ΔΕΝ έχω ψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320

    ΔΕΝ έχω ψύχωση

    Ξαναγράφω μετά από πολύ καιρό γιατί πραγματικά δεν έχω ποιον να ρωτήσω.
    Αν κάποιος ξέρει ας με βοηθήσει. Άκουσ πριν κάτι μέρες που ξαναπήγα στο τμήμα που με βλέπουν να λένε πως υποπτεύονται πως έχω ψύχωση. Μα ρε παιδιά δεν πάμε καλά έτσι. :eek: Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ σύμπτωμα της ψύχωσης. ΚΑΝΕΝΑ...πώς είναι δυνατόν να έχουν καταλήξει εκεί;
    Εκτός αν είπαν νεύρωση και όχι ψύχωση και δεν άκουσα καλά....αλλά είμαι 99% σίγουρη πως άκουσα ψύχωση. Μπορεί κάποιος να έχει ψύχωση και να μην έχει κανένα απολύτως σύμπτωμα από αυτά που αναφέρουν όλες οι σελίδες στο διαδίκτυο;
    Εγώ διάβασα αρκετές πηγές και πραγματικά δεν έχω τίποτα από όλα αυτά.
    http://www.epropsi.gr/enimerosi/psixosi/sumptomata
    Αν κάποιος έχει ψύχωση και δεν έχει κανένα από όλα αυτά τα συμπτώματα και αυτός να μου το πει....δηλαδή ήμαρτον

  2. #2
    παντως καποιος που εχει ψυχωση το γνωριζει απο μονος του και χωρις να του το πουν.αν πιστευεις οτι εχεις ψυχωση εχεις το ξερεις ειναι στο αιμα σου.εσυ αφου αμφιβαλεις αν εχεις ψυχωση κατα την γνωμη μου δεν εχεις...!!!!!!!!(το θεωρω στανταρ)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Γεια σου Δημήτρη...σου λέω έχω πάθει την πλάκα μου με αυτό που άκουσα. Δεν έχω κανένα σύμπτωμα από όλα αυτά. Δεν έχω παραισθήσεις, δεν έχω τρελές σκέψεις ούτε τίποτα το περίεργο. Προβλήματα έχω τα οποία δεν λύνονται και έχω εμμονές σαν χαρακτήρας. Αυτό από το να έχω ψύχωση δεν έχει καμία σχέση...ήμαρτον δηλαδή. Και δεν με ρώτησαν ποτέ για τέτοια πράγματα. Δηλαδή αν ακούω φωνές και τα λοιπά. Και πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν να κατέληξαν σε κάτι τέτοιο χωρίς κανένα στοιχείο και χωρίς καν να με ρωτήσουν για συμπτώματα. Το μόνο που με ρωτάνε συνεχώς είναι αν κοιμάμαι καλά και πάντα τους λέω ότι κοιμάμαι μια χαρά γιατί αυτό ισχύει. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    έλα ρε συ τι περιμένεις τωρα....στην Ελλάδα η ψυχιατρική έχει μείνει στη δεκαετία του 50, πέρα από κάποιες εξαιρέσεις

  5. #5
    τπτ.αφου δεν νοιωθεις αδιεξοδο στο λεω και διαφορετικα :δεν εχεις ψυχωση.ειναι μια βιαστικη διαγνωση που δεν πρεπει να σε επιρρεασει καθολου.αντιθετως εχεις δικαιωμα να τους λυπασαι αυτους τους γιατρους(και φυσικα να μην ξαναπατησεις τουλ. σε αυτους) για την ιατρικη τους καταρτιση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Πηγαίνω σε δημόσιο τομέα αλλά γενικά σε γραμμές υποστήριξης που έχω πάρει τηλέφωνο μου λένε ότι είναι από τα πολύ καλά τμήματα και ότι οι ειδικοί έχουν χρόνια εμπειρία και τέτοια. Και πηγαίνω εκεί από τέλη Νοέμβρη ...άρα Δεκέμβρη πες και δεν θεωρώ πως είναι λίγος ο καιρός. Καθόλου λίγο μάλλον. Και ακόμα διάγνωση δεν μου έχουν πει και τώρα είπαν ότι ΥΠΟΠΤΕΥΟΝΤΑΙ ψύχωση...δηλαδή σε πόσο χρόνια θα ξέρουν; μια δεκαετία τους φτάνει; Που αλλού να απευθυνθώ δεν ξέρω :(
    Να μην ξαναπάω δηλαδή λέτε...αχ έχω κουραστεί τόσο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    έλα ρε συ τι περιμένεις τωρα....στην Ελλάδα η ψυχιατρική έχει μείνει στη δεκαετία του 50, πέρα από κάποιες εξαιρέσεις
    :( αχ δεν ξέρω τι να κάνω και δεν έχω λεφτά για ιδιώτη αλλά ακόμα και αν είχα δεν νομίζω πως και αυτοί είναι σόι
    ευχαριστω για την απάντηση :)

  8. #8
    σε προσεχουν παραπανω οι ιδιωτες και ειδικα ξερω γω αν ειναι καθ.πανεπηστημιου αποφευγει να λεει κοτσανες οπως τις αμολανε οι ψυχομπατσοι γιατροι των νοσοκομειων.δεν νομιζω να εχεις ψυχωση αλλα αμα νιωθεις τηνα αναγκη γιατρου πανε μια και μονο μια φορα σε ειδικο καλο ιδιωτη απλα να σε διαφωτησει και να σε βοηθησει.επαναλαμβανω οχι οτι εχεις ψυχωση...ΥΓ αφου δεν νοιωθεις το καψιμο της ψυχωσης που εχουμε εμεις μην δεχτεις ευκολα να παρεις φαρμακα και αν τυχων το κανεις αυτο μην δεχτεις να παρεις παλια φαρμακα-νομος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    μου λέτε λίγο πως αισθάνεστε εσείς που έχετε ψύχωση για να καταλάβω; έχετε τα συμπτώματα που βρήκα στην ιστοσελίδα;

  10. #10
    στην πραγματικοτητα ειναι πολυ δυσκολο να περιγραφει η ψυχωση γρηγορα τουλαχιστον.ο καθενας την αποτυπωνει με διαφορετικο τροπο.ενταξη βεβαια τα συμπτωματα ειναι κλασικα αυτα που αναφερονται...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    ρε συ..ξες τι; στη σχολή έχουμε έναν πολύ καλό ψυχίατρο, συζητάμε διάφορα. εάν θες μου λές το πώς αισθάνεσαι και του τα μεταφέρω οοοοόταν με το καλό ανοίξει η σχολή, δε μπορεί όλο και κάτι θα πει..είναι κι απόλυτος σε όσα λέει,όμως πάντα επεξηγεί τη θέση του.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    στην πραγματικοτητα ειναι πολυ δυσκολο να περιγραφει η ψυχωση γρηγορα τουλαχιστον.ο καθενας την αποτυπωνει με διαφορετικο τροπο.ενταξη βεβαια τα συμπτωματα ειναι κλασικα αυτα που αναφερονται...
    σε ευχαριστώ....δεν τα έχω απορώ από που και ας που τους ήρθε πως έχω ψύχωση
    εσάς ο γιατρός σας ρώτησε για αυτά τα συμπτώματα και έκανε διάγνωση ή τα είπατε μόνοι σας πχ; πως σας έκανε την διάγνωση;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    εεεεμ βασικά καθηγητής είναι ο άνθρωπος, μη πιστέψετε ξαφνικά πως έχουμε πολυτέλειες αμερικής (ψυχολόγους σε σχολεία και σχολές)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    ρε συ..ξες τι; στη σχολή έχουμε έναν πολύ καλό ψυχίατρο, συζητάμε διάφορα. εάν θες μου λές το πώς αισθάνεσαι και του τα μεταφέρω οοοοόταν με το καλό ανοίξει η σχολή, δε μπορεί όλο και κάτι θα πει..είναι κι απόλυτος σε όσα λέει,όμως πάντα επεξηγεί τη θέση του.
    αλήθεια; ;) ευχαριστώ θα σου στείλω πμ

  15. #15
    skata τους είπες για τις ιδέες σου μήπως γιαυτό, ότι δεν έχεις τίποτα αν δεν πάρεις το πτυχίο σου και ότι είσαι σε απόγνωση λόγο αυτού και γενικός ότι σου έχει γίνει εμμονή και η ζωή σου περιστρέφεται γύρω από αυτό και ότι θέλεις να τελειώσεις άμεσα τι σχόλη τώρα, γιατί διαφορετικά έχεις καταστραφεί, συγνώμη που επεμβαίνω αλλά διάβασα το άρθρο σου, γιατί για να σου το πούνε κάποιο πάτημα βρήκαν, δεν νομίζω να το έκαναν από αμάθεια.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΩΣΗ;
    By LILA28 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-06-2012, 01:37
  2. Ψύχωση
    By marspy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2011, 22:05
  3. ΙΨΔ ή Ψύχωση?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2011, 21:23
  4. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 19:41
  5. Ψύχωση;
    By Orion in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-01-2007, 02:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •