Η μοναξια - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 34 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 76 to 90 of 500
  1. #76
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    βαλε το ωραιο συο το φορεμα! το ομορφο κραγιον σου..κοριτσι μου..ειναι καλοκαιρι..παρε κμια φιλη κ περπατα στον δρομο κ λεγε ανεκδοτα, περνα καλα ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!
    Που θα τη βρει τη φιλη αφου σου λεει οτι ολες ειναι σε σχεση και δεν τις βλεπει.

  2. #77
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Phalaenopsis καλησπέρα.Καταλαβαίνω από πρώτο χέρι αυτό που περνάς αλλά θα σου πω ότι δεν είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που το περνάει.Αν θεωρείς πολλά τα 6 χρόνια χωρίς ερωτική συντροφιά θα σου πω ότι εγώ είμαι άντρας και μετράω τα 3πλασια απο σένα χρόνια τέτοιου τύπου μοναξιά.Ρωτάς πως γίνεται να το διαχειριστείς όλο αυτό και να νιώσεις καλά μόνη σου.Αν κρίνω απο εμένα,θα σε στεναχωρήσω και θα σου πω ότι απλά δεν γίνεται να το διαχειριστείς.Οπου και αν πας,ότι και αν κάνεις,στο τέλος της ημέρας που θα γυρνάς σπίτι σου δυστυχώς πάντα κάτι θα λείπει και θα νιώθεις δυστυχισμένη.Και αυτό με το άδειο σπίτι επίσης το καταλαβαίνω.Εχω περάσει πολλές ημέρες όπου δεν ήθελα να περνάω τα βράδια στο σπίτι μου για τον ίδιο λόγο.Ετσι είχα πάρει ένα ράντζο στη δουλειά (Ιδ. υπάλληλος είμαι αλλά λόγω του τύπου δουλειάς με παίρνει να το κάνω αυτό) και κοιμόμουν εκεί τα βράδια και πήγαινα σπίτι όταν ξημέρωνε.Και 3 φορές πήγα σε ένα κοντινό δασάκι και κοιμήθηκα σε ένα παγκάκι.Και παλιότερα όταν πίστευα στον θεό και τα θαύματα,πήγα σε μια εκκλησία προφήτη ηλία που είναι σε ένα ύψωμα και κοιμήθηκα από έξω,προσευχόμενος να αλλάξει κάτι στη μοναχική μου ζωή..
    Ναι ξέρω σου έκανα την καρδιά "περιβόλι" αλλά η προσωπική μου εμπειρία αυτή είναι.Η μοναξιά θα είναι πάντα μοναξιά.Και κάποιες φορές όταν θα τύχει κάποιος άνθρωπος στη ζωή σου και θεωρήσεις ότι αυτή την φορά έχεις ερωτευτεί πραγματικά,υπάρχει και μια χ-ψ ανταπόκριση απο την άλλη πλευρά και πιστεύεις ότι όλα θα πάνε καλά,κάτι παίζει να στραβώσει και να βρεθείς πάλι στα τάρταρα..

  3. #78
    Banned
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    183
    Αυτο φοβαμαι κι εγω....

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130
    Να κι εγω που οσες σχεσεις ειχα πηγαν στραβα. Εχω περασει μεγαλο διαστημα μοναξιας 3 χρονων. Στην αρχη με πειραζε παρα πολυ και με εκνευριζαν απιστευτα τα ζευγαρια, οπως και οι φιλες μου που ειχαν αγορια και οποτε βγαιναμε επρεπε να μου κουβαλανε και το αγορι τους μαζι ντε και καλα, ξερεις να κραταω το φαναρι και απο μεσα μου να σιχτιριζω και να βιαζομαι να φυγω να γυρισω σπιτι μου να μην βλεπω κανεναν. Σιγα σιγα το επαιρνα αποφαση οτι θα μεινω μονη μου και ειχε αρχισει να μην με νοιαζει τοσο. Ειχα αναισθητοποιηθει αρκετα και απλως εκανα πραγματα στην καθημερινοτητα μου σαν ρομποτ, δουλεια, κανας καφες, καταθλιπτικα επεισοδια στο ενδιαμεσο... Μεχρι που τον τριτο χρονο ουτε που με ενοιαζε πια, το ειχα ξεχασει αυτο το θεμα. Στο ενδιαμεσο βεβαια μου ειχαν τυχει κατι περιπτωσεις... περιπτωσαρες. Οποτε ειχα παραιτηθει και απο το σεξ γιατι ειχα βαρεθει το κουτσοι στραβοι στον αγιο παντελεημονα. Και εκει που δεν με ενοιαζε και περναγα καλα, ειχα τοτε και μια δουλεια που μολις τελειωσε ειχα κανει ταξιδια με τα λεφτα που πηρα (ειχα γυρισει στο πατρικο μου οποτε δεν ειχα νοικια και λογαριασμους), εβγαινα με φιλους/ες που βρηκα ελευθερους/ες, ειχα τα μοναχικα μου χομπι... βγηκα μια μερα για καφε με μια φιλη και μου κουβαλησε και τον αντρα της μαζι. Και για να μην κραταω το φαναρι μαλλον, ειπε μετα αυτος και σε ενα φιλο του να ρθει. Ε του αρεσα, μου αρεσε, τελειωσε η τοτε περιοδος μοναξιας μου.
    Αντε τωρα να το παρω παλι απο την αρχη αποφαση...

  5. #80
    Banned
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    183
    Εννοεις οτι τωρα εχεις χωρισει ; Λυπαμαι αν ισχυει.Προσωπικα δε νιωθω ποτε αβολα με φιλικα ζευγαρια ισα ισα που θελω παρεουλα αλλα οταν ο αλλος πχ εχει κανει παιδια, ή μενει σχετικα μακρια ή εχει οικονομικα προβληματα κ μετραει κ το ευρω για να βγει, αναγκαστικα θα χαθει με τους φιλους του και ειδικα με τους μπακουρους φιλους του. Με στεναχωρει που αλλαζουν τα πραγματα στις φιλιες αλλα απο την αλλη ειναι λογικο και δε το κακιζω.
    Απο ολη την ιστορια που εγραψες αυτο που με εντυπωσιαζει οπως και σε καθε ανθρωπο που το ακουω ειναι το "δε με ενοιαζε πια (η μοναξια)"....

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    30 χρόνια μόνος. Και είμαι άντρας. Φαντάσου το δικό μου το βάσανο. Εσύ τουλάχιστον έκανες και σχέσεις. Έχεις αυτό που λένε "εμπειρία". Εγώ τί να πω, που αν ακούσει κάποια πιθανή μελλοντική σύντροφος μου (εως απίθανη..) ότι έκανα πρώτη φορά σεξ στα 28 μου θα φρικάρει και θα φύγει τρέχοντας; Όπως έκανε η πρώην μου μέσα σε 4 βδομάδες όταν κατάλαβε ότι ήμουν παρθένος και ότι ήταν η πρώτη μου.
    Φαντάσου πώς είναι όλο αυτό για έναν άντρα, που εξ ορισμού δεν έχει τόση ελευθερία επιλογών στη ζωή..

  7. #82
    Banned
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    183
    O καθενας κουβαλαει εναν σταυρο...Η ζωη εχει γινει σκληρη και οι ιστοριες που ειναι και σε χειροτερη θεση απο τη δικη μου μονο στεναχωρια μου προκαλουν.Και να σκεφτεις υπαρχει κοσμος που περιμενει να παρηγορηθεις με το "υπαρχουν και χειροτερα"....

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by Phalaenopsis View Post
    Η ζωη εχει γινει σκληρη
    Η ζωή έχει γίνει απόμακρη. Είναι ο καιρός της μοναξιάς τώρα, των πόλεων, των σύγχρονων και μοντέρνων ρυθμων. Στην εποχή των social media όπου με ένα "κλικ" ταξιδεύεις όπου θες... Και όμως, σε αυτήν την εποχή, βασιλεύει η μοναξιά.

    Θαρρείς, πως αυτοί που ζουν τα πολλά, δεν έρχονται αντιμέτωποι με την μοναξιά;
    Ίσως και χειρότερα...


    Καλά, θ’ απορροφήσουν κάτι από την έγνοια σου
    η μέρα, η κίνηση, η δουλειά σου, οι φίλοι,
    και θα μπορέσεις ύστερα να πας
    σε κάνα θέατρο ή κέντρον ή όπου αλλού.
    Όμως όταν τελειώσουν όλα
    τα θέατρα και τα κέντρα κλείσουν,
    και πουν οι φίλοι καληνύχτα,
    και πρέπει να γυρίσεις πια στο σπίτι, τι θα γίνει;
    Το ξέρεις πως σκληρή, αδυσώπητη
    σε περιμένει στο κρεβάτι σου η έγνοια,
    Θα ‘σαι μονάχος.
    Και τότες θα λογαριαστείτε.
    Θες ή δε θες θα μπουν κάτω όλα, να λογαριαστείτε.
    Θα ‘σαι μονάχος
    κι ανυπεράσπιστος απ’ τα θέατρα και τα κέντρα,
    κι απ’ τη δουλειά σου και τους φίλους.
    Σε περιμένει στο κρεβάτι σου η έγνοια.
    Θά ‘ρθεις, δεν γίνεται. Είν’ τόσο σίγουρη γι’ αυτό, και περιμένει.
    Είναι στο σπίτι και σε περιμένει.

    Κώστας Μόντης, «Νύχτες»

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Περίπου σημαίνει περίπου, γιατί δεν ζητάμε ταυτότητες εδώ, μπορεί κάποιος να μην θέλει να πει επακριβώς...
    Αστειευομαι , Κιουμπ, λες να την ' ελεγα ' σε σενα ? οχι βεβαια , αλλα μου φανηκε αστειο το περιπου , δλδ ειμαι περιπου /χοντρικα γυρω στα 53-54-55 ? κατι τετοιο ας πουμε ? ειναι καπως .......
    Last edited by Macgyver; 26-07-2016 at 08:03.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by 85Eon View Post
    Η ζωή έχει γίνει απόμακρη. Είναι ο καιρός της μοναξιάς τώρα, των πόλεων, των σύγχρονων και μοντέρνων ρυθμων. Στην εποχή των social media όπου με ένα "κλικ" ταξιδεύεις όπου θες... Και όμως, σε αυτήν την εποχή, βασιλεύει η μοναξιά.
    ι.[/I]
    Κώστας Μόντης, «Νύχτες»
    Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια , η τεχνολογια , αυτου του ειδους παντα , μονο ζημιά εκανε στις διαπροσωπικες σχεσεις , κο ομως εσεις οι νεωτεροι ανατροφοδοτειτε τα φεις και τις λοιπες αηδιες ........

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Phalaenopsis View Post
    O καθενας κουβαλαει εναν σταυρο...Η ζωη εχει γινει σκληρη και οι ιστοριες που ειναι και σε χειροτερη θεση απο τη δικη μου μονο στεναχωρια μου προκαλουν.Και να σκεφτεις υπαρχει κοσμος που περιμενει να παρηγορηθεις με το "υπαρχουν και χειροτερα"....
    Η ζωη ειναι πραματι σκληρη , ειναι μια σειρα μαχων που πρεπει να δωσεις , τιποτα δεν χαριζεται , τιποτα δεν δινεται δωρεαν , αυτη ειναι η ζωη , και η θα μαχηθεις , η θα καταποντιστεις , δεν ειναι για τους λιποψυχους ..................ουτε για τους ηττοπαθεις ....ουτε θα σουρθη το μαννα εξ ουρανου , πρεπει να καταβαλλεις προσωπικη προσπαθεια .......

    Οσο για το υπαρχουν και χειροτερα , ειναι μια μεγαλη αληθεια , δεν ειναι παρηγορια ....

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130
    Καλα ειχα κανει εγω και πανω σε ενα καταθλιπτικο με εντονο αγχος ταυτοχρονα επεισοδιο εκλεισα δια παντος το facebook μου. Ειχε αρχισει να με αγχωνει ολο αυτο, να βλεπω τους καυγαδες των αλλων κατω απο καθε ποστ σελιδας, να με βλεπουν ονλαιν οσο και να κρυβομουν, να με ρωτανε πού ειμαι και εχω καιρο να κανω καποια δημοσιευση, να βλεπω τις υπεροχες ζωες των αλλων (εστω και πλασματικες και πλασαρισμενες για social media). Ε δεν αντεξα, το εκλεισα και ησυχασε το κεφαλι μου απο δαυτο. Βεβαια ετσι δεν θυμουνται πανω απο 5 ατομα τα γενεθλια μου, χαχαχα. Οριστε, χειροτερευει και την μνημη και τις κοινωνικες υποχρεωσεις σου απεναντι στους αλλους, δηλαδη αν σε ενδιεφερε πραγματικα καποιος δεν θα ειχες αναγκη ενα κοινωνικο δικτυο να σου πει ποτε ειναι τα γενεθλια του, θα το θυμοσουν μονος σου.

    Σε αυτο που με ρωτας phalaenopsis, ναι αυτο εννοω οτι χωρισαμε. Βεβαια αλλος ηταν αυτος που ανεφερα παραπανω που γνωρισα απο φιλους, με εκεινον ειχα χωρισει απο το 2013. Μετα εκανα αλλη σχεση που κι αυτη κατεληξε σε χωρισμο προσφατα και ξερω καλα ποσο δυσκολο ειναι να βρει μια γυναικα καποιον, μαλιστα μια γυναικα με καποια στανταρ που θετει και οχι οποιον της την πεσει σε ενα μπαρ ή ενα κλαμπ οπως κανουν καποιες φιλες μου που καθε βδομαδα ειναι με αλλον και καταληγουν ολες με το ιδιο ακριβως προβλημα: ο γκομενος να εξαφανιζεται ετσι απλα αφου τις εχει π@δ@ξει 2-3 φορες και να μην απανταει σε μηνυματα και messengers. Σχεσεις στο fast forward.
    Και δεν με παρηγορησε ουτε και μενα ποτε το υπαρχουν και χειροτερα. Πώς δηλαδη το οτι υπαρχουν και χειροτερα πρεπει να κανει καποιον να νιωσει καλυτερα; Δηλαδη να χαρει με την δυστυχια καποιων αλλων; Ή να του φανει πιο ασημαντο το δικο του προβλημα;
    Εσυ το δικαιολογεις και νταξει ναι, λογικο ειναι ειδικα αν δεν υπαρχουν λεφτα, αλλα απο την αλλη βλεπω αλλους παντρεμενους που δεν εχουν χασει τις φιλιες τους και συναντιουνται συχνα ειτε στις καφετεριες της γειτονιας, πχ εδω που μενω εχουμε καποια καφε που καθε πρωι προς μεσημερι ειναι στεκι παντρεμενων γυναικων ανα 3αδες και 4αδες. Συναντιουνται καθημερινα. Καποιες δεν δουλευουν, καποιες δουλευουν απογευμα οποτε εχουν ελευθερο το πρωινο. Και αλλες καλουν στα σπιτια τα απογευματα τις φιλες τους, οποτε δεν υπαρχει και το οικονομικο θεμα εκει. Οποτε θεωρω πως αν καποιος θελει να κρατησει τις φιλιες του τις κραταει. Και σκεφτομαι οτι οσοι εκαναν σχεση ή παντρευτηκαν χαθηκαν απο φιλους επειδη πολυ απλα χρησιμοποιουσαν τους φιλους σαν δεκανικια στην μοναξια τους για να βγαινουν μεχρι να γνωρισουν καποιον και αφου εγινε αυτο που ηθελαν αφοσιωθηκαν τελειως σε αυτο ξεχνωντας τους φιλους τους. Ειμαι του "οποιος θελει βρισκει τροπους, οποιος δεν θελει ψαχνει δικαιολογιες".

    Την μοναξια την ειχα συνηθισει και ειχα κανει μεγαλη προσπαθεια να απωθησω στο πισω μερος του μυαλου μου το οτι δεν εχω καποιον και ουτε ελπιζα να βρω. Και ειχα αφοσιωθει εντελως σε αλλα πραγματα που με ευχαριστουσαν και μπορουσα να κανω μονη μου, οπως να διαβαζω βιβλια, να συμμετεχω σε φορουμ με καποια ειδικα ενδιαφεροντα, να βλεπω σειρες και ταινιες, να κανω ταξιδια με μια φιλη που δεν ταιριαζα μεν ιδιαιτερα μαζι της, αλλα ηταν ελευθερη χωρις υποχρεωσεις και με καποια λιγη οικονομικη ανεση να μπορεσουμε να κανουμε 1-2 ταξιδια τον χρονο και αλλες ημερησιες εκδρομες. Τωρα παει και αυτο, λεφτα γιοκ και για τις δυο μας...
    Δηλαδη ειχα πεισει τον εαυτο μου οτι αυτη ειναι η ζωη μου και γι'αυτο φτιαχτηκα εγω και να μην θελω κατι αλλο και να μην δινω σημασια σε κατι αλλο. Τωρα αν θα μου ξεσπουσε τιποτα αργοτερα δεν το ξερω, αν συνεχιζα να μενω μονη μου περα των 3 χρονων. Οπως και να χει τωρα παλι μονη μου ειμαι και οπως ειπες τα πραγματα εχουν δυσκολεψει πολυ οποτε οπως το κοβω....θα ξεπερασω τα 3 χρονια της προηγουμενης φορας. Ειμαι ηδη 30, για την ακριβεια αυριο τα κλεινω, οποτε μπαινω στην επικινδυνη δεκαετια... Μετα τι μενει; Να γινω κουγκαρ οπως κανουν πολλες; χαχαχα

  13. #88
    Quote Originally Posted by Mελίνa View Post
    οπως και οι φιλες μου που ειχαν αγορια και οποτε βγαιναμε επρεπε να μου κουβαλανε και το αγορι τους μαζι ντε και καλα
    Kαι μενα μου τη σπαει αυτο,ειτε εχω ο ιδιος σχεση ειτε οχι,γιατι εγω ειμαι φιλος με το συγκεκριμενο ατομο οχι με το ταιρι του,και εχω αλλη οικειοτητα οταν ειμαι μονος μαζι του και μπορουμε να πουμε αλλα πραγματα.Πχ δεν θα πω κατι πολυ προσωπικο μπροστα στο/η συντροφο του.

  14. #89
    Banned
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    183
    Σαφως και το ξερω οτι οι φιλοι μου θα μπορουσαν να με θυμουνται συχνοτερα αλλα ειμαι ενας ανθρωπος που δε θελω να γινομαι βαρος ουτε να παραπονιεμαι. Μαλλον αυτο φταιει οτι κατεληξα μονη μου γενικως. Η πολυ αξιοπρεπεια προφανως βλαπτει....
    Μελινα τη ζωη που περιεγραψες με τα βιβλια τα ταξιδια κ τις δραστηριοτητες την κανω ηδη οσο μπορω λογω χρηματων αλλα την κανω ηδη...δε με γεμιζει. Θελω συντροφο, παρακαλαω να σταματησω να θελω, αλλα θελω. Επισης οι σχεσεις στο fast forward...και σε μενα εχει τυχει και ιστοριες εχω ακουσει.Μια φορα ειχα γνωρισει ενα παιδι, εκανε σαν τρελος εξαρχης με ηθελε πολυ,ρομαντικος, λεω τι εγινε εσπασε ο διαολος το ποδι του? Ολα πηγαιναν καλα και ξαφνικα εξαφανιση. Και μου συνεβει και αλλες 2 φορες συνολικα...Και δεν εχω ακουσει αυτη την ιστορια μονο απο ενα ατομο. Ειναι κλασικο στυλακι πολλων ανδρων η εξαφανιση ενω υποκρινονται οτι ειναι φουλ ερωτευμενοι.Προτιμω τουλαχιστον τους ντομπρους..τον τυπο που ειχαμε βγει 2 φορες κ στο τριτο ραντεβου μου λεει εγω ειμαι πολυγαμικος κ πρεπει να το ανεχτεις για να εισαι μαζι μου, τον αλλον τυπο που γυρισε κ μου ειπε σε θελω μονο για σεξ γιατι δεν εχω ξεπερασει ακομα την πρωην μου, τον αλλο φοβερο τυπο που μου ξεφουρνησε οτι ειναι παντρεμενος κ απορησε που τον εβρησα πολυ ασχημα και εφυγα επι τοπου, τον αλλον τυπο που απο το πρωτο ραντεβου μου ειπε οτι γουσταρει να του βαζουν δαχτυλακι κ αλλιως δε φτιαχνεται....εχω κι αλλα ας μη συνεχισω....

  15. #90
    Μελινα τη ζωη που περιεγραψες με τα βιβλια τα ταξιδια κ τις δραστηριοτητες την κανω ηδη οσο μπορω λογω χρηματων αλλα την κανω ηδη...δε με γεμιζει. Θελω συντροφο, παρακαλαω να σταματησω να θελω, αλλα θελω.
    Λογικο ειναι βρε κοριτσια,το καθε πραγμα ξεχωριστα χρειαζεται.

    Δεν μπορεις να πεις κανω ταξιδια αρα δεν με πειραζει η μοναξια,ή το αναποδο.

    Ειναι ξεχωριστες αναγκες που δεν αλληλοκαλυπτονται.

Page 6 of 34 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By angelos88 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 10-09-2014, 21:59
  2. μοναξια...
    By μελπω in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2013, 23:19
  3. ΙΔΨ - Μοναξια
    By ds8 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-08-2012, 02:52
  4. Μοναξια
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 09-08-2012, 01:22
  5. Μοναξια...
    By Giannakos23 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 18
    Last Post: 26-05-2012, 14:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •