Άγχος για το μέλλον - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το θέμα mind δεν είναι τι έδωσες εσύ τότε ή ο οποιασδήποτε....
    Ούτε φυσικά ακυρώνει το τι είσαι ..
    Αυτό το δείχνει η επαγγελματική σου πορεία !

    Το θέμα εδώ είναι ότι πλέον τα παιδιά χωρίς φροντηστηριο δεν μπορούν να περασουν στις συγκεκριμένες σχολές ..

    Θέλει πολύ πείσμα ,επιμονή ,υπομονή και φροντηστηριο !
    Ακου επειδή το φροντιστήριο έχει γίνει ένα είδος must. Να σου εξηγήσω λίγο την κατάσταση να την καταλάβεις. Ενα σχετικά καλό φροντιστήριο που σέβεται τον εαυτό του, πρέπει να έχει 4 άτομα μέσα στη τάξη άντε μετά βίας έξι. Αν σε αυτά τα 6 άτομα έχει ένα παιδί κενά αυτό το παιδί είναι καταδικασμένο να αποτύχει (χρειάζεται ενισχυτική διδασκαλία και δεν θα τα προλαβαίνει όλα και πάλι) και ο καθηγητής δεν μπορεί να κάνει τίποτα για αυτό, γιατί αν ασχοληθεί με αυτό το παιδί τότε τα υπόλοιπα 5 θα πρέπει να μείνουν πίσω και να χάσουν χρόνο επανάληψης της ύλης. Δεν λέω ότι δεν θα βοηθήσει ένα παιδί που πηγαίνει φροντιστήριο, αλλά το φροντιστήριο δεν αρκεί για να πετύχει κάποιος όταν πηγαίνει το πρωί σχολείο. Πρέπει να βρεθεί άλλη φόρμουλα. Οι φόρμουλες που υπάρχουν είναι οι εξής και αυτό προτείνω στα δικά μου άτομα σαν οικογενειακός φίλος ή συγγενής στους γονείς και στα παιδιά. Δεν πιέζουμε ποτέ μα ποτέ ένα παιδί να αποφασίσει τι θα γίνει στα 18 εκτός αν το θέλει το ίδιο το παιδί. Δεν είναι ανάγκη καν ένα παιδί να περάσει από τα 18 του σε μία σχολή μπορεί να περάσει και στα 20 και στα 21 πάλι μικρό θα είναι και θα έχει αποφασίσει τι θέλει το ίδιο εκείνο. Αν γίνει έτσι τότε από τα 18 μέχρι τα 20 ή τα 21 ή έχει άπλετο χρόνο να αγγίξει την τελειότητα και εν συνεχεία αφού την αγγίξει να πει εγώ θα μπω στο ΣΣΑΣ ή θα μπω στη ΣΙ ή στη ΣΣΕ ή στο Πολυτεχνείο ή δεν ξέρω που. Ας αγγίξει πρώτα την τελειότητα να του ανοίξει τους δρόμους και μετά θα αποφασίσει έχοντας την άδεια εισόδου που του δίνει η βαθμολογία να μπει σε όποια σχολή θέλει.

    Ενα παιδί λοιπόν έχει από τα 18 που θα τελειώσει το σχολείο του 3 χρόνια μπροστά του για να πάει έτοιμο να αγγίξει την τελειότητα, ενώ μπορεί παράλληλα από τα 18 μέχρι τα 20 να δοκιμάζει απλά την διαδικασία, απλώς να ζήσει το πως είναι χωρίς άγχος άντε να επιτύχω. Τη 3η χρόνια που θα πάει να δώσει (αν χρειαστεί γιατι ενδεχομένως με ένα 90% ποσοστό να καταφέρει να πιάσει το απόλυτο στην 2η τουλάχιστον στα 3 μαθήματα) θα το πιάσει ούτως ή άλλως. Κανένας γονέας όμως δεν βάζει το παιδί του να λειτουργήσει έτσι. Ολοι θέλουν και στρεσσάρονται στο να επιτύχουν κάτι με τη 1η. Δεν χρειάζεται με την 1η. Δεν χρειάζεται καν άγχος.

    Οι Πανελλαδικές θέλουν στρατηγική για να πετύχει κάποιος και να μην εξαρτάται από την τύχη. Ναι αναγνωρίζω πως το μάθημα της έκθεσης είναι καθαρή τύχη και υποκειμενικό, αλλά την ίδια τύχη που θα χρειαστεί κάποιο δικό μας παιδί θα χρειαστεί και κάποιο άλλο αν το άλλο πετύχει την αριστεία στα υπόλοιπα τρία μαθήματα.

    Υπάρχουν αξιόλογες ιστοσελίδες στα Ελληνικά με αξιόλογους καθηγητές που ένα παιδί απόφοιτο μπορεί να μελετήσει, να ρωτήσει ή να ζητήσει βοήθεια. Πχ στη φυσική το ylikonet το οποίο αν ξεκινήσει να το διαβάζει και να το μελετά θα αγγίξει τη τελειότητα και χωρίς φροντιστήριο. Το ίδιο και στα μαθηματικά που υπάρχει το mathematica ή το στέκι, που μαθηματικοί από όλη την Ελλάδα και πολλοί από αυτούς εξεταστές στις πανελλαδικές συμβάλλουν στην απόκτηση γνώσης.

    Λοιπόν ας σταματήσουμε να ζητάμε από τα παιδιά να αγγίξουν την τελειότητα στα 18 και να του πούμε προσπάθησε να μην έχεις κενα από τις προηγούμενες τάξεις που αυτά θα είναι η λαιμητόμος σου στις εξετάσεις και στη συνέχεια σαν απόφοιτος θα έχεις άπλετο χρόνο να διαβάσεις, να αφομοιώσεις, να ξετινάξεις τις εξετάσεις και να κερδίσεις τα κλειδιά όλων των σχολών.
    Ναι το ίδιαιτερο αν ο μαθητής είναι μελετηρός είναι η καλύτερη λύση, αλλά ένα παιδί ακόμα και χωρίς λεφτά μπορεί, αρκεί να θέλει να το κάνει! Εχει χρόνια μπροστά του για να το κάνει! Δεν είναι ανάγκη να μπει στα 18 ας μπει στα 20 ή στα 21 εκεί που θα θέλει πραγματικά και με την ωριμότητα που θα έχει αποκτήσει τότε.
    Last edited by mindcrime; 20-11-2020 at 16:30.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ναι ρε συ... τι να πω φοβαμε? δεν μπορω? καπου κολωνει η φαση...
    νομιζω η λυση ειναι να αναγκαστω δηλαδη να μην εχω χρηματα ουτε για τσιγαρα.. ισως τοτε να ξεχασω τους φοβους μου...
    αλλα και παλι δεν ξερω...
    ενας φιλος μου μου ειπε γενικως οτι φασκω και αντιφασκω... και οντως το αντιλαμβανομαι αυτο...
    Σε ρωτάω γιατί και εγώ φοβάμαι να δουλέψω!! Πέρα από αυτό πιστεύω ότι είμαι τεμπέλης, αλλά η ψυχολόγος μου όταν πήγαινα τώρα έχω να πάω αρκετό καιρό, μου έλεγε ότι δεν είμαι τεμπέλης, δεν ξέρω, αλλά από δουλειές έχω φάει κράξιμο πολυ, όχι σε μια αλλά σε τρεις δουλειές!! Μέχρι ακούω για δουλειά και με πιάνει ταχυκαρδία και άγχος πολύ, αλλά δεν γίνεται χωρίς χρήματα, δεν να πάω στην ψυχολόγο μου και στον ψυχίατρο μου!!

  3. #33
    hlias1988
    Guest
    Και εγω ρε φιλε έτσι νιωθω ακριβως.... κοιτα να δου κανω μια ερωτηση? Αμα σε αναγκασει η ζωη και ρε παιδι μου δεν εχεις να φας... θα πας για δουλεια? Δεν θα επιστρατεύσεις ολες σου τις δυναμεις? Τι θα κανεις? Σε ρωταω για να παρω ιδεες!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Εγώ, πάλι, δεν έχω τόσο πρόβλημα να δουλέψω, αλλά είμαι αργός γενικά και φοβάμαι ότι θα με διώξουν, τουλάχιστον στον ιδιωτικό τομέα. Έχω κάνει κάποιες σύντομες δουλειές και δεν τα είχα πάει πολύ καλά, αλλά όχι στην ειδικότητά μου, εκτός από κάποια ιδιαίτερα ξένων γλωσσών όπου ήμουν καλός αλλά δεν είναι σταθερή εργασία αυτό.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Πολύ σωστά όλα αυτά που λες αλλά δυστηχως πλέον μόνο θεωρητικά ..

    Πίστεψέ με κανένας γονιός δεν θέλει να πιέσει το παιδί του ...εντάξει έχω δει και εγώ ακραίες καταστάσεις και δεν είμαι σύμφωνη ...

    Δυστυχώς το όλο σύστημα πιέζει τα παιδιά μας να αποφασίσουν ούτε καν στα 18 τους χρόνια σε ποια σχολή θα πάνε και όχι οι ίδιοι οι γονείς ...
    Σκέψου ότι πλέον μηχανογραφικό τα παιδιά κάνουν από τα 17 ..
    Τι μπορεί να ξέρει για το μέλλον του ένα παιδί που ακόμα πειραματίζεται στα πάντα ...
    Εκεί έρχεται ο γονιός και δίνει κατευθυνση βασιζόμενος πάντα όμως πάνω στα θέλω του παιδιού..
    Αυτό δεν είναι νομίζω καταπίεση...
    Αυτό είναι που οφείλει στο ελάχιστο να πράξει ο κάθε γονιός που θέλει να είναι δίπλα του και το κυριότερο του το ζητάει το ίδιο το παιδί του...

    Οι γονείς απλά ακολουθούν και στηρίζουν σε όλο αυτό ..

    Αυτά που λες σε φίλους και σε συγγενείς πολύ σωστά αλλά δεν έχεις ιδέα πόσο απέχει η θεωρεία από την πράξη ..

    Να ξέρεις τι ψυχοφθορες είναι αυτές οι δύο τελευταίες χρονιές του λυκείου όχι μόνο για το παιδί αλλά και για τους ίδιους τους γονείς αλλά και για τα αδέλφια που υπάρχουν μέσα στο σπίτι..
    Όλη η ζωή της οικογένειας πλέον αλλάζει γιατί προτεραιότητα έχει μόνο αυτό ..
    Μόνο έτσι μπορείς να το στηρίξεις...Να υπάρχει ήρεμο κλίμα στο σπίτι ,ησυχία τις ώρες που διαβάζει και κατανοήσει στα παρά πολλά νεύρα που υπάρχουν και είναι απολύτως λογικά ...
    Ποιος άνθρωπος δεν αντιδρά μέσα σε συνθήκες πίεσης ...
    Ενα παιδί που παιρναει εφηβία και τα πάντα στον οργανισμό του είναι στο πικ...οι ορμόνες κάνουν πάρτυ ,εσύ καλεισαι να το διαχειριστής όλο αυτό με ψυχραιμία ,επειδή πλέον ξέρεις ακριβώς τι παίζει γιατί δεν απέχουν και πολύ τα σχολικά σου χρόνια από τα δικά τους...

    Αυτό είναι το θετικό της υπόθεσης να κάνεις μικρός παιδιά,άσχετο αλλά παίζει πολύ βασικό ρόλο πλέον και αυτό...

    Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό ?
    Ακουγα τόσα χρόνια γονείς που έδιναν τα παιδιά τους πανελλαδικές και τους θεωρούσα υπερβολικούς ..
    Έλα όμως που όταν ήρθε η ώρα πολλά από αυτά τα έκανα και εγώ..
    Γιατί πολύ απλά δεν βγαίνει η όλη ιστορία αλλιώς ...

    Τα φροντηστηριο λοιπόν στην γ λυκείου δεν δουλεύουν πλέον έτσι mind..
    Βλέπεις ότι πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα ..
    Τα τμήματα της τελευταίας τάξης είναι το πολύ ,μάξιμουμ τρία παιδιά και πολλά λέω ..
    Συνήθως είναι δύο και αν αντέχει η τσέπη σου πας καθαρά σε ιδιαίτερο ..

    Εκεί φυσικά όταν ματώνουν τα χεράκια σου στην δουλειά θα έχεις και κάποιες απαιτήσεις από το παιδί να μην πάει χαμένο όλο αυτό ..
    Και φυσικά έχεις απαιτήσεις από ένα παιδί που τραβάει και απλά θέλει λίγο γκάζι από εσένα ..
    Οποίο είναι αυτό ...είτε είναι συναισθηματικό είτε οικονομικό...
    Και φυσικά το γκάζι το πατάμε τόσο όσο ...Όλα τα παιδιά το χρειάζονται οποίος έχει ξέρει ότι παιδί χωρίς γκάζια δεν μεγαλώνει σωστά ...

    Όποτε λοιπόν δεν υφίσταται τμήμα τεσσάρων και πέντε ατόμων γιατί όπως είπες δεν ελέγχεται η κατάσταση ..
    Αν πάλι κάποιος επιλέγει κάτι τέτοιο αυτό είναι καθαρά θέμα δικό του..
    Μπορεί ο άνθρωπος να μην αντέχει οικονομικά κάτι άλλο..Δεν το κρίνει κανένας εκεί ξέρει όμως ότι το παιδί μπορεί να έχει πολλά κενά...

    Και επειδή μπορώ να σου γράψω ουκ ολίγα επιχειρήματα σε όλα αυτά που είπες στο ξαναλέω ....

    Παιδί το 2020 που θέλει να δώσει πανελλήνιες και να πετύχει σε σχολή με υψηλή βάση δεν πρόκειται να περάσει χωρίς φροντηστηριο ..

    Αν θέλει να πέρασει σε μια σχολή με 11000 χιλιάδες μόρια και πολλά σου λέω άνετα κάνει μόνος του προετοιμασία...
    Και εκεί θα το στηρίξω πάλι ..δεν αλλάζει αυτό..

    Και για να πω και το τελευταίο ...
    όλοι οι γονείς μπορεί να πιέζουν τα παιδιά τους να περάσουν με την πρώτη mind γιατί πολύ απλά δεν αντέχουν να στηρίξουν οικονομικά μια δεύτερη και ίσως και μια τρίτη χρονιά ..

    Δεν έχεις ιδέα τι χρήμα χρειάζεται όταν πλέον για παιδιά της γ λυκείου η διδακτική ώρα κοστολογείται από 15 έως 20 ευρώ ...
    Έχω ακούσει και 25 και το εγκεφαλικό το ένιωσα να έρχεται ....
    Αυτός είναι ο κύριος λόγος που μπορεί να πιέζει ένας γονιός το παιδί του ...
    Γιατί πάντα μέσα από όλο αυτό θελουμε το καλό τους και να τους στηρίζουμε ...
    Γιατί δεν είναι μόνο να περάσει είναι και το μετά ...Δεν θα το στηρίξεις όταν σπουδάση ?
    Παράλληλα ίσως με ένα δεύτερο παιδί που ήρθε η σειρά του να δώσει και αυτό πανελλήνιες ...

    Στο ξαναλέω μην συγκρίνεις καταστάσεις παλιές με καινούργιες ...
    Δεν έχει καμία σχέση η τότε διδασκαλία με την τωρινη..

    Τι να σου πω ότι πλέον οι γονείς καταφεύγουν στα φροντιστήρια από το γυμνασιο?
    Λες να μην ξέρουμε ότι υπάρχουν του κόσμου οι σελίδες που μπορείς να βοηθηθεις?
    Λες να μας περισσεύει τόσο χρήμα που έχουμε όρεξη να το σκορπάμε δεξιά και αριστερά ?

    Η μεγάλη μου καλώς η κακώς η σχολή που ήθελε απαιτούσε φροντηστηριο με τάξεις το πολύ τριών ατόμων ...
    Αυτό χρειαζόταν αυτό τις προσφέραμε και δόξα το θεό ήταν και τυχερή γιατί παίζει και αυτό ρόλο και πέρασε με την πρώτη ....

    Ο γιος μου πλέον που είναι πλήρως κατασταλαγμένος το τι θέλει να γίνει απαιτεί φροντηστηριο από τώρα που είναι γ γυμνασίου ...Από του χρόνου και για τρία χρόνια θα κάνει τα μαθήματα που θα δώσει μόνο ιδιαίτερα και τίποτε άλλο..

    Γιατί πολύ απλά η σχολή της ιατρικής που θέλει έχει 19500 μόρια ...
    Εκεί δεν χωρά το παραμικρό μαθησιακό κενό...

    Αυτά τα μόρια mind δεν πιάνονται με την σημερινή ύλη ούτε με σελίδες στο διαδίκτυο ούτε με φροντηστηριο τριών και τεσσάρων ατόμων ...
    Αυτά πιάνονται μόνο με πολύ διάβασμα και ιδιαίτερα .

    Εδώ ο γονιός κάνει τουμπεκί και εφόσον βλέπει το παιδί του ότι ζει για αυτό ,ότι το θέλει τόσο πολύ και το κυριότερο μπορεί(γιατί εντάξει και εγώ μπορεί να θέλω να γίνω αστροναύτης ,το θέμα είναι μπορώ?) Θα φέρει τον κόσμο ανάποδα και θα το προσπαθήσει ..
    Αυτό κάνουν οι περισσότεροι...
    Και εκεί μπορεί άθελά του και να πιέσει παραπάνω...τι να κάνουμε ,η δουλειά του γονιου δυστηχως είναι η μόνη δουλειά που δεν μαθαίνεται ποτέ ...
    Όσα παιδιά και να εχεις δεν μπορείς να πεις ότι είσαι ο τέλειος και όλα τα κάνεις σωστά ...
    Κάθε μέρα καλεισαι να διαχειριστείς πολλά που σίγουρα δεν ξέρεις πως ..
    Μακάρι να υπήρχε εγχειρίδιο στο κάθε τι που ζοριζοταν ο εκάστοτε γονιός ...τι καλά που θα ήταν ...
    Όποτε εκει και φυσικά θα θέλω να περάσει με την πρώτη ...γιατι πολύ απλά η δεύτερη και η τρίτη φορά δεν ξέρεις δεν ξέρω αν μπορείς ,αν μπορώ να την προσφέρουμε ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #36
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Εγώ, πάλι, δεν έχω τόσο πρόβλημα να δουλέψω, αλλά είμαι αργός γενικά και φοβάμαι ότι θα με διώξουν, τουλάχιστον στον ιδιωτικό τομέα. Έχω κάνει κάποιες σύντομες δουλειές και δεν τα είχα πάει πολύ καλά, αλλά όχι στην ειδικότητά μου, εκτός από κάποια ιδιαίτερα ξένων γλωσσών όπου ήμουν καλός αλλά δεν είναι σταθερή εργασία αυτό.
    Εγω εχω κανει αποπειρες για δουλεια αλλα δεν μπορω... εχω μια α συναισθηματικη ασφαλεια.. εαν κανω παρορμητικες κινησεις περα απο οτι φοβαμε μην αποτυχω θα μου κοστισει... παλια πριν φαρμακων δουλευα κτλ σε προποτζιδικο καφετεριες κτλ τωρα δεν μπορω πλεον... καλα και τοτε ειχα θεματακι απλα το συνηδειτοποιησα ποιο μετα και πηγα σε ψυχιατρο.. απο τοτε με τα φαρμακα δεν μπορω.. αλλα παιζει και το αλλο με την παρτυ μου..ενω σε μια μικρη κοινωνια και το εχουν παρει χαμπαρι και το εχω πει οτι παιρνω φαρμακα (μαλακια? Σωστο?) Δεν ξερω.. μαλλον μαλακια.. και για αυτο δεν με παιρνουν για δουλεια πχ σε καφετεριες που δουλευα και εχω προϋπηρεσία....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Κάτσε ρε Μαριλού τι λες τώρα δηλαδή αν ένα παιδί δεν έχει λεφτά να πληρώσει ιδιαίτερα ή φροντιστήρια θα του πούμε δεν έχεις καμία τύχη να περάσεις ιατρική; Τι νομίζεις πως σου κάνει το φροντιστήριο; Νομίζεις πως σου ανοίγει το κεφάλι και σου τα βάζει μέσα; Πιστεύεις πως αν ένα παιδί πηγαίνει φροντιστήριο ντε και καλά θα πετύχει; Γιατί επειδή θα γράψει καμια 20ρια διαγωνίσματα εξομοίωσης στα μαθήματα και θα σου λύσουν τις όποιες ενδεχομένως απορίες έχεις;

    Γιατί δεν έχει την ωριμότητα να σεβαστεί το κόπο του και να λύσει χιλιάδες ασκήσεις που θα βρει στο διαδίκτυο; Πρέπει να πηγαίνει σε ένα φροντιστήριο δηλαδή και να τα σκάει; Δεν μπορεί να ζητήσει βοήθεια στο διαδίκτυο στην επεξήγηση μιας λύσης που δεν καταλαβαίνει; Εγώ λοιπόν λέω πως υπάρχει ένας άριστος συνάδελφος μαθηματικός από τα μέρη σου κιόλας ο οποίος προτρέπει τα παιδιά που δεν καταλαβαίνουν κάτι να επικοινωνήσουν μαζί του και να τα βοηθήσει να καταλάβουν και αν μου έλεγε ναι η θεματοθέτρια θα της έλεγα ξεκίνα να διαβάζεις από αυτόν τα συγκεκριμένα φυλλάδια. Θεωρείς πως δεν υπάρχουν φτωχόπαιδα που περνούν στις ιατρικές και στις στρατιωτικές που οι γονείς τους δεν είχαν να τους δώσουν λεφτά για να πάνε φροντιστήριο ή στα χωριά που δεν έχουν καν φροντιστήριο;

    Εχω διαφορετική άποψη, με συγχωρείς. Επειδή γνωρίζω την ύλη τους ακριβώς εγώ έχω να πω στα παιδιά πως αν θέλουν μπορούν, αρκεί να το θέλουν. Μέχρι και δικά τους διαγωνίσματα για προσομοιώσεις μπορούν να φτιάξιουν τα παιδιά αν θέλουν. Το θέμα είναι πόσο πολύ το θέλουν!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Και εγω ρε φιλε έτσι νιωθω ακριβως.... κοιτα να δου κανω μια ερωτηση? Αμα σε αναγκασει η ζωη και ρε παιδι μου δεν εχεις να φας... θα πας για δουλεια? Δεν θα επιστρατεύσεις ολες σου τις δυναμεις? Τι θα κανεις? Σε ρωταω για να παρω ιδεες!
    Στην ανάγκη τι να κάνω θα πάω!!

  9. #39
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Στην ανάγκη τι να κάνω θα πάω!!
    και εγω ακριβως... θα παω...
    αλλα αυτο που με φοβιζει περισσοτερο ειναι η ζητιανια.. θα πηγαινες για δουλεια η θα πηγαινες για ζητιανια?
    αν ειμαι καπως καλα ψυχολογικα τωρα τοτε πραγματικα θα χασω και την λιγη εμπιστοσυνη που εχω στον ευατο μου εαν καταντησω ετσι.............

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Δυστηχως mind ελάχιστα είναι τα παιδιά που περνούν ιατρική χωρίς φροντηστηριο...Σε αυτό είμαι κάθετη τι να κάνω ...

    Και λέγοντας φροντηστηριο είναι και αυτό που λες ..
    Άριστος μαθηματικός που θα κατευθύνει το παιδί ... (Ξέρω έναν που μου σύστησε τον μαθηματικό μας ελπίζω να μην λέμε τον ίδιο[emoji848])
    Άρα εσύ και εγώ θα το κατευθύνουμε ρε συ mind ?
    Μαθηματικός είναι ο άνθρωπος όχι άσχετος με τα μαθηματικά ...

    Το ίδιο λέμε ...ενα παιδί δεν μπορεί ΜΟΝΟ ΤΟΥ θέλει κάποιον να τον κατευθύνει ..κάποιον με γνώσεις στο εκάστοτε μάθημα ...
    Πρόσφατες γνώσεις ,στην τρέχων ύλη ..εδώ τα παιδιά που εδώσαν για δεύτερη φορά φέτος ,έδωσαν με το παλιό σύστημα γιατί δεν διδάχτηκαν στο σχολείο την καινούργια ύλη ...αυτά λες αν υπήρχαν τρόποι δεν θα έδιναν με το καινούργιο?

    Εγώ το λέω φροντηστηριο εσύ το λες φίλο σου μαθηματικό ...στις λέξεις κολλας?

    Μπορώ εγώ όσο και να ψάξω στο ίντερνετ και να βρω ασκήσεις για τις εκθέσεις να μπορέσω να μάθω σε ένα παιδί αυτά που μαθαίνει ένας καθηγητής σε ένα ιδιαίτερο?
    Μαθαίνετε η εμπειρία του ρε συ mind τώρα?
    Τι είναι το ιδιαίτερο ή το φροντηστηριο?
    Μόνο ανοίγω ένα βιβλίο και αρχίζω και διαβάζω ?

    Κανεις τεράστιο λάθος σε αυτό γιατί ο συγκεκριμένος καθηγητής ή το συγκεκριμενο φροντηστηριο ξέρεις πόσες φορές αντί για μάθημα έκανε τον ψυχολόγο?
    Ξέρεις πόσες φορές που λύγιζε η κόρη μου(θα σου πω για χειροπιαστό θέματα ) επειδή κολλουσε σε μια άσκηση είτε γιατί ήταν κουρασμένη είτε γιατί δεν καταλάβαινε αυτά που διάβαζε ήταν το φροντηστηριο εκεί να την ηρεμήσει ?

    Πόσες φορές ειδικά τον Μάιο ερχόταν για μάθημα ο καθηγητής και αντί για μάθημα έκαναν ψυχανάλυση σε όλα αυτά που την προβληματιζαν?
    Εσύ νομίζεις ότι όλα αυτά μπορούν να λυθούν μέσα από μια ιστιοσελίδα και κάτι που θα διαβάσεις ?
    Ή μπορούσα εγώ να τις δώσω απαντήσεις σε ερωτήματα που την φόβιζαν και απορίες που είχε πάνω στα μαθήματα της...

    Ο καθηγητής ,το φροντηστηριο ,ο φίλος ,ο γνωστός όπως θες πες το είναι απαραίτητος...

    Ειδικά μετά τον Μάρτιο που όλα τα παιδιά έχουν βγάλει και δεύτερη φορά την ύλη κάνουν ψυχοθεραπειες με τους καθηγητές τους και όχι μάθημα ...


    Και ναι αυτά τα τεστ εσύ που τα απαξιώνεις είναι αυτά που θα σε καθορίσουν και θα σε βάλουν στο κλίμα των εξετάσεων ..

    Αυτά που η ώρα που τα γράφει ένα παιδί είναι μόνο του αλλά αυτό το γραπτό θα πάει στα χέρια του καθηγητη ....εκεί είναι όλα τα λεφτά ..
    Εκεί θα αναλύσει τα λαθοι του ,θα του λυθούν όλες οι απορίες και στο τέλος ο καθηγητής θα κάνει και τον ψυχολόγο γιατί αν δεν έγραψε καλά θα απογοητευθεί ..
    Και θα κλάψει και θα θυμώσει και τα πάντα ...

    Τότε αν είναι μόνο του ένα παιδί ποιος θα το ηρεμήσει ?η οθόνη του υπολογιστή ή ο γονιός που δεν έχει ιδέα ??

    Οι πανελλήνιες mind στο είπα ,δεν είναι μόνο κάθομαι μπροστά σε ένα βιβλίο και διαβάζω ...δώσε εσύ ότι σημειώσεις θες σε ένα παιδί και έλα να.μου πεις όταν του γεννηθούν όλα αυτά που σου ανέφερα πιο πάνω ποιος θα του τα λύση ..
    Όχι πάντως ο άψυχος υπολογιστής ούτε οι ιστοσελίδες ...

    Τα παιδιά ανθρώπινη παρουσία χρειάζονται σε όλο αυτό ..

    Άλλος το ονομάζει φροντηστηριο άλλος το λέει ιδιαίτερο άλλος φίλο -γνωστο ..

    Μόνο του κανένα παιδί δεν πάει πουθενά ..και το πιο δυνατό το πιο σκληρό παιδί θέλει συμπαράσταση ..
    Και στην προκειμένη περίπτωση δεν φτάνει μόνο του γονιού ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    και εγω ακριβως... θα παω...
    αλλα αυτο που με φοβιζει περισσοτερο ειναι η ζητιανια.. θα πηγαινες για δουλεια η θα πηγαινες για ζητιανια?
    αν ειμαι καπως καλα ψυχολογικα τωρα τοτε πραγματικα θα χασω και την λιγη εμπιστοσυνη που εχω στον ευατο μου εαν καταντησω ετσι.............
    Μπορεί να πήγαινα και για ζητιανιά αλλά όχι στην πόλη μου!! Ντροπή; Δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό!!

  12. #42
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Μπορεί να πήγαινα και για ζητιανιά αλλά όχι στην πόλη μου!! Ντροπή; Δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό!!
    Χεστα φιλε!!!! Λοιπον καληνυχτιζω εδω θα ειμαστε να τα λεμε!!!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Χεστα φιλε!!!! Λοιπον καληνυχτιζω εδω θα ειμαστε να τα λεμε!!!
    Καλό βράδυ να έχεις!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    niaenn τι σκέφτεσαι τώρα;

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Καλησπέρα niaenn απαντάω για το πρώτο αρχικό σχόλιο συγκεκριμένα δεν διάβασα τα υπόλοιπα και από τους άλλους θα μ πάρει χρονο απλά θα σου πω την εμπειρία μου και την γνώμη μου και εγώ τουριστικά είμαι 24 ετών έχω κάνει 5 σεζόν Μύκονο και κάτι μήνες εξωτερικό αλλά γύρισα λόγω πανδημίας και εγώ 19 ήμουν όταν πέρασα σε αυτή την σχολή τότε έκανα την πρώτη μου πρακτική με τα μυαλά του σχολείου ακόμα κολλημένη στο παρελθόν μου κάνανε μου ρανανε και η μάνα μου δεν με βοήθησε ο πατέρας μ δεν ζει έχω και τραγικές οικογενειακές ιστορίες και σχολικές μόνο που όλα αυτά δεν έχουν καμία αξία πλέον και το σκεπτικό να βρω δουλειά να φύγω από το σπίτι πίστεψε με αυτό δεν το έχουν καταφέρει άλλοι με 10 χρόνια εμπειρίας να πας που και εγώ δεν είχα ποτέ τις καλύτερες σχέσεις με την μητέρα μου αλλά θέλει διπλωματία η ζωή σου καταρχάς τώρα δεν έχεις ξανααδουλεψει να φανταστώ; θα αλλάξεις όλο σου το σκεπτικό σε λίγα χρόνια και θα τους δεις με άλλο μάτι μετά ξέρω δεν έχουμε μεγάλη διαφορά ηλικίας και στα λέω αυτά αλλά οι εμπειρίες μου μέσα από την δουλειά και εξωτερικό μακρυά από όλους να μην ξέρεις ούτε έναν άνθρωπο σε ωριμάζουν συν όλα αυτά που περνάμε τώρα η ζωή πλέον δεν θέλει φαντασίες ρεαλισμό θέλει και εγώ σου λέω που είμαι άνεργη 1 μισή χρόνο και άλλοι τόσοι χιλιάδες συνάδελφοι που αναγκάζονται να μένουν είτε με συγγενείς είτε φίλους που και στην σεζόν με άλλα άτομα είσαι στο δωμάτιο μην νομίζεις θες δεν θες θα γίνεις κοινωνικός και εγώ ντροπαλό κορίτσι ήμουν. Τέλος πάντων εγώ σε συμβουλεύω να μείνεις στα τουριστικά γτ μπορεί να μην φαίνεται ακόμα αλλά θα υπάρξει κίνηση το καλοκαίρι και μετέπειτα δεν ήρθε και το τέλος απλά θέλει δυναμισμό η κατάσταση κυνήγησε το εγώ δεν μετανιώνω καθόλου που πήγα σε αυτό τον κλάδο και είδα και άλλες χώρες μετά το τελευταίο πράγμα που θα σκέφτεσαι θ είναι οι γονείς και οι ιστορίες από τα παιδικά χρόνια αλλάζεις σελίδα τώρα κοιτα μπροστά.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Άγχος για τα πάντα ,αρρωστοφοβία,θα πεθανουν ολοι,τι θα γινεισ το μελλον?
    By lelou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-03-2018, 16:38
  2. Αγχος για το μέλλον μου
    By Χρίστος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-06-2013, 02:26
  3. αγχος για το μελλον!!
    By Thal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 04-09-2012, 18:33
  4. ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...ΑΓΧΟΣ...
    By Αρτεμις in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-11-2010, 20:54
  5. Αγχος για το μελλον της σχεσης
    By Time in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-01-2008, 14:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •