τα παιρνω ολα στραβα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311

    τα παιρνω ολα στραβα?

    γεια,

    ξανασυνειδητοποιησα πως παιρνω ο,τι λεγεται προσωπικα και στραβωνω. και αυτο με δυσκολευει πολυ αλλα δεν μπορω να το ελεξω. πχ..θα πει ο ανωτερος μου οτι το τερας μιλαει λιγο αποτομα στο τηλ...εεεεε θα με πειραξει παρα πολυ. ολη μερα θα το σκεφτομαι.και επισης...δεν μπορω ποτε να καταλαβω γιατι να λενς τετοια οραματα. αλλοι τα βρισκουν οτι απλα ειναι κριτικη κτλ αλλα εμενα με πειραζει κ νιωθω οτι με υποβιβαζουν

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ισως αν αρχιζες να δοκιμαζεις σιγα σιγα τον αναποδο δρομο?
    Δηλαδη αντι απο αντιδραση να το κανεις ακομα περισσοτερο επειδη στεναχωρηθηκες που καποιος σε κατεκρινε και ισως δε σε συμπαθει και δεν εγκρινει τον τροπο που δουλευεις, μπορεις να δοκιμασεις σαν ασκηση, να κανεις κατι διαφορετικα για να δεις πώς θα παει.
    Πχ λενε οτι μιλας αποτομα στο τηλ? Αντι να μιλας ακομα χειροτερα επιτηδες, δοκιμασε να μιλησεις λιγο πιο μαζεμενα πιο ευγενικα, εστω και αν σου φαινεται υποκριτικο και χαζο, σιτ χαπενς, γενικα στις δουλειες συχνα χρειαζεται να κανουμε τα κοροιδα και να προσφερουμε ευγενια ακομα και σε ατομα που δεν την αξιζουν. Δοκιμασε το να βαζεις κατω και να εκλογικευεις μια κριτικη που σου εγινε για να δεις τι καλο μπορεις να κερδισεις απο αυτην.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τα παιρνεις ολα στραβα γιατι δε ξεχωριζεις πιος φταιει και πιος δε φταιει οσο προσπαθει να σου παει κοντρα καπου θα πεσει εξω καπια στιγμη και θα φανερωθει οποτε αν δεν εισαι σιγουρη μη κατηγορεις κανενα..

    εγω αν μιλαγα ευγενικα απλα καπιον θα τον δουλευα γιατι απλα ηθελα κατι η ευγενεια διχνει απεδευτο ανθρωπο που δε ζορισε και πολυ το μυαλο του

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Τερασ το πώς κρίνουμε ανθρώπους είναι αποτέλεσμα εμπειριών κ χαρακτήρα δηλαδή εγώ που έχω δει πολλούς ανθρώπους σε βρίσκω συμπαθητική να σ δώσω ένα παράδειγμα εδώ στο βορρά είναι ένας αυτιστικός που ζητάει λεφτά λεσ τώρα εσύ λογικά δε θα τον υπολογίζει κανεισ η ζωή όμως λέει αλλά οι σερβιτόρες που μας είδαν όλους του μιλάνε καλύτερα κι από τους πελάτες για κάτι τέτοια θαυμάζω τις σερβιτόρες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Τερασ το πώς κρίνουμε ανθρώπους είναι αποτέλεσμα εμπειριών κ χαρακτήρα δηλαδή εγώ που έχω δει πολλούς ανθρώπους σε βρίσκω συμπαθητική να σ δώσω ένα παράδειγμα εδώ στο βορρά είναι ένας αυτιστικός που ζητάει λεφτά λεσ τώρα εσύ λογικά δε θα τον υπολογίζει κανεισ η ζωή όμως λέει αλλά οι σερβιτόρες που μας είδαν όλους του μιλάνε καλύτερα κι από τους πελάτες για κάτι τέτοια θαυμάζω τις σερβιτόρες
    ισως γιατι διακρινουν την ακακη μερια του, και εχουν μαθει να βλεπουν τα πονηρα βλεμματα των 'νορμαλ'.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ισως αν αρχιζες να δοκιμαζεις σιγα σιγα τον αναποδο δρομο?
    Δηλαδη αντι απο αντιδραση να το κανεις ακομα περισσοτερο επειδη στεναχωρηθηκες που καποιος σε κατεκρινε και ισως δε σε συμπαθει και δεν εγκρινει τον τροπο που δουλευεις, μπορεις να δοκιμασεις σαν ασκηση, να κανεις κατι διαφορετικα για να δεις πώς θα παει.
    Πχ λενε οτι μιλας αποτομα στο τηλ? Αντι να μιλας ακομα χειροτερα επιτηδες, δοκιμασε να μιλησεις λιγο πιο μαζεμενα πιο ευγενικα, εστω και αν σου φαινεται υποκριτικο και χαζο, σιτ χαπενς, γενικα στις δουλειες συχνα χρειαζεται να κανουμε τα κοροιδα και να προσφερουμε ευγενια ακομα και σε ατομα που δεν την αξιζουν. Δοκιμασε το να βαζεις κατω και να εκλογικευεις μια κριτικη που σου εγινε για να δεις τι καλο μπορεις να κερδισεις απο αυτην.
    μου ειναι πολυ δυσκολο να φοραω προσωπειο και να συμπεριφερομαι σαν αλλη. αν καποιος με ειρωνευτει πχ δεν παιζει να συγκρατηθω. η αν συναντησω καποια στο διαδρομο π δεν συμπαθω θα το δειξω. επισης..καμια φορα .. μπορει πχ να νιωθω απορημενη...η να σκεφτομαι..και αυτο να διαγραφεται πχ ως αηδια στο προσωπο μου. ανετα πηγαινα για διπλωματισα στον οηε.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο μπορει να βοηθησει καπιον να σε καταλαβει αλλα τα αντιθετα ελκονται και το αντιθετο απο σενα λεγεται φιλοσοφος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by teras View Post
    μου ειναι πολυ δυσκολο να φοραω προσωπειο και να συμπεριφερομαι σαν αλλη. αν καποιος με ειρωνευτει πχ δεν παιζει να συγκρατηθω. η αν συναντησω καποια στο διαδρομο π δεν συμπαθω θα το δειξω. επισης..καμια φορα .. μπορει πχ να νιωθω απορημενη...η να σκεφτομαι..και αυτο να διαγραφεται πχ ως αηδια στο προσωπο μου. ανετα πηγαινα για διπλωματισα στον οηε.
    Εκφράζεις πολύ εύκολα τα αρνητικά συναισθήματα αλλά δυσκολεύεσαι να εκφράσεις τα θετικά;
    Λες οτι αν δεν συμπαθείς κάποιον αυτό θα φανεί αμέσως στο πρόσωπο σου και στις εκφράσεις σου. Συμβαίνει το αντίστοιχο κι όταν συμπαθείς κάποιον ή εκεί οι άνθρωποι δυσκολεύονται να καταλάβουν πως τους συμπαθείς ή τρέφεις θετικά συναισθήματα για αυτούς;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Εκφράζεις πολύ εύκολα τα αρνητικά συναισθήματα αλλά δυσκολεύεσαι να εκφράσεις τα θετικά;
    Λες οτι αν δεν συμπαθείς κάποιον αυτό θα φανεί αμέσως στο πρόσωπο σου και στις εκφράσεις σου. Συμβαίνει το αντίστοιχο κι όταν συμπαθείς κάποιον ή εκεί οι άνθρωποι δυσκολεύονται να καταλάβουν πως τους συμπαθείς ή τρέφεις θετικά συναισθήματα για αυτούς;
    ναι εκφραζω πιο ευκολα τη δυσαρεσκεια. τα θετικα συνασθηματα δυσκολευομαι να τα δειξω αν και τα αισθανομαι.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by teras View Post
    μου ειναι πολυ δυσκολο να φοραω προσωπειο και να συμπεριφερομαι σαν αλλη. αν καποιος με ειρωνευτει πχ δεν παιζει να συγκρατηθω. η αν συναντησω καποια στο διαδρομο π δεν συμπαθω θα το δειξω. επισης..καμια φορα .. μπορει πχ να νιωθω απορημενη...η να σκεφτομαι..και αυτο να διαγραφεται πχ ως αηδια στο προσωπο μου. ανετα πηγαινα για διπλωματισα στον οηε.
    Κάτι ενεργοποιούν μέσα σου τέτοιες συμπεριφορές. Έχει να κάνει και με τον τρόπο που επεξεργαζόμαστε κάποια πράγματα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by SB_ View Post
    Κάτι ενεργοποιούν μέσα σου τέτοιες συμπεριφορές. Έχει να κάνει και με τον τρόπο που επεξεργαζόμαστε κάποια πράγματα.
    τοσα χρονια σε ψυχιατρο δεν εχω μαθει ακομα γιατι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Επειδή είσαι μυστήρια στον τρόπο που εκφραζεσαι τους βλέπεις όλους αρνητικούς οπότε τους επιστρέφεις λίγο αρνητικό τητα αυτό είναι το πρόβλημα κι είναι αθώο νομίζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    αθωο ειναι ναι, απλα λιγο με δυσκολευει στις συναστροφες μου και καμια φορα με αντιπαθουν χωρις λογο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κι εγώ που μιλάω βόρειο ελλαδιτικα νομίζεις καλύτερα είμαι μόνο εγώ τα μιλάω αυτά κι όλοι με έχουνε για τραχανοπλαγια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    λες να παιρνω εκφρασεις στο προσωπο χωρις να το καταλαβαινω?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. (BINTEO) Τι κάνεις όταν όλα σου πάνε στραβά
    By Terry in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-2016, 17:45
  2. Τι μπορει να πηγε στραβα?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 29-06-2013, 14:14
  3. ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ :(
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 22-03-2013, 19:58
  4. ολα στραβα
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 20-02-2013, 22:14
  5. Όλα τα στραβά σε μενα.
    By Rame in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 27-05-2012, 08:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •