Είμαι σε αδιέξοδο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    9

    Είμαι σε αδιέξοδο

    Υποφέρω από χρόνια κατάθλιψη που μου έχει στερήσει, συν τοις άλλοις, και την επαγγελματική μου σταδιοδρομία. Στα 38 μου έχω βρεθεί χωρίς δουλειά και με ένα άγχος για το μέλλον που με έχει παραλύσει. Παίρνω εδώ και κάποια χρόνια Serolux των 100. Πρόσφατα άλλαξα ψυχίατρο η οποία μου άρχισε και Sycrest. Μέχρι να ξεκινήσω το Sycrest ήμουνα σε μια κατάσταση Νιρβάνας, χωρίς διάθεση να ψάξω για δουλειά και για κίνηση. Αφού το ξεκίνησα ξεκολλησα μεν και έχω κινητοποιηθεί, με έχει κατακλύσει το άγχος δε, σε σημείο απόγνωσης. Η γιατρός βλέπει την κινητοποίηση μου θετικά. Κι εγώ το ίδιο φυσικά, είναι ένα μεγάλο βήμα. Για το άγχος μου αύξησε το Serolux, αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα. Είναι εδώ και μεγαλώνει κάθε μέρα που περνάει χωρίς επιτυχία για την εύρεση εργασίας και γεμάτη από αγχώδεις σκέψεις για το μέλλον. Πως μπορώ να παλέψω αυτή την κατάσταση; Θα ήθελα την βοήθειά σας...

    Εστάλη από Lenovo K50-t5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Αυτό που δείχνει η μέχρι τώρα εμπειρία μου όσο μπορούμε να σκεφτόμαστε θετικά είναι δύσκολο το ξέρω αλλά και να έχουμε ανθρώπους δίπλα μας να μας στηρίζουν δυστυχώς οι καταστασεις είναι δύσκολες στις μέρες μας

    Εστάλη από M5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    9
    Δύσκολες οι καταστάσεις και μπαίνει και στην εξίσωση ένα υπεραναλυτικο και απαισιόδοξο μυαλό για να τις μεγεθύνει. Αυτό είναι το πρόβλημα...

    Εστάλη από Lenovo K50-t5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Quote Originally Posted by Maelstrom View Post
    Δύσκολες οι καταστάσεις και μπαίνει και στην εξίσωση ένα υπεραναλυτικο και απαισιόδοξο μυαλό για να τις μεγεθύνει. Αυτό είναι το πρόβλημα...

    Εστάλη από Lenovo K50-t5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Συμφωνώ αλλά πώς να σταματήσουμε τις σκέψεις οεο

    Εστάλη από M5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    9
    Χαχαχαχαχα! Σωστό κι αυτό...

    Εστάλη από Lenovo K50-t5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μην περιμενεις να σε κανει καποιο φαρμακο να ξεαγχωθεις.
    Ειναι λογικο να εισαι αγχωμενη και φοβισμενη. Ειναι στρεσογονα διαδικασια να ψαχνεις για εργασια. Εχεις να αντιμετωπισεις τη διαδικασια να ψαχνεις αγγελιες, να ρωτας, να στελνεις και να μοιραζεις βιογραφικα, να περνας απο συνεντευξεις και ενδεχομενως να χρειαστει να βιωσεις και την απορριψη και το επιπλεον αγχος να διατηρησεις μια θεση, να μαθεις μια δουλεια απο την αρχη κλπ
    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ! Δεν ειναι αδυνατα.
    Αλλα πρεπει να πιεστεις να ξεκινησεις. Καντο με αγχος. Καντο με φοβο. Καντο με αμφιβολιες. Αλλα μην περιμενεις απο φαρμακα να κανουν κατι σε αυτο το κομματι. Για να μαθεις να αγχωνεσαι λιγοτερο για τετοιους λογους, θα πρεπει μεσα απο εμπειριες να οχυρωθεις σιγα σιγα. Και παλι θα αγχωνεσαι, αλλα οταν θα εχεις ηδη κανει τη διαδικασια θα ξερεις οτι ΜΠΟΡΕΙΣ.

    Τα γνωστα διατροφη, βολτες χαλαρωτικες στη φυση, γυμναστικη, μουσικη, χομπυ ξερεις φανταζομαι οτι επισης ειναι δυνατο να λειτουργησουν αγχολυτικα ως ενα βαθμο, οποτε τωρα που εχεις παρει λιγο τα πανω σου, ειναι ευκαιρια και για αυτα.
    Πιεσου να κανεις πραγματικα στην αρχη, μην περιμενεις, τα χρονια περνανε.
    UP!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Quote Originally Posted by σουζι1 View Post
    Συμφωνώ αλλά πώς να σταματήσουμε τις σκέψεις οεο

    Εστάλη από M5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Σε καταλαβαινω κυριως γιατι εχω κάποια χρονια καταθλιψη.
    Τωρα όσον αφορα τις σκεψεις , πρέπει να βρουμε τροπο να τις απωθουμε.
    Δοκιμάζω και βοηθαει προσωπικα, να μην τους δινω σημασια, να τις αφηνω να υπαρχουν χωρις να με επηρεαζουν οσο γινεται εννοειται
    και να τις σημειωνω καποια στιγμη μεσα στην ημερα, ιδίως τις αυτόματες σκεψεις
    και να τις διαψευδω

    δυσκολο κι αυτο φυσικα αλλα θελει εξάσκηση και θελει αργα βηματα και σταθερα!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    9
    Μόλις πήρα μια απόφαση και με βοηθήσατε κι εσείς σε αυτό. Υπήρχε η προοπτική να εργαστώ σε ένα γραφείο ασφαλειών αλλά με τρόμαζε η προοπτική του ελεύθερου επαγγέλματος και η σχετική αβεβαιότητα που το διακρίνει. Αποφάσισα να το δοκιμάσω. Κυρίως επειδή μπορώ να ξεκινήσω άμεσα και η διαδικασία θα είναι ιαματική για εμένα. Όσο περιμένω να έρθει η κατάλληλη δουλειά χάνω χρόνο που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί με κίνηση και θεραπεία μέσω αυτής. Ευχαριστώ παιδιά...

    Εστάλη από Lenovo K50-t5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Μακαρι να βοηθησαμε. Σιγα σιγα, παρε ολο το πακετο σου οπως κι αν ειναι αυτο και πηγαινε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μπραβο σου!
    Να το κανεις χωρις μεγαλες προσδοκιες. Καντο ετσι ακριβως για το λογο που ειπες, ενω ταυτοχρονα θα ψαχνεις για κατι αλλο.
    Καλη αρχη! Μην το βαζεις κατω.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Συμφωνώ, με τις προλαλήσαντες και καλή αρχή, στο επαγγελματικό σου "ταξίδι"!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ετσι! Θελει αισιοδοξια. Αισιοδοξια ειναι αυτο που σκεφτηκες, μονο ετσι προχωρας. Να βλεπεις δηλαδη την ουσία, τα ωφελη χωρις να εστιαζεις στην αποτυχια. Ριζα της καταθλιψης ειναι η απαισιοδοξια και η αρνητικοτητα και αν βυθιστεις εκει ειναι δυσκολο να βγεις.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    7
    Καλησπέρα,είμαι στον χώρο των ασφαλειών,ότι θέλεις και μπορώ, να βοηθήσω.Το πολεμάω, με ΙΔΨ, μείζονα κατάθλιψη και όντας μεταιχμιακός.
    Συνδιασμός που σκοτώνει έτσι ?!!!!!!!!!!!!!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by stratis View Post
    Καλησπέρα,είμαι στον χώρο των ασφαλειών,ότι θέλεις και μπορώ, να βοηθήσω.Το πολεμάω, με ΙΔΨ, μείζονα κατάθλιψη και όντας μεταιχμιακός.
    Συνδιασμός που σκοτώνει έτσι ?!!!!!!!!!!!!!!!
    Μπράβο πάντως που καταφέρνεις να ανταπεξερχεσαι σε ένα τόσο ανταγωνιστικό επάγγελμα. Εμένα τελικά και μόνο η ιδέα να μπω στον χώρο μου προκάλεσε πανικό και τεράστια κρίση άγχους. Δεν είμαι έτοιμος να ξεκινήσω ακόμα ένα ελεύθερο επάγγελμα στην καταστασή μου και υπάρχει και οικονομική πίεση οπότε τελικά θα ψάξω κάτι πιο σταθερό. Έτσι σκέφτομαι τουλάχιστον. Ευχαριστώ πάντως για την προσφορά βοήθειας...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μπραβο stratis εισαι τεραστιο παραδειγμα προς μιμηση!!!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Similar Threads

  1. ειμαι σε αδιεξοδο
    By irene1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 08-02-2017, 12:17
  2. είμαι σε αδιέξοδο
    By favvel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 27-02-2014, 01:35
  3. Είμαι σε αδιέξοδο
    By monaxikos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 30-06-2009, 07:09
  4. ΑΔΙΕΞΟΔΟ
    By ALEXANDRA68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2009, 21:15
  5. Αδιέξοδο...(?)
    By astarti in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 23-09-2008, 14:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •