Σχεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45

Thread: Σχεση

  1. #1

    Σχεση /οι γονείς του δεν με θέλουν

    Λοιπόν έχω σχέση εδώ και 5 χρόνια σχεδόν είμαι 20
    Και το πρόβλημα μου είναι οι γονείς του παιδιού που είμαι κυρίως η μάνα του έχουν γίνει διάφορα την μια ήμουν καλή για τον γιο της και την άλλη δεν με γουσταρε καθόλου φτάσαμε εδώ και λίγο καιρό να μιλάει πλ άσχημα για εμένα να με βρίζει και να λέει διάφορα για εμένα φυσικά όχι σε εμένα αλλά στο αγόρι μου ..έτσι για να σταματήσει να του κν πόλεμο επειδή και εκείνος είναι μικρός και δεν έχει σταθεί ακόμα στα πόδια τ γτ έφτασε σε σημείο να τον διώξει από το σπίτι μόνο και μόνο επειδή ήταν μαζί μου είπε και καλά στους δικούς του ότι χωρίσαμε .. παίχτηκαν διαφορά όμως τον έπαιρνε από πίσω με το αμάξι για να δει αν πάει να με βρει
    Και εν τέλει το αγόρι Μ μου λέει τώρα πως θέλω να είμαι μαζί αλλά με τους δικούς τ να είμαι έτσι
    Δεν του αρέσει του κακο φαίνεται όμως δεν μπορώ να προσπαθήσω να τα βρω μαζί της από τν στιγμή που γυρνούσε και έλεγε πως είμαι ******* και ότι θέλω να τον τυλίξω και μόλις το κάνω θα πηγαίνω με άλλους και διάφορα τέτοια πράγματα
    Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά εσείς τι λέτε ;
    Last edited by Martmm; 30-09-2020 at 03:11.

  2. #2
    φυγε χθες
    αν δεν μπορεις να τα βρεις μαζι της,αλλα κυρίως επειδη σε έβρισε,πρεπει να το ληξεις

  3. #3
    Μου είναι δύσκολο γιατί μπαίνουν τα συναισθήματα μου για το παιδί που είμαι μαζί του
    Εκείνος πήγε να προσπαθήσει να με υπερασπιστεί κ η μάνα τ έλεγε βλακείες ότι και αν προσπαθούσε το αγόρι μου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το προβλημα δεν ειναι οτι σε βριζει η μανα του. δικαιωμα της να μην σε γουσταρει.
    το προβλημα σου ειναι οτι το αγορι σου δεν στηριζει την σχεση σας.
    εαν κανει οτι χωρισατε επειδη τον μαλωσε η μαμα, τι ψαχνεις να βρεις;;;
    τι να πουμε εμεις; εκεινος πρεπει να πει. αν δεν θελει εκεινος να ειστε μαζι, εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τπτ. στην ηλικια σου ειναι κι εκεινος, η ειναι ανηλικος;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εσύ δηλαδή αισθάνεσαι καλά με το αγόρι σου; Δεν αισθάνεσαι πληγωμένη ή ότι έπεσε στα μάτια σου αφού δεν μπορεί να υπερασπιστεί τη σχέση σας και υποχωρεί στη μαμά;

    Λες τι να κάνεις. Εμείς θα σου πούμε τι να κάνεις; Εσύ τι θες να κάνεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φανταζομαι εχει μικρη ηλικια η σχεση σου και δεν εχει ακομα την οικονομικη ανεξαρτησια που δεν ειναι και οτι ευκολοτερο σε μια οικονομια που παραπεει. Δεν νομιζω να τα βρεις με τη μανα του, απλως απεφυγε καθε επαφη μαζι της. Δεν νομιζω να μπορει να κανει πολλα πραγματα το αγορι σου, απο το να υπομεινει τις κραυγες της μανας του προς το παρον ... απο το ενα αυτι μπαινουν απο το αλλο βγαινουν. Αυτο που πρεπει να επιδιωξει ειναι οικονομικη ανεξαρτησια ωστε να μπορεσει να νοικιασει ενα σπιτι μακρυα απο τη μανα του και να μπορειτε να ειστε μαζι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Είναι 21 περιμένει να πάει στρατό

  8. #8
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Φανταζομαι εχει μικρη ηλικια η σχεση σου και δεν εχει ακομα την οικονομικη ανεξαρτησια που δεν ειναι και οτι ευκολοτερο σε μια οικονομια που παραπεει. Δεν νομιζω να τα βρεις με τη μανα του, απλως απεφυγε καθε επαφη μαζι της. Δεν νομιζω να μπορει να κανει πολλα πραγματα το αγορι σου, απο το να υπομεινει τις κραυγες της μανας του προς το παρον ... απο το ενα αυτι μπαινουν απο το αλλο βγαινουν. Αυτο που πρεπει να επιδιωξει ειναι οικονομικη ανεξαρτησια ωστε να μπορεσει να νοικιασει ενα σπιτι μακρυα απο τη μανα του και να μπορειτε να ειστε μαζι.
    Είναι 21 περιμένει να πάει στρατό
    Δουλεύει σε συνεργείο αυτοκινήτων

  9. #9
    Meditation
    Guest
    Η μητέρα του μπορεί να μη σε γουστάρει για χίλιους λόγους που δεν έχουν να κάνουν με σένα.

    Είτε είναι πολύ συντηρητική και δεν θέλει ο γιος της να έχει τόσο μακροχρόνια σχέση σε αυτή τη μικρή ηλικία (γιατί όπως και να το κάνουμε πέντε χρόνια σχέση στα 20 είναι μπόλικα) και σαν μεγαλύτερη ξέρει ότι ένας ανθρώπος πρέπει να σταθεί στα πόδια του πρώτα, να ζήσει τη ζωή του και να μην έχει τέτοιου είδους υποχρεώσεις.

    Είτε μπορεί να μην έχει αποδεχτεί ότι ο γιος της μεγάλωσε και ότι βλέπει στα σοβαρά μια γυναίκα, και έπαψε να είναι "το παιδί της μαμάς"...και η μάνα του ζηλεύει.

    Είτε γιατί μπορεί να θεωρεί πως το στυλ και ο χαρακτήρας ή συμπεριφορά ή το κοινωνικό σου στάτους δεν ταιριάζουν με την οικογένεια και με τον γιο της.

    Όποιος και αν είναι ο λόγος, είναι πολύ κρίμα να πληγωνεσαι με τέτοιες συμπεριφορές και να νιώθεις ότι κάποιος προσπαθεί να υπονομεύσει αυτή τη σχέση και να τη σαμποτάρει.

    Μιλά με το αγόρι σου για το εάν μπορεί να βάλει όρια στη μητέρα του αλλιώς καλύτερα να χωρίσεις γιατί εάν δεν σε αποδεχεται τώρα ως κοπέλα του, δεν θα σε αποδεχτεί ποτέ ούτε και ως νύφη της..και θα μπλέξεις με συμπεριφορές άρρωστες (που ήδη έχεις μπλέξει) θα το φυσάς και δεν θα κρυώνει.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Η μητέρα του μπορεί να μη σε γουστάρει για χίλιους λόγους που δεν έχουν να κάνουν με σένα.

    Είτε είναι πολύ συντηρητική και δεν θέλει ο γιος της να έχει τόσο μακροχρόνια σχέση σε αυτή τη μικρή ηλικία (γιατί όπως και να το κάνουμε πέντε χρόνια σχέση στα 20 είναι μπόλικα) και σαν μεγαλύτερη ξέρει ότι ένας ανθρώπος πρέπει να σταθεί στα πόδια του πρώτα, να ζήσει τη ζωή του και να μην έχει τέτοιου είδους υποχρεώσεις.

    Είτε μπορεί να μην έχει αποδεχτεί ότι ο γιος της μεγάλωσε και ότι βλέπει στα σοβαρά μια γυναίκα, και έπαψε να είναι "το παιδί της μαμάς"...και η μάνα του ζηλεύει.

    Είτε γιατί μπορεί να θεωρεί πως το στυλ και ο χαρακτήρας ή συμπεριφορά ή το κοινωνικό σου στάτους δεν ταιριάζουν με την οικογένεια και με τον γιο της.

    Όποιος και αν είναι ο λόγος, είναι πολύ κρίμα να πληγωνεσαι με τέτοιες συμπεριφορές και να νιώθεις ότι κάποιος προσπαθεί να υπονομεύσει αυτή τη σχέση και να τη σαμποτάρει.

    Μιλά με το αγόρι σου για το εάν μπορεί να βάλει όρια στη μητέρα του αλλιώς καλύτερα να χωρίσεις γιατί εάν δεν σε αποδεχεται τώρα ως κοπέλα του, δεν θα σε αποδεχτεί ποτέ ούτε και ως νύφη της..και θα μπλέξεις με συμπεριφορές άρρωστες (που ήδη έχεις μπλέξει) θα το φυσάς και δεν θα κρυώνει.
    Δεν ξέρω γτ κάνει έτσι με την κόρη της που έχει δεσμό και είναι 23 η κόρη της θέλει να παντρευτεί και το παιδί που είναι με την κόρη της τον έχει όλο στις γλυκές βέβαια και αυτός την "γλύφει"

  11. #11
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Martmm View Post
    Δεν ξέρω γτ κάνει έτσι με την κόρη της που έχει δεσμό και είναι 23 η κόρη της θέλει να παντρευτεί και το παιδί που είναι με την κόρη της τον έχει όλο στις γλυκές βέβαια και αυτός την "γλύφει"
    Ε άλλο με τη κορη.
    Εδώ παίζουν και τα οιδιποδεια συμπλέγματα. Μια μάνα πιστεύω μπορεί να συμπαθήσει εύκολα τον άντρα της κόρης της. Ειδικά αν ήθελε να κάνει γιο και δεν έκανε. Τον βλέπει σαν γιο της, είναι αντίθετα τα φύλα καταλαβαίνεις.

    Εσύ τώρα που τα έχεις με τον γιο της της βγάζεις τον ανταγωνισμό και τη ζήλεια, ότι διεκδικείς κάτι που της ανήκει. Αυτά δεν βγαίνουν στις μαμάδες με τις κόρες και τους γαμπρούς τους, μόνο με τους γιους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Ε άλλο με τη κορη.
    Εδώ παίζουν και τα οιδιποδεια συμπλέγματα. Μια μάνα πιστεύω μπορεί να συμπαθήσει εύκολα τον άντρα της κόρης της. Ειδικά αν ήθελε να κάνει γιο και δεν έκανε. Τον βλέπει σαν γιο της, είναι αντίθετα τα φύλα καταλαβαίνεις.

    Εσύ τώρα που τα έχεις με τον γιο της της βγάζεις τον ανταγωνισμό και τη ζήλεια, ότι διεκδικείς κάτι που της ανήκει. Αυτά δεν βγαίνουν στις μαμάδες με τις κόρες και τους γαμπρούς τους, μόνο με τους γιους.
    Δεν ισχύει και τόσο αυτό που λες ,τουλάχιστον σε μια υγιή σχέση παιδιού γονέα...

    Καμιά μάνα δεν ξεχωρίζει τα παιδιά σε βαθμό που στο ένα να προκαλεί "πληγές"και με το άλλο να είναι μια χαρά...
    Τα έχουμε πει νομίζω ...όπου συμβαίνει κάτι τέτοιο πρέπει η μάνα να καταλάβει πως έχει θέματα και όχι να τα επωμίζεται το παιδί...
    Κάποια παραπάνω ευαισθισια με ένα από τα παιδιά της μπορεί ...βλέπεις σε αυτό συμβάλει και ο εκάστοτε χαρακτήρας του παιδιού.

    Είναι σαν να σου ζητάω να μου δώσεις και τα δυο σου χέρια ...
    Από το δεξί θα κόψω τον αντίχειρα και από το αριστερό τον δείκτη...

    Για πες ,ποιο χέρι πονάει περισσότερο ?Δεν πονάς το ίδιο?
    Δεν πληγώθηκαν και τα δύο το ίδιο και δεν χάλασε η χρησημοτητα τους το ίδιο?

    Όσα παιδιά και να έχεις ο πόνος και η αγάπη γι αυτά θα είναι ο ίδιος ...κατά καιρούς απλά κάποιο θα παίρνει παραπάνω από το μερίδιο που του αναλογεί αφού εκείνη την χρονική περίοδο θα το έχει ανάγκη...

    Σε αντίθετες περιπτώσεις τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτα και δεν χρειάζονται να ρίχνουν το φταίξιμο στον ίδιο τους τον ευατο...

    Τώρα για το συγκεκριμένο περιστατικό θα σου πω ένα πράγμα Μartmm...
    Άντρας ,μικρός βέβαια αλλά άντρας που επηρεάζεται τόσο από την μητέρα του καλύτερα να μη υπάρχει στη ζωή σου...
    Τώρα είναι το θέμα αυτό, αργότερα θα είναι κάποιο άλλο...από την στιγμή που ακόμα και σήμερα την αφηνει να επεμβαίνει τότε το έχασε το παιχνίδι ....

    Και κάτι άλλο ...πως νοιωθεις βρε παιδί μου για ένα τέτοιο άντρα?
    Δεν ξέρω όλο αυτό εμένα μου κλωτσαει πολύ να το πω χύμα...χάνει πολύ ο άλλος όταν εμφανίζει τέτοιες συμπεριφορές ....
    Αυτός της έδωσε το δικαίωμα να έχει άποψη και να σου φαιρεται έτσι ....
    Έπρεπε να τις το είχε κόψει μαχαίρι ...και άντε λες τότε ήταν μικρός αλλά τα τελευταία χρόνια γιατί δεν το κάνει?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν ισχύει και τόσο αυτό που λες ,τουλάχιστον σε μια υγιή σχέση παιδιού γονέα...

    Καμιά μάνα δεν ξεχωρίζει τα παιδιά σε βαθμό που στο ένα να προκαλεί "πληγές"και με το άλλο να είναι μια χαρά...
    Τα έχουμε πει νομίζω ...όπου συμβαίνει κάτι τέτοιο πρέπει η μάνα να καταλάβει πως έχει θέματα και όχι να τα επωμίζεται το παιδί...
    Κάποια παραπάνω ευαισθισια με ένα από τα παιδιά της μπορεί ...βλέπεις σε αυτό συμβάλει και ο εκάστοτε χαρακτήρας του παιδιού.

    Είναι σαν να σου ζητάω να μου δώσεις και τα δυο σου χέρια ...
    Από το δεξί θα κόψω τον αντίχειρα και από το αριστερό τον δείκτη...

    Για πες ,ποιο χέρι πονάει περισσότερο ?Δεν πονάς το ίδιο?
    Δεν πληγώθηκαν και τα δύο το ίδιο και δεν χάλασε η χρησημοτητα τους το ίδιο?

    Όσα παιδιά και να έχεις ο πόνος και η αγάπη γι αυτά θα είναι ο ίδιος ...κατά καιρούς απλά κάποιο θα παίρνει παραπάνω από το μερίδιο που του αναλογεί αφού εκείνη την χρονική περίοδο θα το έχει ανάγκη...

    Σε αντίθετες περιπτώσεις τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτα και δεν χρειάζονται να ρίχνουν το φταίξιμο στον ίδιο τους τον ευατο...

    Τώρα για το συγκεκριμένο περιστατικό θα σου πω ένα πράγμα Μartmm...
    Άντρας ,μικρός βέβαια αλλά άντρας που επηρεάζεται τόσο από την μητέρα του καλύτερα να μη υπάρχει στη ζωή σου...
    Τώρα είναι το θέμα αυτό, αργότερα θα είναι κάποιο άλλο...από την στιγμή που ακόμα και σήμερα την αφηνει να επεμβαίνει τότε το έχασε το παιχνίδι ....

    Και κάτι άλλο ...πως νοιωθεις βρε παιδί μου για ένα τέτοιο άντρα?
    Δεν ξέρω όλο αυτό εμένα μου κλωτσαει πολύ να το πω χύμα...χάνει πολύ ο άλλος όταν εμφανίζει τέτοιες συμπεριφορές ....
    Αυτός της έδωσε το δικαίωμα να έχει άποψη και να σου φαιρεται έτσι ....
    Έπρεπε να τις το είχε κόψει μαχαίρι ...και άντε λες τότε ήταν μικρός αλλά τα τελευταία χρόνια γιατί δεν το κάνει?
    Από πιο μικρός έδειχνε ότι υπήρχε αδυναμία στην μάνα τ γτ άκουγε ότι του έλεγε και έχει τον τελευταίο χρόνο που λέει πως δεν αντέχει έτσι όπως κάνει όμως πολλές φορές τον επηρεάζει
    Αυτή μόνιμα είχε κόλλημα μαζί του ενώ έχει και άλλα παιδιά για κάποιο λόγο εγώ βλέπω πως του έχει τρελό κόλλημα αδυναμία πείτε το όπως θέλετε

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Σε αυτό που θα ήταν καλύτερο να επικεντρωθεις είναι η συμπεριφορά που έχει ο φίλος σου προς την μητέρα του και σε σένα.. Η μητέρα του ας λέει ότι θέλει. Τις επιλογές για την ζωή του τις κάνεις ο ίδιος. Αν σε θέλει στην ζωή του τότε θα βρει τρόπο να σας προστατέψει (εσένα κι αυτόν = τη σχέση σας) χωρίς να παίζετε θέατρο (ότι δεν είστε μαζί).

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Martmm View Post
    Από πιο μικρός έδειχνε ότι υπήρχε αδυναμία στην μάνα τ γτ άκουγε ότι του έλεγε και έχει τον τελευταίο χρόνο που λέει πως δεν αντέχει έτσι όπως κάνει όμως πολλές φορές τον επηρεάζει
    Αυτή μόνιμα είχε κόλλημα μαζί του ενώ έχει και άλλα παιδιά για κάποιο λόγο εγώ βλέπω πως του έχει τρελό κόλλημα αδυναμία πείτε το όπως θέλετε
    Μπορεί να ισχύει αυτό που λες .
    Άλλωστε το είπα ..κατά καιρούς εμείς οι γονείς ρίχνουμε περισσότερο ενδιαφέρων σε ένα από τα παιδιά μας όχι γιατί δεν ενδιαφερόμαστε για τα άλλα ,αλλά γιατί αισθανόμαστε ότι μάλλον εκείνη την περίοδο είναι πιο ευάλωτα και μας χρειάζονται περισσότερο...

    Ότι και να λέει ο σύντροφός σου οι πράξεις του μετρανε στο τέλος να το ξέρεις.
    Μπορεί σε εσένα να ξεσπάει και να λέει αυτή την καταπίεση που αισθάνεται ...Τι να το κάνεις όμως αν δεν έχει το σθένος να το πει και πολύ περισσότερο να το δείξει στην μανα του?
    Μια ζωή έτσι θα είναι και μια ζωή θα βρίσκεται στην ίδια κατάσταση .....

    Εσύ όμως δεν μου είπες πως αισθάνεσαι ?
    Σου αρέσει να το βλέπεις έτσι?Υποταγμένο στα θέλω τις μάνας του?
    Νομίζεις ότι μπορείς να τον αλλάξεις ?
    Γιατί αυτόν πρέπει να αλλάξεις και όχι την μάνα του...Αυτή καλώς ή κακώς βρίσκει και τα κάνει...
    Αν δεν δώσεις δίκαιωμα σε κάποιων δεν φτανει ως εκεί...

    εσύ πιστεύεις ότι αξίζεις κάτι τέτοιο?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σχεση 2 ετων και παραλληλη σχεση 6 μηνων
    By vicky.a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 132
    Last Post: 14-10-2017, 21:28
  2. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 23:23
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 20:49
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •