Τι θα κανατε αν γνωριζατε ποιος σκοτωσε το σκυλο σας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Τι θα κανατε αν γνωριζατε ποιος σκοτωσε το σκυλο σας;

    Τι θα κανατε αν γνωριζατε ποιος σκοτωσε το σκυλο σας με φολα; Πως θα αντιμετωπιζατε τον δολοφονο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Τι θα κανατε αν γνωριζατε ποιος σκοτωσε το σκυλο σας με φολα; Πως θα αντιμετωπιζατε τον δολοφονο;
    Αν μπορούσα με τον ίδιο τρόπο... Θα του την έδινα να τη φάει και καθώς πέθαινε θα του έλεγα "πώς νιώθεις τώρα που πεθαίνεις με τόσο άσχημο τρόπο όπως το πλάσμα που σκότωσες; Βλέπεις πόσο οδυνηρό είναι;" Επειδή μου το έχουν κάνει αυτό που λες αλλά δεν ξέρω ποιος... Πάντως καταγγελία στην αστυνομία έκανα, τουλάχιστον για την ψυχή της Αλεξάνδρας...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Αν μπορούσα με τον ίδιο τρόπο... Θα του την έδινα να τη φάει και καθώς πέθαινε θα του έλεγα "πώς νιώθεις τώρα που πεθαίνεις με τόσο άσχημο τρόπο όπως το πλάσμα που σκότωσες; Βλέπεις πόσο οδυνηρό είναι;" Επειδή μου το έχουν κάνει αυτό που λες αλλά δεν ξέρω ποιος... Πάντως καταγγελία στην αστυνομία έκανα, τουλάχιστον για την ψυχή της Αλεξάνδρας...
    πολυ επικινδυνο αυτο που γραφεις, γιατι δεν ξερεις εαν ο ορεστης μπορει να του ριξει φολα. ουσιαστικα τον προτρεπεις να το κανει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    πολυ επικινδυνο αυτο που γραφεις, γιατι δεν ξερεις εαν ο ορεστης μπορει να του ριξει φολα. ουσιαστικα τον προτρεπεις να το κανει
    Δεν τον προτρέπω για τίποτα, είπα απλά ένα δικό μου βίωμα... Αν είναι λάθος ας σβηστεί... Σιγά μην κάνει ο καθένας ότι λέω εγώ, ένας απλός άνθρωπος είμαι, δεν έχω τόση επιρροή...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Ορέστη, μπορείς να πας στην αστυνομία και να κάνεις ότι χρειάζεται. Καταγγελία, μήνυση όπως και αν λέγεται. Έχει νόμους για τέτοια καθάρματα. Τι θα έκανα εγώ; Τέτοιοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται μόνο από το χρηματικό αντίτιμο των υλικών αγαθών που έχουν. Παραπάνω δεν λέω. Μπορεί και χειρότερα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    αστυνομία κατευθείαν χωρίς δεύτερη σκέψη.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν τον προτρέπω για τίποτα, είπα απλά ένα δικό μου βίωμα... Αν είναι λάθος ας σβηστεί... Σιγά μην κάνει ο καθένας ότι λέω εγώ, ένας απλός άνθρωπος είμαι, δεν έχω τόση επιρροή...
    μπορει να εχεις δικιο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Τίποτα δεν κάνει η αστυνομία. Πριν χρόνια, μου φώλιασαν το σκύλο και έστειλα σε εργαστήρι τις μπουκιές που βρήκα πεταμένες στην αυλή. Ήταν ψεκασμένες με ζιζανιοκτόνα κ.α που δεν θυμάμαι. Ήξερα ποιοι το έκαναν αλλά δεν είχα στοιχεία. Το πήγα το χαρτί στην αστυνομία και έγινε μια απλή καταγραφή συμβάντων. Δηλαδή πότε βρέθηκε ο σκύλος νεκρός. Παρότι ήταν φόλα δεν βρήκα άκρη και βοήθεια ούτε από φιλοζωική στο νησί. Μου είπαν ότι πρέπει να έχω αποδείξεις για τους γείτονες αν όντως το έκαναν αυτοί. Και πού να ξέρω ρε συ την ώρα που θα πετάξει ο αναθεματισμένος την κωλοφόλα; Τα νύχια μου να μυρίσω και να βγάλω εκείνη τη στιγμή φωτογραφία για να πειστείτε; Αφού το ξέρω ποιοι είναι αλλά δεν με πιστεύουν γιατί δεν έχω αποδείξεις χειροπιαστές. Μετά από ένα χρόνο πάει και ο άλλος σκύλος.

  9. #9
    Πώς τον σκότωσε πες, έχει σημασία! Άλλο, π.χ, να τον χτύπησε με το αυτοκίνητο κατά λάθος και άλλο να του έριξε φόλα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα ειχα "κατασκηνωσει" μεταφορικα εξω απο το σπιτι του και καθε φορα που θα περναγα θα πεταγα σποντες συνεχως για να εβλαπα μετα πως θα ξεμυτισει εξω :-)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aν δεν φοβομουν μπλεξιματα με αστυνομια , θα τον σαπιζα στο ξυλο ,........ αλλιως η θα τουκαιγα το αμαξι , η την μηχανη του , η μια μολοτωφ στο μαγαζι του , αναλογως που ηταν το μαγαζι , η θα φοραγα μια κουκουλα και θα του εστηνα καρτερι με το πτυσσομενο γκλομπ μου , και θα τον κοπαναγα δυο - τρεις φορες φορες στο κεφαλι , η οπου βρω ........ παντως θαπαιρνα εκδικηση , η αστυνομια δεν κανει τιποτα .... και αγαπαω τις γατες περισσοτερο, ποτε δεν ειχα σκυλο ,ουτε θα παρω ......
    Last edited by Macgyver; 19-01-2019 at 07:42.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Αν μπορούσα με τον ίδιο τρόπο... Θα του την έδινα να τη φάει και καθώς πέθαινε θα του έλεγα "πώς νιώθεις τώρα που πεθαίνεις με τόσο άσχημο τρόπο όπως το πλάσμα που σκότωσες; Βλέπεις πόσο οδυνηρο ειναι ...
    Πολυ χαιρομαι για την απαντηση σου , Κυκνε , και δεν στοχα .......βεβαια δεν θα μπορουσεςνα το κανεις λογω ελλειψης σωματικης δυναμς , αλλα η προθεση μετραει ... αυτοδικιιιιιιιιιιιιιιιιια .... ειμαι υπερμαχος της .......

    ειτε σκοτωνεις ζωο η ανθρωπο, για μενα το ιδιο ειναι ..............

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ειναι πολυ διαφορετικο να το υποπτευεσαι βασιμα και να το ξερεις 1000%.
    το 1000% στην ουσια ειναι οταν εχεις και αποδειξεις.
    γιατι αν δεν εχεις αποδειξεις και υπαρχει και η απειροελαχιστη πιθανοτητα να κανεις λαθος, θα μπορεσεις ποτε να συγχωρεσεις τον εαυτο σου αν κανεις κακο σε εναν αθωο;
    αν εχεις αποδειξεις ,και βεβαια κανουν κατι στην αστυνομια. η κακοποιηση ζωων ειναι πλεον αυτεπαγγελτο αδικημα και ειναι υποχρωμενοι να ασχοληθουν. αλλα αν δεν υπαρχουν αποδειξεις, και ανθρωπος να σκοτωθει δεν μπορουν να βρουν ακρη.
    χθες διαβαζα μια ειδηση για 2 κουταβακια που πεταχτηκαν στα σπουπιδια να πεθανουν (σωθηκαν) τον βρηκαν και εφαγε μια τεραστια ποινη 5000 ευρω αυτος που τα πεταξε. μονο ετσι μαθαινουν αυτοι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Τίποτα δεν κάνει η αστυνομία. Πριν χρόνια, μου φώλιασαν το σκύλο και έστειλα σε εργαστήρι τις μπουκιές που βρήκα πεταμένες στην αυλή. Ήταν ψεκασμένες με ζιζανιοκτόνα κ.α που δεν θυμάμαι. Ήξερα ποιοι το έκαναν αλλά δεν είχα στοιχεία. Το πήγα το χαρτί στην αστυνομία και έγινε μια απλή καταγραφή συμβάντων. Δηλαδή πότε βρέθηκε ο σκύλος νεκρός. Παρότι ήταν φόλα δεν βρήκα άκρη και βοήθεια ούτε από φιλοζωική στο νησί. Μου είπαν ότι πρέπει να έχω αποδείξεις για τους γείτονες αν όντως το έκαναν αυτοί. Και πού να ξέρω ρε συ την ώρα που θα πετάξει ο αναθεματισμένος την κωλοφόλα; Τα νύχια μου να μυρίσω και να βγάλω εκείνη τη στιγμή φωτογραφία για να πειστείτε; Αφού το ξέρω ποιοι είναι αλλά δεν με πιστεύουν γιατί δεν έχω αποδείξεις χειροπιαστές. Μετά από ένα χρόνο πάει και ο άλλος σκύλος.
    βρε μπροκεν...
    και ανθρωπο να ειχαν σκοτωσει, δεν μπορουσαν να τον πιασουν χωρις αποδειξεις! πως θα τον πιασουν για ζωο; επειδη εσυ "ξερεις";;; πως το ξερεις; επειδη ειναι κακοι ανθρωποι;. τοτε να βαλουμε το 80% του πληθυσμου στις φυλακες. τοσοι ειναι οι "κακοι'...
    ναι, υπαρχει περιπτωση να εχεις αποδειξεις. μπορει τον ειχες δει να πεταει μπουκιες στην αυλη σου. καντου μηνυση και πηγαινε μαρτυρας.
    μπορει να εχεις βαλει καμερες στην αυλη για να προσεχεις τον σκυλο σου. πηγαινε το βιντεο και καντου μηνυση.
    πως ειναι δυνατον να καταδικαστει καποιος ετσι, επειδη εσυ "ξερεις"; κι αν κανεις λαθος και ειναι ενας αλλος κακος γειτονας;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πολυ χαιρομαι για την απαντηση σου , Κυκνε , και δεν στοχα .......βεβαια δεν θα μπορουσεςνα το κανεις λογω ελλειψης σωματικης δυναμς , αλλα η προθεση μετραει ... αυτοδικιιιιιιιιιιιιιιιιια .... ειμαι υπερμαχος της .......

    ειτε σκοτωνεις ζωο η ανθρωπο, για μενα το ιδιο ειναι ..............
    Συνήθως είμαι πιο μετριοπαθής, ναι, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται η αυτοδικία νομίζω... Κι επειδή πόνεσα πολύ όταν συνέβη αυτό με τη σκυλίτσα μου νιώθω έτσι... Μου τη στέρησε ενώ πραγματικά δεν πείραζε κανέναν, ούτε δάγκωνε άνευ λόγου ούτε τίποτα κι όλοι στη γειτονιά την αγαπούσαν (επειδή την είχα σε αυλή πήγαινε και τις βόλτες της στα μαγαζιά της γειτονιάς και την κερνούσαν πότε προϊόντα από το φούρνο και πότε κοτοπόδαρα απ' το κοτοπουλάδικο)... Ποιος δεν την ήθελε και γιατί δεν ξέρω...
    Εν τω μεταξύ κι εγώ βρήκα το δηλητηριασμένο κρέας και το πήγα στην αστυνομία και μου είπαν και τι δηλητήριο ήταν αλλά μόνο μήνυση κατ' αγνώστου μπορούσα να κάνω...
    Κι εγώ προτιμώ τις γάτες αλλά μου αρέσουν και τα σκυλιά...

    Πάντως δεν σκοπεύω να παροτρύνω κανέναν σε τέτοια πράξη, απλά ξεσπάω όταν θυμάμαι αυτό το γεγονός... Και θέλω να πιστεύω ότι η ερώτηση του Ορέστη είναι υποθετική κι ότι δεν δηλητηρίασαν στ' αλήθεια το σκύλο του... Κι εγώ το ίδιο το θεωρώ είτε είναι ζώο είτε άνθρωπος...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 02:05
  2. Ελεύθερη σχέση με το σκύλο μου
    By the_downward_spiral in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2013, 03:13
  3. θέλει κάποιος στη θεσσαλονίκη σκυλο;
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 18-12-2011, 18:05
  4. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 11:15
  5. Replies: 6
    Last Post: 27-02-2008, 18:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •