ΓΑΔ και ΙΔΨ αρχή νέας θεραπείας γνωρίζει κανείς;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129

    ΓΑΔ και ΙΔΨ αρχή νέας θεραπείας γνωρίζει κανείς;

    Έχω διαγνωστεί με ΓΑΔ και ΙΔΨ έπαιρνα για 14 χρόνια seroxat 20 με 30 mg. Ο γιατρός πέρυσι το άλλαξε σε seropram και remeron. Σε ένα έντονο αγχώδεις γεγονός πριν δύο μήνες απέτυχε η θεραπεία με seropram και remeron και άλλος γιατρός που πήγα με ξεκίνησε πρίν μια εβδομάδα με seroxat 10 mg με στόχο σταδιακά στα 30-40 mg, 0,5 mg ρισπερνταλ και ταβορ αυτή τη στιγμή είμαι στην αρχή της θεραπείας τρώω σίδερα. Το seroxat όταν το έπαιρνα δούλεψε αρκετά καλά, τώρα δεν ξέρω Έχει δοκιμάσει άλλος αυτό το συνδοισμο;;;;

  2. #2
    Εχω ΙΔΨ... Δεν έχω παρει ποτε φάρμακα προσπαθω και το παλευω.... Εχω περασει απο άπειρους τυπους ιδεοληψιων... Τους τελευταίους μήνες... Εχω την χειρότερη ιδεοληψία... Όσο επαιρνες το seroxat αυτά τα 14 χρόνια.... Ήσουν καλά? Θέλω να πω υπήρχαν ιδεοληψίες σου προκαλουσαν στρες και θλίψη?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Χριστίνα δυστυχώς αναγκάστηκα να πάω σε φαρμακοθεραπεία καθώς πλέον ήταν αφόρητα τα συμπτώματα. Υπάρχει και οικογενειακό ιστορικό. Το seroxat δούλεψε αρκετά καλά, μόλις τα άλλαξα απέτυχαν στα δύσκολα τα άλλα. Ο καινούργιος γιατρός προτείνει πάλι το seroxat καθώς είναι από το πιο κατάλληλα ειδικά για την ΙΔΨ. Πρόσθεσε και μικρή δόση ρισπερνταλ γιατί όπως μου είπε έχεις πάρει φωτιά από το πολύ άγχος.

  4. #4
    Εχω και εγώ πολυ αφορητα συμπτώματα... Το άγχος μου και ο πονος είναι ακραίος.... Έχει ξεπεράσει πολλες ιδεοληψίες... Σε αυτή που μου κολλησε τώρα δυσκολευομαι πολυ... Ξέρω ότι υπάρχει η λυση των φαρμάκων αλλά σκέφτομαι πολλα σχετικά με τις παρενεργειες.... Μακάρι να δουλέψει η θεραπεία σου και να νιώσεις πολυ καλυτερα σύντομα... Μην το βάζεις κάτω όσο σκληρό και αν είναι αυτό που περνας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Έχω διαγνωστεί με ΓΑΔ και ΙΔΨ έπαιρνα για 14 χρόνια seroxat 20 με 30 mg. Ο γιατρός πέρυσι το άλλαξε σε seropram και remeron. Σε ένα έντονο αγχώδεις γεγονός πριν δύο μήνες απέτυχε η θεραπεία με seropram και remeron και άλλος γιατρός που πήγα με ξεκίνησε πρίν μια εβδομάδα με seroxat 10 mg με στόχο σταδιακά στα 30-40 mg, 0,5 mg ρισπερνταλ και ταβορ αυτή τη στιγμή είμαι στην αρχή της θεραπείας τρώω σίδερα. Το seroxat όταν το έπαιρνα δούλεψε αρκετά καλά, τώρα δεν ξέρω Έχει δοκιμάσει άλλος αυτό το συνδοισμο;;;;
    Κατά την προσωπική μου άποψη και εμπειρία το σεροξατ είναι το καλύτερο για ιδψ και τα έχω δοκιμάσει σχεδόν ολα.εγω είδα μεγάλη διαφορά στα 40mg!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by damien!!! View Post
    Κατά την προσωπική μου άποψη και εμπειρία το σεροξατ είναι το καλύτερο για ιδψ και τα έχω δοκιμάσει σχεδόν ολα.εγω είδα μεγάλη διαφορά στα 40mg!
    Αυτό πιστεύω και εγώ το μόνο πρόβλημα με αυτό το φάρμακο είναι κάπως στο σεξ καθώς δημιουργεί μεγάλη καθυστέρηση, εσύ είχες τέτοιο θέμα;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Εχω ΙΔΨ... Δεν έχω παρει ποτε φάρμακα προσπαθω και το παλευω.... Εχω περασει απο άπειρους τυπους ιδεοληψιων... Τους τελευταίους μήνες... Εχω την χειρότερη ιδεοληψία... Όσο επαιρνες το seroxat αυτά τα 14 χρόνια.... Ήσουν καλά? Θέλω να πω υπήρχαν ιδεοληψίες σου προκαλουσαν στρες και θλίψη?
    Όταν η ζωή σου φτάνει να είναι ανυπόφορη τότε κατά τη γνώμη μου τα φάρμακα είναι μονόδρομος και έχοντας δοκιμάσει όλα τα άλλα. Χωρίς τα φάρμακα ήμουν ένας ζωντανός νεκρός, από τότε πού άρχισα φαρμακοθεραπεία έχω μία πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής, δεν λέω ότι πετάω στα σύννεφα αλλά μπορώ και είμαι όρθιος και έχω κάνει πράγματα που ποτέ δεν μπορούσα να κάνω.

  8. #8
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Όταν η ζωή σου φτάνει να είναι ανυπόφορη τότε κατά τη γνώμη μου τα φάρμακα είναι μονόδρομος και έχοντας δοκιμάσει όλα τα άλλα. Χωρίς τα φάρμακα ήμουν ένας ζωντανός νεκρός, από τότε πού άρχισα φαρμακοθεραπεία έχω μία πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής, δεν λέω ότι πετάω στα σύννεφα αλλά μπορώ και είμαι όρθιος και έχω κάνει πράγματα που ποτέ δεν μπορούσα να κάνω.
    Χαιρομαι πραγματικα που βοηθιεσαι... Ξέρω ποσο σκληρή είναι η Ιδψ.. Να είμαστε δυνατοί

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Αυτό πιστεύω και εγώ το μόνο πρόβλημα με αυτό το φάρμακο είναι κάπως στο σεξ καθώς δημιουργεί μεγάλη καθυστέρηση, εσύ είχες τέτοιο θέμα;
    είχα τρομερό πρόβλημα!!! εμένα στα 40mg μου έκοψε εντελώς τον οργασμό,και ήταν ο λόγος που το έκοψα μάλιστα.σαν φάρμακο όμως είναι αποτελεσματικό.

Similar Threads

  1. Μήπως γνωρίζει κανείς;
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-04-2019, 17:59
  2. κανείς που να γνωρίζει απο ROCD ?
    By koukouvagia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 13-09-2013, 22:51
  3. abilify και παρενεργειες στην αρχη της θεραπειας
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 94
    Last Post: 22-11-2012, 00:54
  4. λιπογλυπτικη. γνωριζει κανεις λεπτομερειες?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 30-11-2011, 21:21
  5. γνωρίζει κανείς
    By αν? in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 4
    Last Post: 21-06-2011, 00:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •