μητερα που παθαινει καταθλιψη μετα απο την γεννα ισως να πρεπει να παρει φαρμακα.
    Εγω πιστευω πως το αν θα παρει καποιος φαρμακα ή οχι, θα πρεπει να το αποφασιζει μονος του και αφου εχει ενημερωθει για ολες τις πιθανες θεραπειες που υπαρχουν.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σοβαρο και μεγαλο θεμα,οποιος μπορει μια συμβουλη...
    By Γιωργος2 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 11-06-2012, 19:57
  2. Καποια βοηθεια οποιος μπορει
    By predator in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 11
    Last Post: 06-06-2012, 22:32
  3. Το μόνο που απέμεινε είναι να αυτοκτονήσω
    By Apelpismenos1982 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 29-02-2012, 11:45
  4. το μονο που με λυτρωνει πλεον ειναι ο θανατος
    By Bibo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 03-09-2010, 00:26
  5. Σας παρκαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει
    By pandwra__85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 21-03-2007, 22:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •