Αλλαξε μετά το γάμο της...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    19

    Αλλαξε μετά το γάμο της...

    Γειά σας και Χριστός Ανέστη,
    Το θέμα είναι η αδελφή μου που έχει αλλάξει τελείως χαρακτήρα απο τον καιρό που παντρεύτηκε εδω και 4 χρόνια. Εχει γινει ενα μαυρο κουτί και δε συζητιέται πλέον. Μας κατηγορεί γονείς και αδελφό οτι δεν είναι σωστό που δεν της είπαμε τίποτα πριν το γάμο και μετά αλλάξαμε εντελώς γνώμη για το σύζυγό της. Προσωπικά της είπα ότι δεν τον πάω αλλά σέβομαι την επιλογή της.
    Αυτή τη στιγμή είναι στα 45, προσπάθησε ενα χρόνο με εξωσωματικές και τελικά πλησιάζει το ευχάριστο γεγονός.
    Η συμπεριφορά της όμως εδω και ενα χρόνο είναι γεμάτη νεύρα προς τους γονείς και μένα. Για να μην πω μίσος.Το βλέπω στα μάτια της. Θεωρεί ότι πρέπει να γίνεται ότι λέει και πολλές φορές που διαφωνεί το κρύβει και κάνει το δικό της.
    Εχει κανένας σας παρόμοια εμπειρία; Θα ηρεμήσει μετά τη γέννα λέτε απο ορμόνες και τέτοια; Φίλες μου λένε ότι αυτά σε κάνουν άλλο άνθρωπο...

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ισχυει πολυ αυτο με τις ορμονες. Εδω εγω απλα πηρα αντισυλληπτικα μια περιοδο και ειχα σιχαθει τον εαυτο μου, τοσο μαλακισμενη με εκαναν. Οχι μονο χαλια διαθεση σε φαση ας πηδηξω απο το παραθυρο, ειχα και νευρα τσαταλια. Να με ακουμπουσες με το δαχτυλακι και τσαφ καντηλιαζα.
    Ε υποθετω οι ορμονες της εξωσωματικης ειναι πιο βαριες...δε θα με παραξενευε καθολου αμα ειναι μονο αυτο το θεμα.
    Επισης μετα τη γεννα θα ειναι περιεργη η διαθεση της και γενικα...μη περιμενεις και πολυ να τη δεις οκ για καιρο...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    19
    Ναταλία,
    Σ' ευχαριστώ. Οπως λες δεν ειναι μονο αυτο το θεμα. Πριν απο 2 μηνες πεθανε ο πατέρας, εκεινη έφυγε απο την πολ/κια γιατί είχα λέει αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά και τωρα με κυνηγά μεσω δικηγορου. Εχουμε απο κοινου μια εποχιακη επιχ/ση και μου έστειλε εξώδικο να την κλείσω, εμένα, που την κράτησα πέρισυ μόνος μου για να την βοηθήσω.... Μέχρι Ιούλιο πρέπει να κανουμε και αποδοχή κληρονομιάς....
    Καταλαβαίνεις τι Πάσχα περνάω λοιπόν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αααα καταλαβα. Αμα εχει κληρονομικα/οικονομικα στη μεση ειλικρινα δε ξερω τι να σου πω. Ασχημο.
    Πες με χαζη αλλα δε θα εμπαινα στη διαδικασια να με νοιαξει ο,τι οικονομικα και να ηταν στη μεση. Απλα θα ενιωθα πολυ ασχημα αμα εβλεπα οτι νοιαζει τα αδερφια μου και να τα βαζουν πανω απο εμενα. Μη τρωγεστε αδερφια για μπουρδες πασχαλιατικα...και γενικα δεν αξιζει να χαλιουνται μεταξυ τους αδερφια για τετοια. Τη σταση της αδερφης σου την καταλαβαινω...εσυ; Τι σταση κρατας;
    Ειναι αμοιβαια τα αισθηματα; Πως νιωθεις, τι σκεφτεσαι οτι θα ηθελες απο εκεινη;
    Παντως αμα δεις προσεκτικα ειπα πριν οτι δεν θα με παραξενευε αν τα ορμονικα ειναι το ΜΟΝΟ ουσιαστικο προβλημα. Το αναποδο λεω...τεινουν οντως να χαλανε πολυ τη ψυχολογια και να βγαζουν εναν πολυ ασχημο εαυτο η τελοσπαντων να αλλοιωνουν τη συμπεριφορα. Μπορει αμα δεν ηταν αυτα στη μεση να μην ενιωθε και να μην φεροταν ετσι...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    19
    Τι να σου πω. Απο τον πρωτο καιρο που παντρεύτηκε είχε θεμα με τετοια. Τοτε οι γονείς ήταν καλά και αποφάσιζαν αυτοί, οχι εγω. Τωρα οχι μονο εφυγε, με άφησε και με την μανα με ανια να τη συντηρώ εγω. Εχω προσπαθησει να την προσεγγισω απο περισυ. Πήρα ηρεμιστικά για να εχω περισσότερη υπομονή, πήγα σε ψυχίατρο για συμβουλευτική. Τιποτα. Εκει που υποτιθεται κανουμε μια συζητηση, μια ατυπη συμφωνια αμέσως μετά αλλάζει γνώμη. Μάλλον ειναι ο τριτος ανθρωπος που λένε.... Ειναι αίμα μου και την πονάω απο τη μια και όντως έχει πρόβλημα. Απο την άλλη εκεινη το εχει παρει τελείως ψυχρά και δεν έχει έρθει ποτέ να τα συζητήσουμε για να μην τον εκθέσει. Εχουμε πάνω απο μηνα να μιλήσουμε.
    Πότε είμαι έτσι, πότε αλλιώς. Αν και θελω να της πω πάρτα όλα, φοβάμαι γιατί τώρα το χόντρυνε το πράγμαμε την επ/ση

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Location
    underwater
    Posts
    17
    τέτοια θέματα δεν τα αποκτάς επειδή ο άλλος σε καλογάμη$#@, μετα συγχωρήσεως!
    ούτε απο ορμονικές διαταραχές, μπορεί να είναι φεύγα οι ορμόνες αλλά δεν ειναι 24/7/365, υπάρχει ενα παράθυρο συγνώμης!
    την αδελφική αγάπη δεν την ακυρώνει η καύλα ούτε τα χρήματα!

    δεν είναι η αδελφή σου αυτή! σε πήγε δικαστηκώς και σου άφησε την μάνα με ανία, θέλεις να στο ζωγραφίσω; η αδελφή σου δεν έχει ψυχολογικά προβλήματα, απλά είναι πολύ ΠΟΛΥ κακός άνθρωπος και εσυ είσαι χάλια στο να διαβάζεις ανθρώπους
    δεν έχεις εσυ το πρόβλημα, αυτή το έχει, πήγες σε τρελογιατρό επειδή η αδελφη σου ειναι ανιωθη; πας καλα;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by hitech444 View Post
    Τι να σου πω. Απο τον πρωτο καιρο που παντρεύτηκε είχε θεμα με τετοια. Τοτε οι γονείς ήταν καλά και αποφάσιζαν αυτοί, οχι εγω. Τωρα οχι μονο εφυγε, με άφησε και με την μανα με ανια να τη συντηρώ εγω. Εχω προσπαθησει να την προσεγγισω απο περισυ. Πήρα ηρεμιστικά για να εχω περισσότερη υπομονή, πήγα σε ψυχίατρο για συμβουλευτική. Τιποτα. Εκει που υποτιθεται κανουμε μια συζητηση, μια ατυπη συμφωνια αμέσως μετά αλλάζει γνώμη. Μάλλον ειναι ο τριτος ανθρωπος που λένε.... Ειναι αίμα μου και την πονάω απο τη μια και όντως έχει πρόβλημα. Απο την άλλη εκεινη το εχει παρει τελείως ψυχρά και δεν έχει έρθει ποτέ να τα συζητήσουμε για να μην τον εκθέσει. Εχουμε πάνω απο μηνα να μιλήσουμε.
    Πότε είμαι έτσι, πότε αλλιώς. Αν και θελω να της πω πάρτα όλα, φοβάμαι γιατί τώρα το χόντρυνε το πράγμαμε την επ/ση
    Λαθος προτεραιοτητες εχει...για αυτο ειμαι σιγουρη.
    Και αυτο δειχνει και οτι δεν εχετε χτισει μια σχεση εμπιστοσυνης μεταξυ σας. Τι θα πει δεν εχει ερθει να σου μιλησει για να μη τον εκθεσει; Τι μαλακιες ειναι αυτες; Πως θα τον εκθεσει; Κανενας αντρας και καμια γυναικα δεν πρεπει να μπαινει ετσι πανω απο τον αδερφικο δεσμο. Αλλο στη καθημερινοτητα εκει ναι, το ζευγαρι εχει τα δικα του να παλεψει. Αλλο σε σημαντικα θεματα ομως δικα σας, οικογενειακα. Εκει θελει να μπορεις να διαχωριζεις τις καταστασεις. Επισης μηπως την εχετε φερει και οι δυο πλευρες (και η οικογενεια σου και ο αντρας της) σε θεση να διαλεξει η εσας η αυτον; Δε ξερω, μια τετοια συγκρουση αντιλαμβανομαι. Που αμα εχει αντρα που το εκανε αυτο πρωτον μαλακια της γιγαντοτεραστια που επιλεγει εκεινον (εκανα κατι παρομοιο και εφαγα σκατα και εμαθα οτι ο κοσμος να καει μονο ο αδερφικος δεσμος μενει) και δευτερον αμα θεωρει οτι εκανε λαθος που τον παντρευτηκε γιατι επιλεγει εκεινον και προσπαθει να κανει και παιδι μαζι του; Ειναι σα να βαραει ασχημα ψυχολογικα. Η ειναι ολιγοντι κακος/κουτος τελοσπαντων χαρακτηρας (δε πιστευω στο κακο, στο χαζο πιστευω), η κατι αλλο παιζει...παντα ηταν ετσι; Θυμησου, παρατηρησε. Ηταν παρτακιας απο παλια αυτη; Ο αντρας της ειναι καθολου χειραγωγικος; Τον ξερεις; Τι σχεση εχετε/ειχατε η οικογενεια της με αυτον; Θεωρεις την αγαπαει; Θελει κατι απο αυτην; Ποσο ευτυχισμενοι/μιζεροι ειναι μαζι;
    Φιλους εχει η αδερφη σου; Την ανεξαρτησια της γενικα απο γονεις οικογενειες αντρα πατερα οποιονδηποτε την ειχε ποτε εκεινη; Τη ζωη τη δικη της; Σα ζευγαρι εχουν φιλους; Ρωταω μηπως ειναι εξαρτητικη η σχεση που εχουν...γιατι το να μη τη παλευεις με καποιον και να προσπαθεις για παιδι μαζι του...ε ξερω γω; Ειναι καπως αλλοπροσαλο. Η δεν καταλαβα κατι;
    Επισης γιατι σου εκανε εξωδικο να κλεισεις την επιχειρηση; Αμα δε την θελει εκεινη τι τη νοιαζει αμα την δουλευεις εσυ;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    19
    Ελπίζω η κυρια αιτια του εξωδίκου να είναι το διαμ/μα που μενω και δεν της το εχω παραχωρησει εδω και 5 χρόνια όπως θα επρεπε. Προσφατα ομως μπορεσα να εχω την δυνατιτητα να μετακομίσω.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Location
    underwater
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by hitech444 View Post
    Ελπίζω η κυρια αιτια του εξωδίκου να είναι το διαμ/μα που μενω και δεν της το εχω παραχωρησει εδω και 5 χρόνια όπως θα επρεπε. Προσφατα ομως μπορεσα να εχω την δυνατιτητα να μετακομίσω.
    οκ δεν εισαι υποδειγμα πρωταγωνιστη ταινιας του 60, ΕΝΟΧΟΣ
    ελπιζεις, τι ελπιζεις, για καποιον γειτονα που του εφαγες 2 μετρα οικοπεδο κατα λαθος μιλαμε η για την αδελφη σου; σε καθε περιπτωση επρεπε να σου μιλησει πρωτα και μετα να στο παιξει δαρμενος Κουγιας με εξωδικα και ιστοριες....αυτα τα μην εκθεσει τον γαμπρο δεν τα καταλαβαινω εγω, αν ο γαμπρος την εχει δει ζαν κλοντ πρωτα στον αδελφο θα παει η αδελφη οχι σε γραμμες υποστηριξης!!
    εξωδικα χωρις να το εχετε συζητησει; απαραδεκτη!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δε ξερω ρε συ...στενοχωριεμαι που τα διαβαζω αυτα.
    Δε της κανεις κι εσυ ενα εξωδικο λεω εγω στο οποιο ζητας να μιλησετε σαν ανθρωποι; Να σου πει ξεκαθαρα γιατι φερεται οπως φερεται; Το λεω ημιαστειευομενη και ημισοβαρα...γιατι το να σε αναγκασει να κλεισεις την επιχειρηση επειδη δε της παραχωρησες ενα διαμερισμα χωρις να μιλησετε καν ειναι μικροτητα...τι θα πει; Μια σου και μια μου; Πολυ μικροτητα...
    Εκτος αν δεν μας τα λες ολα...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    19
    Ξερετε παιδια, μεσα σε ενα χρονο εγιναν παρα πολλά. Ανελαβα την επι/χση περσι τετοιο καιρο, παραλληλα ειμαι δημ.υπ. στην Αθηνα (η επιχ/ση ειναι 150χλμ μακριά). Μεχρι αρχες Ιουλίου που πηρα την άδεια απο την δουλεια εφτυσα αιμα στο πηγαινε-ελα. Τελη Γεναρη που εφυγε ο πατερας εγω και στο νοσοκομειο μονος, εγω και στην κηδεία και τα συναφή. Μιλάγαμε κανονικά μεχρι μεσα Μαρτιου που έφυγε κρυφα και με αφησε με τη μητερα. Καλα εκανε που εφυγε, σε 2 μηνες γενναει και γενικα οι γεροι την ειχανε χαλασει πολυ...

    Δε σας ειπα για τα βρισιδια που της εριχνα κατά καιρους (ειδικα όταν την εψαχνα στο τηλ. και δεν το σηκωνε ή το σήκωνε με νεύρα) γιατι τα νευρα μου ήταν και ειναι τσατάλια. Δε νιωθω περηφανος αλλά κι εγω εχω περασει τις αντοχές μου προ πολλού..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εμ...δεν μας ειπες για τα βρισιδια...προφανως υπαρχει πολυ πικρα αναμεσα σας...δεν ξερω πως αλλα προσπαθησε να μιλησετε ειλικρινα ανοιχτα και οσο πιο ψυχραιμα γινεται...αμα αρχισουμε να μετραμε ποιος εκανε τι πρωτος και ποιος φταιει πιο πολυ δε θα βγει ακρη, φαυλος κυκλος ειναι που επανατροφοδοτειται η ασχημη συμπεριφορα που εχετε ο ενας απεναντι στον αλλον και η πικρια...καπως πρεπει να σπασει αυτος ο κυκλος.

Similar Threads

  1. Γιατί άλλαξε?
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 25-09-2016, 15:11
  2. Αλλαξε ι ζωη σε ενα χρονο απο το ανχος
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2013, 14:42
  3. τι αλλαξε μετα την χρηση των αντιψυχωτικων
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-08-2010, 19:58
  4. Η ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ, ΓΑΜΟ & ΠΑΙΔΙ
    By Marnek in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 28-07-2008, 01:50
  5. ΠΟΣΟ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ FORUM??
    By interappted in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 06-02-2008, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •