Αλκοόλ - υποτροπή? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    ΑΛΚΟΟΛ... εχετε μπει σε διαδικασια να αναρωτηθειτε γιατι το χρειαζομαστε ? Ρητορικη η ερωητηση μου -φυσικα και οσοι ειμαστε εδω αναρωτιομαστε και μαλιστα πολυ-Προσπαθω τοσο πολυ να το πεταξω απο πανω μου... ! Ναι ειναι ενδειξη μη καλης σχεσης με τον εαυτο, ναι γινεται συνηθεια και σωματικα αλλα κυριως ψυχολογικα. Ναι... υπαρχει παντου σε χαρες λυπες απραξιες κτλ. Πολλες φορες αναρωτιεμαι ποσο υπουλα ξεκινας απο το -ενα καλε οχι παραπανω και μετα πισω στο 0. Δεν βοηθαει το να αυτομαστιγωνεσαι μετα απο μεθυσι. Απο την αλλη ομως το να το κοψεις μαχαιρι για μεγαλο χρονικο διαστημα νομιζω ειναι ο δυσκολοτερος στοχος.
    ναι δυστυχως οταν γινετε εξαρτηση πρεπει να κοβεται μαχαιρι... δεν υπάρχει αλλη επιλογη..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΙΝΟΥΝ ΜΠΑΦΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ ΑΛΚΟΟΛΙΚΟΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Πραγματικά δε ξέρω να σου απαντήσω γιατί μετά από μία αποχή 3 μηνών ξαναέπεσα τώρα που αρχίζει η νέα σεζόν. Είχα ορκιστεί σήμερα ότι όταν θα τελείωνα τη δουλειά δεν θα περνούσα από την κάβα να αγοράσω μπύρες. Αλλά το έκανα. Γιατί λοιπόν? Γιατί είχα ανάγκη να χαλαρώσω μετά από μία δύσκολη μέρα στη δουλειά. Και επέλεξα να χαλαρώσω όχι με το να πάω στο γυμναστήριο, ούτε με το να διαβάσω ένα βιβλίο ούτε με το να πάω μία ωραία βόλτα. Έτσι κατέληξα να πάρω αρκετές μπύρες και να "ηρεμήσω" μόνος στο σπίτι.
    Αυτοκαταστροφηκότητα? Αναμβίβολα ναι. Γιατί βαθιά μέσα μου ήξερα ότι το να πιω θα με παρέλυε θα μου έδινε μία προσωρινή ηρεμία.
    Από την εμπειρία μου που είχα κόψει το αλκοόλ μετά από 5 χρόνια για 3 μήνες, θεωρώ ότι είναι περισσότερο ψυχολογικό (και θα έλεγα ψυχαναγκαστικό) παρά οργανικό. Τα είχα καταφέρει περίφημα και πέταγα!! Έτσι λοιπόν, με την έναρξη του νέου μήνα αύριο, αποφάσισα να κάνω τη νέα αρχή. Δε θέλω να βρωμάω οινόπνευμα, θέλω να είμαι αξιοπρεπής, δε θέλω να φεύγουν οι ελεύθερές μου ώρες και να είμαι λιώμα. Προτιμώ να γυμναστώ, να πάω μία βόλτα έστω.
    Και ναι, συμφωνώ με τον προηγούμενο χρήστη ότι μόνο μαχαίρι κόβεται. Αναμφισβήτητα. Γιατί για εμένα η μία δόση αλκοόλ γίνεται 2 και μετά 3 και μετά 10. Δεν υπάρχει "λίγο". Δεν υπάρχει "θα πιώ δυο μπύρες για να φύγει η ένταση της ημέρας". Είναι αποδεδειγμένο ότι δε λειτουργεί αυτό. Και ναι, πιστεύω ότι είναι 80% ψυχολογικό και 20% οργανικό.
    Εύχομαι σε όποιον από την ομάδα έχει βάλει στόχο σαν κι εμένα να αρχίσει μία νέα σεζόν, ένα νέο φθινόπωρο, χωρίς αυτό το δηλητήριο που λέγεται αλκοόλ καλή επιτυχία. Είναι ύπουλο το άτιμο, αλλά θα τα καταφέρουμε. Είναι τόσο απλό όσο ακούγεται, θεωρώ. Όλοι μας το έχουμε κόψει για ένα διάστημα και νιώσαμε ανάταση και χαρά και περηφάνεια. Ας το ξαναπροσπαθήσουμε λοιπόν. Όχι μεθαύριο, ούτε την επόμενη εβδομάδα, ούτε αρχές του επόμενου μήνα, ούτε ένα μήνα πριν το επόμενο check-up μας. Αλλά σήμερα!!. Ας είμαστε οι πραγματικοί μας εαυτοί, ας είμαστε πεσμένοι ψυχολογικά τις πρώτες εβδομάδες...δε πειράζει, αξίζει τον κόπο. Οι γείτονες, οι φίλοι, οι δικοί μας ας μας αγαπάνε γι' αυτό που πραγματικά είμαστε. Χωρίς την επήρρεια αυτού του δηλητηριού. Γιατί για δηλητήριο πρόκειται....

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by enamelos View Post
    Πραγματικά δε ξέρω να σου απαντήσω γιατί μετά από μία αποχή 3 μηνών ξαναέπεσα τώρα που αρχίζει η νέα σεζόν. Είχα ορκιστεί σήμερα ότι όταν θα τελείωνα τη δουλειά δεν θα περνούσα από την κάβα να αγοράσω μπύρες. Αλλά το έκανα. Γιατί λοιπόν? Γιατί είχα ανάγκη να χαλαρώσω μετά από μία δύσκολη μέρα στη δουλειά. Και επέλεξα να χαλαρώσω όχι με το να πάω στο γυμναστήριο, ούτε με το να διαβάσω ένα βιβλίο ούτε με το να πάω μία ωραία βόλτα. Έτσι κατέληξα να πάρω αρκετές μπύρες και να "ηρεμήσω" μόνος στο σπίτι.
    Αυτοκαταστροφηκότητα? Αναμβίβολα ναι. Γιατί βαθιά μέσα μου ήξερα ότι το να πιω θα με παρέλυε θα μου έδινε μία προσωρινή ηρεμία.
    Από την εμπειρία μου που είχα κόψει το αλκοόλ μετά από 5 χρόνια για 3 μήνες, θεωρώ ότι είναι περισσότερο ψυχολογικό (και θα έλεγα ψυχαναγκαστικό) παρά οργανικό. Τα είχα καταφέρει περίφημα και πέταγα!! Έτσι λοιπόν, με την έναρξη του νέου μήνα αύριο, αποφάσισα να κάνω τη νέα αρχή. Δε θέλω να βρωμάω οινόπνευμα, θέλω να είμαι αξιοπρεπής, δε θέλω να φεύγουν οι ελεύθερές μου ώρες και να είμαι λιώμα. Προτιμώ να γυμναστώ, να πάω μία βόλτα έστω.
    Και ναι, συμφωνώ με τον προηγούμενο χρήστη ότι μόνο μαχαίρι κόβεται. Αναμφισβήτητα. Γιατί για εμένα η μία δόση αλκοόλ γίνεται 2 και μετά 3 και μετά 10. Δεν υπάρχει "λίγο". Δεν υπάρχει "θα πιώ δυο μπύρες για να φύγει η ένταση της ημέρας". Είναι αποδεδειγμένο ότι δε λειτουργεί αυτό. Και ναι, πιστεύω ότι είναι 80% ψυχολογικό και 20% οργανικό.
    Εύχομαι σε όποιον από την ομάδα έχει βάλει στόχο σαν κι εμένα να αρχίσει μία νέα σεζόν, ένα νέο φθινόπωρο, χωρίς αυτό το δηλητήριο που λέγεται αλκοόλ καλή επιτυχία. Είναι ύπουλο το άτιμο, αλλά θα τα καταφέρουμε. Είναι τόσο απλό όσο ακούγεται, θεωρώ. Όλοι μας το έχουμε κόψει για ένα διάστημα και νιώσαμε ανάταση και χαρά και περηφάνεια. Ας το ξαναπροσπαθήσουμε λοιπόν. Όχι μεθαύριο, ούτε την επόμενη εβδομάδα, ούτε αρχές του επόμενου μήνα, ούτε ένα μήνα πριν το επόμενο check-up μας. Αλλά σήμερα!!. Ας είμαστε οι πραγματικοί μας εαυτοί, ας είμαστε πεσμένοι ψυχολογικά τις πρώτες εβδομάδες...δε πειράζει, αξίζει τον κόπο. Οι γείτονες, οι φίλοι, οι δικοί μας ας μας αγαπάνε γι' αυτό που πραγματικά είμαστε. Χωρίς την επήρρεια αυτού του δηλητηριού. Γιατί για δηλητήριο πρόκειται....
    καλησπέρα enamelos και συγνωμη που αργησα να απαντησω, εγω οπως λέει ο "φίλος" απο πάνω προσπαθω να απεξαρτοποιηθω απο τον μπάφο, πριν απο αυτο ήμουν δινη πότης. η βότκα και το τζιν ήταν πάντα οι επιλογες μου. καθαριζα ενα μπουκαλι σε 2 μερες. ευτυχως εγινα φτωχη και το γυρισα στο τσιπουρο και το ρακομελλο. με αποτελεσμα να μην μπορω πια να το αγγιξω γιατι μου κανει καουρες και υποφερω ακομα και με μια γουλια. δοκιμασα την μπύρα με μια φιλη αναλογης φασης με την δική σου ...μεχρι που μια μερα συνειδητοποιησα ποσο πολυ βρωμαει η φιλη μου, ειχε ποτισει στο δερμα της ...δεν ξερω αν ειναι λογικο αυτο που σου λέω... αλλα ετσι το ενιωσα. ετσι κατευθυνθηκα στον μπάφο.
    ειχα ενα υπέροχο πνευμα που κατεστρεψα και τωρα ειμαι ερηπιο, οτι απέμεινε σε ανακατασκευη. εχω να πιω τσιγαρο σχεδον 2 μηνες, μου λειπει σαν καψουρα οπως εχω ξαναπει σε αλλο ποστ. και προσπαθω ακομα προσπαθω..ευτυχως παιρνω και χαπια οποτε μπορω να κοιμηθω και να πάω στην δουλεια...χωρις χημεια ειμαι εντελως παραλυτη.
    αν θες να το κοψεις καντο σωστα,ΟΧΙ ΜΟΝΟΣ!!!!...πήγαινε στους ΑΑ του δημου σου που ειναι δωρεαν..(συνηθως ειναι) ψαξε το σωστα ...πληροφορίσου και οργανωσου πριν να ναι αργα και για σενα...καλη δυναμη

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Αγαπητή Rea,
    Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ βοηθητική απάντησή σου. Αν και όλα όσα μου έγραψες είναι πολύτιμα, θα κρατήσω αυτό που έγραψες με κεφαλαία Bold γραμματοσειρά : ΟΧΙ ΜΟΝΟΣ.
    Προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου ότι τα πάω μια χαρά καθώς έχω μειώσει την καθημερινή ποσότητα αλκοόλ που πίνω...πρόσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου ότι τα πάω καλά καθώς έχω μειώσει τα χρήματα που παίζω στο ηλεκτρονικό καζίνο. Αλλά αντιλαμβάνομαι τώρα ότι δεν έχω πετύχει τίποτε. Βρίσκω ένα σωρό δικαιολογίες για να πιώ ή να τζογάρω...είμαι κουρασμένος, είμαι αγανακτισμένος με τη δουλειά, είμαι αγχωμένος, έχω παρουσίαση αύριο, είναι Σάββατο μεσημέρι και θέλω να χαλαρώσω κ.ο.κ.
    Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, εάν υπάρχει κάποιο μέρος να απευθυνθώ. Δυστυχώς οι ψυχίατροι δεν μου έχουν προσφέρει κάτι το οποίο να με βοηθήσει, και πιστέψτε με έχω πάει σε πολλούς, λόγω του άγχους και της κατάθλιψης που με συνοδεύουν σε όλη τη ζωή μου.
    Το ΚΕΘΕΑ μήπως θα μου προσέφερε κάτι. Υπάρχει κάποιο άλλο κέντρο στήριξης που έχετε να προτείνετε?
    Ευχαριστώ πολύ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Quote Originally Posted by enamelos View Post
    Αγαπητή Rea,
    Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ βοηθητική απάντησή σου. Αν και όλα όσα μου έγραψες είναι πολύτιμα, θα κρατήσω αυτό που έγραψες με κεφαλαία Bold γραμματοσειρά : ΟΧΙ ΜΟΝΟΣ.
    Προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου ότι τα πάω μια χαρά καθώς έχω μειώσει την καθημερινή ποσότητα αλκοόλ που πίνω...πρόσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου ότι τα πάω καλά καθώς έχω μειώσει τα χρήματα που παίζω στο ηλεκτρονικό καζίνο. Αλλά αντιλαμβάνομαι τώρα ότι δεν έχω πετύχει τίποτε. Βρίσκω ένα σωρό δικαιολογίες για να πιώ ή να τζογάρω...είμαι κουρασμένος, είμαι αγανακτισμένος με τη δουλειά, είμαι αγχωμένος, έχω παρουσίαση αύριο, είναι Σάββατο μεσημέρι και θέλω να χαλαρώσω κ.ο.κ.
    Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, εάν υπάρχει κάποιο μέρος να απευθυνθώ. Δυστυχώς οι ψυχίατροι δεν μου έχουν προσφέρει κάτι το οποίο να με βοηθήσει, και πιστέψτε με έχω πάει σε πολλούς, λόγω του άγχους και της κατάθλιψης που με συνοδεύουν σε όλη τη ζωή μου.
    Το ΚΕΘΕΑ μήπως θα μου προσέφερε κάτι. Υπάρχει κάποιο άλλο κέντρο στήριξης που έχετε να προτείνετε?
    Ευχαριστώ πολύ.
    Υπάρχουν και στο δήμο Αθηναίων,μέχρι τέλος του 2015
    Σολωμός 78.ψυχολόγοι....
    Ατομικές ψυχοθεραπείες.
    Δεν θυμάμαι το τηλ.
    Κάπου τα μέλη agnostix,,,,rea ,κάνουν αναφορά στο θέμα.
    Καλή συνέχεια

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το αλκοολ για να το κοψεις , εξαρταται απο το ποσο πολυ το θελεις . Εγω τοκοψα μονος , το ηθελα πολυ , αλλα και απο αυτους που πανε για βοηθεια ,μονο ενα 15 % τα καταφερνει .

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24

    υποτροπή αλκοόλ

    Καλησπέρα και πάλι μετά από πολύ καιρό.
    Έκλεισα 5 μήνες χωρίς αλκοόλ και ήμουν πολύ περήφανος. Για πρώτη φορά οι εξετάσεις αίματος είχαν φυσιολογική γGT και ακόμη και στις διακοπές μου δεν μπήκα στον πειρασμό. Γυρίζοντας από τις διακοπές ήπια εχθές και σήμερα μεγάλη ποσότητα μπύρας, λόγω στεναχωριας και κατάθλιψης. Παίρνω Cymbalta, Remeron και Stedon.
    Πρίν το πεντάμηνο αποχής έπινα πολύ, όλη μέρα, και η διαδικασία απεξάρτησης/στερητικά συμπτώματα ήταν εξαιρετικά δύσκολη. Αλλά τα κατάφερα. Τώρα όμως, τα έκανα θάλασσα. Διαβάζω στο internet ότι αν κυλήσει/relapse κανείς μία δύο ημέρες η διαδιακασία απεξάρτησης δεν είναι τόσο δύσκολη, όσο την πρώτη φορά...Έχει κάποιος σχετική εμπερία; Δε θέλω να ξαναπεράσω τα άσχημα συμπτώματα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μια-δυο μερες δεν ειναι προβλημα , ηρεμησε, δεν τακανες θαλασσα , απλα μην το συνεχισεις ποτέ ποτέ ποτέ πια , σηκω , συνεχισε με θαρρος την αρχικη διαδικασια .......δεν θα ξαναπερασεις τα ιδια , στο υποσχομαι.....απο προσωπικη πειρα ομιλω.......

  10. #25
    θα προσπαθήσω να στο σπάσω το post:
    1) 4-6 x 500 ml μπύρας κάθε μέρα είναι πάρα πάρα πολλά. Επίσης η απόσταση από τα 4 στα 6 είναι μεγάλη. 4 σημαίνει 1 μπουκάλι κρασί κάθε μέρα ή 1/3 μπουκαλιού ουίσκυ κάθε μέρα.
    2) Σε μακροχρόνια χρήση όπως κάνεις, εγγυημένα σημαίνει προβλήματα στο συκώτι, κιλά που δεν φεύγουν ποτέ, ατονία , ύπνο χωρίς ξεκούραση. προβλήματα στην γενικότερη καθημερινότητα σου, στις σωματικές αντοχές και έκπτωση στις νοητικές λειτουργίες. Σε συνδυασμό με χάπια σημαίνει, σίγουρο τραυματισμό του εγκεφάλου.
    3) Μην ξεκινάς να πίνεις με άδειο στομάχι, αν γυρνάς σπίτι και τρως, η μπύρα μετά δεν κατεβαίνει.
    4) Κάθε μέρα που περνάς ή πέρασες χωρίς αλκοόλ είναι κέρδος. Μην το βλέπεις δραματικά ότι ξανακύλησες. Να εστιάζεις στο ότι χωρίς αλκοόλ νοιώθεις άλλος άνθρωπος, σε συνδυασμό με δραστηριότητες, κοινωνικοποίηση.
    5) Στο τίμημα που πληρώνεις, παίζει ρόλο και ο τρόπος ζωής σου, το πόσο καλά τρως , κοιμάσαι, και τι υποχρεώσεις έχεις. Άλλο να γυρνάς σπίτι να τα έχεις όλα έτοιμα, να πίνεις 4 μπύρες και να έχεις να ξυπνήσεις στις 10.00 το πρωί και άλλο να γυρνάς σπίτι και να αρχίζεις τις μπύρες αφήνοντας πίσω σημαντικά πράγματα. Γενικά, ότι άλλο κάνεις εκτός από τις μπύρες, ακόμα και σιδέρωμα, κέρδος είναι.
    6) Προσπάθησε να εστιάσεις σε οτιδήποτε μπορεί να λειτουργήσει σαν αντικίνητρο, χωρίς το στοιχείο του καταναγκασμού. Οικογένεια, φίλοι, δραστηριότητες, δημιουργικότητα στην δουλειά, σχέση.
    7) Υπάρχει μια γερμανική παροιμία που λέει, τα λόγια του μεθυσμένου είναι οι σκέψεις του ξεμέθυστου, χρήσιμη στο να αναρωτιόμαστε γιατί πίνουμε.
    Ps Μπύρα με μπύρα διαφέρει, στο πως την ακούς. Επίσης πίνω 1.5 με 2 λίτρα την μέρα, κάθε μέρα. Πίνω franziskaner, franziskaner kristalklar, HB και Augustiner. Αποτέλεσμα : δίνω κάθε μέρα 10-12 ευρώ σε μπύρες και μένω άφραγκος. Η ζυθοποίηση τους όμως και ο λυκίσκος τους (ξαδερφάκι της κάναβης) και η μαγιά τους με κάνουν να την ακούω πολύ καλύτερα από τις μπύρες περιπτέρου, αν πιω 4 kaizer ή fischer = σκατά.
    Και σίγουρα στην ποιότητα του νερού, οι άθλιες ελληνικές μπύρες, έχουν νερό δικτύου που το αποχλωριώνουν, και ως γνωστόν το νερό είναι το 98% της μπύρας.

  11. #26
    Εντωμεταξύ τώρα είδα ότι είναι post του 2015, φταίνε οι μπύρες....

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το αλκοολ για να το κοψεις , εξαρταται απο το ποσο πολυ το θελεις . Εγω τοκοψα μονος , το ηθελα πολυ , αλλα και απο αυτους που πανε για βοηθεια ,μονο ενα 15 % τα καταφερνει .
    Χίλια ευχαριστώ, μου δίνεις δύναμη να συνεχίσω.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    θα προσπαθήσω να στο σπάσω το post:
    1) 4-6 x 500 ml μπύρας κάθε μέρα είναι πάρα πάρα πολλά. Επίσης η απόσταση από τα 4 στα 6 είναι μεγάλη. 4 σημαίνει 1 μπουκάλι κρασί κάθε μέρα ή 1/3 μπουκαλιού ουίσκυ κάθε μέρα.
    2) Σε μακροχρόνια χρήση όπως κάνεις, εγγυημένα σημαίνει προβλήματα στο συκώτι, κιλά που δεν φεύγουν ποτέ, ατονία , ύπνο χωρίς ξεκούραση. προβλήματα στην γενικότερη καθημερινότητα σου, στις σωματικές αντοχές και έκπτωση στις νοητικές λειτουργίες. Σε συνδυασμό με χάπια σημαίνει, σίγουρο τραυματισμό του εγκεφάλου.
    3) Μην ξεκινάς να πίνεις με άδειο στομάχι, αν γυρνάς σπίτι και τρως, η μπύρα μετά δεν κατεβαίνει.
    4) Κάθε μέρα που περνάς ή πέρασες χωρίς αλκοόλ είναι κέρδος. Μην το βλέπεις δραματικά ότι ξανακύλησες. Να εστιάζεις στο ότι χωρίς αλκοόλ νοιώθεις άλλος άνθρωπος, σε συνδυασμό με δραστηριότητες, κοινωνικοποίηση.
    5) Στο τίμημα που πληρώνεις, παίζει ρόλο και ο τρόπος ζωής σου, το πόσο καλά τρως , κοιμάσαι, και τι υποχρεώσεις έχεις. Άλλο να γυρνάς σπίτι να τα έχεις όλα έτοιμα, να πίνεις 4 μπύρες και να έχεις να ξυπνήσεις στις 10.00 το πρωί και άλλο να γυρνάς σπίτι και να αρχίζεις τις μπύρες αφήνοντας πίσω σημαντικά πράγματα. Γενικά, ότι άλλο κάνεις εκτός από τις μπύρες, ακόμα και σιδέρωμα, κέρδος είναι.
    6) Προσπάθησε να εστιάσεις σε οτιδήποτε μπορεί να λειτουργήσει σαν αντικίνητρο, χωρίς το στοιχείο του καταναγκασμού. Οικογένεια, φίλοι, δραστηριότητες, δημιουργικότητα στην δουλειά, σχέση.
    7) Υπάρχει μια γερμανική παροιμία που λέει, τα λόγια του μεθυσμένου είναι οι σκέψεις του ξεμέθυστου, χρήσιμη στο να αναρωτιόμαστε γιατί πίνουμε.
    Ps Μπύρα με μπύρα διαφέρει, στο πως την ακούς. Επίσης πίνω 1.5 με 2 λίτρα την μέρα, κάθε μέρα. Πίνω franziskaner, franziskaner kristalklar, HB και Augustiner. Αποτέλεσμα : δίνω κάθε μέρα 10-12 ευρώ σε μπύρες και μένω άφραγκος. Η ζυθοποίηση τους όμως και ο λυκίσκος τους (ξαδερφάκι της κάναβης) και η μαγιά τους με κάνουν να την ακούω πολύ καλύτερα από τις μπύρες περιπτέρου, αν πιω 4 kaizer ή fischer = σκατά.
    Και σίγουρα στην ποιότητα του νερού, οι άθλιες ελληνικές μπύρες, έχουν νερό δικτύου που το αποχλωριώνουν, και ως γνωστόν το νερό είναι το 98% της μπύρας.
    Πολύ σε ευχαριστώ για την παρέμβαση σου. Σκοπός μου ειναι να μην πίνω καθόλου. Απολύτως καθόλου αλκοόλ. Έχω απόλυτη συνείδηση ότι στην περίπτωση μου η μία μπύρα φέρνει την άλλη και μετά γίνονται πολλές. Δε το θέλω αυτό. Ο γιατρός μου θέλει να του φέρω εξετάσεις καθαρές τέλη Οκτωβρίου.. Θα το βάλω στόχο. Αλλά νομίζω ότι με το ζόρι δε γίνεται τίποτε. Αν δεν το πιστέψω, αν δεν καταλάβω πόσο καλύτερη θα είναι η ζωή μου χωρίς αλκοόλ, αν δεν το θέλω πραγματικά δε γίνεται τιποτε. Το μεγάλο ερώτημα είναι : θέλω να είμαι καλά? Η μήπως δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα λόγω καταθλιψης? Απάντηση: Δε θέλω κίρρωση, δε θέλω να τρέχω στα νοσοκομεία. Δε θέλω να βρεθώ στην εντατικη και να τρέχει η μητέρα μου να με βοηθησει. Δε θέλω να ξεχνάω, δε θέλω να έχω έκπτωση στις νοητικές λειτουργίες μου. Έλα όμως που έχω φοβία με τους ανθρώπους, και για να πάρω ένα τηλέφωνο κάποιον (επαγγελματικό κυρίως) μου είναι Γολγοθάς. Μου είναι πολύ δύσκολο και βαρετό και τρέμει η φωνή μου. Και τα χάπια δε βοηθάνε, ιδίως τώρα που δουλεύω εξ αποστάσεως και είναι τελείως μόνος.
    Θα κάνω ότι μπορώ, και πάλι ευχαριστώ πολυ!

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Εντωμεταξύ τώρα είδα ότι είναι post του 2015, φταίνε οι μπύρες....
    Ναι του 2015 αλλά και πάλι τόσο επίκαιρο σήμερα.....! Δεν τελειώνει αυτή η ταλαιπωρία.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Περι αλκοολισμου...

    Σε καποια φαση της ζωης μου συνειδητοποίησα οτι εχω εθιστει στο bailey's, μην γελατε, μιλαμε καταναλωνα
    περιπου 1 λιτρο ανα δυο μερες.

    οταν κοιταξα καποια μερα το πατωμα και δεν υπηρχε χωρος να αφησω το τελευταιο μπουκαλι που τελειωσα
    καταλαβα οτι εχω θεμα.

    Και τι εκανα...το εκοψα φυσικα, μιλαμε μαχαιρι, τρεις μερες στερητικα και μετα τελος, μονο σε τιραμισου το πινω
    η αν με κερασουν αλλα και παλι δεν εξαρτιεμαι απο αυτο, δεν εχω προβλημα να πινουν οι αλλοι, δεν εχω προβλημα
    να το βλεπω, και μαλιστα εχω ενα μπουκαλι μισο τα τελευταια 2 χρονια στο ραφι αλλα δεν με απσασχολει.

    Κατι αναλογο ειχα παθει και με το ουζο, μιλαμε ενα λιτρο στην καθησια μου...το εκοψα και αυτο.

    Τωρα πια δεν πινω αλκοολ η χασις ουτε μου λειπει και ουτε θελω να πνιξω τα βασανα μου σε αυτο, αν θα τα πνιξω θα
    ειναι με τα δυο μου χερια, μονος μου.

    Πινω που και που με συχνοτητα 1 φορα στο τριμηνο και αν, γενικα οτι μου θολωνει το μυαλο δεν το γουσταρω πλεον
    εστω και αν ειναι παροδικο.

    Φανταζομαι ειμαι απο τους τυχερους...και νοιωθω τετοιος.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Υποτροπή
    By Κύκνος in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 36
    Last Post: 14-02-2018, 02:58
  2. υποτροπη
    By paris1 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 19
    Last Post: 04-07-2014, 20:51
  3. ΥΠΟΤΡΟΠΗ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-08-2013, 09:54
  4. και νέα υποτροπή..
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-06-2009, 04:04
  5. υποτροπή
    By takispapos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2006, 12:38

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •