Τι λενε οι ψυχιατροι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Τι λενε οι ψυχιατροι?

    Ηθελα να ρωτησω τι λενε οι ψυχιατροι που σας παρακολουθουν σχετικα με το αν εχει υπαρξει καποιος ασθενης με ψυχωση που να το εχει ξεπερασει το προβλημα του και τωρα να ειναι καλα χωρις φαρμακα?Εγω τον δικο μου θα τον ρωτησω απλα τωρα μου ηρθε σαν σκεψη.
    Απορω δηλαδη ποσα χρονια πρεπει να παιρνει καποιος φαρμακα μεχρι να γινει τελειως καλα?
    Μια ζωη?Εγω ηδη ειμαι στον τεταρτο χρονο και ενω ειμαι σχετικα καλα ο γιατρος δεν λεει ουτε να μου κοψει τα φαρμακα ουτε να μου τα μειωσει.Εχω βαρεθει!Απο την αλλη καποιος θα πει αφου εισαι καλα με τα φαρμακα τι σε πειραζει να τα παιρνεις?Με πειραζει γιατι εχουν παρενεργειες.Εχω βαλει 25 κιλα,νιωθω τελειως μπουφος,δεν εχω καλη μνημη ουτε καλη συγκεντρωση και δεν ξερω κι εγω ποσες αλλες παρενεργειες εχουν τα φαρμακα.
    Ας μας πει καποιος που ξερει ή που συνεβη στον ιδιο να του εχει κοψει ο γιατρος τα φαρμακα και να ειναι καλα.Φοβαμαι πως δεν θαπαρω απαντηση αλλα ιδωμεν...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αυτό που δεν έχεις καλή μνήμη κ συγκέντρωση ο γιατρός το λέει ότι είναι ψύχωση !

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    στο μεγάλο τρελάδικο
    Posts
    57
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτό που δεν έχεις καλή μνήμη κ συγκέντρωση ο γιατρός το λέει ότι είναι ψύχωση !


    τεράστιος μύθος από μέρους των γιατρών! γενικά όλο αυτό με την "υπολλειματική φάση" της ψύχωσης. μόλις κόψει κανείς επιτυχώς τα φάρμακα όλα αυτά φεύγουν. είναι παρενέργειες!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    114
    mixalh το zyprexa μπορεις να το παιρνεις και ενεσιμο.Ρωτα τον γιατρο γι αυτο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μιχαλη γιατι αυτο που μας ρωτας εδω δν το ρωτας ευθεως στον γιατρο σου? Κ αμα αρχισει τα "μα, μου, παραμου" επεμεινε εστω να σου δωσει μια γενικη απαντηση!
    Να σας πω παιδια τι μου ειπε η δικη μ γιατρος πανω σ αυτο το θεμα (την ρωτησα ευθεως δεν κολωνω). Μου ειπε λοιπον οτι αμα δεν εχει ο ασθενης υποτροπες κ τα παει καλα κτλ, σε 5 χρονια μπορει να γινει διακοπη (σταδιακη). Στην καλυτερη περιπτωση, γιατι κ οι υποτροπες μεσα στο παιχνιδι ειναι. Εγω δλδ παιζει να τα παιρνω 5 χρονια. Για τους υπολοιπους δεν ξερω, ρωτηστε τους γιατρους σας :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    συμφωνώ με τη λάκρυ. αυτά τα ρωτάει κανείς στο γιατρό του. επίσης όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες.

    πάντως στις ψυχώσεις πολύ δύσκολο να κόψει κάποιος τελείως τα φάρμακα. έτσι λένε οι στατιστικές τουλάχιστον. νομίζω ότι μια στατιστική έλεγε ότι το 96% υποτροπιάζει μέσα σε 2 χρόνια.

    όμως πολλοί τα μειώνουν στη δόση συντήρησης.

    Μιχάλη αν το ζυπρέξα σε παχαίνει, γιατί δεν συζητάς να το αλλάξεις με το γιατρό σου; το ζυπρέξα είναι το πιο κολοφάρμακο όσον αφορά αυτή την παρενέργεια. άλλα αντιψυχωσικά δεν παχαίνουν όμως.

    επίσης γιατί δεν πας να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό;
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    αμα σου πει ο ψυχιατρος η εμεις να πεσεις στο ποταμι θα το κανεις; μονος σου δεν μπορεις να αναλαβεις πρωτοβουλια, και τις ευθυνες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ξερεις πως τον βλεπω τον γιατρο?Σαν Θεο!Μπορει να μου ελεγε ο γιατρος να παω να πνιγω και να το εκανα.Κι ολα αυτα γιατι ημουν πολυ χαλια και ο γιατρος με τα φαρμακα που μου εδωσε κυριολεκτικα με ανεστησε!Τι ευθυνες μου λες να αναλαβω?Δεν καταλαβα.Να κοψω μονος μου τα φαρμακα?Αυτο μου λες?Αυτο δεν προκειται να το κανω και να περασω παλι αυτα που περασα.Κατα τα αλλα ειμαι στον τεταρτο χρονο φαρμακευτικης αγωγης και τα παω πολυ καλα.Μπορει να μου τα μειωσει στον πεμπτο χρονο τα φαρμακα ο γιατρος οπως ειπε καποιος εδω.Αντε να δουμε...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    Έβλεπα μια ταινία πρόσφατα, είχε κάνει ένας πάρτι και ένας φίλος του είχε φέρει μαζί του tranquillizers (η αλλιώς αυτά που εσύ ονομάζεις αντιψυχωτικά). Τον ρώτησε λοιπόν ο φίλος του, "τι τα έφερες αυτά εδώ και μάλιστα σε ενέσεις;". Είπε "αν κάποιος μου κάνει κακή εντύπωση να τον εξολοθρεύσω".

Similar Threads

  1. μας δουλευουν οι ψυχιατροι
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 12-07-2012, 00:11
  2. Ψυχολόγοι η ψυχίατροι;
    By carrot in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 23-11-2010, 13:40
  3. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 08-01-2010, 00:52
  4. Ψυχιατροι
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 25-06-2008, 16:19
  5. Μια <φίλη> που την λένε κατάθλιψη
    By ico in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 17-04-2008, 17:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •