ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΩ ΆΛΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    21

    ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΩ ΆΛΛΟ

    Παιδιά καλησπέρα... Γράφω αυτό εδώ πέρα γιατί κάπου έπρεπε να τα πω αλλιος νιώθω πως θα σκάσω.. Λοιπόν όταν ήμουν σε μικρή ηλικια δυστυχώς είχα ένα ατύχημα, με αποτέλεσμα να καταλήξω με εγκαύματα σε σχεδόν όλο μου το σώμα.. Όσο μεγάλωνα καταλαβαίνα ότι διαφερω εξωτερικά από τα άλλα παιδιά. Δεν έλειπαν φυσικά τα σχόλια και τα αδιάκριτα βλέμματα του κόσμου.. Όλο αυτό τώρα στα 17 μου μπορώ να πω πως μου έχει δημιουργήσει τεράστιο θέμα με το σώμα μου, τεράστιο κόμπλεξ.. Έως και κοινωνική φοβία... Δεν επιδιωξα ποτέ να κάνω μια σχέση φοβουμενη μην πληγωθω, μήπως νιώσω απόρριψη.. Μόνο μία φορά είχα δοκιμάσει κ φυσικά με απέρριψε με την φράση '' ιού πως είσαι έτσι με τρομαξες''.... Δεν ξέρω τι να κάνω, πως να το αντιμετωπίσω όλο αυτό;;.. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά έπρεπε κάπως να τα βγαλω από μέσα μου..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Κοίτα προφανώς και ότι έχει γίνει με πλαστική έχει γίνει έτσι δεν είναι; Γιατι δεν βρισκεις ενα πολύ καλό tattoo artist να σου καλυψει τα εγκαύματα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by sofiala135700 View Post
    Παιδιά καλησπέρα... Γράφω αυτό εδώ πέρα γιατί κάπου έπρεπε να τα πω αλλιος νιώθω πως θα σκάσω.. Λοιπόν όταν ήμουν σε μικρή ηλικια δυστυχώς είχα ένα ατύχημα, με αποτέλεσμα να καταλήξω με εγκαύματα σε σχεδόν όλο μου το σώμα.. Όσο μεγάλωνα καταλαβαίνα ότι διαφερω εξωτερικά από τα άλλα παιδιά. Δεν έλειπαν φυσικά τα σχόλια και τα αδιάκριτα βλέμματα του κόσμου.. Όλο αυτό τώρα στα 17 μου μπορώ να πω πως μου έχει δημιουργήσει τεράστιο θέμα με το σώμα μου, τεράστιο κόμπλεξ.. Έως και κοινωνική φοβία... Δεν επιδιωξα ποτέ να κάνω μια σχέση φοβουμενη μην πληγωθω, μήπως νιώσω απόρριψη.. Μόνο μία φορά είχα δοκιμάσει κ φυσικά με απέρριψε με την φράση '' ιού πως είσαι έτσι με τρομαξες''.... Δεν ξέρω τι να κάνω, πως να το αντιμετωπίσω όλο αυτό;;.. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά έπρεπε κάπως να τα βγαλω από μέσα μου..
    Καλημερα

    Εσυ πως νοιωθεις με το σωμα σου οταν το βλεπεις ?Νοιωθεις ολο αυτο που νοιωθουν οι αλλοι οταν σε βλεπουν ?
    Και οταν λες ολο το σωμα εννοεις σε σποραδικα σημεια ή μια μεγαλη επιφανεια που καλυπτει το μελυτερο μερος?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα

    Εσυ πως νοιωθεις με το σωμα σου οταν το βλεπεις ?Νοιωθεις ολο αυτο που νοιωθουν οι αλλοι οταν σε βλεπουν ?
    Και οταν λες ολο το σωμα εννοεις σε σποραδικα σημεια ή μια μεγαλη επιφανεια που καλυπτει το μελυτερο μερος?
    Γειά σου.. Κοίτα όταν βλέπω το σώμα μου μπορώ να πω πως με πιάνει μια αποστροφή.. Αισθάνομαι πως βλέπω κάτι αποκρουστικό.. Το έγκαυμα το έχω και σε σποραδικά σημεία στα πόδια, αλλά καλύπτει και μεγάλο μέρος του σώματος μου..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by sofiala135700 View Post
    Γειά σου.. Κοίτα όταν βλέπω το σώμα μου μπορώ να πω πως με πιάνει μια αποστροφή.. Αισθάνομαι πως βλέπω κάτι αποκρουστικό.. Το έγκαυμα το έχω και σε σποραδικά σημεία στα πόδια, αλλά καλύπτει και μεγάλο μέρος του σώματος μου..
    Δουλευεις με καποιον ψυχολογο για το ατυχημα σου και τις συνεπειες αυτου επανω στο σωμα σου?
    Και το κυριοτερο υπαρχουν καποιες επεμβασεις που θελεις ή σκοπευεις να κανεις ωστε να βελτιωθει η τωρινη σου κατασταση ?

    Στα ρωταω ολα αυτα για να μπορεσω λιγακι να καταλαβω την δικη σου οπτικη πλευρα ολου αυτου και οχι πως το βλεπει ενας ουδετερος ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δουλευεις με καποιον ψυχολογο για το ατυχημα σου και τις συνεπειες αυτου επανω στο σωμα σου?
    Και το κυριοτερο υπαρχουν καποιες επεμβασεις που θελεις ή σκοπευεις να κανεις ωστε να βελτιωθει η τωρινη σου κατασταση ?

    Στα ρωταω ολα αυτα για να μπορεσω λιγακι να καταλαβω την δικη σου οπτικη πλευρα ολου αυτου και οχι πως το βλεπει ενας ουδετερος ...
    Πήγαινα σε ψυχολόγο παλιότερα αλλά δεν με βοήθησε και πολύ.. Οι επεμβάσεις για να γίνουν όσο το δυνατόν καλύτερα και να έχουν ένα σωστό αποτέλεσμα πρέπει να γίνουν σε κάποια ιδιωτική κλινική... Αλλιος ψάχνεις να βρεις κάτι στο δημόσιο που είναι λίγο δύσκολο να γίνει σωστή δουλειά πιστεύω. Λόγω του ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να παω σε ιδιωτική κλινική αναγκαστικά θα πάω σε δημόσιο νοσοκομείο.. Δεν είμαι όμως αρκετά αισιόδοξη για το αποτέλεσμα των επεμβάσεων.. Το να πετύχεις τον καλο πλαστικο χειρουργό σε κάποιο δημόσιο είναι δύσκολο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by sofiala135700 View Post
    Πήγαινα σε ψυχολόγο παλιότερα αλλά δεν με βοήθησε και πολύ.. Οι επεμβάσεις για να γίνουν όσο το δυνατόν καλύτερα και να έχουν ένα σωστό αποτέλεσμα πρέπει να γίνουν σε κάποια ιδιωτική κλινική... Αλλιος ψάχνεις να βρεις κάτι στο δημόσιο που είναι λίγο δύσκολο να γίνει σωστή δουλειά πιστεύω. Λόγω του ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να παω σε ιδιωτική κλινική αναγκαστικά θα πάω σε δημόσιο νοσοκομείο.. Δεν είμαι όμως αρκετά αισιόδοξη για το αποτέλεσμα των επεμβάσεων.. Το να πετύχεις τον καλο πλαστικο χειρουργό σε κάποιο δημόσιο είναι δύσκολο.
    Ο ψυχολόγος να ξέρεις είναι ιδιόμορφη περίπτωση ,ίσως χρειάζεται να δεις και κάποιον άλλον αν με αυτόν δεν κουμπωσες και το κυριότερο όταν πάμε σε αυτόν πρέπει να είμαστε δεκτικοί να δουλέψουμε πολύ για αυτό που μας απασχολεί.

    Κατανοητό αυτό που λες για τους γιατρούς αλλά υπάρχουν και στα δημόσια νοσοκομεία καλοί γιατροί αρκεί να ψάχτεις αρκετά .
    Δεν θα ξεκινάς έτσι με αρνητισμο δεν βοηθάει .
    Προσπάθησε να δεις λιγάκι πιο θετικά την όλη κατάσταση όσο αφορά τις επεμβάσεις σου .

    Να ελπίζεις σε αυτές και ότι σίγουρα θα έχεις ένα καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που έχεις τώρα .

    Έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις στο κομμάτι της αποδοχής ?
    Δεν έχει καλύτερο πράγμα από αυτό .
    Μόνο αν καταφέρεις έστω και σε ένα καλό ποσοστό να δεχτείς εσύ την όλη σου κατάσταση μπορέσεις να κάνεις και τους υπόλοιπους να σε δουν έτσι .

    Σίγουρα στην ζωή θα αντιμετωπίσεις και ανθρωπους που οι αντιδράσεις τους θα σε στεναχωρούν ,αλλά σίγουρα υπάρχουν και οι ανθρωποι που μπροστά στην προσωπικότητα που έχουν μπροστά τους είναι ικανοί να παραβλέψουν σε μεγάλο βαθμό το φαινομενικα "άσχημο "κομμάτι σου ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Elenia781
    Guest
    Καλυτερα να κανεις τις επεμβασεις μετα τα 18. Υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι που τους αποστρεφοντε οι υπολοιποι, π.χ αν εχει ψωριαση ή να μην ειναι αρτημελης. Κουραγιο

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    σε αυτον οπου εκανες την τιμη να του χαρησεις την καρδια σου, τον ερωτσ σου και απαντησαι με ανανδρο τροπο!! σε αυτου την ψυχη καποιος θα πρεπει να ερωτησει"πως ειναι ετσι η ψυχη σου ρε φιλε?"
    Ανδρας ειναι ο συνδιασμος οργης δυναμης και ευγενιας! μαζι με εκφραση λεξεω μεχρι να κανεις την κοπελα που εισαι μαζι να νισει ειτε εισαι ενα βραδυ μαζι της ειτε πολλα χρονια να την κανεις να νιωθει οσο πιο ζεστα! και οσο πιο μοναδικη ως γυναικα στον κοσμο!
    Αυτο ειναι για εμενα η λεξη ανδρας! αυτο σαν ανδρας εμαθα κι προσπαθησα να ειμαι! ολα τα αλλα ειναι ντροπη!
    Υπαρχουν ανθρωποι ,ανδρες εκει εξω οπου θα βρουν την ομορφια της ψυχης σου! εισαι μικρουλα ακομα ,να ξες οτι καθε κακο δινει κι κατι καλο, εσυ θα μπορεις πολυ πιο ευκολα να τον βρεις αυτον τον ανδρα ε σχεση με τις κοπελες που ειναι πανεμορφες και αψιγαδιαστες απο εμφανηση, διοτις θα αυτες θα ζουν συνεχως υποκρησια!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Ζούμε σε μια εποχή που θεωρούμε ότι πρέπει να είμαστε "τέλειοι" για να ευτυχήσουμε.
    Τελειο γυμνασμένο σώμα, τέλεια δόντια με τη βοηθεια της ορθοδοντικής, τέλειο πρόσωπο με το make up κλπ.
    Προφανώς κάτι τέτοιο δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Πανω απόλα είμαστε άνθρωποι και πέραν το ότιδήποτε μπορεί να μας συμβεί κάποτε δεν χρειάζεται και δεν μπορούμε να είμαστε τέλειοι για να αξίζουμε και να βρούμε την ευτυχία.
    Αξίζουμε όπως και να είμαστε.
    Δεν είσαι μόνο ένα σώμα, είσαι πάρα πολλά πράγματα.
    Εαν πιστεύαμε ότι είμαστε ένα σώμα τότε πάρα πολλές κατηγορίες ανθρώπων δεν θα μπορούσαν να βρουν την ευτυχία
    αλλά δεν είναι έτσι.
    Πρώτα απόλα χρειάζεται αποδοχή από εσένα την ίδια, η οποία θα έρθει σιγά σιγά και με τη βοήθεια του ψυχολόγου.
    Γιατί είναι δύσκολο στις μέρες μας να αποδεχτούμε ότι είμαστε λίγο διαφορετικοί από το σύνηθες.
    Αλλά αυτό δεν είναι κακό.
    Για μένα ένα δεύτερο κομμάτι και πολύ σημαντικό είναι να βρεις κομμάτια και χαρακτηριστικά που θα αντλείς αυτοεκτίμηση.
    Έτσι έρχεται μια ισορροπία.
    Από εκεί και πέρα με την εμφάνιση υπάρχουν πραγματάκια που μπορείς να κάνεις. Όντως πέρα από τις πλαστικές που κάποτε μπορείς να κάνεις, και τα τατουζα είτε πάνω είτε γύρω στις περιοχές μπορούν να είναι πολύ καλή λύση και καλλιτεχνική.

Similar Threads

  1. ΔΕΝ αντεχω αλλο...
    By maria4 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 45
    Last Post: 18-09-2017, 15:07
  2. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ
    By κυριακι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 15-10-2014, 02:22
  3. δεν με αντεχω αλλο..
    By νιφάδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 64
    Last Post: 07-01-2012, 13:58
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!
    By kate_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 10
    Last Post: 18-08-2009, 20:43
  5. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!
    By alice_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2008, 17:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •