Ευκαιριες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Elenia781
    Guest

    Ευκαιριες

    Έφτασε το πληρωμα του χρόνου! μια ευκαιρια ανα δεκαετία λέω εγώ γιατι ειμαι και ατομο σταθερότητος ... σε προσωπικό επιπεδο κ επαγγελματικά. πιστεύεται στο once in a lifetime ή υπαρχει και επομενες φορες για καποιους?

    Γνωμες....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    εγώ πιστεύω ότι "κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία"
    εσύ αναφέρεσαι σε κάτι συγκεκριμένο;
    πχ να γίνεις διάσημος; δύσκολα τα πράγματα.
    να γίνεις πλούσιος; κλέβεις. ξερω γω.
    να βρεις δουλειά; εξαρτάται. στην ελλάδα; δύσκολα τα πράγματα.
    να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα; μπορεί και ποτέ.
    αλλά για να ζητήσεις βοήθεια, να δεις τη θάλασσα, να μάθεις καινούργια πράγματα, να βελτιώσεις τον εαυτό σου, να διορθώσεις τα λάθη σου, να εξερευνήσεις τον κόσμο, όσο ζεις μπορείς να τα κάνεις.

  3. #3
    Elenia781
    Guest
    Καθε "ευκαιρια" ειναι και θεμα αποφασεων και ρισκου. Απλα λεω οτι το τρενο που λεγεται ζωή εχει πολλους σταθμους

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Ανάλογα πως εννοείς τον όρο "ευκαιρία".

    Γιατί αν είναι γενικός συχνά μας παρουσιάζονται ευκαιρίες ,είτε για να γνωρίσουμε καινούργιους ανθρώπους ,είτε για να πάμε μια βόλτα να περάσουμε καλά ,είτε να ανοιχτουμε σε ένα άνθρωπο λίγο παραπάνω ,είτε αδράξουμε μια ευκαιρία να βρούμε ένα καινούργιο ενδιαφέρον ,μια καινούργια ασχολία ώστε να αλλάξουμε ακόμα και στο επαγγελματικό κομμάτι και πόσα άλλα πράγματα που αν όχι καθημερινά ,σίγουρα όμως σχετικά συχνά , αρπάζοντας μπορεί να αλλάξουν ακόμα και ολόκληρη την ζωή μας .

    Σκοπος είναι να μην αφήνουμε την παραμικρή να περνάει από την ζωή μας χωρίς να την δοκιμάσουμε .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Έφτασε το πληρωμα του χρόνου! μια ευκαιρια ανα δεκαετία λέω εγώ γιατι ειμαι και ατομο σταθερότητος ... σε προσωπικό επιπεδο κ επαγγελματικά. πιστεύεται στο once in a lifetime ή υπαρχει και επομενες φορες για καποιους?

    Γνωμες....
    Πιστεύω πως σε κάποιο κομμάτι που πραγματικά καίει κάποιον η ευκαιρία δεν του σκάει ποτέ και έτσι σε κάποιο τομέα της ζωής τους θα γράφει αποτυχια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    το τρένο που λέγεται ζωή έχει πολλούς σταθμούς.

    "την άνοιξη αν δεν την βρεις, την φτιάχνεις" που λέει και ο ποιητής.

  7. #7
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Πιστεύω πως σε κάποιο κομμάτι που πραγματικά καίει κάποιον η ευκαιρία δεν του σκάει ποτέ και έτσι σε κάποιο τομέα της ζωής τους θα γράφει αποτυχια
    Λιγη αισιοδοξια να εχουμε και ολα ερχοντε με προσμονή και σύνεση στους στόχους μας

    Quote Originally Posted by user View Post
    το τρένο που λέγεται ζωή έχει πολλούς σταθμούς.

    "την άνοιξη αν δεν την βρεις, την φτιάχνεις" που λέει και ο ποιητής.
    Ωραιο αυτο και δημιουργικό!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ω, ναι, δεν υπαρχει once in a lifetime , εκτος για μερικα πραματα , το να γινεις πλουσιος , να γινεις αθλητης , να γινεις καλος κα νεος γονιος , δλδ. σε καποια πραματα χρειαζεται η νιοτη , αυτη ερχεται απαξ στο lifetime , το τραινο ερχεται μια φορα στην ζωη σου .....αν το χασεις , τοχασες , και αν ερθει, δεν ειναι βεβαιον οτι θα το προλαβεις , πρεπει να αρπαζεις ευκαιριες , και γι αυτην χρειαζεται οξυνεια /διακριση που ειναι δυσκολο να την διαθετεις .................μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι , που δεν καταλαβαινουν οτι εχασαν το τραινο , δια παντός ................
    δεν ειναι το ζητουμενο, παραυτα, να αρπαξεις το τραινο, υπαρχουν κι αλλα πραματα που σεκανουν ευτυχη ......οπως το να ζεις μια ζωη που εχει νοημα , για σενα παντα ......υπερνανω ολων η υγεια , που φυσικα ειναι το 1ο , αλλα δεν μπορεις να την ελεγκξεις ......αν εισαι υγιης , εχεις τα παντα .....
    Last edited by Macgyver; 01-02-2021 at 03:08.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ειμαι της γνωμης που οπως λεμε το ρητο "οποιος νυχτα περπατει πετρες και σκατα πατει" ! η το " οσο γυριζεις μυριζεις" , θελω να πω οτι απο επαγγελματικη πλευρα οι ευκεριες εχουν να κανουν ξεκαθαρα με μαθηματικα και συγκεκριμενα με στατιστικη, οσο δλδ ποιο πολυ προσπαθησεις τοσο περισσοτερες ειναι οι ευκεριες αρα τοσο και πιο πολλες οι φορες που μπορει να αναιβεις επαγγελματικα, βεβαια αυτο ειναι αναλογο παντα με την αξια της προσπαθειας που θα κανεις ,θα πρεπει να προσπαθεις σοβαρα και καθε φορα πιο πολυ!
    Παιζει λοιπον η τυχη ,παιζει και τα κεφια του Θεου για τον καθε ενα μας η την μοιρα μας, αλλα "συν Αθηνα συν χειρα κινει"
    Οσο για το συναισθηματικο κλαδο αποψη μου ειναι οτι οσο και να ψαξεις , οσο και να "μυρησεις" και να γυρησεις ! στην ζωη του ανδρος ο Θεος επιτρεπει 2 ευκεριες, και μαλον δεν ειναι ευκεριες ειναι κατι σαν επιλογες, απο οσες γυναικες κι αν γνωρησεις κι αν κανεις σχεσεις ,καλες κακες, διοτι συγουρα θα βρεθουν πολλες αξιολογες κοπελες αλλα δυο θα ειναι που θα τεριαζουν απολυτα και για παντα! αυτες ομως -κατα την δικη μου φιλοσοφια παντα - ενω θα ειναι εξισου καλες ομορφες και τεριαστες ,θα ειναι μεταξυ τους εντελως διαφορετικες σαν χαρακτηρες, ετσι σου της στελνει ο Θεος και σου λεει διαλεξαι και παρε, αν εσυ δεν το καταλαβεις, η αν νομιζεις οτι θα βρεις κατι καλυτερο δικο σου το λαθος! Προσωπικα ειμαι απο αυτους που περασαν και οι δυο ! νομιζωντας οτι υπαρχει και τριτη! αλλα δεν υπαρχει οι επομενες ειναι ολες σαν τις προηγουμενες.
    Ευχομαι να μην κανεις τα ιδια λαθοι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    να γίνεις πλούσιος; κλέβεις. ξερω γω.
    αλλά για να ζητήσεις βοήθεια, να δεις τη θάλασσα, να μάθεις καινούργια πράγματα, να διορθώσεις τα λάθη σου, ,.
    user , ειναι σαν να λες οτι ο πατερας μου που εφυγε αφραγκος το 1954 για το Καμερουν , που 9 στους 10 δεν αντεχουν το τρομερο κλιμα και φευγουν , εκλεψε , μα τι να κλεψει ? αφραγκος εφτασε εκει και δουλευε σενα εμπορικο που κουβαλαγε κιβωτια απο την αποθηκα , γεματη κροταλιες , και χτυπαγε παλαμακια για να κρυφτουν ......μετα εκανε το δικο του εμπορικο,κ.ο.κ. ......μετα πηγαμε οικογ. στην Γενευη, αγνωστος μεταξυ αγνωστων, κι ομως εκανε γνωριμιες που τον βοηθησαν πολυ , απεπνεε μια ' αυρα ' κυρους , και τωρα τοχει αυτο.....μετα Ελλαδα , το 1970 , δεν επαιρνε ποτε σημαντικα ρισκα κ.ο.κ.
    βεβαια πρεπει να παραδεχτω οτι τωρα με τν παγκοσμιοποιηση , ειναι δυσκολη εως αδυνατη η ιδιωτικη πρωτοβουλια .......
    εχω παρατηρησει οτι οσοι μεγαλωνουν μες τα λεφτα , οπως εγω 1) ειτε στερουνται κινητρου για να φτιαξουν πολλα χρηματα , 2)ειτε φιλοδοξιας , 3) ειτε δεν εχουν πονεσει το 1 ευρω , πως δλδ βγαινει , εγω ανηκω στην 1η και την 3η κατηγορια ( κυριως την 3η )........... οποτε η χανουν τα υπαρχοντα χρηματα , ειτε φτιαχουν πολυ λιγα ..αυτοι που φτιαξαν πολλα λεφτα , ηταν πρωην απενταροι........τωρα να δεις την θαλασσα ειναι φιλοδοξια ? τα λαθη πολλακις δεν διορθωνονται ( ναι , μουχει συμβει ) ......να διορθωσεις τον εαυτο σου ? μα αυτος εισαι , ειτε σαρεσει, ειτε οχι ....... ρομαντικα ολα αυτα , δεν λεω .....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Πιστεύω πως σε κάποιο κομμάτι που πραγματικά καίει κάποιον η ευκαιρία δεν του σκάει ποτέ και έτσι σε κάποιο τομέα της ζωής τους θα γράφει αποτυχια
    αυτο ειναι βεβαιον , δεν μπορει καποιος να ειναι ' επιτυχημενος ' σε ολους τους τομεις ........ασχετως αν του ' σκασει ' η ευκαιρια ..............καπου κερδιζεις , καπου χανεις ........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    το τρένο που λέγεται ζωή έχει πολλούς σταθμούς.

    "την άνοιξη αν δεν την βρεις, την φτιάχνεις" που λέει και ο ποιητής.
    αυτο που γραφεις εχει μεγαλη βαση , ( για να μην νομιζεις οτι ειμαι προκατειλημμενος εναντον σου ) , αρχιζοντας απο τις σκεψεις σου, που γινονται πραξεις , κ.ο.κ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    user , ειναι σαν να λες οτι ο πατερας μου που εφυγε αφραγκος το 1954 για το Καμερουν , που 9 στους 10 δεν αντεχουν το τρομερο κλιμα και φευγουν , εκλεψε , μα τι να κλεψει ? αφραγκος εφτασε εκει και δουλευε σενα εμπορικο που κουβαλαγε κιβωτια απο την αποθηκα , γεματη κροταλιες , και χτυπαγε παλαμακια για να κρυφτουν ......μετα εκανε το δικο του εμπορικο,κ.ο.κ. ......μετα πηγαμε οικογ. στην Γενευη, αγνωστος μεταξυ αγνωστων, κι ομως εκανε γνωριμιες που τον βοηθησαν πολυ , απεπνεε μια ' αυρα ' κυρους , και τωρα τοχει αυτο.....μετα Ελλαδα , το 1970 , δεν επαιρνε ποτε σημαντικα ρισκα κ.ο.κ.
    βεβαια πρεπει να παραδεχτω οτι τωρα με τν παγκοσμιοποιηση , ειναι δυσκολη εως αδυνατη η ιδιωτικη πρωτοβουλια .......
    εχω παρατηρησει οτι οσοι μεγαλωνουν μες τα λεφτα , οπως εγω 1) ειτε στερουνται κινητρου για να φτιαξουν πολλα χρηματα , 2)ειτε φιλοδοξιας , 3) ειτε δεν εχουν πονεσει το 1 ευρω , πως δλδ βγαινει , εγω ανηκω στην 1η και την 3η κατηγορια ( κυριως την 3η )........... οποτε η χανουν τα υπαρχοντα χρηματα , ειτε φτιαχουν πολυ λιγα ..αυτοι που φτιαξαν πολλα λεφτα , ηταν πρωην απενταροι........τωρα να δεις την θαλασσα ειναι φιλοδοξια ? τα λαθη πολλακις δεν διορθωνονται ( ναι , μουχει συμβει ) ......να διορθωσεις τον εαυτο σου ? μα αυτος εισαι , ειτε σαρεσει, ειτε οχι ....... ρομαντικα ολα αυτα , δεν λεω .....
    όχι δεν είπα "να δουλέψει για να γίνει πλούσιος", εννοούσα το άμεσο όφελος, απο τη μια μέρα στην άλλη, πχ μίζες. όχι τα δουλεμένα λεφτά, σε καμμία περίπτωση. αν είσαι 20 και θες να είσαι πλούσιος στα 60 μπορείς να γίνεις. αν είσαι 20 και θες να είσαι πλούσιος στα 25 γίνεται;
    να δεις τη θάλασσα είναι επιθυμία, και πολλές φορές οι ανθρώποι στεναχωριούνται που την στερούνται, ειδικά σε περίοδο αρρώστιας. όπως άλλα πράγματα, δηλαδή.
    πχ λες ψέματα, αυτό αλλάζει. δε σκέφτεσαι πριν μιλήσεις, κι αυτό αλλάζει. το ασυνείδητο επαναπρογραμματίζεται, λένε. επίσης, κι ο εγκέφαλος. νευροπλαστικότητα το λένε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    είσαι 20 και θες να είσαι πλούσιος στα 25 γίνεται; .
    Γνωρισα ανθρωπο, πολυ ικανο και ευφυη, τολμηρο, τον θεωρω περιπτωση , που ηταν σχετικα αφραγκος στα 30 του, ( στα 25 του σιγουρα ) ουδεις ξερει ποσο αφραγκος , κατι ειχε παντως , και στα 43 ειχε κοντα 700εκ. -1 δισ $ , στα 38 του ειχε ηδη πολλα , αυτοδημιουργητος , αλλα οσοι λενε οτι το συμπαν συνομωτει υπερ σου, αν εισαι θετικος , που αυτος ηταν , στα 44 του πεθανε απο καρκινο ......τα αφησε στους κληρονομους του, αγαπητε user ......ματαιοτης ματαιοτητων .....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    το ότι έγινε πλούσιος με το ότι αρρώστησε δεν σχετίζονται μεταξύ τους.
    εγώ πιστεύω αυτό, επειδή όταν μιλάμε για δουλειά, και πόσο δύσκολο είναι να ανγνωριστείς κλπ, οτι χρειάζεται χρόνος.
    τώρα και ο Τζομπς και ο Ζουγκεμπεργκ φαντάζομαι δεν κουράστηκαν πολλά χρόνια. αυτοί όμως είχαν ένα σχέδιο. δεν νομίζω οτι ο στόχος τους ήταν τα λεφτά.
    τώρα που το σκέφτομαι, υπάρχει και το εύκολο χρήμα των μίντια. αλλά αν θες λεφτά εδω και τώρα, μαγικά, δεν γίνεται.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ίσες ευκαιρίες και δεοντολογία
    By giorgos1980 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-03-2012, 17:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •