Ταχυκαρδία;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Ταχυκαρδία;;;

    Καλησπέρα,χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία ,μόνο υγεία και χωρίς άγχος!!!Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος ή έχει σχετική εμπειρία....εάν κάνοντας μια βόλτα οι 95 με 102 παλμοί θεωρείται ταχυκαρδία;;;έκανα στις 19/12 την πρώτη δόση εμβολίου pfizer και με έχει πιάσει μια ανησυχία σχετικά με την καρδιά.....μου έχει καρφωθεί ότι μου προξένησε βλάβη......είμαι πάρα πολύ αγχωμενος με τα ιατρικά....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ταχυκαρδία θεωρείτε πάνω απο 100 χτυποι το λεπτο. Οταν περπατας και κάνεις κάτι είναι φυσιολογικο να έχεις ταχυκαρδία. Σε ηπια με μέτρια άσκηση μέχρι 120 παλμοι είναι μια χαρά,το αναμενόμενο δλδ. Μετά παει ανάλογα με την ηλικία του καθένα μέχρι ποσο είναι εντάξει να ανέβουν οι παλμοι σε δραστηριότητα (αφαιρείς την ηλικία σου απο τον αριθμό 220).
    Να ανησυχησεις αν έχεις πάνω απο 100 χτυπους για πόλλες μερες σε κατάσταση ξεκούρασης και όχι δραστηριότητας , όταν καθεσαι ή είσαι ξαπλωμενος δλδ.

    Ωστόσο ένας προληπτικος έλεγχος αν δεν έχεις κάνει ποτε, δεν βλαπτει. Κλεισε σε καρδιολογο ή κάνε ένα καρδιογραφημα στο κέντρο υγείας της περιοχης σου.

  3. #3
    Έκανα πλήρη έλεγχο τον Νοέμβριο, καρδιογράφημα και υπέρηχο,όλα μια χαρά....απλά από το άγχος μου την ώρα της εξέτασης έφτασα 130 παλμούς ξαπλωμένος..... επειδή έκανα το εμβόλιο μου έχουν μπει ιδέες γιατί κάνω το λάθος και διαβάζω για όλα τα αρνητικά και επηρεάζομαι...έτσι νομίζω ότι μου προκάλεσε μυοκαρδίτιδα ή περικαρδίτιδα.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αν σε αγχωνει πηγαινε κάνε ένα καρδιογραφημα. Η περικαρδιτιδα συνήθως εκδηλώνεται με πόνο και πυρετο, η μυοκαρδιτιδα είναι πιο σοβαρή και δυσκολότερα ανιχνευσιμη χωρίς υπερηχο αλλά δεν νομίζω ότι συμβαινει κατι τετοιο. Πηγαινε όμως σε ένα κεντρο υγείας να κάνεις καρδιογραφημα για να σου φύγει η ιδέα. Αν σε καθησυχάσει, μπορεις να καλεσεις στο τηλεφωνο και τον γιατρό που σε είδε το Νοέμβριο και να τον ρωτησεις αν κάτι απο αυτά ειναι ανησυχτικα ή αν συντρέχει λόγος να σε ξαναδει. Αν και οπως σου εξηγησα οι αριθμοί που ανεφερες δεν είναι καθολου ανησυχητικοι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το μαξιμουμ που μπορεις να εχεις σε καρδιακους παλμους ειναι 220-ηλικια σου , δλδ εισαι 30 ? μπορεις να εχεις 190 παλμους μαξ χωρις προβλημα ........

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Orion16 View Post
    Καλησπέρα,χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία ,μόνο υγεία και χωρίς άγχος!!!Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος ή έχει σχετική εμπειρία....εάν κάνοντας μια βόλτα οι 95 με 102 παλμοί θεωρείται ταχυκαρδία;;;έκανα στις 19/12 την πρώτη δόση εμβολίου pfizer και με έχει πιάσει μια ανησυχία σχετικά με την καρδιά.....μου έχει καρφωθεί ότι μου προξένησε βλάβη......είμαι πάρα πολύ αγχωμενος με τα ιατρικά....
    Καλησπέρα,
    Επαθα και εγω ακριβως το ίδιο. Όταν έκανα το εμβόλιο της pfizer, την α δοση ανέβασα 145 παλμους στο εμβολιαστικο κέντρο.. Για μερες μετα είχα πολύ έντονος αγχος και αυξημένους παλμους... Εγω έκανα καρδιογράφημα και υπέρηχο και όλα είναι οκ... Γνωμη μου ειναι να μην το σκέφτεσαι και τόσο...

  7. #7
    Καλησπέρα σας, Ταλαιπωρούμαι κ εγω... Έχει περιόδους που είμαι καλά κ άλλες όπως σήμερα που θα πάω να σηκωθώ κ ανεβάζω παλμούς το νιώθω, νιώθω μια ταραχή. Έκανα 1η δόση τον Γενάρη. Από τότε λόγω μουδιάσματων από αυτό τρέχω σε γιατρούς... Το άγχος μεγάλο έχω κάνει μέχρι μαγνητικές. Τελικά μετά από 3 επισκέψεις σε καρδιολόγο όλα αποδίδονται στο άγχος.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Orion16 View Post
    Καλησπέρα,χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία ,μόνο υγεία και χωρίς άγχος!!!Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος ή έχει σχετική εμπειρία....εάν κάνοντας μια βόλτα οι 95 με 102 παλμοί θεωρείται ταχυκαρδία;;;έκανα στις 19/12 την πρώτη δόση εμβολίου pfizer και με έχει πιάσει μια ανησυχία σχετικά με την καρδιά.....μου έχει καρφωθεί ότι μου προξένησε βλάβη......είμαι πάρα πολύ αγχωμενος με τα ιατρικά....
    Orion προσπάθησε να ηρεμήσεις ... Έκανα την 2η δόση τον Αύγουστο κι έκτοτε ένιωθα μια μόνιμη ταχυκαρδία. Τον Νοέμβριο έκανα εξετάσεις σε καρδιολόγο και όλα ήταν εντάξει. Για κάποιους μήνες ηρέμησα. Την άνοιξη όμως άρχισα να το σκέφτομαι πάλι, και σε συνδυασμό με εργασιακό άγχος άρχισα πάλι να τρέχω για ιατρικές εξετάσεις. Δεν μου βρήκαν τίποτα φυσικά. Αλλά πλέον η κατάσταση ξέφυγε από τον έλεγχο μου, μου έγινε μόνιμη ιδέα ότι θα πάθω ανακοπή κι ο φόβος με παρέλυσε. Αποφάσισα λοιπόν να
    πάω σε ψυχίατρο, και παίρνω αντικαταθλιπτικά κι αγχολυτικα εδώ και 20 ημέρες.
    Θυμάμαι ότι χαρακτηριστικά τον καρδιολόγο να μου λέει να το βγάλω από το μυαλό μου πριν μου γίνει μόνιμο άγχος... Δυστυχώς δεν το κατάφερα...

    Φιλική συμβουλή: μην διαβάζετε τα άρθρα περί ξαφνικών θανάτων

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Juanita Asa View Post
    Φιλική συμβουλή: μην διαβάζετε τα άρθρα περί ξαφνικών θανάτων

    ναι, οι νοσοφοβικοι..........εχω ενα βιβλιο' περιεργοι θανατοι' ........ενας χορτοφαγος εκανε jogging και δεν ξερω πως του επεσε απο τον 4ο οροφο ενα κομματι κατεψυγμενο μπουτι στο κεφαλι και τον σκοτωσε .....

Similar Threads

  1. Ταχυκαρδία με το που ξυπνάω!
    By ΖΜΕ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 15-02-2020, 10:09
  2. Ταχυκαρδία
    By Krisi in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 02-11-2018, 12:14
  3. ταχυκαρδία από το άγχος
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2014, 01:03
  4. Ταχυκαρδία και άγχος.
    By White Hawk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 30-05-2013, 00:56
  5. ταχυκαρδια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2009, 23:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •