Η μοναξια - Page 32
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 32 of 34 FirstFirst ... 223031323334 LastLast
Results 466 to 480 of 500
  1. #466
    Banned
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    183
    Γιατι ειμαι απελπισμενη αλλα οχι με αυτην την εννοια μαλλον...Μara ευχαριστω για το link.

  2. #467
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Phalaenopsis View Post
    Γιατι ειμαι απελπισμενη αλλα οχι με αυτην την εννοια μαλλον...Μara ευχαριστω για το link.
    Τότε με ποιά έννοια?

  3. #468
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Mε την έννοια του ναι μεν αλλά... λόγω των κοινωνικών στερεότυπων πάνω στα οποία έχει χτιστεί μέχρι σήμερα η θέση των 2 φύλων.Ναι οκ μπορεί μια γυναίκα να είναι απελπισμένη αλλά σκέφτεται ότι αν δείξει απελπισμένη και την πέσει πρώτη,θα την περάσει ο άλλος για εύκολη,πουτανάκι και ότι άλλο..
    Απο εκεί και πέρα προσωπικά θεωρώ ότι η μοναξιά στην σημερινή κοινωνία σε μειοψηφία αντρών και γυναικών υπάρχει γιατί οι περισσότεροι κυνηγούν και ψάχνουν το 10αρι το καλό..Αμα όμως εσύ δεν είσαι αυτό,πως περιμένεις να βρεθεί αυτό? Μόνος/η κατά την ταπεινή μου γνώμη με ελάχιστες εξαιρέσεις είναι αυτός που επιμένει σε αυτό που έχει πλάσει μέσα στο μυαλό του ως το ιδανικό ταίρι και δεν δίνει ευκαιρίες σε κάτι άλλο ή γενικά δεν ξέρει να συμβιβάζεται.Η ίδια η ζωή απαιτεί συμβιβασμούς και όποιος δεν θέλει να το κάνει (βάζω και μένα μέσα αυτούς καθώς και εγώ κάποιες φορές δεν συμβιβάστηκα και κατέληξα 38 χρονών και μόνος) πρέπει να είναι έτοιμος να περάσει άπειρα χρόνια μοναξιάς με την ελπίδα ότι θα κάτσει το "τζόκερ" των προσδοκιών του.

  4. #469
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Quote Originally Posted by Phalaenopsis View Post
    Η εμφανιση δεν εξασφαλιζει τη σχεση.Βλεπω γυρω μου ατομα χειροτερης εμφανισης απο εμενα, καλυτερης εμφανισης απο εμενα,ιδιας κλπ και αλλοι εχουν σχεση αλλοι οχι ανεξαρτητα.
    Σε αυτό έχεις δίκιο.Η εμφάνιση περισσότερο στις γυναίκες κατά την γνώμη μου,παίζει ρόλο ως προς τον αριθμό των υποψηφίων που θα σέρνονται πίσω της.Τώρα αν όλοι αυτοί που την κυνηγάνε θα ήθελαν απλά να τους κάτσει και όχι να κάνουν σοβαρή σχέση μαζί της είναι άλλο θέμα..Και εγώ βλέπω πιο χοντρούς και κοντούς και άσχημους απο εμένα που έχουν μια χαρά σχέση και άλλους καλύτερους που δεν έχουν.
    Και σε αυτό που λες ότι διασκεδάζουν πλέον μόνο οι 20χρονοι δεν συμφωνώ.Στην επαρχιακή πόλη των 60000 κατοίκων που ζω,μια χαρά βλέπω να διασκεδάζουν και άτομα της ηλικίας μου δηλαδή 30+.Το ότι εγώ δε μπορώ να ενσωματωθώ στην παρέα τους είναι άλλου παπά ευαγγέλιο..

  5. #470
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    offtopic
    Εσύ αγαπητό μέλος που με ρώτησες κάτι στο πμ,πάω να σου απαντήσω και μου λέει ότι δε δέχεσαι pm`s...

  6. #471
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Mε την έννοια του ναι μεν αλλά... λόγω των κοινωνικών στερεότυπων πάνω στα οποία έχει χτιστεί μέχρι σήμερα η θέση των 2 φύλων.Ναι οκ μπορεί μια γυναίκα να είναι απελπισμένη αλλά σκέφτεται ότι αν δείξει απελπισμένη και την πέσει πρώτη,θα την περάσει ο άλλος για εύκολη,πουτανάκι και ότι άλλο..
    Απο εκεί και πέρα προσωπικά θεωρώ ότι η μοναξιά στην σημερινή κοινωνία σε μειοψηφία αντρών και γυναικών υπάρχει γιατί οι περισσότεροι κυνηγούν και ψάχνουν το 10αρι το καλό..Αμα όμως εσύ δεν είσαι αυτό,πως περιμένεις να βρεθεί αυτό? Μόνος/η κατά την ταπεινή μου γνώμη με ελάχιστες εξαιρέσεις είναι αυτός που επιμένει σε αυτό που έχει πλάσει μέσα στο μυαλό του ως το ιδανικό ταίρι και δεν δίνει ευκαιρίες σε κάτι άλλο ή γενικά δεν ξέρει να συμβιβάζεται.Η ίδια η ζωή απαιτεί συμβιβασμούς και όποιος δεν θέλει να το κάνει (βάζω και μένα μέσα αυτούς καθώς και εγώ κάποιες φορές δεν συμβιβάστηκα και κατέληξα 38 χρονών και μόνος) πρέπει να είναι έτοιμος να περάσει άπειρα χρόνια μοναξιάς με την ελπίδα ότι θα κάτσει το "τζόκερ" των προσδοκιών του.
    Η Phalaenopsis αν θυμάμαι καλά είχε τα φλερτ της και δίνει ευκαιρίες...δεν περιμένει δλδ το δεκάρι, ε τώρα αν κάτι δεν τσουλάει δεν τσουλάει......καλύτερα μόνος σου στην τελική από το να βαριέσαι τον άλλο, δεν θα έχετε τίποτα κοινό , νιώθεις χάλια μαζί του κλπ....ότι θα δώσεις ευκαιρίες κλπ ναι , αλλά όχι ότι θα κάτσεις κιόλας....

  7. #472
    Δεν εχω καταλάβει κάτι διαβάζοντας τις τόσες σελίδες του θέματος. Λες ότι εσυ δεν έχεις κανένα θέμα με τον εαυτό σου και δεν αναφέρομαι στην εξωτερική εμφάνιση, για αυτήν όλοι λίγο πολύ έχουμε καταλάβει από τα λεγόμενα σου, αλλά για την εσωτερική σου ομορφιά και υγεία δεν μας έχεις πει και πολλά. Θέλω να πω συνεχώς αναφέρεις ότι δεν μπορείς να βρεις κάποιον να τον ερωτευτείς και είσαι σίγουρη ότι θα παραμείνεις μόνη και ότι για όλα αυτά φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από σένα φυσικά και το τονίζεις διαρκώς σε πολλά σου μηνύματα. Μπορείς να μας πεις τι είχαν όλοι αυτοί που σε πλησίασαν που δεν σου άρεσε, εκτος του ότι ήταν ανίκανοι σεξουαλικά και άλλοι τόσοι ήθελαν απλά να πηδήξουν και να φύγουν; Τι συζητούσατε στα πρώτα σας ραντεβού και γενικότερα την δική σου συμπεριφορά απέναντι στους άλλους μπορείς να μας την περιγράψεις; Επίσης μπορείς να μας πεις 10 καλούς λόγους για να θέλει κάποιος άντρας να είναι μαζί σου εκτός από το να ακούει ότι η μοναξιά είναι σημείο των καιρών και ότι όλοι είχαν κάποιο πρόβλημα ;;;

  8. #473
    Banned
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    183
    Αντι να απαντησω στα φλεγοντα ερωτηματα λεω να πω μια αποψη για ενα προβλημα που βλεπω στις ανθρωπινες σχεσεις γενικως.Λες το προβλημα σου καπου,το παραπονο σου, τον πονο σου, απλα γιατι θες να το βγαλεις απο μεσα σου (γιατι ισως δε θες να πρηζεις ολο τον κοσμο, γιατι το κρυβεις απο δικα σου ατομα να μη τα στεναχωρησεις κλπ). Και αντι να ακουσεις ενα λογο παρηγοριας πεφτουν πανω σου και αρχιζουν τα σχολια,τις ειρωνειες και βγαζουν πανω σου πραγματα που ισως θα ηθελαν να πουν αλλου, αλλα η γενικευση τελικα ειναι κακο πραγμα (ευτυχως που δεν πιστευω οτι ολοι οι αντρες, κ ολοι οι ανθρωποι ειναι ιδιοι αλλα αντιθετως τους θαυμαζω και τους εκτιμω)...... Και αυτα γινονται στο ιντερνετ.Στην πραγματικη ζωη αν πεις τον πονο σου ειναι και χειροτερο.Το λες σου δειχνουν ενα ψευτικο προσωπο συμπονιας κι απο πισω κουτσομπολιο και κοροιδια (γιαυτο μαλλον δε γυριζω να λεω πουθενα ολα οσα ειπα εδω στο βαθμο που τα ειπα ειδικα κ τοσο αναλυτικα δεν τα εχω πει πουθενα).Α και για να φυγουν οι οποιες περιεργειες (αν και το ανεφερα καπου στο τοπικ αλλα προφανως επιλεκτικα διαβαζετε και απαντατε καποιοι) για πολλα χρονια κατηγορουσα τον εαυτο μου οτι εγω φταιω γιατι ειμαι ασχημη,λιγη και δεν αρεσω και το εριχνα εκει το γεγονος οτι ειμαι μονη μου.Εκανα τρομερο αγωνα και προσπαθεια για να φτασω εδω που ειμαι σημερα και καλως η κακως κανεις δε με ξεκουναει πλεον γιατι αγαπω και εκτιμω τον εαυτο μου οχι μονο εξωτερικα αλλα και εσωτερικα (ανεκαθεν ισχυε το δευτερο αλλωστε).Δεν υπαρχουν δεκα καλοι λογοι για να θελει να ειναι καποιος μαζι μου γιατι ειμαι πολυ κακος ανθρωπος λοιπον, μια γυναικα σαν ολες τις αλλες,τελειως σκαρτη, κακια, ***** κλπ κλπ...ελπιζω να ευχαριστηθηκατε καποιοι με αυτη τη δηλωση και να πατε να κοιμηθειτε πιο ησυχοι.Γραφω τελευταια φορα,για να σας πω ενα ευχαριστω για τις απαντησεις καλες οι κακες.Καποιες λιγες βοηθησαν εστω κ για λιγο, καποιες αλλες απλα επιβεβαιωσαν τις σκεψεις μου....Καλη συνεχεια και να μην ειστε ποτε μονοι.

  9. #474
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Μην σε απασχολεί καθόλου, καλά κάνεις και αγαπάς τον εαυτό σου !!!! από κει ξεκινάν όλα.........και άσε τους άλλους να κουρεύονται..............
    Μια χαρά κοπέλα φαίνεσαι.........καλή συνέχεια........

  10. #475
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Μην σε απασχολεί καθόλου, καλά κάνεις και αγαπάς τον εαυτό σου !!!! από κει ξεκινάν όλα.........και άσε τους άλλους να κουρεύονται..............
    Μια χαρά κοπέλα φαίνεσαι.........καλή συνέχεια........
    Ωραια τα γραφεις , κιουμπ , εσυ αγαπας τον εαυτο σου ?

  11. #476
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Βρε phalaenopsis...δεν νομίζω ότι κάποιος σε ειρωνευτηκε ή είπε κάτι κακεντρεχες αν και καταλαβαίνω γιατί σου βγηκε σπασμωδικά αυτή η αντίδραση/παρεξηγηθηκες...μην χαλιεσαι...
    Δεν σου κρύβω πως νομίζω πως τα ερωτήματα που τέθηκαν ήταν εύστοχα.
    Λόγια παρηγοριάς μπορουμε να σου πούμε άπειρα για να σου χαιδεψουμε τα αυτιά...αλλά σε τι θα σε βοηθήσουν πρακτικά; Άδεια λόγια είναι...νομίζω το θεμα είναι να μην παίρνεις κατακαρδα την πιθανότητα του να βρίσκεται ή απάντηση μέσα σε εσένα...στη ψυχολογία σου, τη συμπεριφορά σου, στη στάση σου, στο τι κάνεις, στο τι αποπνεεις...
    Αυτό το "ναι είμαι κακια χαζή άσχημη" ή δε θυμάμαι τι ειπες προφανώς και δεν ήταν το ζητούμενο από τα ερωτηματα που τέθηκαν...νομίζω έγιναν με εποικοδομητική διάθεση...να κοιτάξεις λίγο άφοβα να βρεις τι "φταίει" στον εαυτό σου για να το αλλαξεις...όχι ότι δεν είναι και θέμα τυχης/ατυχιας ή το ότι δεν είναι δύσκολες οι σχεσεις ή ότι ο σκοπός ήταν να νιώσεις άσχημα ή για να πληγωθείς...
    Θυμάμαι πολύ καλά το ποστ σου και όλες τις απαντησεις και συζητήσεις και τα είχα διαβάσει και τα είχα συμμετάσχει...και με το μέρος σου είμαι.
    Αλλά να σου πω την αλήθεια κι εγώ πιστεύω οτι απλά δεν γίνεται να είναι τα πράγματα όπως λες, κάτι σου διαφεύγει. Άσχημη δεν εισαι λες μία χαρά είσαι φροντίζεις τον εαυτό σου ( άλλωστε εννοειται δεν χρειάζεται κανεις να είναι τελειος για να τα βρει με έναν ανθρωπο) ούτε κακός άνθρωπος είσαι ούτε χαζος δεν εννοηθηκε κάτι τέτοιο...αλλά μη το βλέπεις έτσι...

    Ας πούμε ότι εσύ βλέπεις έναν άντρα που ΔΕΝ είναι άσχημος ΔΕΝ είναι κακός και ΔΕΝ είναι χαζος...σου αρέσει απαραίτητα; Σου αρκεί αυτό για να σε τραβήξει; Ή μήπως είσαι σε "meh" φαση απέναντι σε έναν τέτοιο πιθανό σύντροφο και δεν τρελενεσαι κι όλας;

    Το τι ΔΕΝ είναι κάποιος δεν αρκεί. Έτσι μιλάμε για έναν άχρωμο άοσμο αόρατο άνθρωπο.
    Για αυτό σε ρωτησαν να πεις δέκα πράγματα που μπορείς να προσφερεις σε έναν σύντροφο. Το θέμα είναι τι έχεις να ρίξεις στο τραπεζι των σχεσεων όχι αν είσαι "οκ" και "τρωγεσαι"....άλλωστε δεν θα ήθελες να είσαι με κάποιον που σκέφτεται ετσι για εσένα ότι "δεν είναι κακη, περνάει τη βάση και τρώγεται ας κάνουμε σχέση"...θέλεις να σε θαυμάζει ο σύντροφός σου για κάποια πράγματα σωστά; Ε ΑΥΤΑ πρέπει να δουλέψεις...για αυτό χρειάζεσαι δέκα θετικά στοιχεία του τι έχεις και τι είσαι και όχι το τι δεν είσαι (όχι άσχημη όχι κακή όχι χαζή ξέρω γω)...καλώς ή κακώς έτσι είναι αυτά δίνεις και παίρνεις ίσα πράγματα και ο καθένας αντισταθμίζει τα μείον με τα σύν του με διαφορα στοιχεία του σε διάφορους τομείς...
    Οπότε ή έχεις υψηλές απαιτήσεις και δεν το καταλαβαίνεις ή έχεις λογικές απαιτήσεις αλλά δεν έχεις εκμεταλλευτεί ακομα το πλήρες δυναμικό σου ως άτομο που του αντιστοιχεί συντροφος οπως αυτός που αποζητάς...
    Είμαι σίγουρη πως υπάρχουν θετικά στοιχεία και πολλα πραγματα που έχεις να προσφέρεις...απλά πρέπει να τα βρεις να τα αναπτύξεις και να αγαπησεις τον εαυτό σου.
    Και αν θέλεις παρ'το ως εποικοδομητικο σχόλιο αυτό, αν θέλεις παρεξηγησου...αλλα για καλό στο λεω, οχι για να σε κρίνω ή για να σε ριξω...ένα πράγμα που κάνει μπαμ από χιλιόμετρα από τα ποστ σου είναι η μελαγχολικη διάθεση σου και ο αρνητισμος σου...ίσως είναι κάτι που εκπέμπεις σε πιθανούς συντροφους αυτη η μελαγχολία και η απελπισία και αυτό τους διωχνει...γιατί δεν μπορεί να είσαι τελείως άλλος άνθρωπος σε όσα μας γράφεις εδώ και στη πραγματική σου ζωή...ίσως πιστεύεις ότι τα κρύβεις επιτυχώς στις συναναστροφές σου αλλα δεν νομίζω ότι γίνεται... Και δεν λέω πως εχεις άδικο που αισθάνεσαι ετσι, από ένα σημείο και μετά λογικοτατο είναι να σε καταβάλει η μοναξιά, είναι φαύλος κύκλος...αλλά κάτι πρέπει να κάνεις για να τον σπάσεις και όχι να βουλιάζεις όλο και περισσότερο σε αυτό το αδιέξοδο...είναι τερμα εκνευριστικο αυτό που θα σου πω το ξέρω, αλλά εν τέλει είναι και θέμα της οπτικής και της στάσης σου σε αυτά τα πράγματα...

  12. #477
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Αυτό όμως ρε ναταλία που ο θεματοθέτης πρέπει σώνει και ντε να σφάλλει κάπου , να υπερεκτιμάει τον εαυτό του εγώ δεν το καταλαβαίνω εδώ μέσα....όλοι είναι λάθος και εμείς είμαστε οι έξυπνοι πάντα που τα ξέρουμε όλα????

  13. #478
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ωραια τα γραφεις , κιουμπ , εσυ αγαπας τον εαυτο σου ?
    Mην γίνεσαι αδιάκριτος :p

  14. #479
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Αυτό όμως ρε ναταλία που ο θεματοθέτης πρέπει σώνει και ντε να σφάλλει κάπου , να υπερεκτιμάει τον εαυτό του εγώ δεν το καταλαβαίνω εδώ μέσα....όλοι είναι λάθος και εμείς είμαστε οι έξυπνοι πάντα που τα ξέρουμε όλα????
    Μα όταν ανοιγει κάποιος ένα ποστ το θέμα δεν είναι να βρεθεί τι περνάει απο το χέρι του ατομου που ανοίγει το ποστ; Δε λέμε ότι σφάλλει ή "φταίει" ο θεματοθετης, το θέμα είναι ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ...σαφώς και έχει πάντα και η άλλη πλευρά ευθύνη...αλλά ελέγχει ο θεματοθετης την άλλη πλευρά; Οχι...
    Και τι νόημα θα είχε να έχουμε ένα σωρό ποστ όπου απλά λεμε στον άλλον "δίκιο έχεις είσαι θεά αγάπη μου όλοι οι άλλοι είναι μαλακες και εχουν αδικο και φταίνε"?
    Προφανώς μπορεί και να φταίνε...αλλά πως βοηθάει αυτό πρακτικά; Μόνο τις δικές μας πράξεις και σκέψεις μπορούμε να ελεγχουμε....
    Δεν ειπα ότι είμαστε έξυπνοι ούτε οτι τα ξέρουμε όλα...για αυτό και θα κοίταζα με χαρά στα δικά μου σφάλματα αν το χρειαζομουν ή πήγαινε κάτι στραβά στη ζωή μου για να δω τι μπορώ να κάνω. Και απλα προσφέρω τις σκεψεις μου πάνω στο τι μπορεί να συμβαίνει σε αυτή τη περίπτωση γιατι στη θέση της αυτό θα ήθελα...άλλωστε όλοι κάτι έχουμε εδώ μέσα και οκ...νόμιζα σκοπός είναι να ανταλλαξουμε εποικοδομητικες απόψεις...
    Αν απλά θελει καποιος επιβεβαίωση και παρηγοριά για το πόσο αδικημένος είναι από τη ζωή ας το γράφει ξέρω γω και ας το σέβονται τα μέλη...απλά εγώ δεν θα το ήθελα για εμένα και προσφέρω την αποψη μου από θέση ενσυναίσθησης και όχι υπεροχής ή ότι τα ξερω όλα.
    Τα ίδια πιστεύω ότι ισχύουν για ολους...

  15. #480
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εγώ πάλι πιστεύω ότι υπάρχει πολύ κακοήθεια εδω μέσα.........δεν το λέω για σένα γενικά, υπάρχουν και ποστ που πεταει ο κάθε ένας την κοτσάνα του και φεύγει.........ε νισάφι πια........επίσης όταν ο θεματοθέτης νιώθει απειλή κάτι κάνεις και νιώθει απειλή, δεν φτιάχνει άμυνα μόνος του.....οπότε μεγάλη σημασία έχει και πως λες κάτι....

Page 32 of 34 FirstFirst ... 223031323334 LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By angelos88 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 10-09-2014, 21:59
  2. μοναξια...
    By μελπω in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2013, 23:19
  3. ΙΔΨ - Μοναξια
    By ds8 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-08-2012, 02:52
  4. Μοναξια
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 09-08-2012, 01:22
  5. Μοναξια...
    By Giannakos23 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 18
    Last Post: 26-05-2012, 14:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •