αν ειχατε μια υπερδυναμη ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    αν ειχατε μια υπερδυναμη ....

    θαθελα ναχα την δυνατοτητα να ταξιδευω στον χρονο, ειτε για να παω πισω να διορθωσω καταστασεις , να πω στον τοτε εαυτο μου μερικα λογακια η tips ......
    ειτε θα πηγαινα στο παρελθον , στην παλια Αθηνα του 1900 που ειχε μονο 100 χιλ, κατοικους , χωρις αυτοκινητα , στην επανασταση του 1821 , με την ελπιδα να μην φαω καμμια σφαιρα , στην Αναγεννηση , στην belle epoque , μερη/καταστασεις ατελειωτα απο καθαρο ενδιαφερον ....επισης θαθελα να πεταγομουν στην Αμερικη του 1600 να την δω μονο με Ινδιανους , και ει δυνατον να τους προειδοποιουσα για την εξοντωση τους , θαθελα να παω στην εποχη του Χριστου, να τον εβλεπα απο κοντα .......θα πεταγομουν στο μελλον πρωτα , καμμια 200αρια χρονια , για ναπαιρνα το φαρμακο της κτθλψης , που θαχε εφευρεθει ως τοτε , και το ελιξηριο της νεοτητας .......παντως το μελλον δεν μενδιαφερει , το παρελθον μονο.....
    θα μου πει καποιος και δικαιως , δεν θαθελες να εξαλειψεις την παγκοσμια πεινα , αφου εχεις υπερδυναμεις ? μα εμεις οι ανθρωποι κοιταμε μονο τον εαυτο μας , δεν μας ενδιαφερουν οι αλλοι ....
    Last edited by Macgyver; 02-01-2021 at 09:06.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Για αλλη υπερδύναμη δεν ξέρω. Αλλά σίγουρα θα ήθελα να γυρίσω πίσω σε χρόνο. Ξέροντας βέβαια όλα αυτά που έχω ζήσει. Δηλαδή να γυρνούσε ο χρόνος πισω με τα μυαλά που έχω τώρα. Πιστεύω όλοι θα το ήθελαν.
    Αλλά και πάλι, ποιος μου λέει ότι δεν θα ζούσα τα ίδια? Δεδομένου ότι το ένα γεγονός φέρνει το άλλο, και ότι δεν είναι όλα επιλογή μας...μάλλον τα ίδια θα ζούσα. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις, κάνουμε όνειρα απλά...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Αλλά και πάλι, ποιος μου λέει ότι δεν θα ζούσα τα ίδια? Δεδομένου ότι το ένα γεγονός φέρνει το άλλο, και ότι δεν είναι όλα επιλογή μας...μάλλον τα ίδια θα ζούσα. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις, κάνουμε όνειρα απλά...
    εδω Αλεξία κανεις αναφορα στην ενδιαφερουσα θεωρια του χαους ........δλδ. αλλαζοντας ενα ασημαντο συμβαν στο παρελθον , ξεκινας μια διαφορετικη αλληλουχια γεγονοτων , που ισως καταληξουν σε κατι πιο ευχαριστο τελικο αποτελεσμα ειτε σε πιο δυσαρεστο ......... οποτε δεν ξερεις ποτέ ......

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Θα ηθελα πρωτα απο ολα για λιγο να δειρω τον σουπερ μαν! μου την σπαει που φοραει το σοβρακο του πανω απο το παντελονι του! ημαρτον.
    Αυτο που λετε ,το ταξιδι στο χρωνο θα το ηθελα κι εγω, αλλα στο παρελθον! να ζησω τα χρονια της αρχαιας Ελλαδας, τα χρονια της Ρωμιοσυνης, μετα να ζουσα με τους Πορτογαλους εξερευνητες! την Γλλικη επανασταση ! , την λατινικη Αμερικη στα χρονια οπου η ιδεολογια μας ακομα δεν ειχε ξεπεσει! παρεα με τον ΤΣΕ , να ειμαι στην βαρκα για απελευθερωση της Κουβας.
    Αλλα οχι να ζουσα για παντα, προσωπικα αυτο δεν θα το ηθελα, ειδη νιωθω οτι εχω ζησει αρκετα ! εξαλου ειναι οι στιγμες και το αγνωστο που δινει ενδιαφερον, η επαναλυψη δεν εχει πλεον την ιδια αξια!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εδω Αλεξία κανεις αναφορα στην ενδιαφερουσα θεωρια του χαους ........δλδ. αλλαζοντας ενα ασημαντο συμβαν στο παρελθον , ξεκινας μια διαφορετικη αλληλουχια γεγονοτων , που ισως καταληξουν σε κατι πιο ευχαριστο τελικο αποτελεσμα ειτε σε πιο δυσαρεστο ......... οποτε δεν ξερεις ποτέ ......
    Ναι αν αλλάξω κάποιο συμβάν λογικά όλα θα άλλαζαν. Δεδομένου ότι όλα πήγαν αλυσίδα μετά...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Αν και μου θυμίζει λίγο φάση σουπερμαντολινε, να μπορούσα να ελέγξω καθολικά σε όλους τους ανθρώπους του πλανήτη τον νου τους για το όφελος της ανθρωπότητας!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Θα ήθελα να μπορώ να διαβάζω τη σκέψη γιατί έτσι θα γλίτωνα από άσχημες και καταστροφικές καταστάσεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αν και μου θυμίζει λίγο φάση σουπερμαντολινε, να μπορούσα να ελέγξω καθολικά σε όλους τους ανθρώπους του πλανήτη τον νου τους για το όφελος της ανθρωπότητας!
    Αναγκάστηκα και το γκουγκλαρα το ' σουπερμαντολινη ' , καταλαβα τι εννοεις ...... '...................οφελος της ανθρωποτητας ,αλλο αυτο βεβαια .....................

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Θα ήθελα να μπορώ να διαβάζω τη σκέψη γιατί έτσι θα γλίτωνα από άσχημες και καταστροφικές καταστάσεις...
    προφανως την σκεψη αλλων , ε ? τωρα διαβασα το ιδιο θεμα που ειχα ξανανοιξει το 2015 , και γραφεις παλι την ιδια υπερδυναμη οτι θαθελες ναχεις ....
    Last edited by Macgyver; 02-01-2021 at 08:50.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ναι αν αλλάξω κάποιο συμβάν λογικά όλα θα άλλαζαν. Δεδομένου ότι όλα πήγαν αλυσίδα μετά...
    Ναι, αλυσιδα πανε ολα , με απροβλεπτες συνεπειες ........δλδ. οτι και ναλλαξεις-ω , ισως την πατησεις παλι !!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αναγκάστηκα και το γκουγκλαρα το ' σουπερμαντολινη ' , καταλαβα τι εννοεις ...... '...................οφελος της ανθρωποτητας ,αλλο αυτο βεβαια .....................
    Δεν ειναι τρομακτικο ομως?? να μπορεις να κανεις κουμαντο στην ελευθερια των αλλων? δεν θα υπαρχει ενδιαφερον στο κοσμο, δεν θα υπαρχει το μυστηριο της γνωριμιας η εννοια της κοινωνιας θα καταρεψει. Φαντασου να σου κανουν τετοιο πραμα! να μπαινει καποιος στο μυλο σου!! ποσο τρομο θα ενιωθες?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ! να μπαινει καποιος στο μυαλο σου!! ποσο τρομο θα ενιωθες?
    να μπαινει καποιος στο δευτερο ( !) σημαντικοτερο οργανο στο σωμα μου ? απαραδεκτο ......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Δεν ειναι τρομακτικο ομως?? να μπορεις να κανεις κουμαντο στην ελευθερια των αλλων? δεν θα υπαρχει ενδιαφερον στο κοσμο, δεν θα υπαρχει το μυστηριο της γνωριμιας η εννοια της κοινωνιας θα καταρεψει. Φαντασου να σου κανουν τετοιο πραμα! να μπαινει καποιος στο μυλο σου!! ποσο τρομο θα ενιωθες?
    Δεν είναι τρομακτικό όταν θα σταματήσω στους καθολικοταλιμπάν να ορίζουν μέσω μιας θρησκείας το αν μία γυναίκα έχει δικαίωμα στην έκτρωση ή όχι, το αν 10 μπετόστοκοι στον βωμό του κέρδους ξεκινάνε να κάνουν πολέμους από το πουθενά, το αν ένας καράβλαχος μπάτσος νομίζοντας πως είναι ο ίδιος ο νόμος μπορεί να βγάλει όπλο και να αφαιρέσει μία ζωή ή να κακομεταχειρίζεται μια μπατσίνα μετανάστρια και να παίζει με τη ζωή της ίδιας και του μωρού της κυνηγώντας την με το αυτοκίνητο της και να σου απαντάει όταν της λες παραλίγο να τους σκοτώσεις ε και τι έγινε; παράνομοι είναι....

    Ελέγχοντας τον νου της ανθρωπότητας τους στερείς την κακία και τον κομπλεξισμό που τους διέπει και τους κάνεις όλους αρνάκια....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    προφανως την σκεψη αλλων , ε ?
    Σωστά...

    Αν ήξερα εγκαίρως τι σκεφτόταν κάποιος για μένα θα τον είχα αποφύγει κι όλα θα ήταν καλύτερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν είναι τρομακτικό όταν θα σταματήσω στους καθολικοταλιμπάν να ορίζουν μέσω μιας θρησκείας το αν μία γυναίκα έχει δικαίωμα στην έκτρωση ή όχι, το αν 10 μπετόστοκοι στον βωμό του κέρδους ξεκινάνε να κάνουν πολέμους από το πουθενά, το αν ένας καράβλαχος μπάτσος νομίζοντας πως είναι ο ίδιος ο νόμος μπορεί να βγάλει όπλο και να αφαιρέσει μία ζωή ή να κακομεταχειρίζεται μια μπατσίνα μετανάστρια και να παίζει με τη ζωή της ίδιας και του μωρού της κυνηγώντας την με το αυτοκίνητο της και να σου απαντάει όταν της λες παραλίγο να τους σκοτώσεις ε και τι έγινε; παράνομοι είναι....

    Ελέγχοντας τον νου της ανθρωπότητας τους στερείς την κακία και τον κομπλεξισμό που τους διέπει και τους κάνεις όλους αρνάκια....
    Ως προβληματα ολα αυτα που γρφεις συμφωνω οτι ειναι λαθος του ανθρωπου να σκεφτεται και να κανει κακο σε αλλους συνανθρωπους του, ομως οταν κατι ειναι ασχημο και δεν συμφωνουμε οπως ο φασησμος στοχος μας νομιζω ειναι να μην γινουμε πωτε σαν αυτους! αρα τον ελεγχο του μυαλου οπου ηταν το ονειρο του Χιτλερ, και μετα εγινε πειραμα αλλα και προσπαθειες με πολλα εκατομυρια χωρηγια στην ΣΙΑ ,στις ΗΠΑ - υπαρχουν και αποχαρακτηρισμενοι φακελοι οπου το αναφερουν - ο ελεγχος μυαλου λοιπον ειναι το ονειρο του φασηστα! και ουσιαστικα ειναι το μοριο της ιδεολογιας αυτης, αρα το να αυτιζομαστε με αυτους νομιζω οτι μας κανει σαν αυτους!
    Καλητερο θα ηταν να μπορουσαμε να αλλαζαμε τους ανθρωπους με την θεληση τους, ουτε ο μπατσος οταν ηταν 4 χρονων θα ηθελε να σκοτωνει μαυρους, ετσι νομιζω, αρα το καλυτερο θα ηταν απο μικρα να τους κερδιζουμε και οχι να τους κανουμε κουμαντο στο μυαλο διοτις δεν θα εχουν πλεον βουληση! Ακομα και ο Θεος εδωσε στον ανθρωπο την ελευθερια βουλισης , στην πιστη.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΙΧΑΤΕ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ABILIFY
    By GewrgiA in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 12-11-2016, 11:28
  2. Τι παρενεργειες ειχατε απο ssri?
    By Giorgos27 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 33
    Last Post: 11-02-2016, 10:42
  3. ποια υπερδυναμη θα θελατε να ειχατε
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 42
    Last Post: 24-12-2015, 20:34
  4. αν διαθετατε μια υπερδυναμη ,ποια θα θελατε
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 94
    Last Post: 12-08-2013, 19:30
  5. 1.Σε ποια ηλικια ειχατε την πρωτη σας σεξουαλικη εμπειρια?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 06-08-2009, 19:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •