Θέλω μια Άποψη για ένα κοντινό μου πρόσωπο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Dionysios
    Guest

    Θέλω μια Άποψη για ένα κοντινό μου πρόσωπο.

    Καλησπέρα, Πως κρίνεται κάποιον ο οποίος όταν είστε μαζί, δηλαδή βγαίνετε έξω, κάνετε παρέα, ψιθυρίζει πικρόχολες κουβέντες και επίθετα? Κάθε φορά που βγαίνουμε για καφέ ή για βόλτα τον βλέπω να γυρίζει το κεφάλι προς την αντίθετη πλευρά και να με βρίζει με υποτιμητικά επίθετα όπως Psycho, τρελός ή να λέει πικρόχολες υποτιμητικές κουβέντες ψιθυριστά στο αυτί μου που τα ακούω σιγά και καταλαβαίνω τι κάνει. Ποιο παλιά, πριν του ανοιχτώ με τις δικές αμφιβολίες, έκανε τα ίδια πράγματα προσβάλλοντας με το επίθετο χαζός. Μετά που του εξέφρασα κάποιες ανησυχίες μου εαν εχω ψυχολογικά, αυτός πήρε το δικαίωμα και με έβριζε ψιθυριστά με υβριστικά επίθετα όπως τρελός, psycho, και ένα σωρό αλλά. Παράλληλα μου είχε εκμυστηρευτεί ότι έχει ΔΕΠΥ, κατάθλιψη σε σημείο που ήθελε να αυτοκτονήσει. Φυσικά πέρνει την αγωγή του. Αλλά θα ήθελα να ήξερα εάν αυτό που κάνει είναι μέρος της προσωπικότητας του, ή αυτό είναι αποτέλεσμα λόγω των προβλημάτων του, ή γενικά του προς εμένα αυτό γιατί μάλλον έχει εμπάθεια για εμένα?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Καταρχας γιατι βγαινεις με ενα τετοιο ατομο?

  3. #3
    Dionysios
    Guest
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Καταρχας γιατι βγαινεις με ενα τετοιο ατομο?
    Βγαίνουμε πυκνά συχνά. Έχετε καμία παρόμοια εμπειρία να μου εξηγήσετε τι μπορεί να είναι αυτά που κάνει?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τον έχεις ρωτήσει; Ίσως βγάζει τους φόβους για τον ίδιο του τον εαυτό και το πως τον βλέπει ο κόσμος μεταθέτοντάς τα πάνω σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ωραίο να το κάνει, όποιος κι αν είναι ο λόγος. Του έχεις πει ότι σε ενοχλεί αυτό;

  5. #5
    Dionysios
    Guest
    Όχι δεν του το έχω πει. Πολλές φορές όταν έδειχνα την ενόχληση μου για επίθετα ή επιθέσεις που μου έκανε, πάντα έριχνε την ευθύνη πάνω μου ότι είμαι ευαίσθητος. Γενικά σεντ το μίλησα γιατί σέβομαι ότι έχει διαγνωσμένα προβλήματα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Dionysios View Post
    Όχι δεν του το έχω πει. Πολλές φορές όταν έδειχνα την ενόχληση μου για επίθετα ή επιθέσεις που μου έκανε, πάντα έριχνε την ευθύνη πάνω μου ότι είμαι ευαίσθητος. Γενικά σεντ το μίλησα γιατί σέβομαι ότι έχει διαγνωσμένα προβλήματα.
    Καλησπέρα !

    Πολύ καλά κάνεις και σέβεσαι έναν άνθρωπο που έχει διαγνωσμένα προβλήματα αλλά αυτό συνάμα δεν του δίνει και το δικαίωμα να βρίζει και να εκφράζεται με τέτοιες παραβατικές συμπεριφορές .

    Από την στιγμή που λαμβάνει αγωγή και μιλάει ανοιχτά για το θέμα του πρέπει να τον βοηθήσετε όλοι και να τους δείχνεται οτι κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν αν μπορεί φυσικά να ακουληθησει κάτι τέτοιο .

    Αυτή την συμπεριφορά την εκδηλώνει και αλλού ?
    Συμπεριφέρεται έτσι γενικά και όχι μόνο μαζί σου ?

    Είναι γενικά παρορμητικός ,υπερκινητικός και εκδηλώνει συχνά αυτή την ιδιόρρυθμη συμπεριφορά που παρουσιάζουν κυρίως τα παιδιά με ΔΕΠΥ ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Dionysios
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλησπέρα !

    Πολύ καλά κάνεις και σέβεσαι έναν άνθρωπο που έχει διαγνωσμένα προβλήματα αλλά αυτό συνάμα δεν του δίνει και το δικαίωμα να βρίζει και να εκφράζεται με τέτοιες παραβατικές συμπεριφορές .

    Από την στιγμή που λαμβάνει αγωγή και μιλάει ανοιχτά για το θέμα του πρέπει να τον βοηθήσετε όλοι και να τους δείχνεται οτι κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν αν μπορεί φυσικά να ακουληθησει κάτι τέτοιο .

    Αυτή την συμπεριφορά την εκδηλώνει και αλλού ?
    Συμπεριφέρεται έτσι γενικά και όχι μόνο μαζί σου ?

    Είναι γενικά παρορμητικός ,υπερκινητικός και εκδηλώνει συχνά αυτή την ιδιόρρυθμη συμπεριφορά που παρουσιάζουν κυρίως τα παιδιά με ΔΕΠΥ ?
    Καλησπέρα, όντως το βρήκατε. Έχει ΔΕΠΥ. Λαμβάνει την αγωγή για τα προβλήματα του. Δεν γνώριζα ότι αυτή η παραβατική συμπεριφορά είναι σύμπτωμα των ΔΕΠΥ. Πριν εκφράσω/ανοιχτώ με τα δικές μου αμφιβολίες/ προβλήματα, συνέχεια με αποκαλούσε/έβριζε με την λέξη χαζός και αλλά διακοσμητικά επίθετα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Dionysios View Post
    Καλησπέρα, όντως το βρήκατε. Έχει ΔΕΠΥ. Λαμβάνει την αγωγή για τα προβλήματα του. Δεν γνώριζα ότι αυτή η παραβατική συμπεριφορά είναι σύμπτωμα των ΔΕΠΥ. Πριν εκφράσω/ανοιχτώ με τα δικές μου αμφιβολίες/ προβλήματα, συνέχεια με αποκαλούσε/έβριζε με την λέξη χαζός και αλλά διακοσμητικά επίθετα.
    Ξέρεις κάτι άλλο όμως ?
    Άλλο παιδί με διαγνωσμένη ΔΕΠΥ και άλλο ενήλικας με ΔΕΠΥ που ήταν διαγνωσμένη από την παιδική του ηλικία και δεν ανακαλύφθηκε τώρα ...

    Ένας ενήλικας με ΔΕΠΥ που εργάζεται αντιμετωπίζει θέματα και στο θέμα δουλειά ,εκεί τι ξέρεις ?

    Για πες μου λιγάκι τι ηλικίες έχετε καταρχήν ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Dionysios
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ξέρεις κάτι άλλο όμως ?
    Άλλο παιδί με διαγνωσμένη ΔΕΠΥ και άλλο ενήλικας με ΔΕΠΥ που ήταν διαγνωσμένη από την παιδική του ηλικία και δεν ανακαλύφθηκε τώρα ...

    Ένας ενήλικας με ΔΕΠΥ που εργάζεται αντιμετωπίζει θέματα και στο θέμα δουλειά ,εκεί τι ξέρεις ?

    Για πες μου λιγάκι τι ηλικίες έχετε καταρχήν ?
    Εγώ είμαι 31 και αυτός είναι 40. Πιστεύω ότι το ανακάλυψε σε πολύ ενήλικη ηλικία ότι έχει ΔΕΠΥ. Μετά τα 30 του.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Dionysios View Post
    Εγώ είμαι 31 και αυτός είναι 40. Πιστεύω ότι το ανακάλυψε σε πολύ ενήλικη ηλικία ότι έχει ΔΕΠΥ. Μετά τα 30 του.
    Να υποθέσω ότι δεν δουλεύει γιατί δύσκολα αυτά τα άτομα είναι συγκεντρωμενα και δεν κάνουν λαθη και ειδικά αν μου λες ότι δεν εχει ανακαλυφθεί από την παιδική ηλικία που γίνεται σωστή και ουσιαστική δουλειά είναι φαντάζομαι ακόμα ποιο δύσκολη η κατάσταση .
    Δεδομένης και της κατάθλιψης που επιβαρυνει και άλλο όλο αυτό.

    Καταρχήν εσένα τι σου προσφέρει αυτή η φιλιά πέραν όλων αυτών που μας είπες .
    Περνάς καλά μαζί του ή κάνεις παρέα γιατί τον λυπάσαι ας πούμε .
    Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις όταν προσπαθείς να καταλάβεις γιατί επιλέγεις να συνεχίζεις να κάνεις παρέα με ένα ανθρωπο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Dionysios
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Να υποθέσω ότι δεν δουλεύει γιατί δύσκολα αυτά τα άτομα είναι συγκεντρωμενα και δεν κάνουν λαθη και ειδικά αν μου λες ότι δεν εχει ανακαλυφθεί από την παιδική ηλικία που γίνεται σωστή και ουσιαστική δουλειά είναι φαντάζομαι ακόμα ποιο δύσκολη η κατάσταση .
    Δεδομένης και της κατάθλιψης που επιβαρυνει και άλλο όλο αυτό.

    Καταρχήν εσένα τι σου προσφέρει αυτή η φιλιά πέραν όλων αυτών που μας είπες .
    Περνάς καλά μαζί του ή κάνεις παρέα γιατί τον λυπάσαι ας πούμε .
    Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις όταν προσπαθείς να καταλάβεις γιατί επιλέγεις να συνεχίζεις να κάνεις παρέα με ένα ανθρωπο .
    Είναι συγγενής μου. Δεν είμαστε κοντινή /κολλητή παρέα, κρατάμε επαφή. Θα κόψω την παρέα και θα μείνω στα τυπικά. Γενικά η όλη συμπεριφορά μου έκανε εντύπωση και ήθελα να ακούσω απόψεις και δεν γνώριζα ότι η ιδιόρρυθμη συμπεριφορά είναι χαρακτηριστικό του ΔΕΠΥ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Dionysios View Post
    Είναι συγγενής μου. Δεν είμαστε κοντινή /κολλητή παρέα, κρατάμε επαφή. Θα κόψω την παρέα και θα μείνω στα τυπικά. Γενικά η όλη συμπεριφορά μου έκανε εντύπωση και ήθελα να ακούσω απόψεις και δεν γνώριζα ότι η ιδιόρρυθμη συμπεριφορά είναι χαρακτηριστικό του ΔΕΠΥ.
    Καλημερα !
    Κοίταξε το ότι κάποιος πάσχει από ΔΕΠΥ δεν τον κάνει αυτόματα επιθετικό ή ιδιόρρυθμο σε βαθμό που να τον κρίνει ακατάλληλο για παρέα .
    Το θέμα είναι πως έχει μάθει ο καθένας από μικρή ηλικία να το διαχειρίζεται όλο αυτό .
    Υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν από μικρά πάνω σε αυτό και όσο μεγαλώνουν έχουν μάθει να διοχετεύουν όλη αυτή την νευρικότητα ,την διάσπαση προσοχής και γενικά τα χαρακτηριστικά που τα διακρίνουν με τέτοιο τρόπο που τα κάνει πολύ παραγωγικά και δημιουργικά .

    Όλα είναι θέμα διαχείρισης και σίγουρα την κατάσταση του φίλου σου δεν την διακρίνει μόνο αυτό αλλά και η παράλληλη κατάθλιψη που και εκεί θέλει πολύ ιδιαίτερους χειρισμούς .
    Το να απομονώνουμε τέτοια άτομα δεν είναι και το καλύτερο και δεν τους βοηθάμε .
    Απλά χρειάζεται περισσότερο υπομονή ,κατανόηση και μια βόλτα στο τόσο χωρίς να μας επηρεάζει η συμπεριφορά του δεν νομίζω να μας κάνει κακό .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συγγνώμη κιόλας Διονύσιε, αλλά το να έρχεται ο άλλος να μου ψιθυρίζει στο αφτί βρισίδια ή πικρόχολα σχόλια δεν το λες θέμα ΔΕΠΥ ή κατάθλιψης ή ξέρω κι εγώ τι. Αλλά κι έτσι να είναι, δεν έχω καταλάβει γιατί εσύ πρέπει να το ανέχεσαι και να μη του λες να το κόψει. Οι άσχημες συμπεριφορές έχουν ελαφρυντικά σε αυτές τις περιπτώσεις, αλλά δεν πρέπει να γίνονται ανεχτές και πρέπει να βάλεις κι εσύ τα όριά σου. Άλλωστε αν δεν του επιστήσετε την προσοχή σε κάποιο αρνητικό, να διορθώσει κάτι που κάνει λάθος, εσύ και όποιοι άλλοι έχετε οικειότητα μαζί του, ποιος θα το κάνει; Με το να ανέχεσαι κάτι που είναι φανερά λάθος, δεν τον βοηθάς τον άλλον να βελτιωθεί. Μπορεί μεθαύριο να το κάνει σε κάποιον άλλο που δεν τον ξέρει και να φάει μπουνίδι που λέει ο λόγος...

  14. #14
    Dionysios
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !
    Κοίταξε το ότι κάποιος πάσχει από ΔΕΠΥ δεν τον κάνει αυτόματα επιθετικό ή ιδιόρρυθμο σε βαθμό που να τον κρίνει ακατάλληλο για παρέα .
    Το θέμα είναι πως έχει μάθει ο καθένας από μικρή ηλικία να το διαχειρίζεται όλο αυτό .
    Υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν από μικρά πάνω σε αυτό και όσο μεγαλώνουν έχουν μάθει να διοχετεύουν όλη αυτή την νευρικότητα ,την διάσπαση προσοχής και γενικά τα χαρακτηριστικά που τα διακρίνουν με τέτοιο τρόπο που τα κάνει πολύ παραγωγικά και δημιουργικά .

    Όλα είναι θέμα διαχείρισης και σίγουρα την κατάσταση του φίλου σου δεν την διακρίνει μόνο αυτό αλλά και η παράλληλη κατάθλιψη που και εκεί θέλει πολύ ιδιαίτερους χειρισμούς .
    Το να απομονώνουμε τέτοια άτομα δεν είναι και το καλύτερο και δεν τους βοηθάμε .
    Απλά χρειάζεται περισσότερο υπομονή ,κατανόηση και μια βόλτα στο τόσο χωρίς να μας επηρεάζει η συμπεριφορά του δεν νομίζω να μας κάνει κακό .
    Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Ακριβώς μια βολτα στο τόσο δεν κάνει κακό, μια βολτα στο τόσο τόσο πάμε και δεν κάνει κακό γιαυτον. Μόνος του απομονώνεται, δεν κάνει παρέα με κανέναν άλλο και εγώ δεν ξέρω κατά ποσό θα συνεχίσω να τον ανέχομαι. Ήθελα μόνο να μάθω εάν όλη αυτή η συμπεριφορά έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του ή τα προβλήματα του. Νομίζω ότι μπορεί να ξέρω την μισή αλήθεια για τα προβλήματα του. Γενικά αυτή η συμπεριφορά.

  15. #15
    Dionysios
    Guest
    Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Δυστυχώς τον ανέχομαι για να μην αμυνθώ και του θυμίσω ποιος είναι και τελειώσει η τυπική επικοινωνία που έχουμε. Νομίζω ούτε τα φάρμακα βοηθάνε πάντα, παρά μόνο εάν κάποιος θέλει να αντιμετωπίσει τα προβλήματα του και γίνει καλύτερος άνθρωπος. Θέλει γενικά πολύ δουλειά και προσπάθεια, δεν μπορούν μόνο τα φάρμακα να βελτιώσουν την ζωή τέτοιων ανθρώπων. Δεν περιμένει από εμένα να του φανερώσω ότι αυτό που κάνει είναι απάνθρωπο και μπορείς να δημιουργήσει προβλήματα στον άλλον με την συμπεριφορά του. Εάν φάει μπουνιδι, έφαγε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μια αποψη θελω
    By Divine Madness in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2017, 23:10
  2. Θέλω να εξαφανιστώ από το πρόσωπο της γης......
    By w95chris in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 21-02-2015, 15:31
  3. θελω την αποψη σας σας παρακαλω!!!
    By EFI in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 31-10-2012, 10:00
  4. Βοήθεια για κοντινό μου πρόσωπο
    By minkowski82 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 05-03-2008, 00:59
  5. Φοβίες με κοντινό μου πρόσωπο
    By Neronas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-01-2007, 10:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •