Η σχέση μου με το ποτό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1

    Η σχέση μου με το ποτό

    Γεια σας! :) Είμαι 19 χρονών και θέλω να μοιραστώ μαζί σας τη σχέση που έχω αναπτύξει με το αλκοόλ, ούτως ώστε να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας σχετικά με το εάν και κατά πόσο έχω πρόβλημα. Από τις πρώτες φορές που πήγα σε κλαμπ στα λυκειακά μου χρόνια έπινα αρκετά ποτήρια μέχρι να μεθύσω. Η παρέα μου σπάνια θα έπινε πάνω από ένα ποτήρι. Αυτό δεν με είχε προβληματίσει ποτέ, θεωρούσα απλά ότι η παρέα μου δεν είναι του ποτού. Δεν υπήρχε και λόγος όμως να με απασχολήσει, γιατί το ποτό το είχα συνδυάσει στο μυαλό μου με το "έξω", αποκλειστικά δηλαδή με τη διασκέδαση σε μαγαζί. Η αρχή του "κακού" έγινε μια μέρα τον περασμένο Φλεβάρη. Ήμουν μόνος στο σπίτι και δεν ένιωθα καλά για προσωπικούς λόγους. Κάτι με απασχολούσε τότε και με αφορμή αυτό ένιωθα ότι χρειάζομαι θάρρος και ανακούφιση. Βρήκα τυχαία σε ένα ντουλάπι ένα μπουκάλι βότκα και ήπια 3 ποτήρια με το σκεπτικό ότι θα νιώσω τόσο καλά, όσο τις φορές που είχα πιει έξω. Από τότε το ποτό μου έχει γίνει έμμονη ιδέα και η κατανάλωσή του φυσικά συνήθεια. Δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβή συχνότητα καταναλωσης. Μπορεί π.χ. μια βδομάδα να πιω 3 ημέρες και την επόμενη βδομάδα καμία. Έχει να κάνει και με την ψυχολογία μου εικάζω. Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι πίνω περιστασιακά σε σπίτι και έξω για διαφορετικούς λόγους σε κάθε περίπτωση. Στο σπίτι πίνω, όταν έχω ανάγκη να καταπολεμήσω άγχος/νεύρα/αρνητικές σκέψεις (δεν το κάνω πάντα βέβαια, γιατί έτσι θα έπινα σε μεγάλη συχνότητα). Ακόμα και χαρούμενος πίνω, χωρίς δηλαδή να υπάρχει κάποιος λόγος. Έξω πίνω κυρίως για λόγους κοινωνικότητας. Είμαι σχετικά κλειστός άνθρωπος και με το ποτό αποκτώ πολύ θάρρος, ώστε να μιλάω πιο άνετα και νιώθω περισσότερο ο εαυτός μου. Επίσης με το ποτό περνάω καλύτερα έξω απ' ό,τι όντας νηφάλιος, στοιχείο που αναγνωρίζω ότι είναι προβληματικό αλλά δυστυχώς δεν είναι μια αίσθηση που αλλάζει. Πάντως, κάτι θετικό είναι ότι μπορώ να ελέγξω πόσο θα πιω κάθε φορά. Προκαθορίζω δηλαδή στον νου μου εάν θα πιω π.χ. 2 ή 6 ποτήρια. Τι πιστεύετε για την περίπτωσή μου; Έχω πρόβλημα αλκοολισμού; Υπάρχει κίνδυνος να αυξηθεί η συχνότητα κατανάλωσης και να φτάσω σε σημείο να πίνω κάθε μέρα; Τι μου συμβαίνει; Ευχαριστώ για την υπομονή σας.
    Last edited by Be_brave; 19-09-2014 at 06:23.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ως πρωην αλκοολικος , ετσι αρχισα . Εισαι δυνητικα αλκοολικος , προσεξε το πολυ , δεν θελω να σε θορυβησω , δεν σε γνωριζω , αλλα μυριζει μπαρουτι .

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εφοσον πινεις για να αισθανεσαι ομορφα , πιο ανετα , πιο .. πιο.. πιο!Δεν μυριζει απλα μπαρουτι που λεει ο Μαγκαιβερ εχει γινει ηδη εκρηξη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Αμα δεν ειχεις προβλημα τωρα ειναι σιγουρο οτι εισαι στο δρομο για να το βρεις.ειναι περισοτερο στο μυαλλο σου ακομα οποτε κανε πισω.α και κατι ακομα,ναρκωτικα και αλκολ δεν κανουν τον ανθρωπο πιο κοινωνικο,τον κανουν να φενετε πιο ηλιθιο,και ειδικα στις γυναικες!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου,Δεν διαθετω πειρα απο αλκοολισμο ομως μου φαινονται αρκετες οι φορες που πινεις κ πρεπει να σταματησεις οσο ειναι νωρις,Εαν δεν το κανεις θα εθιστεις περισσοτερο κ θα καταστρεψεις κ τον οργανισμο σου,Κ το ποτο δεν ειναι για να νιωθουμε ομορφα κ να μην θυμομαστε τα προβληματα μας το ποτο τα ναρκωτικα το καπνισμα ολα αυτα ειναι ενα επιπλεον προβλημα πιθανον πολυ χειροτερο απο οσα εχουμε ηδη,Ξεφορτωσου ολα τα ποτα απο το σπιτι σου να μην υπαρχει κανενα κ οσο μπορεις μην συχναζεις σε κλαμπ μεχρι να βεβαιωθεις οτι δεν εισαι εθισμενος κ αποζητας το ποτο,Αλλιως απευθυνσου στους ανωνυμους αλκοολικους η σε ειδικο η σε καποια δωρεαν τηλεφωνικη γραμμη για να μιλησεις για το προβλημα σου,Καλη δυναμη!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Εφοσον πινεις για να αισθανεσαι ομορφα , πιο ανετα , πιο .. πιο.. πιο!Δεν μυριζει απλα μπαρουτι που λεει ο Μαγκαιβερ εχει γινει ηδη εκρηξη!


    Kαλο χιουμορ !


    Βεβαια , ειναι καλο να αστειευεσαι μα τα παθηματα σου , οταν ομως εχουν περασει αυτα !


    Δεν νομιζω οτι ο be brave εχει τετοια διαθεση .


    Βe brave , οτι απορια εχεις , ευχαριστως να σου την λυσω , εχω τεραστια πειρα και πικρη πειρα στο αντικειμενο . Σορρυ για το χιουμορ , αλλα χωρις αυτο , θαχα τιναξει τα μυαλα μου στον αερα , ενταξει , οχι κ ετσι , αλλα καταλαβαινω απολυτως τι σου συμβαινει , δυστυχως για μενα .

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Κανενα χιουμορ απολυτως...!

  8. #8
    Αρχικά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! :) Ωστόσο, από εδώ και πέρα τι να κάνω; Πρέπει να το κόψω μαχαίρι; Εάν σταματήσω να πίνω στο σπίτι και πίνω μόνο έξω είναι λύση; Και η αντίληψη ότι με το ποτό περνάω καλύτερα έξω απ' ότι χωρίς αυτό πώς ξεπερνιέται...;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Be brave , εχεις μια επιρρεπεια στο αλκοολ , αυτο ειναι εμφανες , τουλαχιστον σε μενα , λογω πειρας . Σπιτι οπωσδηποτε μαχαιρι , ασυζητητι .
    Εξω δοκιμαστικα μονον , να δεις αν το ελεγχεις . Η αντιληψη οτι με το ποτο περνας εξω καλυτερα , ειναι πραματικοτης . Δεν σημαινει ομως οτι ολοι χρειαζονται ποτο εξω για να περασουν καλα . Εχεις ομως την προδιαθεση , γι αυτο περνας καλα , δλδ σου ' παει ' το αλκοολ . Οποτε η το κοβεις και αυτο , αλλα σταδιακα , ωστε να μην σου κακοφανει , η μαχαιρι , προτου ναναι αργα . Εσυ θα καταλαβεις ποσο το χρειαζεσαι , αν κλιμακουται η καταναλωση , κακο σημαδι . Αν μενει σταθερη , λιγο απιθανο , συνεχισε προσεκτικα .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Be brave , εχεις μια επιρρεπεια στο αλκοολ , αυτο ειναι εμφανες , τουλαχιστον σε μενα , λογω πειρας . Σπιτι οπωσδηποτε μαχαιρι , ασυζητητι .
    Εξω δοκιμαστικα μονον , να δεις αν το ελεγχεις . Η αντιληψη οτι με το ποτο περνας εξω καλυτερα , ειναι πραματικοτης . Δεν σημαινει ομως οτι ολοι χρειαζονται ποτο εξω για να περασουν καλα . Εχεις ομως την προδιαθεση , γι αυτο περνας καλα , δλδ σου ' παει ' το αλκοολ . Οποτε η το κοβεις και αυτο , αλλα σταδιακα , ωστε να μην σου κακοφανει , η μαχαιρι , προτου ναναι αργα . Εσυ θα καταλαβεις ποσο το χρειαζεσαι , αν κλιμακουται η καταναλωση , κακο σημαδι . Αν μενει σταθερη , λιγο απιθανο , συνεχισε προσεκτικα .
    να πω κατι λιγακι εκτος θεματος αλλα και εντος, σαν ατομο με την ακριβως αντιθετη εμπειρια...
    δεν με τραβαει το ποτο. αλλα πινω σε διαφορες περιστασεις και το διασκεδαζω κιολας.
    και βεβαια δεν χρειαζονται ολοι το ποτο για να περασουν καλα εξω, ειδικα οταν υπαρχει κατι ενδιαφερον.... αλλα υπαρχουν μερη και ειδικα μερη που παμε ΟΛΟΙ γιατι εκει παει καποιος οταν παει "εξω", που δεν υπαρχει απολυτως τιποτε αξιολογο να κανεις χωρις να πιεις...
    μη μου πειτε οτι βγαινετε στα κλαμπ και στα μπαρ για συζητησεις... αυτα τα κανεις στα καφε και στα σπιτια..
    οποτε αν βγεις στο μπαρ και το κλαμπ εισαι σαν τον καρμιρη αν δεν πιεις, αν νομιζεις οτι νοιωθεις ξενερωτα γιατι εισαι αλκοολικος, δεν ισχυει,κι εγω ετσι νοιωθω και βεβαια πινω... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΕΤΣΙ.
    εχει γινει για να καταναλωνεται αλκοοοοοοοολ.
    οποιος θελει να περιορισει το ποτο η να μην μπει στον αλκοολισμο, για μενα πρεπει να αποφευγει καποια μερη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    να πω κατι λιγακι εκτος θεματος αλλα και εντος, σαν ατομο με την ακριβως αντιθετη εμπειρια...
    δεν με τραβαει το ποτο. αλλα πινω σε διαφορες περιστασεις και το διασκεδαζω κιολας.
    και βεβαια δεν χρειαζονται ολοι το ποτο για να περασουν καλα εξω, ειδικα οταν υπαρχει κατι ενδιαφερον.... αλλα υπαρχουν μερη και ειδικα μερη που παμε ΟΛΟΙ γιατι εκει παει καποιος οταν παει "εξω", που δεν υπαρχει απολυτως τιποτε αξιολογο να κανεις χωρις να πιεις...

    οποτε αν βγεις στο μπαρ και το κλαμπ εισαι σαν τον καρμιρη αν δεν πιεις, αν νομιζεις οτι νοιωθεις ξενερωτα γιατι εισαι αλκοολικος, δεν ισχυει,κι εγω ετσι νοιωθω και βεβαια πινω... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΕΤΣΙ.
    εχει γινει για να καταναλωνεται αλκοοοοοοοολ.
    οποιος θελει να περιορισει το ποτο η να μην μπει στον αλκοολισμο, για μενα πρεπει να αποφευγει καποια μερη.

    Πω , πω , παρακμη . Ευτυχως που μεγαλωσα και δεν προλαβα τετοιου ειδους ' διασκεδαση ' . Ακομη και στα μπαρ , επινα μια pina-collada , και ημουν μια χαρα . Δεν ξερω , be brave , αγνοω την κατασταση αυτη , οποτε τι να πω , μην πας σε τετοιο μερος ( τον κλεινουμε μεσα τον ανθρωπο ) , εκτος αν μπορεις να την βγαλεις με δυο ποτακια , σπιτι ομως με τιποτα , τωρα remedy , ανελαβε συ , γιατι εγω δεν εχω παει σε μερη , που πας για να πιεις !!!! ακου τωρα .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παντως , οτι και να λες , ρεμεντυ ,εγω με το ποτο νυσταζω , ασε που τοχω πιει μαζεμενο και το μπουχτισα , επινα 5 χρονια , αλλα ποτε δεν βγηκα με παρεα για να πιουμε , τοσο πολυ αλλαξανε τα πραματα τα 10 τελευταια χρονια ? βγαινει ο κοσμος για να πιει ? δεν το πολυπιστευω , αλλα και να ισχυει , γιατι να πας σενα τετοιο μερος ? εδω σε θελω . Πρεπει ναναι πολυ χαλια το μερος η η παρεα , αλλιως δεν εξηγηται .

  13. #13
    @Remedy
    Υπάρχουν πολλά άτομα που τους αρέσουν τα μέρη που αναφέρεις καθαρά λόγω της μουσικής και του χορού και όχι μόνο δεν πίνουν πολύ, αλλά μπορεί να μην τους αρέσει κιόλας. Το κλαμπ δεν είναι χώρος διαμορφωμένος αποκλειστικά για ποτό και αυτό γίνεται πιο εμφανές απ' το γεγονός ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν πίνει κάποιος πάνω από 2 ποτήρια. Είναι βέβαια ο ιδανικός χώρος για να φανεί το πρόβλημα του δυνάμει αλκοολικού!


    @Macgyver
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Θα το κόψω ελπίζω μαχαίρι στο σπίτι, σε πρώτο στάδιο, μιας και εύκολα αναγνωρίζω ότι δεν είναι ό,τι πιο φυσιολογικό να κάθεται να πίνει κάποιος μόνος του στο σπίτι. Έξω μου είναι πολύ δύσκολο να αποδεχτώ την πλήρη αποκοπή και θα επιδιώξω τη μείωση της συχνότητας. Εάν πίνω σχετικά αραιά και μόνο έξω ακόμα και με μεγάλη ποσότητα όταν θα τυχαίνει να πιω θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα και ότι θα αποβάλλω τη συχνή σκέψη του ποτού... για εσένα πλέον είναι δυνατό να πιεις με μέτρο, εάν επιτρέπεται; :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Be_brave View Post
    @Remedy
    Υπάρχουν πολλά άτομα που τους αρέσουν τα μέρη που αναφέρεις καθαρά λόγω της μουσικής και του χορού και όχι μόνο δεν πίνουν πολύ, αλλά μπορεί να μην τους αρέσει κιόλας. Το κλαμπ δεν είναι χώρος διαμορφωμένος αποκλειστικά για ποτό και αυτό γίνεται πιο εμφανές απ' το γεγονός ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν πίνει κάποιος πάνω από 2 ποτήρια. Είναι βέβαια ο ιδανικός χώρος για να φανεί το πρόβλημα του δυνάμει αλκοολικού!


    ......
    δυο θα πιει αυτος που δεν εχει προβλημα.
    αυτος που εχει, θα πιει εκατονδυο...
    βλεπεις? δεν μου λες οτι υπαρχουν ατομα που πανε σε τετοια μαγαζια και δεν πινουν. μου λες οτι πινουν δυο... διοτι ολοι πινουν, αλλιως δεν αντεχεται εκει μεσα..
    φυσικα και γινονται για καταναλωση αλκοολ τα μαγαζια αυτα. αλλιως γιατι να τα κανει ο επιχειρηματιας? για να χορευεις ?
    απο το στησιμο μεχρι τα ντεσιμπελ, ολα ειναι μελετημενα για καταναλωση αλκοολ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Παντως , οτι και να λες , ρεμεντυ ,εγω με το ποτο νυσταζω , ασε που τοχω πιει μαζεμενο και το μπουχτισα , επινα 5 χρονια , αλλα ποτε δεν βγηκα με παρεα για να πιουμε , τοσο πολυ αλλαξανε τα πραματα τα 10 τελευταια χρονια ? βγαινει ο κοσμος για να πιει ? δεν το πολυπιστευω , αλλα και να ισχυει , γιατι να πας σενα τετοιο μερος ? εδω σε θελω . Πρεπει ναναι πολυ χαλια το μερος η η παρεα , αλλιως δεν εξηγηται .
    μαγκ, δεν μιλαω για εξωγηινους, και πριν 10 και 20 χρονια, τα ιδια μαγαζια υπηρχαν!!! καπου θα τα πετυχες...
    δεν ειπα ομως οτι βγαινει καποιος ΓΙΑ να πιει, εκτος αν ειναι αλκοολικος.
    ειπα βγαινει για να διασκεδασει, με μουσικη χορο, τους φιλους του κλπ,αλλα ΘΑ πιει, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε μπαρ και κλαμπ, γιατι γιαυτο ειναι αυτα τα μαγαζια. για να πινεις...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΘΑ ΤΟ ΡΙΞΩ ΣΤΗΝ ΚΟΚΑΙΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ
    By stefanos14587 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 47
    Last Post: 15-12-2012, 18:11
  2. ποτο+χαπια
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-02-2012, 15:08
  3. ΠΟΤΟ
    By glafkos in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 10
    Last Post: 10-08-2011, 00:14
  4. για ποτό κανείς?
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 08-05-2011, 21:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •