Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή και σύνταξη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    3

    Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή και σύνταξη

    Γεια σας! Ειμαι καινούριο μέλος στο στην ιστοσελίδα. Ζω εδω και 3μιδη χρόνια στη Γερμανία και έχω πάθει ήδη 4 επισοδια. Το τελευταίο ηταν πιο περίπλοκο απο τα υπόλοιπα τα οποία ανήκαν στη μείζονα κατάθλιψη μιας και περιέχει στοιχεία ψύχωσης. Με λίγα λόγια τα έχω παίξει εδω που βρίσκομαι για διάφορους λόγους και καμία φορα σκέφτομαι να γυρίσω στην ελλαδα. Ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζεις κάποιος εάν δικαιούται κανεις σύνταξη στην ελλαδα με διάγνωση σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή και αν μπορει κανεις να επιβιώσει με αυτήν;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Οι φτωχοι εχουμε κολπα αμα τα ξερεισ επιβιωνεισ με το επιδομα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Tasos1990 View Post
    Γεια σας! Ειμαι καινούριο μέλος στο στην ιστοσελίδα. Ζω εδω και 3μιδη χρόνια στη Γερμανία και έχω πάθει ήδη 4 επισοδια. Το τελευταίο ηταν πιο περίπλοκο απο τα υπόλοιπα τα οποία ανήκαν στη μείζονα κατάθλιψη μιας και περιέχει στοιχεία ψύχωσης. Με λίγα λόγια τα έχω παίξει εδω που βρίσκομαι για διάφορους λόγους και καμία φορα σκέφτομαι να γυρίσω στην ελλαδα. Ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζεις κάποιος εάν δικαιούται κανεις σύνταξη στην ελλαδα με διάγνωση σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή και αν μπορει κανεις να επιβιώσει με αυτήν;
    Γεια σου...γνωριζω ατομο που λαμβανει αναπηρικη συνταξη με την συγκεκριμενη διαγνωση και 73 η 75% αναπηρια....τωρα κατα ποσο ειναι δυνατον να επιβιωσεις με αυτην θα σε γελασω. Νομιζω ηταν μικρη αλλα παλια συμπληρωνανε με επιδομα εκας...για να φτασει το τυπικο μινιμουμ ποσο διαβιωσης, πρεπει να ηταν οκ...τωρα νομιζω το εκας εχει καταργηθει η δινεται σε μεγαλυτερα ποσοστα αναπηριας μονο...ας μας πει καποιο μελος που γνωριζει προσωπικα τι γινεται τωρα, εγω σου μιλαω για καμια πεντε χρονια πριν...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Να σε ρωτησω ομως, στη Γερμανια εχεις εργαστει; Δεν ειναι καλυτερες οι προοπτικες σου εκει οσον αφορα επιδοματα, κοινωνικη αλληλεγγυη κλπ; Το εχεις ψαξει; Γνωριζεις την γλωσσα; Εχεις καποιο εμπιστο ατομο που την γνωριζει και μπορει να σε βοηθησει με την εκει ισχυουσα νομοθεσια πανω σε αυτα τα θεματα;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Να σε ρωτησω ομως, στη Γερμανια εχεις εργαστει; Δεν ειναι καλυτερες οι προοπτικες σου εκει οσον αφορα επιδοματα, κοινωνικη αλληλεγγυη κλπ; Το εχεις ψαξει; Γνωριζεις την γλωσσα; Εχεις καποιο εμπιστο ατομο που την γνωριζει και μπορει να σε βοηθησει με την εκει ισχυουσα νομοθεσια πανω σε αυτα τα θεματα;
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εχει, ναι. Κατα ποσό ειναι εύκολο η ο ι δεν γνωρίζω και σε τι ποσοστό θα έβγαινε. Απλά όπως και να χει κι ας γνωρίζω τη γλώσσα σε ικανοποιητικό επίπεδο, αισθάνομαι οτι εδω ήρθαν ολα άνω κάτω. Δεν ήμουν ετςι πριν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    πρεπει να εχεις ενσημα εδω στην ελλαδα για να παρεις αναπηρικη συνταξη

Similar Threads

  1. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By sea00 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 07-11-2021, 03:48
  2. ομοιπαθητικα φαρμακα κ ψυχωση - σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By Soulfly in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-11-2017, 22:14
  3. Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη καταθλιπτικου τυπου
    By joanna22 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-05-2017, 20:08
  4. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου
    By wild.rose.cave.1 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-12-2016, 19:08
  5. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By psilos in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2009, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •