Απάντηση ψυχολόγου σε ερώτηση που της εκανα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    30

    Απάντηση ψυχολόγου σε ερώτηση που της εκανα

    Καλημέρα,σε μια συνέδρια που είχα με την ψυχοθεραπευτρια μου,όταν την ρώτησα γιατί μου συνέβησαν κάποια πολύ δυσάρεστα γεγονότα τα οποία όχι μόνο με έχουν στιγματίσει ως άνθρωπο, αλλά και οι αναμνήσεις παίζουν συνεχώς σαν ταινία στο μυαλό μου,η απάντηση της ήταν η εξής: "έτσι περιμένεις να σου πω τώρα εγώ γιατι" ειλικρινά δεν μαρεσει να παρεξηγώ τους ανθρώπους αλλά αυτό με πείραξε ποια είναι η γνώμη σας;

  2. #2
    Quote Originally Posted by Janekr View Post
    Καλημέρα,σε μια συνέδρια που είχα με την ψυχοθεραπευτρια μου,όταν την ρώτησα γιατί μου συνέβησαν κάποια πολύ δυσάρεστα γεγονότα τα οποία όχι μόνο με έχουν στιγματίσει ως άνθρωπο, αλλά και οι αναμνήσεις παίζουν συνεχώς σαν ταινία στο μυαλό μου,η απάντηση της ήταν η εξής: "έτσι περιμένεις να σου πω τώρα εγώ γιατι" ειλικρινά δεν μαρεσει να παρεξηγώ τους ανθρώπους αλλά αυτό με πείραξε ποια είναι η γνώμη σας;
    Εγω θ σου προτεινα να μην βιαζεσαι να κρινεις απο μια και μονο απαντηση που πιαστηκες αλλα απο την συνολικη εικονα π σου βγαζει ο θεραπευτης σου.
    Μπορει να ηθελε ν σ πει μ καποιον αλλον τροπο οτι ισως ειναι δουλεια σου ν το ανακαλυψεις γ ν μη σ προσφερει ετοιμη τροφη κ ν το διατυπωσε καπως λαθος γτ κ αυτοι δεν ειναι αλανθαστοι κατα τη διαρκεια της θεραπειας.
    Μπορει οντως ν στο ειπε ετσι ακομψα κ ν το εννοουσε.
    Θ προτεινα ν αξιολογεις της συνολικη εικονα κ αν σ προβληματησε αυτη η ατακα ν το συζητησεις μαζι του/της ωστε να δεις τι εννοουσε κ πως ωστε ν δεις κ τις προθεσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Janekr View Post
    Καλημέρα,σε μια συνέδρια που είχα με την ψυχοθεραπευτρια μου,όταν την ρώτησα γιατί μου συνέβησαν κάποια πολύ δυσάρεστα γεγονότα τα οποία όχι μόνο με έχουν στιγματίσει ως άνθρωπο, αλλά και οι αναμνήσεις παίζουν συνεχώς σαν ταινία στο μυαλό μου,η απάντηση της ήταν η εξής: "έτσι περιμένεις να σου πω τώρα εγώ γιατι" ειλικρινά δεν μαρεσει να παρεξηγώ τους ανθρώπους αλλά αυτό με πείραξε ποια είναι η γνώμη σας;
    η γνωμη μου ειναι, οτι μας λες κατι ΕΝΤΕΛΩΣ αποσπασμενο απο οποιαδηποτε κουβεντα, και ειναι αδυνατον να βγαλουμε συμπερασμα.
    ΣΑΝ ΤΙ, ητανα υτο που σου συνεβη και δεν μπορει να σου πει γιατι;;; επεσε μια γλαστρα στο κεφαλι σου; καποιος σε κακοποιησε; ησουν παιδι οταν συνεβη, ηταν προσφατο; τι ηταν αυτο το κατι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Janekr View Post
    Καλημέρα,σε μια συνέδρια που είχα με την ψυχοθεραπευτρια μου,όταν την ρώτησα γιατί μου συνέβησαν κάποια πολύ δυσάρεστα γεγονότα τα οποία όχι μόνο με έχουν στιγματίσει ως άνθρωπο, αλλά και οι αναμνήσεις παίζουν συνεχώς σαν ταινία στο μυαλό μου,η απάντηση της ήταν η εξής: "έτσι περιμένεις να σου πω τώρα εγώ γιατι" ειλικρινά δεν μαρεσει να παρεξηγώ τους ανθρώπους αλλά αυτό με πείραξε ποια είναι η γνώμη σας;
    Καλησπερα !

    Ποσο καιρο κανεις ψυχοθεραπεια ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η γνωμη μου ειναι, οτι μας λες κατι ΕΝΤΕΛΩΣ αποσπασμενο απο οποιαδηποτε κουβεντα, και ειναι αδυνατον να βγαλουμε συμπερασμα.
    ΣΑΝ ΤΙ, ητανα υτο που σου συνεβη και δεν μπορει να σου πει γιατι;;; επεσε μια γλαστρα στο κεφαλι σου; καποιος σε κακοποιησε; ησουν παιδι οταν συνεβη, ηταν προσφατο; τι ηταν αυτο το κατι;
    Τι ακριβώς δεν εξήγησα;
    Άρχισα να εξιστορω διαφορά γεγονότα και είπα στο τέλος γιατί μου συνέβησαν, περισσότερο ρητορικό ήταν το ερώτημα και αυτή το πήρε ως ερωτηση προς την ίδια και απάντησε αυτό που έγραψα πιο πάνω

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλησπερα !

    Ποσο καιρο κανεις ψυχοθεραπεια ?
    6 μήνες περίπου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Janekr View Post
    6 μήνες περίπου
    Ε τότε δεν έπρεπε να στο πει αυτό. Σε έξι μήνες έχετε γνωριστεί πια και μπορεί να προσεγγισει όχι να απαντήσει 100 τοις εκατό τις απορίες σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Janekr View Post
    6 μήνες περίπου
    Αυτούς τους έξι μήνες πως νιώθεις ?
    Αισθάνεσαι ότι έχετε κουμπώσει ότι σε καταλαβαίνει γενικά πέραν από αυτό το συγκεκριμένο περιστατικό ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Να το συζητήσεις μαζί της. Να της πεις ότι σε πείραξε που απάντησε έτσι απότομα. Γιατί όταν δεν τα συζητάς αυτά μαζεύονται και στο τέλος θα ξεσπάσουν όλα μαζί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Να το συζητήσεις μαζί της. Να της πεις ότι σε πείραξε που απάντησε έτσι απότομα. Γιατί όταν δεν τα συζητάς αυτά μαζεύονται και στο τέλος θα ξεσπάσουν όλα μαζί.
    Πολύ σωστός! Κατά τα άλλα πως τα πάτε ; Έχεις βοηθηθεί;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Janekr View Post
    Τι ακριβώς δεν εξήγησα;
    Άρχισα να εξιστορω διαφορά γεγονότα και είπα στο τέλος γιατί μου συνέβησαν, περισσότερο ρητορικό ήταν το ερώτημα και αυτή το πήρε ως ερωτηση προς την ίδια και απάντησε αυτό που έγραψα πιο πάνω
    μα , ειναι απλο.
    η ερωτηση σου ηταν ρητορικη, κι αυτη καταλαβε οτι πραγματικα περιμενεις μια εξηγηση.
    μπορουσες να της πεις αυτο που λες τωρα σε μας: "η ερωτηση μου ειναι ρητορικη., δεν περιμενω να μου πεις γιατι μου συνεβη το ταδε".
    προβλημα επικοινωνιας θεωρω οτι ειναι. οταν κατι σε ενοχλει, να της το λες, ωστε να συμπερανεις αν πραγματι δεν ταιριαζετε, η απλα γινονται παρεξηγησεις..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Δώσε μας λίγα στοιχεία παραπάνω έξι μήνες είναι αρκετοί. Τι ψυχοθεραπεία ακολουθείται;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Δώσε μας λίγα στοιχεία παραπάνω έξι μήνες είναι αρκετοί. Τι ψυχοθεραπεία ακολουθείται;
    Δεν μου έδωσε μια βασική κατεύθυνση αν και της είπα να γίνει με πρόγραμμα, εκείνη είπε οτι δεν λειτουργεί έτσι, να πηγαίνω και να λεω αυτά που σκέφτομαι εκείνη την στιγμή ότι μου έρχεται.Δεν έδωσε κάποιο τίτλο και δεν ανέφερε κάτι άλλο.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα , ειναι απλο.
    η ερωτηση σου ηταν ρητορικη, κι αυτη καταλαβε οτι πραγματικα περιμενεις μια εξηγηση.
    μπορουσες να της πεις αυτο που λες τωρα σε μας: "η ερωτηση μου ειναι ρητορικη., δεν περιμενω να μου πεις γιατι μου συνεβη το ταδε".
    προβλημα επικοινωνιας θεωρω οτι ειναι. οταν κατι σε ενοχλει, να της το λες, ωστε να συμπερανεις αν πραγματι δεν ταιριαζετε, η απλα γινονται παρεξηγησεις..
    Δεν με πειράζει που δεν κατάλαβε, με πειράζει το ύφος τι θα πει" έτσι" δείχνει αγένεια,αυτό και όταν της είπα να ελαττωσω τις συνεδρίες μου, είπε ότι "δεν έχω πρόβλημα θα ξεκουράζομαι και ολας αλλά μην ξανακυλισεις και σε μαζεύουμε"
    Και της είπα αντί για 4 φορες το μήνα να το κάνω 2. Εσύ πως το βλέπεις έχω άδικο τώρα;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Όταν ο γιατρός ειρωνεύεται σημαίνει ότι έχει κουραστεί από μας. Έτσι τουλάχιστον μου είπε ο γιατρός μου όταν του ανέφερα ότι στο παρελθόν είπα στον τότε ψυχοθεραπευτή μου ότι σκεφτόμουν να ξεκινήσω μουσικό όργανο και με ειρωνεύτηκε. Ο λόγος που θες να ελαττώσεις τις συνεδρίες είναι οικονομικός; Γιατί πολλές φορές οι λόγοι είναι διαφορετικοί από αυτούς που σε πρώτο επίπεδο νομίζουμε. Κι εγώ με τον παλιό ψυχοθεραπευτή δεν μακροημερευσα παρόλο που σαν γιατρός είναι πολύ καλός αλλά η χημεία είναι πιο σημαντική στην ψυχοθεραπεία όπως και το κατάλληλο ταιμινγκ. Να είμαστε έτοιμοι δηλαδή.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Please μια απάντηση !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 14-07-2012, 17:45
  2. ερωτηση για προυποθεσεις χωρου γραφειου ψυχολογου
    By DOG in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 21-04-2012, 19:19
  3. Μια απαντηση
    By doukas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 10-12-2010, 16:34
  4. μια απαντηση!
    By Φραουλα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 21-06-2010, 23:10
  5. Απάντηση
    By Alobar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-12-2009, 12:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •