"Δεμονοποιημενος ανθρωπος" στο μυαλο και ιδεοψυχαναγκασμος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715

    "Δεμονοποιημενος ανθρωπος" στο μυαλο και ιδεοψυχαναγκασμος.

    Καλησπερα σας..ειχα χαραχτηριστει πως εχω ιδεοληψιες αλλα καποια πραγματα εχουν ριζωθει στον εκγεφαλο μου σαν κολλήματα διχως λογο και αιτια οπως ενας άνθρωπος που εχει γινει ο "δαιμονας μου" και ειναι υπαρκτος .Σαν να μην με αφηνει να ισηχασω και να σκευτω κατι αλλο.Ενας ψυχαναγκασμος που με αφερει απο ολα..Απο το να συγκεντρωθω στα καλα κ στα καλα..να διασκεδασω,να δουλέψω..Μονο στο κακο με στελνει και στην αποξενωση του κανονικου εαυτου μου,διχως να χρειαζομαι τιποτα.Μ γεμιζει το μυαλο μονο με ασχημες καταστασεις.Πως να το εξηγησω..δεν μπορω να καταλαβω ποτε ειμαι οκ και ποτε οχι..πως το βλεπετε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Δεν με αφηνει να αισθάνομαι οικια με τον εαυτο μου

  3. #3
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Καλησπερα σας..ειχα χαραχτηριστει πως εχω ιδεοληψιες αλλα καποια πραγματα εχουν ριζωθει στον εκγεφαλο μου σαν κολλήματα διχως λογο και αιτια οπως ενας άνθρωπος που εχει γινει ο "δαιμονας μου" και ειναι υπαρκτος .Σαν να μην με αφηνει να ισηχασω και να σκευτω κατι αλλο.Ενας ψυχαναγκασμος που με αφερει απο ολα..Απο το να συγκεντρωθω στα καλα κ στα καλα..να διασκεδασω,να δουλέψω..Μονο στο κακο με στελνει και στην αποξενωση του κανονικου εαυτου μου,διχως να χρειαζομαι τιποτα.Μ γεμιζει το μυαλο μονο με ασχημες καταστασεις.Πως να το εξηγησω..δεν μπορω να καταλαβω ποτε ειμαι οκ και ποτε οχι..πως το βλεπετε
    θέλεις να εξηγήσεις καλύτερα αυτό που σου συμβαίνει?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Ναι βανα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Λοιπον..ξεκινισε με το να με ποιανει κριση πανικου το βραδυ..καθημερινα.Επειτα νομιζα πως θα εκανα κακο σε καποιον οπως στους γυρω μου.Ετσι αρχισε,μετεπειτα νομιζα πως ειμαι κατι σαν ζωο και φανταζομουν να ειμαι σε ψυχιατρειο και να κανω σαν κ αυτο..και τωρα εχει κολλισει το μυαλο μου με εναν που εχω δει 3 φορες..αντρας ειμαι.!σαν να ειναι κολλιμενος μονο αυτος στο μυαλο μου και σαν να τον βλεπω σαν εικονα ωρες ωρες.σαν δαιμονας μεσα στο κεφαλι μου που με γεμιζει μονο με μιζερια και ατονια χωρις να θελω να κανω τπτ και ολο να ειμαι κλεισμενος στον εαυτο μου..με ποιανει και πονοκεφαλος ωρες ωρες απο την εντονη σκεψη

  6. #6
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Λοιπον..ξεκινισε με το να με ποιανει κριση πανικου το βραδυ..καθημερινα.Επειτα νομιζα πως θα εκανα κακο σε καποιον οπως στους γυρω μου.Ετσι αρχισε,μετεπειτα νομιζα πως ειμαι κατι σαν ζωο και φανταζομουν να ειμαι σε ψυχιατρειο και να κανω σαν κ αυτο..και τωρα εχει κολλισει το μυαλο μου με εναν που εχω δει 3 φορες..αντρας ειμαι.!σαν να ειναι κολλιμενος μονο αυτος στο μυαλο μου και σαν να τον βλεπω σαν εικονα ωρες ωρες.σαν δαιμονας μεσα στο κεφαλι μου που με γεμιζει μονο με μιζερια και ατονια χωρις να θελω να κανω τπτ και ολο να ειμαι κλεισμενος στον εαυτο μου..με ποιανει και πονοκεφαλος ωρες ωρες απο την εντονη σκεψη
    Έχεις επισκευθει κάποιον ψυχολόγο του έχεις πει για αυτές τις σκέψεις σου? Όλα αυτά μου φαίνονται σαν ιδεοληψίες...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Ιδεοληψιες αλλα κανω ειδη θεραπεια και δεν ξεκολαει το μυαλο ουτε καν..και ο εσωτερικος διαλογος ειναι ισχυρος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Ψυχιατρο επισκεφτομαι στο δημοσιο

  9. #9
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Ιδεοληψιες αλλα κανω ειδη θεραπεια και δεν ξεκολαει το μυαλο ουτε καν..και ο εσωτερικος διαλογος ειναι ισχυρος
    Η διάγνωση του ψυχιάτρου ήτανε ιδεοληψίες δηλαδή? Κοίτα γενικα οι ιδεοληψιες μπορεί να είναι κάπως περίεργες αλλα δημιουργούνται ουσιαστικά από το άγχος...οπότε δε χρειάζεται να τους δίνεις σημασία ακόμη και αν σου φαίνονται περίεργες είναι δημιουργήματά του μυαλού...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Ναι κ ολα ειναι θεματα ιδεοληψιων..μου λει πως ολα εχουν να κανουν με τις ιδεοληψιες και πως ειναι δυσκολω να φυγουν.Ειναι ολα τοσο εντονα σαν λουπα επαναλαμβανομενη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Δεν ξερω αν ειναι ετσι

  12. #12
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Ναι κ ολα ειναι θεματα ιδεοληψιων..μου λει πως ολα εχουν να κανουν με τις ιδεοληψιες και πως ειναι δυσκολω να φυγουν.Ειναι ολα τοσο εντονα σαν λουπα επαναλαμβανομενη
    Ξέρω είναι δύσκολο όμως προσπάθησε να μην σε αγχωνουν και να μην δίνεις σημασία στις ιδεοληψίες σου...Δεν είναι απολύτως τίποτα...δημιουργούνται από υπερβολικό άγχος...θα καταλαγιασουν κάποια στιγμή..Μην ανησυχείς :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Ειναι πολυ ενοχλητικο ...

  14. #14
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Ειναι πολυ ενοχλητικο ...
    Το γνωρίζω....είχα και εγω παλιά ιδεοληψιες...πλέον όμως τις έχω ξεπεράσει γιατί σταμάτησα να τις δίνω σημασία...αν θελεις μπορείς να παρεις ενα τηλέφωνο κάποια στιγμή τον ψυχολόγο να του το πεις για να σε καθησυχάσει λίγο :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Ειχες ιδεοληψιες διαφορων θεματων?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  2. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 19:17
  3. Μπορεί να "επιστρέψει" ένας άνθρωπος με ψύχωση;
    By Hope89 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 42
    Last Post: 02-12-2015, 17:00
  4. "Ζητειται" Γιατρος - Ανθρωπος....
    By Lenaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 08-09-2006, 04:15
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •