Αδιάφορος σύζυγος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3

    Unhappy Αδιάφορος σύζυγος...

    Καλησπέρα σε όλους.
    'Ηρθα να πω κ εγώ τον πόνο μου...
    Είμαι παντρεμένη με παιδιά. Παντρεύτηκα μικρή, ο άντρας μου είναι ο πρώτος κ τελευταίος μου.
    Η ζωή μου συνηθισμένη αυτή τη στιγμή, αν εξαιρέσεις κάποιες κρίσεις απομόνωσης στον εαυτό μου που έχω κατά καιρούς λόγω καταστάσεων... δουλειά, σπίτι, παιδιά, αυτά. Βόλτες μόνη δε πάω, προτιμώ να μένω σπίτι, αν κανονίσουμε να πάμε όλοι μαζί κάπου έχει καλώς, αλλιώς δε βγαίνω, ούτε για καφέ κ τέτοια. Οι συναναστροφές μου με άλλους πολύ περιορισμένες, κυρίως αν έρθει κανείς σπίτι να με δει να πω καμιά κουβέντα...
    Κ έρχομαι στο "ψητό".
    Αντίθετα μ'εμένα, ο άντρας μου είναι πιο δραστήριος, ασχολείται με τα χόμπι του, του αρέσει η αντροπαρέα, φίλοι, βόλτες κτλ. Εγώ πια κ να θέλω δηλαδή, δε μπορω να κάνω αυτά που κάνει γιατί μου έχει "δωθεί" αποκλειστικότητα με τα παιδιά, κοινώς, εγώ νταντεύω κ μένω σπίτι κ αυτός έχει ακόμα την ανεξαρτησία του...'Οχι, δεν έχω κάπου ν'αφήσω τα παιδιά να κάνω κάτι. 'Οχι, δε τα κρατάει αυτός για να κάνω κάτι, δε θέλει ούτε μπορεί ν'αναλάβει την ευθύνη τους, το'χω διαπιστώσει με παλιότερες προσπάθειες κ δε το ρισκάρω οπότε έχω γίνει κ μαμά κ μπαμπάς κ εργαζόμενη καλή νοικοκυρά, η Μαίρη Παναγιωταρά όπως λέει κ το λαικόν άσμα.
    Είναι όμως κάποια περιστατικά που μ'εχουν κάνει πυρ κ μανία μαζί του:
    Προ καιρού, πάμε με παρέα για καφέ όλοι μαζί. Κ έρχεται η πεταχτούλα η σερβιτόρα να πληρώσουμε κ της λέει ο άντρας μου: Καινούρια; Λέει αυτή ναι. Κ τι της λέει;;; Πες του αφεντικού, καλή επιλογή! Μένω κάγκελο εγώ! Κατάλαβε ο φίλος του τι μαλακία είπε κ μόλις έφυγε η σερβιτόρα του λέει: καλά, τι έκανες τώρα, πας καλά;
    Οκ, το να παίζει το μάτι όταν βλέπει κάποιες ωραίες, το προσπερνώ, μάλλον όλοι οι άντρες το κάνουν, αλλά όχι να τη καμακώνει κ μπροστά μου! 'Εχει κάνει διάφορα τέτοια κατά καιρούς, δεν έκανα ούτε σκηνή ούτε τίποτα, δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος, αλλά η θλίψη μένει...
    'Αλλο περιστατικό. 'Εχω μια φίλη που είναι ελεύθερη κ ωραία κ ντύνεται με μπλουζάκια μ'ανοιχτό ντεκολτέ. 'Οποτε έρθει, την αρχίζει κ τη ρωτάει με ποιόν πήγε, πότε, πως κτλ κ ενώ βλέπει ότι αυτή δε θέλει να συζητάει τέτοια μαζί του, αυτός συνεχίζει ακόμα χειρότερα. 'Οταν του είχα πει κάποια στιγμή να μη το κάνει αυτό γιατί είναι ενοχλητικό κ μ'ενοχλεί κ μένα έλεγε έλα μωρέ, την πειράζω. 'Ομως πριν μερικές μέρες ήρθε η φίλη μου, φορώντας πάλι ένα ανοιχτό μπλουζάκι, έσκυψε για κάποιο λόγο κ τι έκανε αυτός;;;; 'Επιασε το κινητό του κ την έβγαζε φωτογραφία! Πάλι δεν έκανα σκηνή, άλλωστε η φίλη δε φταίει σε τίποτα, αφού κ αυτή κοιτάει να έρχεται να με δει όταν αυτός λείπει γιατί δε τον αντέχει. Το βράδυ όμως μετά, γίναμε μπίλιες. Είναι κόπανος, δε το αντέχω αυτό το πράγμα, γιατί να έχω αφιερώσει τη ζωή μου σε κάποιον, να κάνει τέτοια πράγματα κ να μ'αγνοεί τόσο επιδεικτικά;;;
    Ψυχολογία μηδέν. 3 μέρες έχω να φάω, μένω ξύπνια κ κλαίω όλο το βράδυ... Γιατί;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Aγαπητή φίλη, μήπως έχεις κουραστεί πάρα πολύ από τους ρόλους που έχεις αναλάβει και κάπου ξεσπάς?
    Δεν ξεκινάς να κάνεις και εσύ πράγματα για τον εαυτό σου, με τις φίλες σου, να περνάς όμορφα, να ΄κάνεις και εσύ χαζομαρίτσες?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    χμμ πολυ κουτσομπολης μου φαινετε.. εκτος αν το κανει επιτηδες για να σε φουντωσει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ο αντρας σου συμπεριφερεται ετσι γιατι εχει μαθει οτι δεν θα εχει συνεπειες , ειναι αγενης και δεν εχει μαθει να σεβεται τους αλλους.
    Αν εσυ σεβεσαι τον εαυτο σου ξεκαθαρισε μαζι του.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Aγαπητή φίλη, μήπως έχεις κουραστεί πάρα πολύ από τους ρόλους που έχεις αναλάβει και κάπου ξεσπάς?
    Δεν ξεκινάς να κάνεις και εσύ πράγματα για τον εαυτό σου, με τις φίλες σου, να περνάς όμορφα, να ΄κάνεις και εσύ χαζομαρίτσες?
    'Οπως είπα, δε γίνεται λόγω παιδιών. Που να τρέχω μόνη με τα παιδιά; 'Αλλωστε δεν έχουν μείνει κ πολλές φίλες, 2 όλες κ όλες κ με αυτά που κάνει, μου διώχνει ήδη τη μια.
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    χμμ πολυ κουτσομπολης μου φαινετε.. εκτος αν το κανει επιτηδες για να σε φουντωσει
    Ναι, είναι πολύ κουτσομπόλης... Δε το κάνει για να με φουντώσει, γραμμένη μ'έχει...

    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ο αντρας σου συμπεριφερεται ετσι γιατι εχει μαθει οτι δεν θα εχει συνεπειες , ειναι αγενης και δεν εχει μαθει να σεβεται τους αλλους.
    Αν εσυ σεβεσαι τον εαυτο σου ξεκαθαρισε μαζι του.
    Πως να ξεκαθαρίσω τα αξεκαθάριστα;; 'Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μου, έχω βαρεθεί πια να τσακώνομαι, κάθε φορά λέει συγνώμη κ μετά πάλι τα ίδια κ η ψυχολογία μου μένει υπό το μηδεν...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Tα παιδιά σου πόσων χρόνων΄είναι? είναι τόσο μικρά ώστε να πρέπει να είσαι μαζί τους συνεχώς?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να χωρισεις?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Tα παιδιά σου πόσων χρόνων΄είναι? είναι τόσο μικρά ώστε να πρέπει να είσαι μαζί τους συνεχώς?
    Είναι 7. Δίδυμα.

    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να χωρισεις?
    Ναι αλλά πως γίνεται αυτό όταν δε στηρίζεσαι από κάπου αλλού οικονομικά, πως να μεγαλώσουν 2 παιδιά με τόσα έξοδα, με δάνεια κτλ χωρίς χρήματα; Γιατί η δουλειά είναι κοινή, ο ένας εξαρτάται απ'τον άλλο, αν χωρίσουμε, καταστρεφόμαστε οικονομικά κ οι δύο. Επίσης, δε θέλω να είναι τα παιδιά μου παιδιά χωρισμένων γονιών, θέλω να έχουν τον πατέρα τους, έστω κ αυτό το λίγο που τον έχουν.
    'Οταν αποφασίζει δηλαδή να κάτσει σπίτι να τον δουν...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Ωραία! άρα σχολείο πάνε, και τα εξωσχολικά τους τα έχουν μάλλον! δεν είναι μωρά για να τα έχεις πάνω σου 24 ώρες το 24ωρο.
    Οπότε μπορείς να αναθέσεις στον άντρα σου να τα πηγαινοφέρνει ή έστω να αναλάβει κάποιες ευθύνες για να ξαλαφρώσεις και εσύ, και να πας σαν άνθρωπος για ένα καφεδάκι με τις φιλενάδες σου.
    Και μη μας λες ότι δεν μπορεί να αναλάβει ευθύνες, τα χόμπυ του πώς τα διεκπεραιώνει? τη δουλειά του πώς τη βγάζει πέρα?
    Η γνώμη μου είναι ότι έχεις πάρει το ρόλο σου πιο σοβαρά από ό,τι πρέπει και έχεις επωμιστεί πάρα πολλά, μάλλον είσαι από χαρακτήρα συγκεντρωτική, και ο άντρας σου είναι πολύ χαλαρός και ευδιάθετος, περνάει καλά, χαριτολογεί και κάνει πλακίτσες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αυτο το επιχειρημα το χρησιμοποιουν πολλες γυναικες , αλλα κατα την γνωμη μου μεγαλυτερο προβλημα προκαλει στα παιδια το να παραμενουν οι γονεις παντρεμενοι ενω εχουν προβληματα.
    Και ασε που τα παιδια θα εχουν τον πατερα τους αρκει να το θελει αυτος....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    χαριτολογεί και κάνει πλακίτσες.
    Λενα θα διαφωνησω , αυτο που εκανε με την φωτογραφια δεν μπορω να το δω με τιποτα ως πλακιτσα.
    Εδω που τα λεμε και αυτο με την σερβιτορα δεν ειναι αστειο. Σκεψου μονο να ησουν στην θεση των γυναικων αυτων και να ερχοταν ο αντρας μια φιλης σου και να εβγαζε φωτο το στηθος σου και να σε ρωτουσε για την σεξουαλικη σου ζωη χωρις να του εχεις δωσει τετοιο δικαιωμα.

    Εγω τουλαχιστον δεν θα συνεχιζα μια σχεση με εναν τετοιο ανθρωπο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Αυτο το επιχειρημα το χρησιμοποιουν πολλες γυναικες , αλλα κατα την γνωμη μου μεγαλυτερο προβλημα προκαλει στα παιδια το να παραμενουν οι γονεις παντρεμενοι ενω εχουν προβληματα.
    Και ασε που τα παιδια θα εχουν τον πατερα τους αρκει να το θελει αυτος....
    Θα συμφωνήσω.Οποιος δεν χωρίζει ,δεντο κάνει για τα παιδιά ,αλλά γιατί ο ίδιος φοβάται τη μοναξιά.Και απο τι καταλαβαίνω εχεις μάθεινα ζεις στη σκιά του αντρα σου. Αφού δεν θες λοιπον να χωρισεις άρχισε κι εσυ τα τσαλιμάκια. ξεκίνα να φοράς κι εσυ ντεκολτέ. Γιατί να κοιτάει των άλλων και οχι τα δικά σου. αρχινα να βγαίνεις βόλτες.Ακόμα και αν δεν εχεις φίλες,πηγαινε μονη σου σινεμα και μετα πες οτι βγήκες με τις φίλες σου. Δείξε του γενικά οτι δεν εισαι τοσο δεδομένη γιατί αυτός αυτό το μυνημα εχει παρει. Βγες,διασκέδασε,ντυσου σέξυ, περιποιήσου. Και το χαλάκι της εξώπορτας ειναι χρήσιμο αλλά πάντα θα το πατάμε...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Mε συγχωρεις αλλα....Και πολυ μαλακας αντρας..Δεν εχω λογια!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Αναρωτιεμαι τι θα κανει ο αντρας σου οταν δεν εισαι εσυ μπροστα!
    αυτα που με ξενισαν λιγο στο ποστ σου ειναι οτι η σερβιτορα ηταν πεταχτουλα και οτι η φιλη σου φοραει ντεκολτε! Δηλαδη οτι τι ? οτι ευθυνονται αυτες που τον προκαλουν γυρω του και αυτος δε μπορει να αντισταθει?
    Απο την ελαχιστη εμπειρια μου κατι τετοιοι το γυναικειο φυλο δεν το σεβονται καθολου και ειναι τερμα λιγουρηδες, γελοιοι, ανασφαλεις και ελεεινοι...
    Το εχω ξαναπει δεν κανουν για οικογενεια ολοι δυστυχως...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Δεν μιλαμε για απλα εναν κοπανο..Αλλα για ενα γελοιο υποκειμενο!!Σιγα μην καλλωπιζομουν και να κανω ναζακια για εναν 100 κιλα μαλακα!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σύζυγος χρήστης κάνναβης
    By Yasmin in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 16-02-2013, 01:26
  2. Replies: 78
    Last Post: 05-08-2011, 16:49
  3. αδιαφορος,τι να κανω?
    By kounoupi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 05-09-2010, 13:33
  4. ο συζυγος μου ειναι μανιοκαταθλιπτικος.....
    By mag in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 05-10-2009, 21:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •