Αλκοόλ - υποτροπή? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Περι αλκοολισμου...

    Σε καποια φαση της ζωης μου συνειδητοποίησα οτι εχω εθιστει στο bailey's, μην γελατε, μιλαμε καταναλωνα
    περιπου 1 λιτρο ανα δυο μερες.

    οταν κοιταξα καποια μερα το πατωμα και δεν υπηρχε χωρος να αφησω το τελευταιο μπουκαλι που τελειωσα
    καταλαβα οτι εχω θεμα.

    Και τι εκανα...το εκοψα φυσικα, μιλαμε μαχαιρι, τρεις μερες στερητικα και μετα τελος, μονο σε τιραμισου το πινω
    η αν με κερασουν αλλα και παλι δεν εξαρτιεμαι απο αυτο, δεν εχω προβλημα να πινουν οι αλλοι, δεν εχω προβλημα
    να το βλεπω, και μαλιστα εχω ενα μπουκαλι μισο τα τελευταια 2 χρονια στο ραφι αλλα δεν με απσασχολει.

    Κατι αναλογο ειχα παθει και με το ουζο, μιλαμε ενα λιτρο στην καθησια μου...το εκοψα και αυτο.

    Τωρα πια δεν πινω αλκοολ η χασις ουτε μου λειπει και ουτε θελω να πνιξω τα βασανα μου σε αυτο, αν θα τα πνιξω θα
    ειναι με τα δυο μου χερια, μονος μου.

    Πινω που και που με συχνοτητα 1 φορα στο τριμηνο και αν, γενικα οτι μου θολωνει το μυαλο δεν το γουσταρω πλεον
    εστω και αν ειναι παροδικο.

    Φανταζομαι ειμαι απο τους τυχερους...και νοιωθω τετοιος.

    1000 ευχαριστώ, μου δίνεις δύναμη να συνεχίσω.
    Είναι αυτή η κοινωνική φοβία και οι φοβίες ότι θα συμβεί το χειρότερο, που κάνουν το αλοκόλ τόσο ελκυστικό.
    Πραγματικά μετά από 3 μήνες αποχής, σε κατάσταση κατάθλιψης κύλησα.
    Έψαξα στο internet και μάλλον κατατάσσομαι σε "lapse" (δλδ μία δύο ημέρες υποτροπής) και όχι "relapse" (δλδ φουλ υποτροπή).
    Οπότε ελπίζω ότι δε θα περάσω πάλι τα στερητικά που είχα περάσει την πρώτη φορά.
    Όποιος ξέρει από υποτροπή αν μπορεί να μου επιβεβαιώσει ότι είναι έτσι. Διάβασα ότι αν ξεφύγει κανείς 2-3 μέρες δε θα περάσει τα στερητικά, και επίσης θα πρέπει να το κόψει ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ.
    Θα εκτιμηθεί η άποψή σας.

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by enamelos View Post
    1000 ευχαριστώ, μου δίνεις δύναμη να συνεχίσω.
    Είναι αυτή η κοινωνική φοβία και οι φοβίες ότι θα συμβεί το χειρότερο, που κάνουν το αλοκόλ τόσο ελκυστικό.
    Φίλε μου... Οτι και να συμβεί θα το αντιμετωπίσουμε ΟΤΑΝ συμβεί.

    Ο εθισμός στις ουσίες κατά την γνώμη μου είναι η χειρότερη δυνατή "μη λυση" στην κατάθλιψη.

    Αν πέφτεις σε κατάθλιψη πήγαινε σε ενα ψυχίατρο και πίστεψε με θα αισθανθείς πολυ μακακας που δεν το έκανες νωρίτερα και έμπλεξες με ουσίες.

    Τουλάχιστον ο γιατρός θα σου δώσει λύση εν αντίθεση με το αλκοόλ.

  3. #33
    Το μεγάλο ερώτημα είναι : θέλω να είμαι καλά? Η μήπως δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα λόγω καταθλιψης?
    Σχετικά με την κατάθλιψη, το αλκοόλ, μόνο χειρότερα τα κάνει τα πράγματα, αυτό στο υπογράφω με τα δύο χέρια. Μεγεθύνει ότι το αρνητικό x 10
    Δε θέλω κίρρωση
    46 χρονών , 1.85, 100 kg , από το καλοκαίρι του 15 καθημερινά σχεδόν 3-4 μπύρες την ημέρα ή ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί τον χειμώνα. Τελευταίες μου εξετάσεις SGOT 41 και SGPT 81, διπλάσιο από το κανονικό, το συκώτι φωνάζει βοήθεια. Και πριν έπινα, αλλά με διαλείμματα, 2-3 φορές την εβδομάδα, μία binge drinking.
    Δε θέλω να ξεχνάω, δε θέλω να έχω έκπτωση στις νοητικές λειτουργίες μου
    Υπάρχουν φορές που προσπαθώ να θυμηθώ πως λένε τον τάδε (που του μιλάω 5 φορές την μέρα), που δεν μπορώ να κάνω πράξεις απλής αριθμητικής χωρίς calculator, κυρίως έχω συνέχεια ένα brain fog , δεν δουλεύει το ρημάδι το μυαλό, όταν ξυπνάω το πρωί σα να μην λειτουργεί τίποτα για ώρες και μεγάλη προσπάθεια να κάνω στοιχειώδη. Σε συνθήκες πίεσης μου φεύγει κάπως, Επίσης μόνιμη ατονία, χάλια ύπνος, δεν είναι μόνο οι μπύρες σίγουρα, αλλά παίζουν τεράστιο ρόλο. Με άδειο στομάχι, στις 4 την ακούω, στις 6 είμαι τελείως off. Σε ένα γάμο τον Ιούνιο ήπια 13 μεγάλες από τις 09.00 μέχρι τις 04.00

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Φίλε μου... Οτι και να συμβεί θα το αντιμετωπίσουμε ΟΤΑΝ συμβεί.

    Ο εθισμός στις ουσίες κατά την γνώμη μου είναι η χειρότερη δυνατή "μη λυση" στην κατάθλιψη.

    Αν πέφτεις σε κατάθλιψη πήγαινε σε ενα ψυχίατρο και πίστεψε με θα αισθανθείς πολυ μακακας που δεν το έκανες νωρίτερα και έμπλεξες με ουσίες.

    Τουλάχιστον ο γιατρός θα σου δώσει λύση εν αντίθεση με το αλκοόλ.

    @JimNirou καλησπέρα φίλε μου,
    Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.
    Συμφωνω απόλυτα ότι για την κατάθλιψη το χειρότερο που έχει να κάνει κανείς είναι να εθιστεί σε καποια ουσία, που φέρνει προσωρινή ευφορία.
    Καλώς ή κακώς, πηγαίνω σε ψυχιάτρους από το '97 με κάποια διαλείμματα (στρατός κτλ).
    Τα αντικαταθλιπτικά για κάποιο λόγο δε με βοηθούν. Τα έχω δοκιμάσει όλα. Ζηλέυω απεριόριστα τους γνωστούς που μου λένε ότι από τότε που άρχισαν θεραπεία με αντικαταθλιπτικά βοηθήθηκαν πολύ!
    Η φράση σου "οτι και να συμβεί θα το αντιμετωπίσουμε ΟΤΑΝ συμβεί" είναι πολύ βοηθητική, και σε ευχαριστώ πολύ!. Γιατί να ανησυχούμε για όλα τα κακά που μπορεί να συμβούν? Χαμένος χρόνος είναι αυτός.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Σχετικά με την κατάθλιψη, το αλκοόλ, μόνο χειρότερα τα κάνει τα πράγματα, αυτό στο υπογράφω με τα δύο χέρια. Μεγεθύνει ότι το αρνητικό x 10
    46 χρονών , 1.85, 100 kg , από το καλοκαίρι του 15 καθημερινά σχεδόν 3-4 μπύρες την ημέρα ή ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί τον χειμώνα. Τελευταίες μου εξετάσεις SGOT 41 και SGPT 81, διπλάσιο από το κανονικό, το συκώτι φωνάζει βοήθεια. Και πριν έπινα, αλλά με διαλείμματα, 2-3 φορές την εβδομάδα, μία binge drinking.

    Υπάρχουν φορές που προσπαθώ να θυμηθώ πως λένε τον τάδε (που του μιλάω 5 φορές την μέρα), που δεν μπορώ να κάνω πράξεις απλής αριθμητικής χωρίς calculator, κυρίως έχω συνέχεια ένα brain fog , δεν δουλεύει το ρημάδι το μυαλό, όταν ξυπνάω το πρωί σα να μην λειτουργεί τίποτα για ώρες και μεγάλη προσπάθεια να κάνω στοιχειώδη. Σε συνθήκες πίεσης μου φεύγει κάπως, Επίσης μόνιμη ατονία, χάλια ύπνος, δεν είναι μόνο οι μπύρες σίγουρα, αλλά παίζουν τεράστιο ρόλο. Με άδειο στομάχι, στις 4 την ακούω, στις 6 είμαι τελείως off. Σε ένα γάμο τον Ιούνιο ήπια 13 μεγάλες από τις 09.00 μέχρι τις 04.00

    - Συμφωνώ απόλυτα, το αλκοόλ είναι η χειρότερη λύση για την κατάθλιψη
    - Για τις τιμές των αιματολογικών δε μπορώ να σχολιάσω, αλλά οι δικές μου είναι χειρότερες σίγουρα!
    - Brain Fog και δυσκολία να ανταποκριθείς στα βασικά: μία από τα ίδια! Θέλω κανένα 2ωρο από το ξυπνητήρι για να μπορέσω να κάνω τα βασικά. Στις 4-6 μεγάλες ήμουν κι εγώ, στις 6 off, νομίζω λόγω της ταυτόχρονης θεραπείας με χάπια. 13 μεγάλες ηπια κι εγώ μόνος προχθές καθόλη τη διάρκεια της ημέρας προκειμένου να ανταποκριθώ στην πρώτη μέρα που επέστρεψα από διακοπές.
    Και ρωτάω, στα 40 μας γιατί να κάνουμε τόσο κακό στον εαυτό μας; αξίζει τον κόπο? μήπως απλώς να είμαστε ο εαυτός μας, και σε όποιον αρέσουμε???
    Last edited by enamelos; 18-08-2021 at 10:03. Reason: Τροποποίηση

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Τίποτα. Πταίσμα ήταν. Τρεις μήνες με την μια διακοπή; Αυτό είναι άθλος. Συνέχισε. Συνέχισε πιο δυνατά. Και να ξανά πέσεις, επωφελήσου από την κάθοδο και σκέψου την την επόμενη μέρα. Θα βρίσκεις μεγαλύτερες αντιστάσεις. Εμένα με βοήθησε όποτε δεν ήμουν καλά και ήθελα σα τρελή να πιω, ένα χαρτί που είχα γράψει γιατί πίνω και πως νιώθω την επόμενη μέρα. Το δίαβαζα και μετά έβγαινα έξω και περπατούσα ή έτρεχα για καμιά ώρα. Κι αν συναντούσα κάποιο περίπτερο ή κάβα στο δρόμο έτρεχα πιο γρήγορα.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Τίποτα. Πταίσμα ήταν. Τρεις μήνες με την μια διακοπή; Αυτό είναι άθλος. Συνέχισε. Συνέχισε πιο δυνατά. Και να ξανά πέσεις, επωφελήσου από την κάθοδο και σκέψου την την επόμενη μέρα. Θα βρίσκεις μεγαλύτερες αντιστάσεις. Εμένα με βοήθησε όποτε δεν ήμουν καλά και ήθελα σα τρελή να πιω, ένα χαρτί που είχα γράψει γιατί πίνω και πως νιώθω την επόμενη μέρα. Το δίαβαζα και μετά έβγαινα έξω και περπατούσα ή έτρεχα για καμιά ώρα. Κι αν συναντούσα κάποιο περίπτερο ή κάβα στο δρόμο έτρεχα πιο γρήγορα.
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Νομίζω ότι στο νέο ξεκίνημα το να θέτεις στόχους όπως τρέξιμο, γυμναστική, υγιεινή διατροφή είναι πολύ βοηθητικό. Με κάνει να αγαπάω τον εαυτό μου και να θέλω να είμαι καλά. Θυμάμαι και απο τις προηγούμενες φορές ότι όταν άρχιζα να χάνω βάρος (γιατί το βέβαιο είναι ότι το αλκοολ με παχαίνει και πολύ άλιστα,ιδίως τοπικά στην κοιλιά) τόσο περισσότερο ήθελα να απέχω. Προς το παρόν τα πάω σχετικά καλά ύστερα από την τελευταία υποτροπή, ίσως βοηθούν και τα στεντον να με κρατούν ήρεμο, αλλά φοβάμαι τον ίδιο μου τον εαυτό, δλδ πχ φοβάμαι να βγω έξω γιατί θα δελεαστώ από το πρώτο περίπτερο που θα συναντήσω.
    Θέλει πολύ αυτοπειθαρχία το άτιμο το αλκοόλ όταν υπάρχει αυτή η προδιάθεση και η εξάρτηση. Αλλά σκέφτομαι πως μέρα με τη μέρα, όλο και λιγότερο θα το επιθυμώ, όπως και τις προηγούμενες φορές. Και με έχει πιέσει και ο γιατρός να πάω αποτελέσματα με καλή γGT κτλ σε 2 μήνες οπότε δε θέλω να το βάλω κάτω.
    ΥΓ ρώτησα το ψυχίατρο εάν υπάρχει κάποιο χάπι που να το παίρνεις και να σε κάνει να απεχθάνεσαι το αλκοόλ πχ να νοιώσεις άρρωστος και μου είπε όχι. Αλλά κάτι πρέπει να υπάρχει, δε μπορεί. Ο άνθρωπος έχει πάει στο φεγγάρι, ένα τέτοιο χάπι δεν έχει ανακαλύψει; Θα μου πείτε, εδώ για κατάθλιψη και άγχος καλά καλά δεν δουλεύουν σε όλους οι θεραπείες, έχω πειραματιστεί με ένα σωρό κοκτειλ και ακόμη επιμένουν.
    Εν πάσει περιπρώσει νομίζω μία είναι η λύση: Αυτοπειθαρχία, άλλες ενασχολήσεις, σίγουρα ψυχοθεραπεία και να στρέφει κανείς το βλέμμα μακροχρόνια (πχ ότι θα πάθει κίρρωση) και όχι στην άμεση ευφορία και ικανοποίηση. Βέβαια, ωραία τα λέω στα λόγια, το θέμα είναι να τα τηρώ και στην πράξη. Δε ξέρω αν συμφωνείτε με τα παραπάνω.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by enamelos View Post
    ΥΓ ρώτησα το ψυχίατρο εάν υπάρχει κάποιο χάπι που να το παίρνεις και να σε κάνει να απεχθάνεσαι το αλκοόλ πχ να νοιώσεις άρρωστος και μου είπε όχι. Αλλά κάτι πρέπει να υπάρχει, δε μπορεi.

    υπαρχει το nalorex , συνταγογραφουμενο, κι ενα αλλο ισχυροτερο το selincro..........συμβουλεψου γιατρο οπωσδηποτε......

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    υπαρχει το nalorex , συνταγογραφουμενο, κι ενα αλλο ισχυροτερο το selincro..........συμβουλεψου γιατρο οπωσδηποτε......
    Χωρίς να συμβουλεύουν γιατρό δεν κάνω τίποτε! Και να μου τα δίνανε αυτά που αναφέρεις δε θα τα έπαιρνα, με τόσα άλλα που παίρνω φοβαμαι την πιθανή αλληλεπίδραση. Το μόνο που μου είπε ο ψυχίατρος είναι για το topamac ότι κάπως μειώνει την επιθυμία αλλά από ότι έχω ακούσει δεν έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα.
    Αλλά γιατί να μη μου πει για αυτά που ανέφερες? Σκέφτομαι ότι 1.ισως δε θέλει να με επιβαρύνει και με άλλα φάρμακα 2. Θέλει να νιώσω περήφανος και ότι τα καταφέρνω με τη δύναμη μου.
    Ναι αλλά εγώ έχω κλειστεί σπίτι και δε βγαίνω έξω, για να μη μπω στον πειρασμό, δεν επικοινωνώ με κανέναν και μου χειροτερεύει με αυτό τον τρόπο η κατάθλιψη. Ανυπομονώ να γυρίσει από διακοπές μήπως μπορεί να μου γράψει κάποιος από αυτά που ανέφερες. Σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη και όλους τους παραπάνω φυσικά.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    υπαρχει το nalorex , συνταγογραφουμενο, κι ενα αλλο ισχυροτερο το selincro..........συμβουλεψου γιατρο οπωσδηποτε......
    Το selicro αν πάρω τηλεφωνικά το οκ από το γιατρό είναι μη συτναγογραφουμενο? Συγγνώμη αν φαίνομαι αφελής και βιαστικος αλλά θέλω να δώσω ένα τέλος σε όλο αυτό. Κουράστηκα πολύ....

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by enamelos View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Νομίζω ότι στο νέο ξεκίνημα το να θέτεις στόχους όπως τρέξιμο, γυμναστική, υγιεινή διατροφή είναι πολύ βοηθητικό. Με κάνει να αγαπάω τον εαυτό μου και να θέλω να είμαι καλά. Θυμάμαι και απο τις προηγούμενες φορές ότι όταν άρχιζα να χάνω βάρος (γιατί το βέβαιο είναι ότι το αλκοολ με παχαίνει και πολύ άλιστα,ιδίως τοπικά στην κοιλιά) τόσο περισσότερο ήθελα να απέχω. Προς το παρόν τα πάω σχετικά καλά ύστερα από την τελευταία υποτροπή, ίσως βοηθούν και τα στεντον να με κρατούν ήρεμο, αλλά φοβάμαι τον ίδιο μου τον εαυτό, δλδ πχ φοβάμαι να βγω έξω γιατί θα δελεαστώ από το πρώτο περίπτερο που θα συναντήσω.
    Θέλει πολύ αυτοπειθαρχία το άτιμο το αλκοόλ όταν υπάρχει αυτή η προδιάθεση και η εξάρτηση. Αλλά σκέφτομαι πως μέρα με τη μέρα, όλο και λιγότερο θα το επιθυμώ, όπως και τις προηγούμενες φορές. Και με έχει πιέσει και ο γιατρός να πάω αποτελέσματα με καλή γGT κτλ σε 2 μήνες οπότε δε θέλω να το βάλω κάτω.
    ΥΓ ρώτησα το ψυχίατρο εάν υπάρχει κάποιο χάπι που να το παίρνεις και να σε κάνει να απεχθάνεσαι το αλκοόλ πχ να νοιώσεις άρρωστος και μου είπε όχι. Αλλά κάτι πρέπει να υπάρχει, δε μπορεί. Ο άνθρωπος έχει πάει στο φεγγάρι, ένα τέτοιο χάπι δεν έχει ανακαλύψει; Θα μου πείτε, εδώ για κατάθλιψη και άγχος καλά καλά δεν δουλεύουν σε όλους οι θεραπείες, έχω πειραματιστεί με ένα σωρό κοκτειλ και ακόμη επιμένουν.
    Εν πάσει περιπρώσει νομίζω μία είναι η λύση: Αυτοπειθαρχία, άλλες ενασχολήσεις, σίγουρα ψυχοθεραπεία και να στρέφει κανείς το βλέμμα μακροχρόνια (πχ ότι θα πάθει κίρρωση) και όχι στην άμεση ευφορία και ικανοποίηση. Βέβαια, ωραία τα λέω στα λόγια, το θέμα είναι να τα τηρώ και στην πράξη. Δε ξέρω αν συμφωνείτε με τα παραπάνω.
    Για να καταφέρω να το κόψω, έδιωξα όλους τους ανθρώπους από δίπλα μου,πλην τον σύντροφό μου,ο οποίος με στήριξε. Δηλαδή σταμάτησα να συναναστρέφομαι το οποιονδήποτε. Μου ήταν αδιανόητο να κάνω παρέα με άνθρωπο δίχως να πιω.
    Πλέον μπορώ να κάνω παρέα με κάποιον δίχως να πιω αλλά δε πολύ θέλω γιατί ακόμη πιέζομαι.
    Αν νιώθεις πως βγαίνοντας έξω θα πας σε περίπτερο,τότε κάτσε μέσα. Εγώ τις πρώτες 17μερες δεν κουνήθηκα από το δωμάτιο.
    Όσον αφορά στα στεντον που παίρνεις, ναι κι εγώ κοβωντας το, διπλασίασα τη ημερήσια ποσότητα κάνναβης.
    Τώρα για χάπια διακοπής δε ξέρω.
    Θα μου άρεσε κάποια στιγμή να φτάσω στο σημείο να υπάρχουν μπύρες η ουίσκι στο σπίτι μου κι εγώ ούτε καν να το σκέφτομαι.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Ιστορία 1

    Εμένα πάντως τις προάλλες κάποια πρώην αλκοολικια μου είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε σχέση διότι είμαι νορμαλ!

    (παίζει να είναι ο μοναδικός άνθρωπος στην ζωή μου που με έχει κατηγορήσει οτι ειμαι νορμάλ διότι μόνο νορμάλ δεν είμαι)

    Ιστορία 2

    Πριν 2-3 χρόνια έπινα ούζο, περίπου 1-2 λίτρα την ημέρα.
    Μολις κατάλαβα ότι κάτι παιζόταν το έκοψα μαχαίρι.
    Πέρασα 2-3 μέρες στερητικα και μετά όλα καλα. Μπορώ να πιω η να μην πιω πλέον χωρίς να φοβάμαι να κολλήσω ξανά.
    Γενικά δεν πίνω όμως, ίσως ενα ποτήρι κρασί ανα δυο μήνες και αν.

    Εμενα να ξέρετε δε θα με φάει το ποτό, απο πολυ τιραμισου θα πάω!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by enamelos View Post
    Το selicro αν πάρω τηλεφωνικά το οκ από το γιατρό είναι μη συτναγογραφουμενο? Συγγνώμη αν φαίνομαι αφελής και βιαστικος αλλά θέλω να δώσω ένα τέλος σε όλο αυτό. Κουράστηκα πολύ....
    συνταγογραφουμενο κι αυτο αν θυμαμαι καλα ........

    θελοντας να σε βοηθησω περαιτερω θα σου πω οτι το αλκοολ δεν τοκοψα το 2015 , επινα συστηματικα κρασι , απο το 2007 , οχι καθημερινως φυσικα , τοκοψα τον 7/20 επειδη εμεινα ενα μηνα στο νοσοκομειο απο σοβαρο αυτοανοσο, και βγαινοντας απ το νοσοκομειο μουπε ο γιατρος καλυτερα να μην ξαναπιω , μην ξαναπαθω το αυτοανοσο, το οποιο κι επραξα ......... αυτο μεχρι αρχες του 6/21 , που επινα ενα μισολιτρο μπουκαλι κρασι καθημερινως , το ενα εφερε ταλλο, κ.ο.κ. ................ απο τις 23 /6/21 , δεν εχω ξαναπιει.............

    θελω να σου επισημανω οτι κι εγω εχω κτθλψη, κι ειναι ανακουφιστικο το αλκοολ , διπλασιαζει την κτθλψη ομως στον χρονο πανω , εκτος των αλλων ........... κτθλψη εχω ακομη κι εντονη, εχω κι εγω πολυ κουραστει , αλλα δεν θεωρω λυση το αλκοολ , και το θεωρω κατι πολυ υπουλο , ουτε μπυρα δεν πινω , γιατι ειμαι σιγουρος οτι θαρχισω πιθανοτατα παλι εναν φαυλο κυκλο........τα selincro δεν τα θεωρω λυση , γιατι το 2015 , προκειμενου την μεθεπομενη να πιω , δεν επαιρνα το χαπι........ ειναι θεμα θελησης κατ εμε , αγαπητε ....... ποσο το θες δλδ. ....... ευχομαι ολοψυχα κουραγιο στην προσπαθεια σου ως ομοιοπαθης .............

    αν θελησεις βοηθεια ( εγω δεν θελησα αλλα τηλεφωνησα ) παρε το 6972881579 , με καποιον Θανο ειχα μιλησει, πολυ εξυπηρετικος , ειναι οι Ανων. Αλλκ. , και σε βοηθουν μεσω ζωσων συνεδριων η μεσω skype η εφαρμογη zoom ................
    Last edited by Macgyver; 28-08-2021 at 20:18.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Όταν τό κόψατε τί οφέλη είδατε στον οργανισμό σας;
    Πώς ήταν η αίσθηση τί παρατηρησατε;

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Όταν τό κόψατε τί οφέλη είδατε στον οργανισμό σας;
    Πώς ήταν η αίσθηση τί παρατηρησατε;
    Εγώ έχασα κιλά. Γύρω στα 12.
    Το δέρμα μου επανήλθε στο φυσιολογικό χρώμα,αφήνοντας αυτό το ωχρο κιτρινισμενο.
    Και πλέον θυμάμαι τι είπα και τι έκανα την επόμενη μέρα.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Υποτροπή
    By Κύκνος in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 36
    Last Post: 14-02-2018, 02:58
  2. υποτροπη
    By paris1 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 19
    Last Post: 04-07-2014, 20:51
  3. ΥΠΟΤΡΟΠΗ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-08-2013, 09:54
  4. και νέα υποτροπή..
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-06-2009, 04:04
  5. υποτροπή
    By takispapos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2006, 12:38

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •