ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΧΑΣΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    1

    ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΧΑΣΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ

    φετος ειναι η χρονια που ετοιμαζομαι να δωσω πανελληνιες νιωθω οτι εχω χαθει με τις κολλητες μου ειναι δυσκολο γιατι ειμασταν πολλα χρονια μαζι και τωρα αλλαζουμε η μια απο αυτες φετος επαναστατει στους γονεις της και εχει αλλαξει τελειως η συμπεριφορα της η αλλη παλι ισχυριζεται οτι βαρεθηκε να κανει τρελες και να επικεντρωθει στο διαβασμα δεν ξερω τι να κανω ελπιζω να με βοηθησετε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Να κοιταξεις τα μαθηματα σου, αυτο να κανεις κ να αφησεις τις μαλακιες. 4 μηνες εμειναν, μετα καντε οτι σας κατεβει στο μυαλο. Και επειδη εισαι μικρη σκεψου απο τωρα οτι δεν υπαρχει φιλια, μη παραμυθιαζεσαι. Τωρα για αν εννοεις για παρεα ειναι αλλο θεμα. Κοιτα τα μαθηματα σου λοιπον γιατι οι εποχες ειναι δυσκολες κ σε4 μηνες παει το σχολειο. Με τη φιλη σου την επαναστατρια τι γινεται? Δηλ αραιωσε επειδη επαναστατει? Εσυ τι στοχο εχεις για τις εξετασεις? Τι θες να γινεις?

  3. #3
    Κατερινα,καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου αλλά αυτό που έχει προτεραιότητα σε αυτη τη φάση της ζωής σου είναι οι εξετάσεις σου.Στην ηλικία που είσαι έχεις να απομακρυνθείς απο κάποιες φίλες και φυσικά να βρεις άλλες, κι αυτό επειδή ο χαρακτήρας σου εξελίσται και αλλάζουν οι αξίες.Η φίλη σου που επαναστατεί θα έχει τους λογους της, αν και δεν είναι η σωστή στιγμή για να το κάνει, και η άλλη που θέλει να επικεντρωθεί στο διάβασμα κάνει πολύ καλά.Μην ανησυχείς οτι βαρέθηκε τις τρέλες, είναι η συγκεκριμενη πιεστική περίοδος που την κάνει να παίρνει αυτή την απόφαση.
    Επικεντρώσου λοιπόν στο διάβασμα, και μετα τις εξετάσεις θα δεις πως θα έχεις τις φίλες σου στο πλευρό σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Να επικεντρωθεις κ εσυ στα μαθηματα σου.. Υπομονη, μετρημενοι μηνες μεινανε, κ μετα με το καλο θα εχεις ολο το χρονο να ξεσαλωσεις ως φοιτητρια ! (με μετρο παντα!) :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    διαβασε ρε χαζο 4 χρονια καθησιο τσαμπα ολα πληρωμενα!!!!!
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αμα εχει αποκτησει απο τωρα η κοπελα αυτο το σκεπτικο, δν προκειται να παρει ποτε πτυχιο.. πανε οι αιωνιοι φοιτηταδες, πλεον ν+2 αλλιως διαγραφεσαι.. κ καλα εκαναν κατα τη γνωμη μ, ειχαμε γεμισει 40αρηδες τεμπεληδες να φυτοζωουν κ να κοιμουνται τζαμπα στις εστιες κ να τρων τζαμπα στη λεσχη κ οι καινουργιοι να ειναι οι "μαλακες"...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Αμα εχει αποκτησει απο τωρα η κοπελα αυτο το σκεπτικο, δν προκειται να παρει ποτε πτυχιο.. πανε οι αιωνιοι φοιτηταδες, πλεον ν+2 αλλιως διαγραφεσαι.. κ καλα εκαναν κατα τη γνωμη μ, ειχαμε γεμισει 40αρηδες τεμπεληδες να φυτοζωουν κ να κοιμουνται τζαμπα στις εστιες κ να τρων τζαμπα στη λεσχη κ οι καινουργιοι να ειναι οι "μαλακες"...
    ενταξει εσυ περασεσ πανεπιστημιο τ ξερουμε μπραβο σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ενταξει εσυ περασεσ πανεπιστημιο τ ξερουμε μπραβο σου
    Δεν εγραψα αυτο, ο,τι θυμασαι χαιρεσαι, εχεις φαγωθει μαζι μου ξεκολλα, εγω αναφερθηκα σε μια αλλαγη της τροπολογιας κ στο σκεπτικο των παιδιων πριν τις πανελληνιες κ μετα, διοτι δν εχει κ πολλα χρονια που τελειωσα κ ειχα ασχοληθει ενα διαστημα με ψιλοκομματικα κ ετσι κ ξερω τι παιζει, εσυ με την αλλαγη της τροπολογιας συμφωνεις? Ποια ειναι η αποψη σου? :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Αμα εχει αποκτησει απο τωρα η κοπελα αυτο το σκεπτικο, δν προκειται να παρει ποτε πτυχιο.. πανε οι αιωνιοι φοιτηταδες, πλεον ν+2 αλλιως διαγραφεσαι.. κ καλα εκαναν κατα τη γνωμη μ, ειχαμε γεμισει 40αρηδες τεμπεληδες να φυτοζωουν κ να κοιμουνται τζαμπα στις εστιες κ να τρων τζαμπα στη λεσχη κ οι καινουργιοι να ειναι οι "μαλακες"...
    Αν και off topic και το ξέρω, αγαπητή Lacrymosa θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Οι λόγοι που καθιστούν έναν φοιτητή αιώνιο, με συγχωρείς αλλά δεν είναι μόνο η τεμπελιά, ειδικά τη σήμερον ημέρα! Έλεος δηλαδή! Και κάτι ακόμα σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις και προς πληροφόρηση όσων επίσης δεν το γνωρίζουν: πολύυυυυ πριν ψηφιστεί ο "νόμος" περί διαγραφής, ο κάθε φοιτητής έχανε ΚΑΘΕ παροχή όταν ξεπερνούσε το ν+2!! Δηλαδή έπαυε να δικαιούται βιβλία, πάσο, διατροφή στο εστιατόριο, κλπ κλπ με άλλα λόγια δεν κόστιζε στο κράτος ΤΙΠΟΤΑ!!!Κανέναν δεν επιβάρυναν οι "αιώνιοι" πέραν από τον ίδιο τον εαυτό τους! Τώρα γιατί πρέπει να διαγράψεις έναν άνθρωπο που εισήχθη αξιοκρατικά και για λόγους οικονομικούς ή υγείας αναγκάστηκε να σταματήσει να παρακολουθεί και να του στερήσεις ακόμη και την ελπίδα ότι μπορεί κάποτε να αποφοιτήσει...τι να πω. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του! Έλεος πάντως με την προπαγάνδα περί "αιώνιων" φοιτητών! Σε λίγο θα τους κατηγορήσουμε και για την οικονομική κρίση!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ashley, ακομα κ αν παραβλεψουμε το ενδεχομενο της "τεμπελιας" (αν κ πιστεψε μ γνωριζω πολλους τετοιους), τοτε το επομενο που παιζει ειναι οτι ειτε η σχολη ειναι τοοοσο δυσκολη ειτε οτι δν εχουν τη νοητικη επαρκεια να παρουν πτυχιο, το αποτελεσμα ομως ειναι οτι δν προκειται να αποφοιτησουν ποτε, κ αν αποφοιτησουν στα 40 τους εχουν πολυ περιορισμενες πιθανοτητες να βρουν εργασια, κ ειναι αδικο διοτι αμα βρουν θα βγουν νωριτερα στη συνταξη σε σχεση με αυτους που μπηκαν στην δουλεια απο τα 25 τους.. Θεωρητικα τους κοβονται οι παροχες, πρακτικα ομως το μονο που κοβεται ειναι τα βιβλια κ οκ ανα εξαμηνο δινουν μαθηματα, κατα τ αλλα ομως στην εστια συνεχιζουν να διαμενουν κανονικα (ασχετα αμα ο νομος λεει το αντιθετο, ξερω αιωνιους που 15 χρονια τωρα διαμενουν στην εστια, μια χαρα καλοπερνανε μακρια απο τους δικους τους, γιατι να παρουν πτυχιο επομενως?), στην φοιτητικη λεσχη σιτιζονται κανονικα (αλλωστε για να μπεις λεσχη δεν χρειαζεται να δειξεις ουτε καν φοιτητικο πασο, οποιος μοιαζει ηλικιακα με φοιτητη μπαινει ανετα), και συμφωνω οτι το βασικοτερο κακο το κανουν στον ιδιο τον εαυτο τους, διοτι εφοσον περναν τα χρονια κ δν τελειωνουν, ειναι κριμα γιατι θα μπορουσαν να ασχοληθουν με οποιοδηποτε αλλο αντικειμενο κ κριμα διοτι οσοι δεν μενουν στην εστια οι γονεις τους πληρωνουν επι 10ετιες ενοικια χωρις να υπαρχει λογος... αλλο ειναι η αναβολη φοιτησης για λογους υγειας (τετοιο ειχα ζητησει κ εγω περσυ) κ αλλο να σπουδαζουνε με τα χρονια για να λενε οτι κατι κανουν.. δλδ οκ δεν πρεπει καποια στιγμη να δουλεψουμε? κηφηνες θα ειμαστε να μας ταιζουν οι γονεις μας κ το κρατος? εγω προσωπικα ανυπομονω να δουλεψω κ χαιρομαι για την εξελιξη μ μεσα σε ενα χρονο.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Βρε καλή μου Lacrymosa, ας τα πάρουμε από την αρχή. Δεν αρνούμαι ότι υπάρχουν κάποιοι τεμπέληδες,κηφήνες, όπως θέλεις πες τους, το ίδιο κάνει. Αλλά δεν είναι μόνο τεμπέληδες οι αιώνιοι. Σχετικά με όσα έγραψες στην 1η πρόταση για να συνεννοούμαστε: πολλοί φοιτητές κατάγονται από μέρη που δεν έχουν παν/μια και αναγκάζονται να μετακομίσουν. Αν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους προκύψει κάποιο σοβαρό οικονομικό ή άλλο ζήτημα(και μη μου πεις οτι δεν είναι συχνά τέτοια πράγματα τη σήμερον ημέρα) πολλοί γυρνάνε πίσω στις πόλεις τους είτε για να δουλέψουν είτε γιατί οι γονείς τους δεν μπορούν να πληρώνουν. Αυτοί δε θα καθυστερήσουν να τελειώσουν σε σχέση με κάποιον που μένει στο σπιτάκι του στην ίδια πόλη με το παν/μιο κι έχει το φαγάκι του και τα ρουχαλάκια του έτοιμα; Αυτό που λες ότι είναι άδικο γιατί όποιος βρει δουλειά στα 40 θα βγει στη σύνταξη πριν από κάποιον που δουλεύει απ τα 25, μόνο γέλια μου προκαλεί και το λέω με καλή διάθεση. Ποια σύνταξη βρε Lacrymosa μου;;;Κάνεις πλάκα έτσι; Νομίζεις ότι η σύνταξη δίνεται όταν κάποιος φτάσει σε μια ηλικία μόνο;;;Έχεις υπόψη σου για τα καινούρια μνημονιακά όρια συνταξιοδότησης;;;Αλήθεια οι απόφοιτοι ποιας σχολής βρίσκουν αμέσως μόνιμη και σταθερή δουλειά;;; Και κάτι ακόμα: υπάρχουν και διαβαθμίσεις στη δυσκολία διαφόρων σχολών, αυτό είναι αυτονόητο. Υπάρχουν σχολές που τις τελειώνει κάποιος χαλαρά στα 4 χρόνια και άλλες που θέλει τουλάχιστον ένα χρόνο παραπάνω κατά μέσο όρο.
    Ότι πολλοί μένουν με παράνομους τρόπους στην εστία, οκ να το δεχτώ. Είναι όμως κάτι τέτοιο ο κανόνας;;; Όσο για το φαϊ στη λέσχη, αν δεν έχεις κάρτα σίτισης δεν τρως τζάμπα νομίζω αλλά πληρώνεις είτε δείχνεις για 18 είτε για 15. Και για να βγει η κάρτα τα κριτήρια είναι συγκεκριμένα. Όταν περνά το νόμιμο όριο φοίτησης παύουν και τα βιβλία και το πάσο και η φοροαπαλλαγή των γονιών και πολλά άλλα που ίσως δεν ξέρεις (πχ ακόμα και η άδεια εξετάσεων όσους εργάζονται) Να ξέρεις ότι πολλοί νυν φοιτητές ανυπομονούν να δουλέψουν αλλά συναντάνε μόνο κλειστές πόρτες- το αντίθετο είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Τι άλλο να πω, δεν ξέρω. Ό,τι είπα το είπα καλοπροαίρετα να ξέρεις και χωρίς καμία διάθεση προσωπικής αντιπαράθεσης μαζί σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καταλαβαινω, κ εχεις δικιο σε πολλα απ αυτα π λες, ισως εστιασα σε περιστατικα π δν αποτελουν τον κανονα.. Φυσικα τωρα με τα μνημονια κ την κριση το βασικοτερο ειναι εστω να βρεις δουλεια κ η συνταξη οταν με το καλο παμε 70, αν ζουμε κ μπορουμε να δουλεψουμε! Ο ιδιωτικος τομεας πιστευω εχει ακομη παραθυρακια, αρκει να ξερεις να ελλισεσαι σωστα, ομως δεν εχει δυστυχως τη μονιμοτητα κ την ασφαλεια κ πολλα αλλα.. Εγω βρηκα 2 παιδακια αδελφακια κ τους κανω ιδιαιτερα στα μαθηματα του σχολειου κ πλεον ετσι οπως τα εχουν δυσκολεψει ολο κ πιο μικρες ηλικιες αναζητουν περαιτερω διδασκαλια περα απο τη σχολικη.. Σαν ξεκινημα το θεωρω πολυ καλο, κ ακομα δν εχω παρει πτυχιο, μεσω γνωστων κ αγγελιων κ αμα προσφερεις πιστευω στον ιδιωτικο τομεα μπορεις κατι να βρεις, φυσικα εξαρταται το αντικειμενο! Οσο για τη λεσχη, βγαζεις καρτα σιτισης καθε εξαμηνο, ομως καθημερινα για να μπεις δν δειχνεις την καρτα! Αφου περσυ τρεις φορα πηγα κ την αδερφη μ γιατι ειχε περιεργεια να δει πως ειναι κ τι σερβιρουν!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Καταλαβαινω, κ εχεις δικιο σε πολλα απ αυτα π λες, ισως εστιασα σε περιστατικα π δν αποτελουν τον κανονα.. Φυσικα τωρα με τα μνημονια κ την κριση το βασικοτερο ειναι εστω να βρεις δουλεια κ η συνταξη οταν με το καλο παμε 70, αν ζουμε κ μπορουμε να δουλεψουμε! Ο ιδιωτικος τομεας πιστευω εχει ακομη παραθυρακια, αρκει να ξερεις να ελλισεσαι σωστα, ομως δεν εχει δυστυχως τη μονιμοτητα κ την ασφαλεια κ πολλα αλλα.. Εγω βρηκα 2 παιδακια αδελφακια κ τους κανω ιδιαιτερα στα μαθηματα του σχολειου κ πλεον ετσι οπως τα εχουν δυσκολεψει ολο κ πιο μικρες ηλικιες αναζητουν περαιτερω διδασκαλια περα απο τη σχολικη.. Σαν ξεκινημα το θεωρω πολυ καλο, κ ακομα δν εχω παρει πτυχιο, μεσω γνωστων κ αγγελιων κ αμα προσφερεις πιστευω στον ιδιωτικο τομεα μπορεις κατι να βρεις, φυσικα εξαρταται το αντικειμενο! Οσο για τη λεσχη, βγαζεις καρτα σιτισης καθε εξαμηνο, ομως καθημερινα για να μπεις δν δειχνεις την καρτα! Αφου περσυ τρεις φορα πηγα κ την αδερφη μ γιατι ειχε περιεργεια να δει πως ειναι κ τι σερβιρουν!
    Οκ. Εγώ πάλι όταν σπούδαζα στην Αθήνα δεν υπήρχε φορά που να μη μου ζητήσουν την κάρτα. Μπορεί αλλού να είναι πιο χαλαρά, δεν ξέρω. Μπράβο για το ξεκίνημά σου. Καλή συνέχεια εύχομαι!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αθηνα δν ξερω, μπορει να ειναι πιο αυστηρα, παντως στη λεσχη του Αριστοτελειου ειναι πολυ χυμα στο κυμα τα πραγματα! Σε ευχαριστω πολυ κ ευχομαι κ σε σενα ο,τι καλυτερο!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Ευχαριστώ!:)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 20:14
  2. Φοβάμαι μήπως πεθάνω και δεν προλάβω να ζήσω..
    By Ζωή96 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 31-08-2012, 19:10
  3. εκδρομη με τους φιλους η το αγορι;
    By νιφάδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 18-01-2012, 15:52
  4. Αποφεύγω τους φίλους μου
    By Λαθρόβιος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 02-01-2012, 03:18
  5. Φοβάμαι μην χάσω αυτό που αγαπώ
    By Alexandros35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-05-2011, 22:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •