έχω χάσει την πίστη μου στον Χριστό σχεδον όλη και ανησυχώ για τον θάνατο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 100
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25

    έχω χάσει την πίστη μου στον Χριστό σχεδον όλη και ανησυχώ για τον θάνατο.

    Βρισκω παρηγορια στον Χριστό αλλά ότα διαβάζω καποια arguments εναντια στον Χριστιανισμό, άρχιζω να σκέφτομαι ότι ο Χριστιανισμός ίσως είναι απλα μια παράδοση και τίπτοα άλλο.

    Ανσηυχω για το τι υπαρχει μετα τον θάνατο.

    Θα ξαναδουμε τους αγαπημενους μας? ακομη και τιποτα να μην υπάρχει, η σκεψη ότι οι αγαπημενοι μας ειναι τιποτα με θλιβει πολυ. επισης, σκεφτομαι και αν ειναι σε εναν κακο μέρος (οχι απο καποια θρησκεια απαραιτητα)?


    δεν μπορω να το διαχειρστω ολο αυτο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    Βρισκω παρηγορια στον Χριστό αλλά ότα διαβάζω καποια arguments εναντια στον Χριστιανισμό, άρχιζω να σκέφτομαι ότι ο Χριστιανισμός ίσως είναι απλα μια παράδοση και τίπτοα άλλο.

    Ανσηυχω για το τι υπαρχει μετα τον θάνατο.

    Θα ξαναδουμε τους αγαπημενους μας? ακομη και τιποτα να μην υπάρχει, η σκεψη ότι οι αγαπημενοι μας ειναι τιποτα με θλιβει πολυ. επισης, σκεφτομαι και αν ειναι σε εναν κακο μέρος (οχι απο καποια θρησκεια απαραιτητα)?


    δεν μπορω να το διαχειρστω ολο αυτο.
    Γιατι τα σκέφτεσαι ολα αυτα??η γιατι τα σκέφτεσαι τοσο εντονα??
    Εννοείτε οτι υπάρχει χριστιανισμος και εννοείται υπάρχει θεος και ο Χριστός..μην αμφιβάλεις καθολου γιαυτο ο καθενας λεει το κοντο του και το μακρη του..
    Το που θα παει ο καθενας το ξερει παρα μονον ο θεος και κανενας αλλος..
    Οσο αφορα αν θα βλεπουμε τους αγαπημένους μας η αν θα ριναστε μαζι η αν ειναι σε ωραιο μερος η οχι και παλι ο θεος το ξερει αυτο...αλλα παιζει ρολο το τι εχει κανει ο καθενας
    ...η πραξεις μας μετρανε..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    ότα διαβάζω καποια arguments εναντια στον Χριστιανισμό, άρχιζω να σκέφτομαι ότι ο Χριστιανισμός ίσως είναι απλα μια παράδοση και τίπτοα άλλο.

    .
    τυπε εχεις δικιο.
    να γινεις μουσουλμανος να βρεις την υγεια σου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ολες οι θρησκείες βασίζονται στο φοβο
    Ψαξε καλύτερα και το να μη πιστεύεις δεν ειναι κάτι κακο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Είχα μεταθανάτια εμπειρία..
    Να μην χάνεις πότε την πίστη σου να την κρατάς και να προσεύχεσαι να σου δίνει έλεος ο κύριος ..
    Υπάρχει και είναι ζωντανός και περιμένει να του ανοίξεις την καρδιά σου για να σε πάρει από το σκοτάδι και να σε καθοδηγήσει στο φως.. δες τι γίνετε γύρο σου πολεμούν όλοι τον Χριστό και διοκοντε .. είδες τι κάναν ούτε Πάσχα μας άφησαν να κάνουμε γιατί τους ενοχλεί ο Χριστός οι αντίχριστοι το γνωρίζουν ότι υπάρχει .. εσύ γιατί να αμφιβάλεις;; Δες γύρο σου όλα είναι ένα θαύμα είναι όλα χτιστά από τον λόγο του Θεού .. να μην αμφιβάλεις καθόλου .. τα χρόνια μας θα τελειώσουνε αργά η γρήγορα όλα αυτά που ζούμε είναι πρόσχερα και δεν μας ανικοι τίποτα ..
    Κατέβηκε ο κύριος από τον ουρανό και έγινε θυσία για εμάς γιατί τόσο μας αγαπάει και πηρε όλες της αμαρτίες μας πάνω του και άνοιξαν οι πύλες της βασιλείας του για εμάς ..για να ζήσουμε αιώνια με αυτόν .. ο δε διάβολος μας βάζει λογισμούς για να τον αμφισβητούμε . Υπάρχει ο κύριος και ζούσε με και ζει και θα ζει στους αιώνες τον αιώνων ..
    ΖΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΔΥΝΆΜΕΩΝ..
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    Βρισκω παρηγορια στον Χριστό αλλά ότα διαβάζω καποια arguments εναντια στον Χριστιανισμό, άρχιζω να σκέφτομαι ότι ο Χριστιανισμός ίσως είναι απλα μια παράδοση και τίπτοα άλλο.

    Ανσηυχω για το τι υπαρχει μετα τον θάνατο.

    Θα ξαναδουμε τους αγαπημενους μας? ακομη και τιποτα να μην υπάρχει, η σκεψη ότι οι αγαπημενοι μας ειναι τιποτα με θλιβει πολυ. επισης, σκεφτομαι και αν ειναι σε εναν κακο μέρος (οχι απο καποια θρησκεια απαραιτητα)?


    δεν μπορω να το διαχειρστω ολο αυτο.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    μπορεις να μου πεις την εμπειρια σου?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Καλησπέρα. Κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να πιστέψει ή όχι στο Χριστό. Δεν υποχρεώνεται να πιστέψει.

    Αλλά υπάρχει ο Χριστός και ο διάβολος υπάρχει. Η κόλαση είναι ετοιμασμένη για το διάβολο και τους δαίμονες όχι για τους ανθρώπους. Μπορεί να συμβεί όμως και κάποιοι άνθρωποι να πάνε στην κόλαση επειδή δεν εξομολογήθηκαν ή δεν έκαναν καλά έργα ή δεν ξέρω ίσως για άλλους λόγους.

    Ο διάβολος είναι μεγάλος εχθρός του ανθρώπου και έχει δύναμη και θέλει να πάρει μαζί του όσους πιο πολλούς μπορεί στην κόλαση.

    Προσοχή από αιρετικούς μην μπλέξει κάποιος, δηλαδή καθολικούς, προτεστάντες κτλ. ή από αιρετικές απόψεις. Η Ορθοδοξία είναι η σωστή πίστη, αφού και θαύματα έχει και Αγίους και δεν έχει αιρετικές απόψεις. Αν διαβάσει κάποιος εκκλησιαστική ιστορία θα το διαπιστώσει.

    Έχει και μάρτυρες η Ορθοδοξία. Άνθρωποι που πέρασαν μαρτύρια, βασανιστήρια, διωγμούς και έδωσαν τη ζωή τους για να μην προδώσουν και να μην αρνηθούν το Χριστό.

    Είναι λίγο παρεξηγημένα και μπερδεμένα μάλλον τα θέματα αυτά από πολλούς.

    Από ότι γνωρίζω αν προλάβει κάποιος να εξομολογηθεί, πει τις αμαρτίες του , πάει στον Παράδεισο. Ίσως αν γίνεται χρειάζεται να κοινωνήσει επιπλέον.

    Για τους κεκοιμημένους(νεκρούς) μπορεί κάποιος να κάνει προσευχή, να κάνει μνημόσυνα μέσα στο έτος, να μνημονεύονται από ιερέα τα ονόματα στον ιερό ναό(εκκλησία), ακόμη μπορεί νομίζω κάνοντας ελεημοσύνη να βοηθήσει τους κεκοιμημένους ιδιαίτερα τους συγγενείς του.

    Μερικοί άνθρωποι έχουν ζήσει μεταθανάτιες εμπειρίες. Μπορείς να διαβάσεις είτε βιβλία για αυτό είτε να ψάξεις στο ίντερνετ.

    Βασικά είναι να μην αμαρτάνει κάποιος, εφόσον γνωρίζει ποιες είναι οι αμαρτίες, να εξομολογείται, να κοινωνεί αν έχει εξομολογηθεί και του επιτρέψει ο πνευματικός του πατέρας, να προσεύχεται, να νηστεύει, να πηγαίνει στην εκκλησία τουλάχιστον κάθε Κυριακή. Εϊναι και άλλα αυτά είναι τα πιο βασικά.

    Δεν είναι πολύ δύσκολο νομίζω να πάει κάποιος στον Παράδεισο. Χρειάζεται προσοχή πάντως και πνευματικό αγώνα νομίζω.


    Θεραπεία γίνεται, χρειάζεται τουλάχιστον όμως αγαθή θέληση και πίστη.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ολες οι θρησκείες βασίζονται στο φοβο
    Ψαξε καλύτερα και το να μη πιστεύεις δεν ειναι κάτι κακο
    Βασικά είναι αμάρτημα να μη πιστεύει κάποιος στο Χριστό. Λέγεται απιστία. Και κολάζεται η ψυχή νομίζω χωρίς εξομολόγηση και μετάνοια αν πεθάνει ο άνθρωπος. Φόβο κολάσεως πρέπει να έχει ο πιστός άνθρωπος, άλλοι φόβοι είναι που βλάπτουν οι δαιμονικοί φόβοι ιδιαίτερα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    Ύπαρχουν αποδειξεις ομως για αυτα τα θαυματα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Καλησπέρα. Κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να πιστέψει ή όχι στο Χριστό. Δεν υποχρεώνεται να πιστέψει.

    .
    αγαπητε συμφορουμιτη θα ηθελα να σου θυμησω οτι για να μπορεις εσυ σημερα να γραφεις οτι κανεις δεν υποχρεώνεται να πιστέψει.
    χωρις να γινεσαι εχθρος κανενος ουτε επικινδυνος για κανεναν και κανεις να μην δινει σημασια στα λογια σου περισσοτερη απο ολων των υπολοιπων
    επι χιλιαδες χρονια καθιερωθηκε ο υποχρεωτικος νηπιοβαπτισμος, η υποχρεωτικη παρουσια στην εκκλησια καθε κυριακη η απαγορευση των γεννετησιων επαφων το βραδυ του σαββατου, πως θα μπορουσε αλλωστε ο πιστος να ξυπνησει πρωι της κυριακης εαν ολο το σαββατοβραδο πηδουσε την συζυγο του;
    και δημιουργηθηκαν και μερικα νεα επαγγελματα οπως εκεινο που δεν θυμαμε αυτη την στιγμη, του τυπου που παρακολουθουσε ποιος συστηματικα δεν πηγαινε στην εκκλησια και το ανεφερε για να γινει ολικη δημευση της περιουσιας του που καρπωνοταν η τοπικη εκκλησια η που καθοταν και οσφραινοταν ποιος γειτονας ειχε αναψει θυμιαμα στο χωραφι η εκανε ξορκι με καρβουνο για να τον παρει και να τον σηκωσει και αυτον.....
    αυτα τα εγραψα μιας και ειναι μερος της ιστοριας μας για να μην τα ξεχναμε

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    Ύπαρχουν αποδειξεις ομως για αυτα τα θαυματα;
    Τα θαύματα ή τα μαθαίνεις από άλλους ή τα ζεις. Ποια άλλη απόδειξη εννοείς? πχ και ολόκληρη η κτίση θαύμα είναι. Ο ήλιος, η γη, τα αστέρια, το φως του ήλιου, ο αέρας, οι άνθρωποι, τα βουνά, οι θάλασσες, όλα αυτά θαύματα είναι. Έγιναν με τη δύναμη του Θεού.

    Αυτοί οι επιστήμονες με το γνωστό ως "διαφωτισμό" οι Ευρωπαίοι ίσως να σε έχουν μπερδέψει. Μερικοί από αυτούς λένε ότι είναι η φύση ή κάτι τέτοιο. Και ας ρωτήσουμε: Και που έχει η φύση από μόνη της δυνάμεις για να φτιάξει όλα αυτά? Δεν έχει. Η κτίση χτίστηκε από το Θεό.

    Στην εποχή μας δυστυχώς, η λογική κλόνισε την πίστη και γέμισε τις ψυχές με αμφιβολίες. Έτσι, επόμενο είναι να στερούμαστε τα θαύματα, γιατί το θαύμα ζείται και δεν εξηγείται. (Άγιος Παϊσιος ο Αγιορείτης)

    Αυτοί οι βουδιστές και ινδουιστές που κάνουν διάφορα σαν μαγικά, που σπάνε πέτρες και άλλα, με τη δύναμη του διαβόλου τα κάνουν, γιατί και ο διάβολος έχει δύναμη, πολύ λιγότερη από του Θεού. Αφού ο Θεός είναι παντοδύναμος μπορεί να κάνει τα πάντα.

    Κάπου διάβασα ότι ήταν ένας βουδιστής που έκανε με τη δύναμη του διαβόλου διάφορα τεχνάσματα , πήγε στον Άγιο Πα'ί'σιο , ο 'Αγιος Πα'ί'σιος σταύρωσε μία πέτρα και δεν μπορούσε να τη σπάσει ο βουδιστής. Ήταν αδύναμος ο διάβολος μπροστά στο σταυρό. https://megalipanagiathivon.gr/2018/...%CE%BF-%CE%B8/

    Ο Άγιος Πα'ί'σιος είχε κάνει και άλλα θαύματα και συνεχίζει να κάνει μετά το θάνατό του, είναι 'Αγιος που εκοιμήθη το 1994.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    και πως μπορώ να ξέρω ότι αυτά είναι αλήθεια? και σε άλλη θρησκεία αν ψάξεις φαντάζομαι θα δεις παρόμοια περιστατικά.


    επίσης, αν κάποιος που έχει άλλη θρησκεία, βλέπει θαύματα πλάνης, δεν ειναι δικό του το φταίξιμο. Αν μεγαλώσεις σε κάποια χώρα όπως στο Θιβέτ και σου μάθουν απο μικρό μια άλλη θρησκεία και μέσα από θαύματα (ακομη και αν ειναι του διαβόλου) πειστείς ότι αυτή είναι η αληθινή θρησκεία, το φταίξιμο δεν ειναι δικο σου.


    Δηλαδή, πως ένας άνθρωπος μεγαλωμένος σε άλλη θρησκεία να σκεφτεί ότι αυτό που κάνει είναι λάθος? ακομη και αν κάνει λάθος δηλαδη, δεν ειναι λογικο να μην το καταλάβει? Αν η ιστορια με το Θιβετ είναι αληθινή τότε ήταν τυχερός αυτος ο ανθρωπος που γνώρισε τον Παισιο. Τί γινεται ομως με αλλους ανθρωπους που δεν γνώρισαν τον Παισιο?

    Θα καούν στην κόλαση επειδή έτυχε να έχουν άληλ θρησκεία στην οποία έτυχε να γίνουν θαύματα και να πιστέψουν ακόμη πιο πολύ και έτυχε αυτά τα θαύματα να είναι από τον διάβολο?


    Για αυτό δεν εχω εμπιστοσύνη στο τί λενε οι άνθρωποι. Ο καθένας θα το παρουσιάσει με εναν δικό του τρόπο που θα στέκει. Ο καθένας νομίζε ότι η δικιά του θρησκεία είναι η σωστή. Αν ο Θεός ήθελε να πιστέψουμε μονο στον Χριστιανισμό, γιατί να επιτρέψει τον διάβολο να κάνει θαύματα? Μου φαίνεται ότι είναι ύπουλο να αφήνεις θαύματα στον διάβολο και πολλές θρησκείες να υπάρχουν και μετά να στέλνεις κόσμο στην κόλαση επειδή έκαναν λάθος επιλογή.


    Για αυτό και χάνω την πίστη μου. Και πολυ συχνά βλέπω τον φόβο της κόλασης σαν επιχείρημα. Αυτό και μόνο κανει τον Χριστιανισμό να είναι κάτι υποπτο. Δεν τον απορριπτω, απλα χρησιμοποιώ την κριτική μου σκέψη. Και όχι μην ακούσω ότι οποιος χρησιμοποιεί κριτική σκέψη σε αυτα που του λένε (πιστευε και μη ερευνα) ειναι πλάνη από τον διάβολο.

    Αυτός ο τροπος σκέψης πιο πολυ "ριχνει' τον Χριστιανισμό παρα τον φωτίζει. Και γιατί κάθε φορά πρέπει πάντα να πιστεύουμε στα λεγόμενα άλλων? Ακόμη και ο Χριστιανισμός να είναι η σωστή θρησκεία, ήταν τυχερός που ο Γιωργάκης έζησε ένα θαύμα με την πέτρα. Εμείς όμως? Γιατί ετσι εύκολα να το πιστέψουμε? Και τι θα γίνει με ένα σωρο άλλους ανθρώπους που δεν έζησαν αυτό το θαύμα με την πέτρα?

    Aπλα αυτο που δεν μου στέκει είναι ότι η κατάληξης της ψυχής (παράδεισος ή κολαση) βασίζεται τόσο πολύ στην πίστη και στα λεγόμενα άλλων ενω είναι πολυ φυσικο κάποιος για τον Χ,Ψ λόγο να μην έχει πίστη. Οπότε εμενα ολο αυτό μου μοιάζει λίγο σαν τζόγος.

    Δηλαδή, πολλές θρησκείες/παραδόσεις και αν σε πλανέψουν με μια άλλη θρησκεία ή χάσεις την πίστη σου στον Χριστιανισμό, τότε θα κάεις αιώνια στην κόλαση. Ε όχι αυτό δεν μου στέκει.
    Last edited by Epitheoritis; 26-07-2021 at 13:09.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    και πως μπορώ να ξέρω ότι αυτά είναι αλήθεια? και σε άλλη θρησκεία αν ψάξεις φαντάζομαι θα δεις παρόμοια περιστατικά.


    επίσης, αν κάποιος που έχει άλλη θρησκεία, βλέπει θαύματα πλάνης, δεν ειναι δικό του το φταίξιμο. Αν μεγαλώσεις σε κάποια χώρα όπως στο Θιβέτ και σου μάθουν απο μικρό μια άλλη θρησκεία και μέσα από θαύματα (ακομη και αν ειναι του διαβόλου) πειστείς ότι αυτή είναι η αληθινή θρησκεία, το φταίξιμο δεν ειναι δικο σου.


    Δηλαδή, πως ένας άνθρωπος μεγαλωμένος σε άλλη θρησκεία να σκεφτεί ότι αυτό που κάνει είναι λάθος? ακομη και αν κάνει λάθος δηλαδη, δεν ειναι λογικο να μην το καταλάβει? Αν η ιστορια με το Θιβετ είναι αληθινή τότε ήταν τυχερός αυτος ο ανθρωπος που γνώρισε τον Παισιο. Τί γινεται ομως με αλλους ανθρωπους που δεν γνώρισαν τον Παισιο?

    Θα καούν στην κόλαση επειδή έτυχε να έχουν άληλ θρησκεία στην οποία έτυχε να γίνουν θαύματα και να πιστέψουν ακόμη πιο πολύ και έτυχε αυτά τα θαύματα να είναι από τον διάβολο?


    Για αυτό δεν εχω εμπιστοσύνη στο τί λενε οι άνθρωποι. Ο καθένας θα το παρουσιάσει με εναν δικό του τρόπο που θα στέκει. Ο καθένας νομίζε ότι η δικιά του θρησκεία είναι η σωστή. Αν ο Θεός ήθελε να πιστέψουμε μονο στον Χριστιανισμό, γιατί να επιτρέψει τον διάβολο να κάνει θαύματα? Μου φαίνεται ότι είναι ύπουλο να αφήνεις θαύματα στον διάβολο και πολλές θρησκείες να υπάρχουν και μετά να στέλνεις κόσμο στην κόλαση επειδή έκαναν λάθος επιλογή.


    Για αυτό και χάνω την πίστη μου. Και πολυ συχνά βλέπω τον φόβο της κόλασης σαν επιχείρημα. Αυτό και μόνο κανει τον Χριστιανισμό να είναι κάτι υποπτο. Δεν τον απορριπτω, απλα χρησιμοποιώ την κριτική μου σκέψη. Και όχι μην ακούσω ότι οποιος χρησιμοποιεί κριτική σκέψη σε αυτα που του λένε (πιστευε και μη ερευνα) ειναι πλάνη από τον διάβολο.

    Αυτός ο τροπος σκέψης πιο πολυ "ριχνει' τον Χριστιανισμό παρα τον φωτίζει. Και γιατί κάθε φορά πρέπει πάντα να πιστεύουμε στα λεγόμενα άλλων? Ακόμη και ο Χριστιανισμός να είναι η σωστή θρησκεία, ήταν τυχερός που ο Γιωργάκης έζησε ένα θαύμα με την πέτρα. Εμείς όμως? Γιατί ετσι εύκολα να το πιστέψουμε? Και τι θα γίνει με ένα σωρο άλλους ανθρώπους που δεν έζησαν αυτό το θαύμα με την πέτρα?
    Καλημέρα. Κάπου λέει αν θυμάμαι καλά ο Απόστολος Παύλος πως άλλοι άνθρωποι που δε γνώρισαν τον Χριστό θα κριθούν με βάση το νόμο της συνειδήσεως. Δηλαδή πχ κάποιος σε όλη του τη ζωή ζούσε με καλά έργα δίχως να αμαρτάνει, και τον συμβούλευε η συνείδησή του τι να κάνει και τι όχι και υπάκουε, αλλά δε γνώρισε ούτε άκουσε για το Χριστό. Αυτός θα κριθεί διαφορετικά σε σχέση με κάποιον που γνώρισε το Χριστό και πιθανόν να πάει και στον Παράδεισο.

    Ωστόσο σήμερα συμβαίνει σε πολλά μέρη κάτι άλλο. Πολλοί είναι καθολικοί, προτεστάντες και δε δέχονται την Ορθοδοξία, παρόλο που γνωρίζουν για αυτήν.

    Όσον αφορά το θέμα της κολάσεως, για αυτούς που ίσως δεν τα καταφέρουν και κολαστούν, αυτοτιμωρούνται με βάση το πως έζησαν. Οι ίδιοι με βάση το τι έκαναν και το πως έζησαν θα αυτοτιμωρούνται.

    Πάντως αν κάποιος εξομολογηθεί μπορεί να πάει στον Παράδεισο. Απλό δεν είναι? Εξομολόγηση κάνει, λέει τις αμαρτίες του στον ιερέα, συγχωρείται από τον Θεό και πάει στον Παράδεισο.

    Ίσως μερικοί να μην προλαβαίνουν να εξομολογηθούν και φεύγουν ανεξομολόγητοι και ύστερα κολάζονται. Αν συμβαίνει αυτό.

    Η μετά θάνατον ζωή υπάρχει. Αν διαβάσεις, κάποτε ο διάβολος ήταν άγγελος που λεγόταν εωσφόρος μετά έπεσε σε υπερηφάνεια γιατί ήθελε να γίνει ίσος με το Θεό και έγινε διάβολος και κακός. Ο Θεός στην αρχή εποίησε ουρανό και γη και αργότερα τον άνθρωπο. Ο άνθρωπος ήταν μέσα στον Παράδεισο και ζούσε εκεί. Μετά έπεσε ο άνθρωπος αφού έκανε παρακοή σε αυτά που του είπε ο Θεός και δοκίμασε από τον καρπό του δέντρου εκείνου που αναφέρεται στην Παλαιά Διαθήκη αφού τον παρέσυρε ο διάβολος και έχασε τον Παράδεισο.

    Και έτσι όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι βρισκόμαστε στην γη όσοι ζούμε και όχι στον Παράδεισο. Σκοπός είναι να ζήσουμε τον Παράδεισο και να κερδίσουμε τον Παράδεισο. Η κόλαση είναι για το διάβολο και τους δαίμονες, αφού δε θέλουν να μετανοήσουν ο διάβολος και οι δαίμονες και να πάνε στον Παράδεισο, οπότε θα πάνε στην κόλαση. Όαοι άνθρωποι κάνουν τα έργα του σκότους και του διαβόλου και φύγουν ανεξομολόγητοι και αμετανόητοι νομίζω θα πάνε στην κόλαση.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    και γιατι για να συγχωρεθεις πρέπει να πας σε ιερεα?


    εμενα αληθινη μετάνοια, μου μοιάζει πιο πολυ για έναν ο ποιος καταλαβαινει ότι αυτο που κάνει είναι λάθος και το σταματάει, (ειτε έχει πίστη είτε όχι) παρα να πηγαίνει στον ιερέα.


    κατα την γνώμη μου, αμα κάποιος που λέει ψέματα αναγνωρίζει ότ ειναι λάθος και απλα σταματάει να το κάνει, αυτη ή αλλαγή δειχνει μετάνοια αληθινη.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Οι άνθρωποι είχαν μία κίνηση που αναζητούσαν το Θεό και μερικοί από αυτούς έφτιαχναν είδωλα και προσκυνούσαν είδωλα και τα λάτρευαν. Αλλά, ο Θεός αποκαλύφθηκε σε μερικούς ανθρώπους και Τον γνωρίζουμε από εκεί ότι είναι ένας, μοναδικός και δεν υπάρχουν άλλοι θεοί εκτός από Αυτόν. Η κίνηση δηλαδή ήταν από το Θεό προς τους ανθρώπους, αποκαλύφθηκε σε προφήτες και άλλους ανθρώπους.

    Είναι και το θέμα της κατηχήσεως, δηλαδή πολλοί άνθρωποι πιθανόν δεν έχουν κατηχηθεί για να γνωρίζουν τα εκκλησιαστικά θέματα και τα θέματα της πίστεως.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 29-01-2021, 17:51
  2. Γιατί να πιστέψω στον Χρίστο;
    By OcdGuy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 56
    Last Post: 16-11-2020, 14:54
  3. Replies: 752
    Last Post: 10-06-2020, 12:26
  4. Replies: 4
    Last Post: 04-06-2012, 02:58
  5. Πίστη στον εαυτό μου...
    By astimatnam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 03:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •