Τρώω ελάχιστες θερμίδες εδώ και 4 χρόνια,και θέλω να το αλλάξω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    8

    Τρώω ελάχιστες θερμίδες εδώ και 4 χρόνια,και θέλω να το αλλάξω.

    Δεν ξέρω αν απευθύνομαι στην κατάλληλη κατηγορία,δεδομένου ότι δεν εχω διαγνωσθεί με ανορεξία.
    Λοιπον πριν καιρο,συνέβησαν πάρα πολλές αλλαγές στην ζωή μου,αναγκάστηκα να φύγω από το σπίτι εξαιτίας ενός οικογενειακού προσώπου,έπρεπε να αντιμετωπίσω όσα είχαν συμβεί , να αντιμετωπίσω την προδοσια εντός εισαγωγικών που βίωσα από κοντινα οικογενειακά και την έλλειψη υποστήριξης,το οποίο με έφερε σε μια καταθλιπτική κατάσταση η οποία με την σειρά της με έκανε να αποκοπω από φιλίες και να χάσω πολύ μεγάλο μέρος του κύκλου μου.
    Σε αυτήν την περίοδο το μονο που έκανα ήταν να καπνίζω και να πίνω καφέ το πρωί και αλκοόλ το βράδυ τρώγοντας το πολύ 300 θερμίδες την μέρα,το στομάχι μου είχε κλείσει τελείως,ήμουν 1,70 και ζύγιζα το πολύ 52 κιλά.Καπως επανήλθα και υπήρχαν μέρες που ετρωγα κανονικά και μέρες που δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου,πλέον αυτό είναι κάπως ο τρόπος ζωής,το έχω συνηθίσει,δν βοηθάει ιδιαίτερα που καπνίζω και το πρωινό μου συνεχίζει να είναι καφές.
    Αυτη τη στιγμή ειμαι περίπου 55 κιλά(φαίνονται κόκαλα ακομη),Αλλά θέλω να πάρω και αλλα και για να έχω περισσότερη ενέργεια και να φαίνομαι πιο υγιής,ειμαι σε σχέση και δεν νιώθω όμορφα που είμαι τόσο λεπτή.Δηστυχως αγχώνομαι συχνά,και αυτό μου κόβει τελείως την όρεξη. (Δεν είναι ότι σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να τρώω όσο το ότι δεν έχω όρεξη να φάω η μου κόβεται εύκολα,νιώθω ότι πνίγομαι ).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εχεις κανει τον μεταβολισμο σου ανω κατω , επιεικως ....... μια μερα δεν τρως , την αλλη τρως , το αλκοολ μπερδευει ακομη περισσοτερο τα πραματα , αν δεν βαλεις μια ταξη, δεν θα γινει τιποτα ως δια μαγειας ....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    κατι δεν μας λες καλα. 300 θερμιδες εχει ενα τοστ με δυο σιχαμενα ψωμακια λιγο τυρι και ενα ζαμπον.
    τι αλλο τρως;;;
    βεβαια το αλκοολ..εχει παρα πολλες.......
    καλυτερα να πας σε εναν κλινικο διαιτολογο να σου γραψει και εξετασεις

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    κατι δεν μας λες καλα. 300 θερμιδες εχει ενα τοστ με δυο σιχαμενα ψωμακια λιγο τυρι και ενα ζαμπον.
    τι αλλο τρως;;;
    βεβαια το αλκοολ..εχει παρα πολλες.......
    καλυτερα να πας σε εναν κλινικο διαιτολογο να σου γραψει και εξετασεις
    Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει με τις θερμίδες καθόλου,οπότε κακώς είπα συγκεκριμενο αριθμό από θερμίδες. Πάντως για πολυ καιρο έτρωγα το πολύ μισο πιάτο φαγητού όλη μέρα η την έβγαζα απλά με τοστ η κάτι γλυκό.Δεν διαφωνώ τόσο για τον διατροφολογο,παρολαυτα δεν μπορεί να κάνει κάτι για το άγχος,συν ότι είναι ακριβοί.Επισης γνωρίζω ότι δεν λύνεται τίποτα από μόνο του,το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που βάζω ένα πρόγραμμα φαγητού,Υπάρχουν μέρες που απλά το στομάχι κλείνει λόγω άγχους.Ευχαριστω πάντως για την απάντηση όπως και να έχει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εχεις κανει τον μεταβολισμο σου ανω κατω , επιεικως ....... μια μερα δεν τρως , την αλλη τρως , το αλκοολ μπερδευει ακομη περισσοτερο τα πραματα , αν δεν βαλεις μια ταξη, δεν θα γινει τιποτα ως δια μαγειας ....
    Δεν πίνω πλέον,αλλά έχουν μείνει πολλές κακες διατροφικές συνήθειες από τότε,συν το τσιγάρο που κοβει την όρεξη.Εχω βάλει αρκετά πράγματα σε τάξη,στο φαγητό δυσκολεύομαι αρκετά όμως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Alice97 View Post
    Δεν ξέρω αν απευθύνομαι στην κατάλληλη κατηγορία,δεδομένου ότι δεν εχω διαγνωσθεί με ανορεξία.
    Λοιπον πριν καιρο,συνέβησαν πάρα πολλές αλλαγές στην ζωή μου,αναγκάστηκα να φύγω από το σπίτι εξαιτίας ενός οικογενειακού προσώπου,έπρεπε να αντιμετωπίσω όσα είχαν συμβεί , να αντιμετωπίσω την προδοσια εντός εισαγωγικών που βίωσα από κοντινα οικογενειακά και την έλλειψη υποστήριξης,το οποίο με έφερε σε μια καταθλιπτική κατάσταση η οποία με την σειρά της με έκανε να αποκοπω από φιλίες και να χάσω πολύ μεγάλο μέρος του κύκλου μου.
    Σε αυτήν την περίοδο το μονο που έκανα ήταν να καπνίζω και να πίνω καφέ το πρωί και αλκοόλ το βράδυ τρώγοντας το πολύ 300 θερμίδες την μέρα,το στομάχι μου είχε κλείσει τελείως,ήμουν 1,70 και ζύγιζα το πολύ 52 κιλά.Καπως επανήλθα και υπήρχαν μέρες που ετρωγα κανονικά και μέρες που δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου,πλέον αυτό είναι κάπως ο τρόπος ζωής,το έχω συνηθίσει,δν βοηθάει ιδιαίτερα που καπνίζω και το πρωινό μου συνεχίζει να είναι καφές.
    Αυτη τη στιγμή ειμαι περίπου 55 κιλά(φαίνονται κόκαλα ακομη),Αλλά θέλω να πάρω και αλλα και για να έχω περισσότερη ενέργεια και να φαίνομαι πιο υγιής,ειμαι σε σχέση και δεν νιώθω όμορφα που είμαι τόσο λεπτή.Δηστυχως αγχώνομαι συχνά,και αυτό μου κόβει τελείως την όρεξη. (Δεν είναι ότι σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να τρώω όσο το ότι δεν έχω όρεξη να φάω η μου κόβεται εύκολα,νιώθω ότι πνίγομαι ).
    μεχρι να φτασω στις τελευταιες σειρες, καταλαβαινα ακριβως τι λες. εκει, μπερδευτηκα.
    σε ολο το μηνυμα περιγραφεις στην ουσια οτι εχεις μειωμενη ορεξη, λογω προβληματων, αγχους, κακων συνηθειων, κλπ. και οτι μαλιστα σε θεωρεις λεπτη και δεν θελεις να δειχνεις τοσο λεπτη και θελεις να παρεις κιλα.
    ολα αυτα δεν εχουν καμια σχεση με την ασθενεια "ανορεξια", οπου δεν ειναι οτι σου κοβεται η ορεξη, αλλα νοιωθεις χοντρος, οσο αδυνατος κι αν εισαι, και κανεις μεγαλη προσπαθεια να χανεις συνεχως βαρος, ενω εχεις μεινει μονο κοκκαλα.

    στο τελος ομως μας το πετας αυτο , οτι δεν ειναι τοσο οτι σκεφτεσαι οτι δεν πρεπει να τρως, αλλα περισσοτερο οτι δενε χεις ορεξη.
    τι απ τα δυο ισχυει; γιατι ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα.
    υπαρχει περιπτωση να θες να χασεις, η μιλαμε για μειωμενη ορεξη;

  7. #7
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μεχρι να φτασω στις τελευταιες σειρες, καταλαβαινα ακριβως τι λες. εκει, μπερδευτηκα.
    σε ολο το μηνυμα περιγραφεις στην ουσια οτι εχεις μειωμενη ορεξη, λογω προβληματων, αγχους, κακων συνηθειων, κλπ. και οτι μαλιστα σε θεωρεις λεπτη και δεν θελεις να δειχνεις τοσο λεπτη και θελεις να παρεις κιλα.
    ολα αυτα δεν εχουν καμια σχεση με την ασθενεια "ανορεξια", οπου δεν ειναι οτι σου κοβεται η ορεξη, αλλα νοιωθεις χοντρος, οσο αδυνατος κι αν εισαι, και κανεις μεγαλη προσπαθεια να χανεις συνεχως βαρος, ενω εχεις μεινει μονο κοκκαλα.

    στο τελος ομως μας το πετας αυτο , οτι δεν ειναι τοσο οτι σκεφτεσαι οτι δεν πρεπει να τρως, αλλα περισσοτερο οτι δενε χεις ορεξη.
    τι απ τα δυο ισχυει; γιατι ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα.
    υπαρχει περιπτωση να θες να χασεις, η μιλαμε για μειωμενη ορεξη;
    Μία μικρή διόρθωση: Ανορεξία, από πάντα σήμαινε έλλειψη όρεξης (το λέει και η λέξη: στερητικό α+ όρεξη) και μπορεί να είναι σύμπτωμα διαφόρων ασθενειών και παθήσεων στον άνθρωπο.
    Η ψυχιατρική πάθηση κανονικά λέγεται "νευρική ανορεξία" η "anorexia nervosa" ή "ψυχογενής ανορεξία".
    Κάποιοι την λένε απλά ανορεξία αλλά δεν είναι το σωστό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι κάτι ψυχολογικό και όχι επειδή το τσιγάρο κόβει την όρεξη ή έχει κλείσει το στομάχι. Επίσης ο μεταβολισμός σου είναι ότι να 'ναι. Θα ζητήσεις συμβουλή διατροφολόγου να βγάλει κάποιο πρόγραμμα πάνω στις δίκες σου ανάγκες και θα το τηρήσεις αρχικά με το ζόρι. Σταδιακά θα φιάξει όλο αυτό. Το είχε περάσει μία συνάδελφος παλιά με θέματα άγxους κτλ και είχε μείνει σκελετός με ένα κεφάλι που φάνταζε τεράστιο στο τέλος. Άγχος για τη δουλειά, άγχος για τη σχέση που είχε, άγχος για τον αέρα που ανέπνεε, άγχος για το άγχος. Φυσικά αν δεν μπορείς να το διαχειριστείς όλο αυτό, πρέπει να δεις ψυχολόγο για το άγχος ή ότι άλλο είναι αυτό που έχεις. Ωστόσο στο οργανικό κομμάτι, δεν πρέπει να περιμένεις να σου έρθει η όρεξη αν δεν έχεις όρεξη. Σταδιακά βάζεις πρόγραμμα να τρως όπως πρέπει κι ας μην αισθάνεσαι πείνα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Μία μικρή διόρθωση: Ανορεξία, από πάντα σήμαινε έλλειψη όρεξης (το λέει και η λέξη: στερητικό α+ όρεξη) και μπορεί να είναι σύμπτωμα διαφόρων ασθενειών και παθήσεων στον άνθρωπο.
    Η ψυχιατρική πάθηση κανονικά λέγεται "νευρική ανορεξία" η "anorexia nervosa" ή "ψυχογενής ανορεξία".
    Κάποιοι την λένε απλά ανορεξία αλλά δεν είναι το σωστό.
    το διευκρινισα μ την ερωτηση μου. γι αυτο και σχολιασα. η ερωτηση αφενος εχει μπει στο τμημα της ψυχογενους ανορεξιας, οποτε γι αυτο μιλαω, αφετερου η ιδια η κοπελα ενω μας περιγραφει τοση ωρα την ελλειψη ορεξης, ξαφνικα μας πεταει οτι δεν ειναι και τοσο οτι προσπαθει να μην φαει, πραγμα που μου κινει υποψιες μηπως οντως εχει να κανει με ψυχογενη ανορεξια και ειναι μπερδεμενη.
    η "ανορεξια" ως ελλειψη ορεξης, δεν ειναι ασθενεια. αλλα μπορει να οδηγησει σε ασθενειες.
    η "ανορεξια" σαν ασθενεια, ειναι η "νευρικη/ ψυχογενης ανορεξια".

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Είναι κάτι ψυχολογικό και όχι επειδή το τσιγάρο κόβει την όρεξη ή έχει κλείσει το στομάχι. Επίσης ο μεταβολισμός σου είναι ότι να 'ναι. Θα ζητήσεις συμβουλή διατροφολόγου να βγάλει κάποιο πρόγραμμα πάνω στις δίκες σου ανάγκες και θα το τηρήσεις αρχικά με το ζόρι. Σταδιακά θα φιάξει όλο αυτό. Το είχε περάσει μία συνάδελφος παλιά με θέματα άγxους κτλ και είχε μείνει σκελετός με ένα κεφάλι που φάνταζε τεράστιο στο τέλος. Άγχος για τη δουλειά, άγχος για τη σχέση που είχε, άγχος για τον αέρα που ανέπνεε, άγχος για το άγχος. Φυσικά αν δεν μπορείς να το διαχειριστείς όλο αυτό, πρέπει να δεις ψυχολόγο για το άγχος ή ότι άλλο είναι αυτό που έχεις. Ωστόσο στο οργανικό κομμάτι, δεν πρέπει να περιμένεις να σου έρθει η όρεξη αν δεν έχεις όρεξη. Σταδιακά βάζεις πρόγραμμα να τρως όπως πρέπει κι ας μην αισθάνεσαι πείνα.
    το τσιγαρο οντως κοβει την ορεξη, αλλα και εχει καποια μικρη επιδραση στην επιταχυνση του μεταβολισμου. γι αυτο και πολλοι που το κοβουν, αν δεν προσεξουν παραλληλα, παχαινουν..
    επισης, οντως ειναι ψυχολογικο το αιτιο, αλλα το στομαχι οσο δεν τρως, "κλεινει" και ειναι ακομα πιο δυσκολο να φας. φαυλος κυκλος.
    στα υπολοιπα, συμφωνω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Alice97 View Post
    Δεν ξέρω αν απευθύνομαι στην κατάλληλη κατηγορία,δεδομένου ότι δεν εχω διαγνωσθεί με ανορεξία.
    Λοιπον πριν καιρο,συνέβησαν πάρα πολλές αλλαγές στην ζωή μου,αναγκάστηκα να φύγω από το σπίτι εξαιτίας ενός οικογενειακού προσώπου,έπρεπε να αντιμετωπίσω όσα είχαν συμβεί , να αντιμετωπίσω την προδοσια εντός εισαγωγικών που βίωσα από κοντινα οικογενειακά και την έλλειψη υποστήριξης,το οποίο με έφερε σε μια καταθλιπτική κατάσταση η οποία με την σειρά της με έκανε να αποκοπω από φιλίες και να χάσω πολύ μεγάλο μέρος του κύκλου μου.
    Σε αυτήν την περίοδο το μονο που έκανα ήταν να καπνίζω και να πίνω καφέ το πρωί και αλκοόλ το βράδυ τρώγοντας το πολύ 300 θερμίδες την μέρα,το στομάχι μου είχε κλείσει τελείως,ήμουν 1,70 και ζύγιζα το πολύ 52 κιλά.Καπως επανήλθα και υπήρχαν μέρες που ετρωγα κανονικά και μέρες που δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου,πλέον αυτό είναι κάπως ο τρόπος ζωής,το έχω συνηθίσει,δν βοηθάει ιδιαίτερα που καπνίζω και το πρωινό μου συνεχίζει να είναι καφές.
    Αυτη τη στιγμή ειμαι περίπου 55 κιλά(φαίνονται κόκαλα ακομη),Αλλά θέλω να πάρω και αλλα και για να έχω περισσότερη ενέργεια και να φαίνομαι πιο υγιής,ειμαι σε σχέση και δεν νιώθω όμορφα που είμαι τόσο λεπτή.Δηστυχως αγχώνομαι συχνά,και αυτό μου κόβει τελείως την όρεξη. (Δεν είναι ότι σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να τρώω όσο το ότι δεν έχω όρεξη να φάω η μου κόβεται εύκολα,νιώθω ότι πνίγομαι ).

    Καλημερα και καλη εβδομαδα !

    Αν εξαιρέσεις το ποτο και το τσιγάρο ειναι σαν να βλεπω εμενα μετα το ατύχημα μου ...Ειχα φτασει στα κιλα σου και ειμαι πολυ πιο ψηλη απο εσένα ..Κοινός και εγω ημουν πετσι και κοκαλο στην κυριολεξια ..

    Ημουν στα προθυμα νευρικης ανορεξίας βαση της γιατρου μου και αυτο επειδη σαν και εσενα εκλεισε το στομαχι σου .Δεν υπηρχε ορεξη για τιποτα .Ακομα και για σοκολατα να σου πω , που για εμένα ειναι απαραιτητη ,δεν ζω χωρις αυτη ...Μπορει να μην εκανα βουλιμικα επεισοδια ,μπορει να μην εβλεπα τον ευατο μου στον καθρέπτη χοντρο και γι αυτο να μην ετρωγα αλλα βαση τα λεγόμενα των γιατρων μου ημουν ενα βημα πριν την νευρικη ανορεξια αφου στο τελος και που ετρωγα γιατι καταλαβαινα οτι επρεπε ακομα και με το ζορι ηθελα να κανω εμετο ,πονουσε το στομαχι μου ..

    Να φανταστεις ειχα φτασει να νοσηλευομαι δυο φορες την εβδομαδα για να μου βαζουν ενδοφλεβια βιταμινες για να μπορεσω να επανελθω μεχρι να φτασουν και σε ενα σημειο να με πιανουν και οι ποσιμες βιταμινες που επερνα ..Πηγαινα δυο με τρεις φορες την εβδομαδα περσυ τετοιο καιρο να φανταστεις στο νοσοκομειο και καθομουν οσες ωρες χρειαζοταν για να τελειωσουν οι οροι ..Απίστευτη ταλαιπωρια και ψυχικη και σωματικη ..

    Ενα θα σου πω μην το αμελης ολο αυτο γιατι θα αρχισεις να εχεις θεματα υγειας και τοτε τα πραγματα θα ειναι ακομα πιο δυσκολα .Καταρχην δες άμεσα τον θυροειδη σου γιατι εκει χτυπαει πρωτα ολο αυτο .Αποσυντονιζουμε το οργανικο μας ρολόι και οποια προσπαθεια και να κανουμε δεν θα αποδωσει καρπους .

    Επειτα θα προσπαθησεις να κανεις μικρα γευματα ,συχνα και ελαφρια γευματα .Ακομα και με το ζορι ...Εβαζα ρολοι καθε τρεις ωρες να τρωω κατι ...
    Πρωτα πρεπει να εκπαιδευσης το μυαλο σου και μετα το στομαχι σου .


    Ειναι πολλα ολα αυτα και σιγουρα μπορεις και μονη σου να το κανεις αρκει να εχεις πειθαρχεία σε αυτο .Εχεις κανει αιματολογικες να δεις που βρισκεσαι ?Ξερεις οτι χαμηλό σιδηρο και συμπλεγμα βιταμινών Β επηρεαζουν αμεσα την λειτουργεια του εγκεφαλου μας και την αντίληψη μας ?
    Το κυριοτερο ?Το ψυχολογικο .
    Αν δεν διορθωσεις τους φοβους σου και το αγχος σου που εφτασε σε σημειο να το σωματοποιεις δεν θα καταφερεις τιποτα ..

    Ακομα και σημερα που καταφερα και εφτασα τα κιλα που θελω και πλεον καμια φορα μπορει να τα ξεπερασω εχω προγραμμα στο να μην παραλειψω τα γευματα μου ..Ειδικα μετα την ασκηση που κανω εγω ...

    Οχι οτι δεν μπορεις να τα καταφερεις αλλα θελει προγραμμα και ενα ατομο να ειναι κοντα σου για αρχη μεχρι να σου γινει ολο αυτο ρουτινα ...

    Οταν λες οτι νοιωθεις οτι πνιγεσαι σκεψου οτι ολοι καπως ετσι νοιωθαμε μην σου πω και χειροτερα ....
    Μπορεις να τα καταφερεις ειλικρινα στο λεω αρκει να εχεις πεισμα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    παντως, 1,70 με 55 κιλα, δεν ειναι κατι ανθυγιεινο η νοσηρο απο μονο του. στα πλαισια του απολυτως φυσιολογικου ειναι. το θεμα ειναι να μην υπαρχει ταση μειωσης, αλλα και το σε ποια κιλα αισθανεσαι εσυ, καλα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Δεν παιζουν ρολο τα νουμερα σε αυτες τις περιπτωσεις που αφορουν τα κιλά και το ύψος ...

    Τα νουμερα των αιματολογικων κρινουν αν ενας οργανισμός αντιμετωπιζει θέμα ή όχι .Το να είσαι 55 κιλά και με τέτοιο ύψος ναι μεν είσαι πολύ αδύνατη αλλά αν εισαι μια χαρά και βγαζεις την καθημερινοτητα σου χωρις το αισθημα της κουρασης τοτε δεν εχεις θεμα ...

    Αν ομως ζαλίζεσαι, δεν εχεις κουράγιο να σηκωθείς από το κρεβάτι σου ,πέφτουν τα μαλλιά σου ,σπάνε τα νυχια σου και πολλά άλλα πολύ χειρότερα ,ακόμα και με τα δόντια σου μπορείς να έχεις θέμα ,τοτε σίγουρα ολα αυτα ειναι καμπανάκια που δεν πρέπει να τα αγνοήσεις ...

    Ασε που οταν είσαι ψηλή μόνο αναιμία να έχεις είναι ικανή να σε ρίξει στο κρεβάτι ...Ας είσαι και 70 κιλά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    8
    Αρχικά να ευχαριστήσω όσες και οσους απάντησαν,πραγματικά δεν
    περίμενα τέτοια ανταπόκριση.Συμφωνω στις εξετάσεις,αν και αγχώνομαι πραγματικά(Πόσο εχω κάνει κακό στην υγεία μου) .Οσο για τον λόγο που δεν τρώω,ξεκινησε ως ένα είδος αυτοτιμωριας(το οποίο κατάλαβα αργότερα,του τύπου δεν με νοιάζει αν θα τρώω γιατί δεν με νοιάζει και τόσο να ζω),πλέον όμως δεν είναι αυτός ο λόγος,είναι θέμα συνήθειας.Απο θεμα ενέργειας είχα λιποθυμικα επεισόδια(Όχι πολύ συχνα),κάτι που δεν γινόταν όταν έτρωγα κανονικά.Επισης υπήρχαν φορές που απλά δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου,είχα πονοκεφάλους ρίγη γυναικολογικα και δεν συμμαζεύεται,δεν μπορούσα να ξυπνήσω εύκολα.Ειδικα για την δουλειά μου ήταν θέμα,επειδή δουλευα στην εστίαση και έπρεπε να είμαι στο πόδι.Ειναι όντως φαυλος κυκλος,και θα προσπαθήσω να βάλω ένα πρόγραμμα(τρώω περισσότερο πλέον,αλλά όχι τόσο ώστε να πάρω υγιές βαρος).Παρακολουθω επισης ψυχίατρο για άλλο θέμα, ο οποίος δεν εστιάζει σε αυτό το κομμάτι.Οπως και να έχει Ευχαριστώ,ίσως να αναρτήσω την πρόοδο μου σε αυτό το κομμάτι,όταν βάλω σε μια ταξη την διατροφή μου,να σας πω τις αλλαγές που βίωσα και ίσως να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα και καλη εβδομαδα !

    Αν εξαιρέσεις το ποτο και το τσιγάρο ειναι σαν να βλεπω εμενα μετα το ατύχημα μου ...Ειχα φτασει στα κιλα σου και ειμαι πολυ πιο ψηλη απο εσένα ..Κοινός και εγω ημουν πετσι και κοκαλο στην κυριολεξια ..

    Ημουν στα προθυμα νευρικης ανορεξίας βαση της γιατρου μου και αυτο επειδη σαν και εσενα εκλεισε το στομαχι σου .Δεν υπηρχε ορεξη για τιποτα .Ακομα και για σοκολατα να σου πω , που για εμένα ειναι απαραιτητη ,δεν ζω χωρις αυτη ...Μπορει να μην εκανα βουλιμικα επεισοδια ,μπορει να μην εβλεπα τον ευατο μου στον καθρέπτη χοντρο και γι αυτο να μην ετρωγα αλλα βαση τα λεγόμενα των γιατρων μου ημουν ενα βημα πριν την νευρικη ανορεξια αφου στο τελος και που ετρωγα γιατι καταλαβαινα οτι επρεπε ακομα και με το ζορι ηθελα να κανω εμετο ,πονουσε το στομαχι μου ..

    Να φανταστεις ειχα φτασει να νοσηλευομαι δυο φορες την εβδομαδα για να μου βαζουν ενδοφλεβια βιταμινες για να μπορεσω να επανελθω μεχρι να φτασουν και σε ενα σημειο να με πιανουν και οι ποσιμες βιταμινες που επερνα ..Πηγαινα δυο με τρεις φορες την εβδομαδα περσυ τετοιο καιρο να φανταστεις στο νοσοκομειο και καθομουν οσες ωρες χρειαζοταν για να τελειωσουν οι οροι ..Απίστευτη ταλαιπωρια και ψυχικη και σωματικη ..

    Ενα θα σου πω μην το αμελης ολο αυτο γιατι θα αρχισεις να εχεις θεματα υγειας και τοτε τα πραγματα θα ειναι ακομα πιο δυσκολα .Καταρχην δες άμεσα τον θυροειδη σου γιατι εκει χτυπαει πρωτα ολο αυτο .Αποσυντονιζουμε το οργανικο μας ρολόι και οποια προσπαθεια και να κανουμε δεν θα αποδωσει καρπους .

    Επειτα θα προσπαθησεις να κανεις μικρα γευματα ,συχνα και ελαφρια γευματα .Ακομα και με το ζορι ...Εβαζα ρολοι καθε τρεις ωρες να τρωω κατι ...
    Πρωτα πρεπει να εκπαιδευσης το μυαλο σου και μετα το στομαχι σου .


    Ειναι πολλα ολα αυτα και σιγουρα μπορεις και μονη σου να το κανεις αρκει να εχεις πειθαρχεία σε αυτο .Εχεις κανει αιματολογικες να δεις που βρισκεσαι ?Ξερεις οτι χαμηλό σιδηρο και συμπλεγμα βιταμινών Β επηρεαζουν αμεσα την λειτουργεια του εγκεφαλου μας και την αντίληψη μας ?
    Το κυριοτερο ?Το ψυχολογικο .
    Αν δεν διορθωσεις τους φοβους σου και το αγχος σου που εφτασε σε σημειο να το σωματοποιεις δεν θα καταφερεις τιποτα ..

    Ακομα και σημερα που καταφερα και εφτασα τα κιλα που θελω και πλεον καμια φορα μπορει να τα ξεπερασω εχω προγραμμα στο να μην παραλειψω τα γευματα μου ..Ειδικα μετα την ασκηση που κανω εγω ...

    Οχι οτι δεν μπορεις να τα καταφερεις αλλα θελει προγραμμα και ενα ατομο να ειναι κοντα σου για αρχη μεχρι να σου γινει ολο αυτο ρουτινα ...

    Οταν λες οτι νοιωθεις οτι πνιγεσαι σκεψου οτι ολοι καπως ετσι νοιωθαμε μην σου πω και χειροτερα ....
    Μπορεις να τα καταφερεις ειλικρινα στο λεω αρκει να εχεις πεισμα .
    Έγραφα ξαναεγραφα και κατεληξα στο ότι δεν θελω να απαντήσω στην ιστορια σου με ένα μπραβο.Απλα να ξερεις Marilou ότι αυτά που έγραψες μου έχουν μείνει .Ευχαριστω πάρα πολύ που τα μοιραστηκες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να αλλάξω το attitude μου help
    By Iwannachangeattitude in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-2019, 00:35
  2. θέλω να αλλάξω την ζωή μου
    By stavroula19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-08-2015, 19:12
  3. Θελω να αλλαξω
    By Atyxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 05-09-2012, 02:33
  4. θελω να αλλαξω παρεες
    By nickathens21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-01-2012, 03:20
  5. θελω να αλλαξω nick
    By BrokeN_DoLL in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 11
    Last Post: 04-02-2011, 17:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •