σχετιζεται η αντικοινωνικοτητα με υψηλο δεικτη εφυιας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262

    σχετιζεται η αντικοινωνικοτητα με υψηλο δεικτη εφυιας?

    δεν θελω να πω κατι παραπανω,ποια ειναι η γνωμη σας πανω σε αυτο το θεμα?
    εγω πιστευω οτι ισχυει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Προσωπικα δεν νομιζω πως υπαρχει καποια ξεκαθαρη συσχετιση αντικοινωνικοτητας και δεικτη νοημοσυνης , πχ και αυτοι που ειναι κοινωνικοι και καταφερνουν να εχουν καλες σχεσεις με ολους και να ειναι δημοφιλης , εχουν αν μη τι αλλο υψηλο δεικτη κοινωνικης νοημοσυνης.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Προσωπικα δεν νομιζω πως υπαρχει καποια ξεκαθαρη συσχετιση αντικοινωνικοτητας και δεικτη νοημοσυνης , πχ και αυτοι που ειναι κοινωνικοι και καταφερνουν να εχουν καλες σχεσεις με ολους και να ειναι δημοφιλης , εχουν αν μη τι αλλο υψηλο δεικτη κοινωνικης νοημοσυνης.
    οι μεγαλυτερες ιδιοφυιες,φιλοσοφοι,μαθημα τικοι υπηρξανε αντικοινωνικοι,η ταινια A Beautiful Mind περιγραφει εναν ανθρωπο διανοια στα μαθηματικα αλλα αλλοπροσαλο και αντικοινωνικο για τον υπολοιπο κοσμο,η κοινωνικη νοημοσυνη ειναι μια δεξιοτητα που την κατεχουν ανετα και μετρια μυαλα,δεν σημαινει ομως οτι οποιος ειναι κοινωνικος δεν ειναι εξυπνος,αλλο ομως εξυπνος αλλο ιδιοφυης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μου δινεις ενα παραδειγμα , ενος ανθρωπου που ειναι εσωστρεφης και ιδιοφυια ( δεν ξερω αν ισχυει , ο νας εχει διαγνωστει με σχιζοφρενεια ).
    Εγω σου δινω δυο παραδειγματα , Αινσταιν και Φεινμαν. Ιδιοφυιες και οι δυο, κοινωνικοι και οι δυο , ο Αινσταιν σαν παιδι ηταν ντροπαλος αλλα σαν ενηλικας ειχε γινει ψιλοσελεμπριτι.
    Αρα που καταληγουμε????????????????
    Last edited by betelgeuse; 26-04-2015 at 23:59.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Κι εγώ μπορώ να φέρω πολλά παραδείγματα, που δείχνουν ότι η αντικοινωνικότητα σχετίζεται με χαμηλό δείκτη ευφυίας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Μου δινεις ενα παραδειγμα , ενος ανθρωπου που ειναι εσωστρεφης και ιδιοφυια ( δεν ξερω αν ισχυει , ο νας εχει διαγνωστει με σχιζοφρενεια ).
    Εγω σου δινω δυο παραδειγματα , Αινσταιν και Φεινμαν. Ιδιοφυες και οι δυο, κοινωνικοι και οι δυο , ο Αινσταιν σαν παιδι ηταν ντροπαλος αλλα σαν ενηλικας ειχε γινει ψιλοσελεμπριτι.
    Αρα που καταληγουμε????????????????
    κοιτα οπως ειπα δεν σημαινει οτι ολοι οι κλειστοι τυποι εχουν υψηλο iq ουτε οτι ολοι οι κοινωνικοι ειναι χαζοι,δεν χρειαζεται καν να το πω αυτο ειναι αυτονοητο.
    Γνωμη μου ειναι οτι οι υπερβολικα εξυπνοι ανθρωπο δυσκολα τα βρισκουνε με ολους τουλαχιστον οχι με τους περισσοτερους και καταληγουν μοναχικοι εκ των πραγματων εξαιτιας της εφυιας τους
    ο αινσταιν δεν εγινε σελεμπτιτι λογω της κοινωνικοτητας τους ουτος η αλλος δεν νομιζω να εξεφρασε στον καθενα τις βαθυτερες σκεψεις του,θα χρειαζοτανε και μπολικη περισυλλογη για τις ανακαλυψεις του αλλωστε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αν εννοεις την ευφυια με την εννοια της καλης αποδοσης στα μαθηματα τοτε ναι γενικα σχετιζεται.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by cherrybanana View Post
    δεν θελω να πω κατι παραπανω,ποια ειναι η γνωμη σας πανω σε αυτο το θεμα?
    εγω πιστευω οτι ισχυει
    ΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Αν εννοεις την ευφυια με την εννοια της καλης αποδοσης στα μαθηματα τοτε ναι γενικα σχετιζεται.
    ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ,ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΦΥΙΑ ΜΙΛΑΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δεν υπαρχει εννοια της ευφυιας γενικα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Κι εγώ μπορώ να φέρω πολλά παραδείγματα, που δείχνουν ότι η αντικοινωνικότητα σχετίζεται με χαμηλό δείκτη ευφυίας.
    μονο που καμια φορα βαφτιζουμε ολους τους αντικοινωνικους χαζους αλλα αυτο ισχυει περισσοτερο στα αυτιστικα υπαρχουν ανθρωποι που λογω της εφυιας τους ειναι πιο εκλεκτικοι και τα βρισκουνε με πολυ λιγους συνηθως μορφωμενους και εξυπνους οπως οι ιδιοι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ,ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΦΥΙΑ ΜΙΛΑΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ
    και ομως αναφερομαι περισσοτερο στην γλωσσικη ή μαθηματικη εφυια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by cherrybanana View Post
    μονο που καμια φορα βαφτιζουμε ολους τους αντικοινωνικους χαζους αλλα αυτο ισχυει περισσοτερο στα αυτιστικα υπαρχουν ανθρωποι που λογω της εφυιας τους ειναι πιο εκλεκτικοι και τα βρισκουνε με πολυ λιγους συνηθως μορφωμενους και εξυπνους οπως οι ιδιοι
    ΣΥΜΦΩΝΩ-ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΥΦΥΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟΜΟΝΩΝΤΑΙ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ Μ.Ο
    ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΠΙΟ ΧΑΖΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΛΟΓΩ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑΣ - ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΥΦΥΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΜΙΑ ΑΝΤΙΚΟΙΝΩΝΙΚΟΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Δεν υπαρχει εννοια της ευφυιας γενικα.
    υπαρχουν πολλα ειδη εφυιας αλλα για ισως οι πιο εξυπνοι να ειναι αυτοι που ξερουν να φιλοσοφουν,να παρατηρουν ,να σκεφτονται σε βαθος να τα καταφερνουν στα περισσοτερα πραγματα ενω ο μεσος ανθρωπος να τα καταφερνει σε 1,2 το πολυ
    αν και αυτα ειναι δικες μου εικασιες

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by cherrybanana View Post
    και ομως αναφερομαι περισσοτερο στην γλωσσικη ή μαθηματικη εφυια
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΑΦΕΙΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΥΦΥΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΧΑΝ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΧΑΜΗΛΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ.
    ΟΠΟΤΕ ΓΙΝΕ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ :)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνικότητα και αντικοινωνικοτητα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 22-02-2015, 02:04
  2. Μέτρηση του μέσου δείκτη νοημοσύνης μιας ομάδας ανθρώπων.
    By juicy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 03-03-2012, 22:47
  3. Ενα υψηλο IQ (>120) είναι το ίδιο προβληματιο με ένα χαμηλο (<80) ?
    By panosjohnson in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 26-08-2011, 02:17
  4. Ποσο δεικτη iq εχεται?
    By maria... in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 54
    Last Post: 19-04-2011, 01:58
  5. Πως σχετίζεται η κατάθλιψη με την διατροφή;
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 17-03-2011, 01:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •