Υποφέρω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: Υποφέρω

  1. #1

    Υποφέρω

    Παιδιά βοήθεια! Τις τελευταίες εβδομάδες είμαι συνεχώς σε ένταση και φοβερό άγχος.. Τη μία νομίζω ότι θα πέσω στο δρόμο αν περπατάω μόνη μου... Την άλλη οτι θα πάθω ανακοπή άρρωστο φοβία γενικά.. Δε μπορώ να συγκεντρωθω στη δουλειά είμαι συνεχώς σε υπερένταση και νομίζω ότι κάτι θα πάθω.. Παθαίνω κρίσεις πανικού (έμαθα να τις ξεχωρίζω πλέον) και εκεί που κάθομαι ξαπλωμένη η στον καναπέ εχω ταχυκαρδία και τρελή αγωνία και σφίξιμο συνέχεια.. Πόνους στον αυχένα και γενικά.. Έχει κάνεις τέτοια συμπτώματα?? Πως τα αντιμετώπιζετε?

  2. #2
    Quote Originally Posted by Agapi38 View Post
    Παιδιά βοήθεια! Τις τελευταίες εβδομάδες είμαι συνεχώς σε ένταση και φοβερό άγχος.. Τη μία νομίζω ότι θα πέσω στο δρόμο αν περπατάω μόνη μου... Την άλλη οτι θα πάθω ανακοπή άρρωστο φοβία γενικά.. Δε μπορώ να συγκεντρωθω στη δουλειά είμαι συνεχώς σε υπερένταση και νομίζω ότι κάτι θα πάθω.. Παθαίνω κρίσεις πανικού (έμαθα να τις ξεχωρίζω πλέον) και εκεί που κάθομαι ξαπλωμένη η στον καναπέ εχω ταχυκαρδία και τρελή αγωνία και σφίξιμο συνέχεια.. Πόνους στον αυχένα και γενικά.. Έχει κάνεις τέτοια συμπτώματα?? Πως τα αντιμετώπιζετε?
    Αυτα τα ειχα παλιοτερα, τωρα εχω ακομα χειρότερα γιατι αφησα το άγχος μου ανεξέλεγκτο.
    Εκει που συνερχομαι σκαει κατι αλλο.
    Φαυλος κύκλος.
    Κ εγω ψάχνω τροπο αντιμετωπισης,
    Με βοηθα το περπστημα, αλλα σε γενικες γραμμες εχω βαλτωσει κ χασει την ζωη μου.
    Ευχομαι να ξεμπερδεψεις γρηγορα κ μην πανικοβαλεσαι παραπάνω , δεν υπαρχει λογος.

  3. #3
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα ας πούμε δε μπορώ να κοιμηθώ... Ξύπνησα ξαφνικά με άγχος ενώ είχα αποκοιμηθει.. Αναρωτιέμαι αν ήρθε η ώρα να πάω σε ψυχίατρο αλλά από τη άλλη δε θέλω να πάρω φάρμακα...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Agapi38 View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα ας πούμε δε μπορώ να κοιμηθώ... Ξύπνησα ξαφνικά με άγχος ενώ είχα αποκοιμηθει.. Αναρωτιέμαι αν ήρθε η ώρα να πάω σε ψυχίατρο αλλά από τη άλλη δε θέλω να πάρω φάρμακα...
    Κάνε στην μπάντα όποια αμφιβολία σου και πήγαινε σε έναν ψυχίατρο.
    Δεν έχεις τίποτα να χάσεις παρά μόνο το άγχος το φόβο κ όλα αυτά.
    Μη φοβάσαι, πήγαινε στον ειδικό.

  5. #5
    Να είσαι καλά για την απάντηση. Θα προσπαθήσω να μαζέψω τις δυνάμεις μου και να πάω αν κι αυτό ακόμα με αγχώνει παραπάνω... Ουφφ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Agapi38 View Post
    Να είσαι καλά για την απάντηση. Θα προσπαθήσω να μαζέψω τις δυνάμεις μου και να πάω αν κι αυτό ακόμα με αγχώνει παραπάνω... Ουφφ
    Καλά θα κάνεις.
    Αξίζει αυτή η προσπάθεια και θα ανταμοιφθείς αργότερα!!
    Πάνω από όλα η υγεία Ψυχική και Σωματική!!

  7. #7
    Να πας σε ψυχιατρο κ να κανεις μαζι του ψυχαναλυση. Ισως να μην χρειαστείς αγωγή. Παλεψετο.
    περαστικά μας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Αν καταφερεισ να πασ σε δουλεια και να δουλεψεισ μια μερα κανονικα θα σου περασει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Αρρωστοφοβια η ιστορια της ζωης μου!!!!καποιες περιοδους το εχω υπο ελεγχο και αλλες ξεφευγω τελειως.υπαρχουν και οι εκτακτες συστολες στη ζωη μου (ειχα φτασει στο σημειο να σημειωνω στο ημερολογιο ποσες φορες).ειχα αποφασισει να μην με φοβιζουν τοσο πολυ,αλλα σημερα τρεμω παλι που εχω περισσοτερες.δεν μπορω να ξεχωρισω αν ειναι απο δυσπεψια ή απο την καρδια(και ας εχω κανει ολες τις καρδιολογικες εξετασεις που μου ειπε η γιατρος).

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Αρρωστοφοβια η ιστορια της ζωης μου!!!!καποιες περιοδους το εχω υπο ελεγχο και αλλες ξεφευγω τελειως.υπαρχουν και οι εκτακτες συστολες στη ζωη μου (ειχα φτασει στο σημειο να σημειωνω στο ημερολογιο ποσες φορες).ειχα αποφασισει να μην με φοβιζουν τοσο πολυ,αλλα σημερα τρεμω παλι που εχω περισσοτερες.δεν μπορω να ξεχωρισω αν ειναι απο δυσπεψια ή απο την καρδια(και ας εχω κανει ολες τις καρδιολογικες εξετασεις που μου ειπε η γιατρος).
    Αυτό... Δεν ξέρεις από πού προέρχονται. Εγώ ψάχνω μόνη μου. Ενδοκρινολογικα, στομαχικά κλπ. Εύχομαι να βγάλω άκρη και να νιώσω καλύτερα. Το ίδιο εύχομαι σε όλους!!

  11. #11
    Quote Originally Posted by Agapi38 View Post
    Παιδιά βοήθεια! Τις τελευταίες εβδομάδες είμαι συνεχώς σε ένταση και φοβερό άγχος.. Τη μία νομίζω ότι θα πέσω στο δρόμο αν περπατάω μόνη μου... Την άλλη οτι θα πάθω ανακοπή άρρωστο φοβία γενικά.. Δε μπορώ να συγκεντρωθω στη δουλειά είμαι συνεχώς σε υπερένταση και νομίζω ότι κάτι θα πάθω.. Παθαίνω κρίσεις πανικού (έμαθα να τις ξεχωρίζω πλέον) και εκεί που κάθομαι ξαπλωμένη η στον καναπέ εχω ταχυκαρδία και τρελή αγωνία και σφίξιμο συνέχεια.. Πόνους στον αυχένα και γενικά.. Έχει κάνεις τέτοια συμπτώματα?? Πως τα αντιμετώπιζετε?
    Από τέτοια άλλο τίποτα...κ αλλά πολλά.. αφού ξέρεις να τις ξεχωρίζεις σημαίνει ότι κατανοείς και κάπως ότι είναι κάτι πλασματικό. .ότι δεν θα πάθεις τίποτα και ότι δεν απειλείσαι από κάτι .. βέβαια εκεί ξ την στιγμή δεν το πιστεύεις αλλά μόλις περάσει λες τίποτα δεν ήταν ... Απλά αποδεξου το όταν συμβεί μην προσπαθήσεις να το αποφύγεις. Δεξου το όπου κ αν είσαι ότι κ αν κάνεις. Δεν πρόκειται να πέσεις κάτω άσε να κάνει έναν κύκλο. Κάποια στιγμή θα αραιώνουν. Βέβαια μην το λες αυτό με τα φάρμακα υπάρχουν κατηγορίες ελαφριές και κάνουν μια χαρά δουλειά ειδικά αν είσαι στην αρχή και βοηθάει και η ψυχοθεραπεία. Μην το αφήσεις όμως έτσι διότι μετά μεγαλώνει και είναι πιο δύσκολο να το φτιάξεις.

Similar Threads

  1. Υποφερω...
    By Aris66 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 08-02-2021, 17:42
  2. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By fragile in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 03-11-2019, 20:03
  3. υποφερω..δε εχω που να τα πω..
    By kourasmeni93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 100
    Last Post: 27-06-2017, 20:27
  4. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 17
    Last Post: 02-01-2016, 01:29
  5. Υποφέρω...
    By regenmacher in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 12-06-2012, 10:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •