Φόβος από παρενέργειες COVID
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    Φόβος από παρενέργειες COVID

    Καλησπέρα σας, Ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου, να μου πειτε λογικά τι ισχύει. Πριν μια βδομάδα πέρασα covid και μάλιστα άργησα να αρνητικοποιηθώ, πέρασαν 10 μέρες και μου έχει μείνει ακόμη μπούκωμα και βήχας που και που ( καπνίζω κιόλας).Μπορεί ο covid να μου αφήσει κάποιο κατάλοιπο στη καρδιά ή στους πνεύμονες; Διαβάζω διάφορα άρθρα που μπορεί να πάθεις από μυοκαρδίτιδα μέχρι πνευμονική εμβολή. Επειδή αύριο ξεκινάω ένα εκπαιδευτικό επιδοτούμενο πρόγραμμα πρέπει να πηγαίνω στα μαθήματα. Κι εγώ από τότε που κόλλησα φοβάμαι να βγω έξω. Εσείς κάνατε κάποιες εξετάσεις μετά τη νόσηση; Δυστυχώς το άγχος μου είναι μεγάλο και ρώτησα γιατρό και μου είπε να κάνω τροπονίνη και d dimers που είναι αίματος. Εσείς κάνατε τέτοιες εξετάσεις;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    εγώ προσωπικά έκανα ναι γιατί είχα το ίδιο άγχος με σένα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by zouzounitsaaa View Post
    Εσείς κάνατε κάποιες εξετάσεις μετά τη νόσηση; Δυστυχώς το άγχος μου είναι μεγάλο και ρώτησα γιατρό και μου είπε να κάνω τροπονίνη και d dimers που είναι αίματος. Εσείς κάνατε τέτοιες εξετάσεις;
    Έτσι όπως τα λες, θεωρώ απίθανο να σου έχει αφήσει κάτι ο κορωνοϊός. Σε συνδυασμό με το κάπνισμα όμως, που επιβαρύνει όλο το καρδιαγγειακό σύστημα και τους πνεύμονες εξ αρχής, δεν ξέρω. Καλό είναι να ακολουθήσεις τη συμβουλή του γιατρού σου.

    Αφού ρωτάς, εγώ δεν έκανα κανενός είδους εξετάσεις. Το πέρασα πιο ελαφρά κι από συνάχι ενώ σίγουρα έχω εκτεθεί μερικές φορές ακόμα στον ιό μέσα στα λεωφορεία σε συνθήκες μεγάλου συνωστισμού χωρίς μάσκες. Ίσως να ήταν θέμα τύχης.

    Περαστικά!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εγω έκανα ένα τριπλεξ και καρδιογραφημα, μια τροπονινη και μια γενικη και σιδηρο. Πρεπει να πάω να ξανακάνω σύντομα μια γενικη έστω, ειμαι πολύ χαλαρός και δεν θα μου βγει σε καλό. Σε γενικές γραμμές ειμαι οκει, απλά έχω διαβάσει περιστατικα που τους είχε ρίξει πολύ τον αιματοκρίτη και φοβαμαι μηπως παθω κι εγώ κάτι τέτοιο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Δυστυχώς, αυτή τη στιγμή δεν έχω καθόλου χρήματα για τις εξετάσεις και περιμένω την επόμενη εβδομάδα.
    Μέχρι τότε πως κουμαντάρω αυτό το άγχος; Εντωμεταξύ το μπούκωμα και ο βήχας επιμένουν. Επίσης, πονάει το στήθος μου νομίζω στη καρδιά. Και η πλάτη μου.
    Λέτε να είναι παρενέργειες του κορονοιου;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    μια γρίπη ειναι με οτι συνεπάγετε . αλλο που μας φοβερίζουν 3 χρονια τωρα με δαύτο . το περασα κι εγω δυο φορες σα γριπη .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    μια γρίπη ειναι με οτι συνεπάγετε . αλλο που μας φοβερίζουν 3 χρονια τωρα με δαύτο . το περασα κι εγω δυο φορες σα γριπη .
    Θα συμφωνήσω ως προς το ότι μας φοβερίζουν. Απλά ο κάθε οργανισμός το περνάει διαφορετικά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    σωστος αδερφε μου
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Replies: 68
    Last Post: 07-07-2022, 18:42
  2. Covid
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 14-11-2021, 22:10
  3. ΕΜΒΟΛΙΟ COVID-ΦΟΒΟΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-11-2021, 00:40
  4. Φόβος για το εμβόλιο Covid!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-08-2021, 22:16
  5. covid-19 και φόβος εμβολιασμού
    By Eva22 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2021, 00:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •