Χλαμύδια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 269
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Nikosnilouuu View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ απλά ξέρεις με αυτά που διάβασα τρομοκρατήθηκα σε μεγάλο βαθμό δεν ξέρω και από αυτά πρώτη φορε άκουσα την λέξη χλαμύδια
    Νομίζω ήρθε η ωρα να σου μιλήσουμε για το σεξ και τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα
    πλάκα κάνω, μην τρομάζεις και μην ψαρώνεις γιατί όλες οι ασθένειες στο ιντερνετ ξεκινούν από ένα γδάρσιμο και καταλήγουν οτι ο ασθενής χρειάστηξε εξορκισμό ξέρω γω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Νομίζω ήρθε η ωρα να σου μιλήσουμε για το σεξ και τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα
    πλάκα κάνω, μην τρομάζεις και μην ψαρώνεις γιατί όλες οι ασθένειες στο ιντερνετ ξεκινούν από ένα γδάρσιμο και καταλήγουν οτι ο ασθενής χρειάστηξε εξορκισμό ξέρω γω.
    Χαχαχα ναι καταλαβαίνω γίνεται χαμοσ Αν κάτσεις και ψάξεις κάτι στο Ίντερνετ σκέψου τώρα νομίζω πως έχω κολλήσει όλα σμν και hiv και ηπατίτιδα με αυτά που διάβασα! Ελπίζω όλα να πάνε καλά! Σου εύχομαι ότι καλύτερο φίλε μου!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Nikosnilouuu View Post
    Χαχαχα ναι καταλαβαίνω γίνεται χαμοσ Αν κάτσεις και ψάξεις κάτι στο Ίντερνετ σκέψου τώρα νομίζω πως έχω κολλήσει όλα σμν και hiv και ηπατίτιδα με αυτά που διάβασα! Ελπίζω όλα να πάνε καλά! Σου εύχομαι ότι καλύτερο φίλε μου!
    Όλα καλά να πανε

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το slut shaming πάει σύννεφο εδώ μέσα.

    Την χώρισες επειδή διαγνώστηκε με ΣΜΝ; Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν της το μετεδωσες εσύ; Εχεις κάνει ποτέ εξετάσεις για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα σε περίπτωση που κανατε σεξ χωρις προφυλάξεις; Γιατι υπάρχουν και ασυμπτωματικοι εκει εξω και οι περισσοτεροι ασυμπτωματικοι ειναι άντρες.
    Last edited by Skiouros8; 15-08-2021 at 14:58.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το slut shaming πάει σύννεφο εδώ μέσα.

    Την χώρισες επειδή διαγνώστηκε με ΣΜΝ; Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν της το μετεδωσες εσύ; Εχεις κάνει ποτέ εξετάσεις για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα σε περίπτωση που κανατε σεξ χωρις προφυλάξεις; Γιατι υπάρχουν και ασυμπτωματικοι εκει εξω και οι περισσοτεροι ασυμπτωματικοι ειναι άντρες.
    με μια γρηγορη αναζητηση βλεπουμε οτι ειδικα στην χλαμυδια οι περισσοτεροι ασυμπτωματικοι ασθενεις ειναι γυναικες
    https://lekas-urology.com/ourologike...xis/chlamidia/

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Με μια γρήγορη αναζήτηση βλέπουμε οτι ο ουρολογος που παραθέτεις δεν δίνει καμία πηγή ή χρονολογία για την στατιστική αυτή αρα δεν είναι αξιόπιστο αυτό που παρατίθεται και επειδή το γκουγκλαρα κι εγώ τα ποσοστά διαφέρουν από σάιτ σε σάιτ. Και υποθέτω πως είναι λογικό να διαφέρουν και να αλλαζουν τα ποσοστα ανάλογα με την χώρα, την ηλικια και τη χρονολογία που διεξαχθηκε η εκάστοτε έρευνα.

    Άλλωστε δεν συγκεκριμενοποιησα στη χλαμυδια, γενικά για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα μιλούσα. Και όχι τόσο από την άποψη στατιστικής αλλά με βαση το απλο δεδομενο που ισχυει , τουλαχιστον στην Ελλαδα: οι γυναίκες κάνουν πιο συχνά γυναικολογικά τσεκ απ και είναι πολύ πιο πιθανό να ανακαλύψουν ένα ασυμπτωματικό ΣΜΝ. Για αυτό και μαλλον δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστες οι στατιστικές στο θέμα. Ένας άνδρας που δεν έχει συμπτώματα δεν θα το ανακαλύψει σε κανένα τυχαίο τσεκ απ γιατι δεν πάει κάθε έξι μήνες σε ανδρολογο/ουρολογο για να το ανακαλύψει, όπως αντίστοιχα η μέση γυναίκα.

    Τέλος, ακόμα και να υπήρχε χαοτική διαφορά στην στατιστική πλειοψηφία των ασυμπτωματικων γυναικών έναντι των ασυμπτωματικων ανδρών, τίποτα δεν μας εγγυάται ότι στο συγκεκριμένο ζευγάρι ο άνδρας δεν ήταν αυτός που το μετέδωσε. Αντιθετως , και το ποσοστο που ποσταρες αποδεικνυει πως υπαρχει ενα ικανο ποσοστο ασυμπτωματικων ανδρων εκει εξω.
    Απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί υπήρξε τόσο αρνητισμός όσον αφορά την κοπέλα.

    Σύμφωνα με τα στατιστικά σου πάντως με γυναίκα τον απατησε μάλλον και κόλλησε χλαμυδια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Με μια γρήγορη αναζήτηση βλέπουμε οτι ο ουρολογος που παραθέτεις δεν δίνει καμία πηγή για την στατιστική αυτή αρα δεν είναι αξιόπιστο αυτό που παρατίθεται.
    Άλλωστε δεν συγκεκριμενοποιησα στη χλαμυδια, γενικά για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα μιλούσα. Και όχι τόσο από την άποψη στατιστικής αλλά από την άποψη ότι οι γυναίκες κάνουν πιο συχνά τσεκ γυναικολογικά τσεκ απ και είναι πολύ πιο πιθανό να ανακαλύψουν ένα συμπτωματικό ΣΜΝ. Για αυτό και δεν είναι και ιδιαίτερα αξιόπιστες οι στατιστικές στο θέμα. Ένας άνδρας που δεν έχει συμπτώματα δεν θα το ανακαλύψει σε κανένα τυχαίο τσεκ απ γιατι δεν πάει κάθε έξι μήνες σε ανδρολογο/ουρολογο για να το ανακαλύψει.


    Τέλος, ακόμα και να υπήρχε χαοτική διαφορά στην στατιστική πλειοψηφία των ασυμπτωματικων γυναικών έναντι των ασυμπτωματικων ανδρών, τίποτα δεν μας εγγυάται ότι στο συγκεκριμένο ζευγάρι ο άνδρας δεν ήταν αυτό που το μετέδωσε. Απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί υπήρξε τόσο αρνητισμός όσον αφορά την κοπέλα.

    Σύμφωνα με τα στατιστικά σου πάντως με γυναίκα τον απατησε μάλλον και κόλλησε χλαμυδια.

    Αφενός δεν τα ξέρουμε όλα μεταξύ τους αφετέρου μπορεί να του το πε ο ίδιος. Επίσης ο ίδιος ξέρει αν ξενοπήδαγε.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Αφενός δεν τα ξέρουμε όλα μεταξύ τους αφετέρου μπορεί να του το πε ο ίδιος. Επίσης ο ίδιος ξέρει αν ξενοπήδαγε.
    Δεν ειναι απαραίτητο να ξενοπηδησε, μπορεί να το κόλλησε με άλλο τρόπο ή να το είχε από πριν. Αλλα αφου ο ιδιος δεν εχει κανει καν εξετασεις ακομα πώς ξερει οτι δεν ηταν ο φορεας;
    Σε κάθε περίπτωση, εξυπακούεται πως όταν έχουμε μια σχέση και κάνουμε απροστάτευτο σεξ ή γενικά αν είμαστε σεξουαλικά ενεργοί, κάνουμε πού και πού κανενα τσεκ απ για ολα τα ΣΜΝ.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Δεν ειμαι γνωστης του θεματος, ξερω απλα οτι το ειχε μια καλη μου φιλη πολλα χρονια χωρις να το καταλαβει. Ηταν με το αγορι της απο τα 16 της και εκανε πρωτη φορα εξετασεις οταν ηταν 23 (εμεινε εγκυος) και εκει της το βρηκαν. Και οι δυο κατα την διαρκεια της σχεσης ηταν μονογαμικοι απ οσο ξερω. Ο γιατρος της ειπε πως ναι μεν ειναι σοβαρο αλλα σε εκεινους τοσα χρονια δεν προκαλεσε συμπτωματα. Δεν θα τυφλωθεις δλδ για 4 μερες. Θα παρεις μια αντιβιωση κ ολα θα πανε καλα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Δεν ειμαι γνωστης του θεματος, ξερω απλα οτι το ειχε μια καλη μου φιλη πολλα χρονια χωρις να το καταλαβει. Ηταν με το αγορι της απο τα 16 της και εκανε πρωτη φορα εξετασεις οταν ηταν 23 (εμεινε εγκυος) και εκει της το βρηκαν. Και οι δυο κατα την διαρκεια της σχεσης ηταν μονογαμικοι απ οσο ξερω. Ο γιατρος της ειπε πως ναι μεν ειναι σοβαρο αλλα σε εκεινους τοσα χρονια δεν προκαλεσε συμπτωματα. Δεν θα τυφλωθεις δλδ για 4 μερες. Θα παρεις μια αντιβιωση κ ολα θα πανε καλα
    Ναι καταλαβαίνωωω απλά έχουν περάσει 17 μέρες από υπ συμβάν και αγχώνομαι μήπως καο δεν το πρόλαβα και τυφλωθώ τελικά

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Nikosnilouuu View Post
    Ναι καταλαβαίνωωω απλά έχουν περάσει 17 μέρες από υπ συμβάν και αγχώνομαι μήπως καο δεν το πρόλαβα και τυφλωθώ τελικά
    δεν τυφλώνεσαι έτσι απλά ηρέμισε.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Ούτε για 17 μέρες θα τυφλωθείς, μην ανησυχείς δεν ζούμε στο 1800, όλα αυτά πλεόν αντιμετωπίζονται.
    Μέχρι να βγεις απο την καραντίνα μπορεις να πάρεις απλες σταγονες για πλυσεις απλά να ανακουφίσεις την ενόχληση
    Πήρες κάποιον γιατρό να εξηγήσεις την κατάσταση? Μπορεί να σου δωσει κάποια ελαφρια αγωγή ακόμα και εξ αποστάσεως, έστω προληπτικά μέχρι να μπορέσεις να κάνεις εξετάσεις

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Ούτε για 17 μέρες θα τυφλωθείς, μην ανησυχείς δεν ζούμε στο 1800, όλα αυτά πλεόν αντιμετωπίζονται.
    Μέχρι να βγεις απο την καραντίνα μπορεις να πάρεις απλες σταγονες για πλυσεις απλά να ανακουφίσεις την ενόχληση
    Πήρες κάποιον γιατρό να εξηγήσεις την κατάσταση? Μπορεί να σου δωσει κάποια ελαφρια αγωγή ακόμα και εξ αποστάσεως, έστω προληπτικά μέχρι να μπορέσεις να κάνεις εξετάσεις
    Έχω πάρει τον γιατρό μου αλλά μ είπε πως πρώτα πρέπει να γίνουν οι εξετάσεις για να δούμε αν όντως το έχω! Τελικά αποδείχτηκε ότι η κοπέλα μου πήγαινε με πολλούς και χωρίς προφυλάξεις μάλιστα και το θέμα είναι ότι τώρα έχω αγχωθεί και για αλλά σμν όπως ιπατιτιδες και διαφορά αλλά καο εζω τρελαθεί τελείως

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Nikosnilouuu View Post
    Έχω πάρει τον γιατρό μου αλλά μ είπε πως πρώτα πρέπει να γίνουν οι εξετάσεις για να δούμε αν όντως το έχω! Τελικά αποδείχτηκε ότι η κοπέλα μου πήγαινε με πολλούς και χωρίς προφυλάξεις μάλιστα και το θέμα είναι ότι τώρα έχω αγχωθεί και για αλλά σμν όπως ιπατιτιδες και διαφορά αλλά καο εζω τρελαθεί τελείως
    Μην τρελαίνεσαι αν δεν κάνεις πρώτα τις εξετάσεις. Είναι τσεκαρισμένο οτι η κοπέλα σου σε απατούσε με άλλους; Εννοώ στο είπε η ίδια; Εν πάση περιπτώσει μπορείς να πεις στο γιατρό σου μήπως κάνεις εξετάσεις και για άλλα σμν. Η ηπατίτιδα μου φαίνεται παρατραβηγμένη πάντως. Ηρέμησε και κάνε τις εξετάσεις σου πρώτα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Μην τρελαίνεσαι αν δεν κάνεις πρώτα τις εξετάσεις. Είναι τσεκαρισμένο οτι η κοπέλα σου σε απατούσε με άλλους; Εννοώ στο είπε η ίδια; Εν πάση περιπτώσει μπορείς να πεις στο γιατρό σου μήπως κάνεις εξετάσεις και για άλλα σμν. Η ηπατίτιδα μου φαίνεται παρατραβηγμένη πάντως. Ηρέμησε και κάνε τις εξετάσεις σου πρώτα.
    Καλησπέρα,ναι η ίδια μου το είπε! Έχω τρομοκρατηθεί τώρα για ηπατίτιδα κτλ! Νομίζω πως έχω κολλήσει τα πάντα! Δεν ξέρω τι να κάνω νομίζω καο έχει σταματήσει η ζωή μ από τον φόβο!

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΧΛΑΜΥΔΙΑ
    By trela in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 19-08-2020, 09:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •