Δεύτερη μέρα χωρίς τσιγάρο. - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 91 to 105 of 126
  1. #91
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ναι...ουλιτιδες...περιοδοντι τιδες... καί απώλεια δοντιών Ηλία.

    Καί άλλα πολλά...
    Εσύ έχεις συμπτώματα από τό κάπνισμα; Θέματα υγείας; Αυτά σέ προβληματίζουν; Σε κάνουν να σκέφτεσαι μήπως τό κόψεις;Επίσης πιο ωραίο είναι νά βλέπεις τί συμβαίνει όταν τό κόβει κάποιος. Υπάρχουν βίντεο γιουτιουμπ
    ακουω περα απο το τσιγαρο που προκαλει ολα τα παραπανω, το αντιψυχωσικο που παιρνω προκαλει ξηροστομια. με αποτελεσμα απωλεια δοντιων.
    εχω κανεις 3 εξαγωγες και 5 σφραγισματα στο χρονο που παιρνω αυτα τα φαρμακα. δηλαδη τα τελευταια 9 χρονια. και εχω στεναχωρηθει πολυ. δηλαδη σε 10 χρονια απο τωρα πως θα ειναι τα δοντια μου?

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Ωχ;όλα αυτά από ξηροστομια; Προσπάθησε νά πηγαίνεις πολύ συχνά στον οδοντίατρο. Εγώ για νά προλαβαίνω ο, τί μπορώ... πάω κάθε πέντε μήνες... Καί ενώ προσέχω... πάντα βρίσκουμε νά κάνουμε καί κάνα σφράγισμα....

    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ακουω περα απο το τσιγαρο που προκαλει ολα τα παραπανω, το αντιψυχωσικο που παιρνω προκαλει ξηροστομια. με αποτελεσμα απωλεια δοντιων.
    εχω κανεις 3 εξαγωγες και 5 σφραγισματα στο χρονο που παιρνω αυτα τα φαρμακα. δηλαδη τα τελευταια 9 χρονια. και εχω στεναχωρηθει πολυ. δηλαδη σε 10 χρονια απο τωρα πως θα ειναι τα δοντια μου?
    Αλλά ειλικρινά... Προσωπικά... Τήν πρώτη φορά που τό έκοψα , εντύπωση μου έκανε η μεγάλη αλλαγή στο στόμα, ούλα, δόντια.
    Και μου τό είχε πει η οδοντίατρος ότι τά προβλήματα θά σταματήσουν Με τή διακοπή.

    Δες τι μπορείς νά κάνεις... Μπορείς νά βρείς τή δύναμη πάντως... όλοι μπορούμε! μέσα μας την έχουμε!

  3. #93
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ωχ;όλα αυτά από ξηροστομια; Προσπάθησε νά πηγαίνεις πολύ συχνά στον οδοντίατρο. Εγώ για νά προλαβαίνω ο, τί μπορώ... πάω κάθε πέντε μήνες... Καί ενώ προσέχω... πάντα βρίσκουμε νά κάνουμε καί κάνα σφράγισμα....

    Αλλά ειλικρινά... Προσωπικά... Τήν πρώτη φορά που τό έκοψα , εντύπωση μου έκανε η μεγάλη αλλαγή στο στόμα, ούλα, δόντια.
    Και μου τό είχε πει η οδοντίατρος ότι τά προβλήματα θά σταματήσουν Με τή διακοπή.


    Δες τι μπορείς νά κάνεις... Μπορείς νά βρείς τή δύναμη πάντως... όλοι μπορούμε! μέσα μας την έχουμε!
    ευχαριστω που ασχοληθηκες μαζι μου, οχι μονο εσυ και αλλα μελοι!!

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ευχαριστω που ασχοληθηκες μαζι μου, οχι μονο εσυ και αλλα μελοι!!
    Να πηγαίνεις συχνα οδοντίατρο.Ισως προλάβεις κάποιες καταστάσεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #95
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Να πηγαίνεις συχνα οδοντίατρο.Ισως προλάβεις κάποιες καταστάσεις
    πηγαινω μωρε... αλλα εχω ξενερωσει την ζωη μου... 33 χρονων και να σου λειπουν 3 δοντια με 5 σφραγισματα σου ριχνει την αυτοπεπειθηση.
    πες οτι θελω να γνωρισω μια κοπελα... ακυρωνετε η κατασταση απο τα πρωτα δευτερολεπτα!

    καλα δεν φαινοντε οτι μου λειπουν δοντια.. αλλα ειναι για το γαμωτο τις υποθεσης....
    και οσο σκεφτομαι οτι οφειλετε απο τα φαρμακα με ποιανει εγκεφαλικο!
    εαν θελω μπορω να βαλω γεφυρα.. δηλαδη ξενα δοντια.. αλλα θελει διαδικασια και υπομονη γιατι πρεπει να παρει χρονο ολο αυτο...

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    πηγαινω μωρε... αλλα εχω ξενερωσει την ζωη μου... 33 χρονων και να σου λειπουν 3 δοντια με 5 σφραγισματα σου ριχνει την αυτοπεπειθηση.
    πες οτι θελω να γνωρισω μια κοπελα... ακυρωνετε η κατασταση απο τα πρωτα δευτερολεπτα!

    καλα δεν φαινοντε οτι μου λειπουν δοντια.. αλλα ειναι για το γαμωτο τις υποθεσης....
    και οσο σκεφτομαι οτι οφειλετε απο τα φαρμακα με ποιανει εγκεφαλικο!
    εαν θελω μπορω να βαλω γεφυρα.. δηλαδη ξενα δοντια.. αλλα θελει διαδικασια και υπομονη γιατι πρεπει να παρει χρονο ολο αυτο...
    Εχω κανει 5 εξαγωγές.τα 3 ήταν φρονιμίτες.Εχω βαλει και γεφυρα.Τα σφραγίσματα που έχω κανει είναι άπειρα σχεδόν σε όλα τα δόντια και εχω κανει και 3 νομιζω απονευρωσεις οποτε σε νιώθω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #97
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εχω κανει 5 εξαγωγές.τα 3 ήταν φρονιμίτες.Εχω βαλει και γεφυρα.Τα σφραγίσματα που έχω κανει είναι άπειρα σχεδόν σε όλα τα δόντια και εχω κανει και 3 νομιζω απονευρωσεις οποτε σε νιώθω
    Και νομιζω ειμαστα κοντα σε ηλικια.. ποσο εισαι?

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Και νομιζω ειμαστα κοντα σε ηλικια.. ποσο εισαι?
    32 ειμαι,γι αυτό σου λεω μην απελπιζεσαι,υπαρχουν και χειροτερα [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #99
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    32 ειμαι,γι αυτό σου λεω μην απελπιζεσαι,υπαρχουν και χειροτερα [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]
    Αυτο ρε συ! εχω θεματα στο σπιτι... νιωθω οτι δεν με καταλαβαινουν. η γενικα ο τροπος που μεταχειριζοντε ειναι αυταρχικος.
    ειμαι 33 και μπαινω στον ψυχιατρο με την μανα μου μεσα.
    τεσπα! δεν θελω να απαντησεις πανω σε αυτο.. ξερω την γνωμη σου.
    αλλα με ζουν οικονομικα... δεν πρεπει να κανω και εγω καποιες θυσιες?
    εαν ειχα δουλεια και τα δικα μου λεφτα ουτε που θα τους ξανα εβλεπα.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Αυτο ρε συ! εχω θεματα στο σπιτι... νιωθω οτι δεν με καταλαβαινουν. η γενικα ο τροπος που μεταχειριζοντε ειναι αυταρχικος.
    ειμαι 33 και μπαινω στον ψυχιατρο με την μανα μου μεσα.
    τεσπα! δεν θελω να απαντησεις πανω σε αυτο.. ξερω την γνωμη σου.
    αλλα με ζουν οικονομικα... δεν πρεπει να κανω και εγω καποιες θυσιες?
    εαν ειχα δουλεια και τα δικα μου λεφτα ουτε που θα τους ξανα εβλεπα.
    Να δουλέψεις δε μπορείς;Η μητερα σου γιατί μπαινει μαζι σου στον ψυχιατρο;Εχω πολλες απορίες
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Ισχύει.
    Με το τό που θ; είσαι οικονομικά ανεξάρτητος δε θά χεις νά δίνεις λογαριασμό σέ κανέναν!
    Εκεί θα αρχίσεις νά αισθάνεσαι ελεύθερος.

    Μπορείς ηλια από εκεί νά ξεκινήσεις;
    Θέλω νά πω... από κάπου πρέπει νά ξεκινήσουμε.
    Από οπουδήποτε.
    Αλλιώς ξαφνικά... Ξυπνάμε μία μέρα καί είμαστε 50χρονων καί βρισκόμαστε εκεί που ήμασταν καί πριν...

    Υπάρχουν προγράμματα τού ΟΑΕΔ που βοηθάνε με συμβάσεις για ανέργους και λοιπά.
    Όπως καί Με ατομικό σχέδιο δράσης όπου καταθέτεις βιογραφικό καί προσόντα καί σέ ενημερώνουν για θέσεις εργασίας.



    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Αυτο ρε συ! εχω θεματα στο σπιτι... νιωθω οτι δεν με καταλαβαινουν. η γενικα ο τροπος που μεταχειριζοντε ειναι αυταρχικος.
    ειμαι 33 και μπαινω στον ψυχιατρο με την μανα μου μεσα.
    τεσπα! δεν θελω να απαντησεις πανω σε αυτο.. ξερω την γνωμη σου.
    αλλα με ζουν οικονομικα... δεν πρεπει να κανω και εγω καποιες θυσιες?
    εαν ειχα δουλεια και τα δικα μου λεφτα ουτε που θα τους ξανα εβλεπα.

  12. #102
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Να δουλέψεις δε μπορείς;Η μητερα σου γιατί μπαινει μαζι σου στον ψυχιατρο;Εχω πολλες απορίες
    Αστο θα σου το πω με τρεις λεξεις...
    "κουλοβαχατα στο σπιτι" !

  13. #103
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ισχύει.
    Με το τό που θ; είσαι οικονομικά ανεξάρτητος δε θά χεις νά δίνεις λογαριασμό σέ κανέναν!
    Εκεί θα αρχίσεις νά αισθάνεσαι ελεύθερος.

    Μπορείς ηλια από εκεί νά ξεκινήσεις;
    Θέλω νά πω... από κάπου πρέπει νά ξεκινήσουμε.
    Από οπουδήποτε.
    Αλλιώς ξαφνικά... Ξυπνάμε μία μέρα καί είμαστε 50χρονων καί βρισκόμαστε εκεί που ήμασταν καί πριν...

    Υπάρχουν προγράμματα τού ΟΑΕΔ που βοηθάνε με συμβάσεις για ανέργους και λοιπά.
    Όπως καί Με ατομικό σχέδιο δράσης όπου καταθέτεις βιογραφικό καί προσόντα καί σέ ενημερώνουν για θέσεις εργασίας.
    οντως απο καπου πρεπει να ξεκινησω... αυτην την συζητηση την εχω ξανα κανει εδω στο φορουμ οσον αφορα την δουλεια.
    ζω σε μια κομωπολη και το μονο που υπαρχει ειναι αγροτικες εργασιες. 8 ωρες μπροστα στον ηλιο!
    μαλλον δεν θελω τοσο πολυ να δουλεψω εχω βολευτει....και οτι αφηνεις σε αφηνει...
    εχω αφεθει τοσα χρονια με τα φαρμακα σε μια κατασταση που λεμε "πατος". δεν παει αλλο κατω...
    την δυναμη να βρω μια δουλεια δεν την εχω ακομη. και δεν ειναι θεμα δουλεια οι σημερινες συνθηκες εργασιας ειναι αθλιες...
    και το γεγονος οτι παιρνω ενα βαρυ φαρμακο που σε κρατα "σε καταστολη" δεν μπορεις να εχεις το "νευρο" που ενας δεν παιρνει ενα τετοιο φαρμακο.
    οσους ξερω και απο εδω στο φορουμ και γενικα που παιρνω τετοιους ειδους φαρμακα δεν μπορουν να δουλεψουν. ειναι γεγονος αυτο...
    το φαρμακο στο προκαλει? δεν ξερω...

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Πόσο "νεύρο" χρειάζεται για Να δουλέψεις;
    Υπάρχουν ένα σωρό δουλειές καί έχω πετύχει πολλούς "ηλίθιους" νά δουλεύουν καί παντελώς αγενείς...
    Εκεί πρέπει νά λες... πώς γίνεται αυτός νά δουλεύει καί εγώ νά φοβάμαι καί νά κάθομαι όλη μέρα;;;;;

    Δουλεύοντας δεν προσπαθούμε να αποδείξουμε κάτι σε κάποιον.
    Πολλές φορές αυτό νομίζουμε.
    Όχι η αξία μας δεν προσδιορίζεται μέσα από τή δουλειά που κάνουμε.

    Δουλεύουμε για νά βγάζουμε χρήμα νά είμαστε ανεξάρτητοι.
    Επίσης μου φαίνεσαι έξυπνος... Καί ικανός θά εισαι σε πολλά πράγματα,
    Απλά έχεις μπει σέ αυτή τή λούπα και δεν είμαι σίγουρη πόσο θέλεις νά βγεις από εκεί.

    Όπως σέ όλα τά πράγματα, όπως καί στο τσιγάρο που λέγαμε παααραπανω.. πρέπει νά υπάρχει ένα κίνητρο.
    Κίνητρο για διακοπή του τσιγάρου είναι η υγεία για παράδειγμα... θέλω νά είμαι υγιής.
    Κίνητρο για εργασία είναι τό χρήμα;η ανεξαρτησία; Καί φυσικά έρχονται καί άλλα παρακάτω... Αυξάνεται η αυτοπεποίθηση που τώρα είναι ριγμένη.

    Επίσης, τά πρόγραμματα τού ΟΑΕΔ, κοινωφελές πρόγραμμα κλπ, μπορούν νά σέ στείλουν ακόμα καί σέ ένα νησί.
    Πώς θά σού φαινόταν νά πήγαινες ένα χρόνο για δουλειά σε νησί, σε σπίτι που θά νοικιαζες Με τά λεφτά σού... Μόνος σου!

    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    οντως απο καπου πρεπει να ξεκινησω... αυτην την συζητηση την εχω ξανα κανει εδω στο φορουμ οσον αφορα την δουλεια.
    ζω σε μια κομωπολη και το μονο που υπαρχει ειναι αγροτικες εργασιες. 8 ωρες μπροστα στον ηλιο!
    μαλλον δεν θελω τοσο πολυ να δουλεψω εχω βολευτει....και οτι αφηνεις σε αφηνει...
    εχω αφεθει τοσα χρονια με τα φαρμακα σε μια κατασταση που λεμε "πατος". δεν παει αλλο κατω...
    την δυναμη να βρω μια δουλεια δεν την εχω ακομη. και δεν ειναι θεμα δουλεια οι σημερινες συνθηκες εργασιας ειναι αθλιες...
    και το γεγονος οτι παιρνω ενα βαρυ φαρμακο που σε κρατα "σε καταστολη" δεν μπορεις να εχεις το "νευρο" που ενας δεν παιρνει ενα τετοιο φαρμακο.
    οσους ξερω και απο εδω στο φορουμ και γενικα που παιρνω τετοιους ειδους φαρμακα δεν μπορουν να δουλεψουν. ειναι γεγονος αυτο...
    το φαρμακο στο προκαλει? δεν ξερω...

  15. #105
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Πόσο "νεύρο" χρειάζεται για Να δουλέψεις;
    Υπάρχουν ένα σωρό δουλειές καί έχω πετύχει πολλούς "ηλίθιους" νά δουλεύουν καί παντελώς αγενείς...
    Εκεί πρέπει νά λες... πώς γίνεται αυτός νά δουλεύει καί εγώ νά φοβάμαι καί νά κάθομαι όλη μέρα;;;;;

    Δουλεύοντας δεν προσπαθούμε να αποδείξουμε κάτι σε κάποιον.
    Πολλές φορές αυτό νομίζουμε.
    Όχι η αξία μας δεν προσδιορίζεται μέσα από τή δουλειά που κάνουμε.

    Δουλεύουμε για νά βγάζουμε χρήμα νά είμαστε ανεξάρτητοι.
    Επίσης μου φαίνεσαι έξυπνος... Καί ικανός θά εισαι σε πολλά πράγματα,
    Απλά έχεις μπει σέ αυτή τή λούπα και δεν είμαι σίγουρη πόσο θέλεις νά βγεις από εκεί.

    Όπως σέ όλα τά πράγματα, όπως καί στο τσιγάρο που λέγαμε παααραπανω.. πρέπει νά υπάρχει ένα κίνητρο.
    Κίνητρο για διακοπή του τσιγάρου είναι η υγεία για παράδειγμα... θέλω νά είμαι υγιής.
    Κίνητρο για εργασία είναι τό χρήμα;η ανεξαρτησία; Καί φυσικά έρχονται καί άλλα παρακάτω... Αυξάνεται η αυτοπεποίθηση που τώρα είναι ριγμένη.

    Επίσης, τά πρόγραμματα τού ΟΑΕΔ, κοινωφελές πρόγραμμα κλπ, μπορούν νά σέ στείλουν ακόμα καί σέ ένα νησί.
    Πώς θά σού φαινόταν νά πήγαινες ένα χρόνο για δουλειά σε νησί, σε σπίτι που θά νοικιαζες Με τά λεφτά σού... Μόνος σου!
    Ευχαριστω κρατω τα λογια σου και θα τα θυμαμε!
    Ο ψυχιατρος σε καποια φαση μου ειχε πει οτι "Ηλια μου φαινετε σου αρεσει που παιρνεις φαρμακα!" με ενα υφος περιεργο..! τεσπα!
    ευχομαι να βγω απο αυτην την λουπα που λες! το εποιασα το νοημα! με εμπνεουν ολα αυτα που λες! απλα πρεπει να βρω απο που να πρωτοξεκινησω. ασχολουμε με το περπατημα 1 ωρα την ημερα!
    αυτην την στιγμη που μιλαμε παιρνω φαρμακο για:
    τους πολλους παλμους
    για τα τριγλυκεριδια
    για την χολιστερινη
    ηρεμιστικο
    αντιψυχωσικο
    και για την δυσκιλιοτητα που σου προκαλουν τα φαρμακα "μαλλον" !

    τα περισσοτερα προβληματα ηρθαν με τα φαρμακα...

    λοιπον δεν σε κουραζω αλλο! και ευχαριστω πολυ.
    εχω μειωσει το τσιγαρο κατα 50%. περναγα με ενα καπνο 1 ημερα! (τραγικο)
    τωρα παιρναω 2 μερες!
    σκεφτομαι να ξεκινησω 2 ωρες περπατημα την ημερα... θα καπνιζω και λιγοτερο...

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast

Similar Threads

  1. Snake diet ή αλλιώς water fast / φαγητό κάθε δεύτερη μέρα
    By agapoula in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 4
    Last Post: 06-02-2019, 19:29
  2. κάθε μέρα.. όλη μέρα σφίξιμο στο κεφάλι...!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 14-01-2019, 07:22
  3. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 20:41
  4. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 15:22
  5. ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ
    By antara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 31-10-2009, 15:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •