Καφές και άγχος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898

    Καφές και άγχος;

    Γεια σας,
    Τα προβλήματα μου είναι γνωστά από προηγούμενα θέματα και σχετίζονται με το άγχος ,τις φοβίες, την χαμηλή αυτοπεποίθηση και μια ψιλοκαταθλιψουλα θα έλεγα, ίσως κ άλλα , τεσπά το ερώτημα μου εδώ είναι αν ο καφές αυξάνει το άγχος; Δεδομένου ότι έχω εσπρεσιερα και φτιάχνω τέσσερις φρέντο την ημέρα κ πίνω.
    Θεωρείται ότι πρέπει να μειωθούν; Και αν μειωθούν θα μου χαλάσει η διάθεση λόγω εξάρτησης;
    Οποιαδήποτε συμβουλη η προσωπική εμπειρία ευπρόσδεκτη.
    Εσείς όσοι πάσχετε από ψυχικά νοσήματα πίνετε καφέ; Σας επηρεάζει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    4 φρεντο την μερα?ειναι πολλοι τοσοι καφεδες.προσπαθησε να τους μειωσεις..εγω προσωπικα παλιοτερα που ετυχε να πιω φρεντο με επιασε ταχυπαλμια και υπερενταση..πλεον πινω μονο εναν ελληνικο το πρωι..τεσσερις ειναι πολλοι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Εγώ από τότε που εμφανίστηκαν οι κρίσεις πανικού κ τα ψυχοσωματικά πίνω μόνο ντεκαφεινε...αν πιω κανονικο με πιάνει τρέμουλο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Όχι φίλε 4 είναι μια χαρά. Εγώ πίνω τρεις ένα το πρωί με το που ξυπνήσω, ένα μετά το μεσημέρι μετά το φαγητό και ένα το απόγευμα νωρίς πριν τις 7. Δεν είναι ότι είναι πολλοί ούτε οι τρεις ούτε οι 4 δεδομένου ότι παίζει ρόλο και πόσο καφέ βάζεις στο κλείστρο αφού τον κάνεις εσύ και, πόσο τον αφήσεις να νεκρώσει διότι βάζεις παγάκια μέσα, επίσης και η ένταση του καφέ εσπρέσο που κάποια γράφουν 9/10 άλλα γράφουν 5 και κάποια δεν γράφουν τίποτα

    Κάτι λίγο με αυξάνει το άγχος, κάποιες φορές αλλά η ιδιοσυγκρασια μου τεινει να είναι κάπως αγχωδης, επίσης και χωρίς καφέ ειδα ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά στο άγχος οπότε ποιος ο λόγος να το κόψω ή να τον μειώσω; το ιδιο ερώτημα πέρασε και εμένα από το μυαλό αλλά το απέρριψα για τον λόγο που σε ανέφερα. Δεδομένου, θα έλεγα ότι αυτοί που βρίσκουν ενοχλητικο στον καφέ είναι το χτυποκαρδι, αύξηση παλμών, και ίσως τρέμουλο στα άκρα, πράγμα που δεν με επηρεάζει πέρα από ένα εντονότερο χτυποκαρδι, επίσης όσοι δεν πίνουν αρκετό καφέ κάπνιζουν για να πάρουν την ενέργεια που τους λείπει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εμενα δεν μου φερνει αγχος ο καφες , αντιθετως μου φτιαχνει την διαθεση απο την κτθλψη που εχω , αλλα οχι 4 καφεδες , 2 την μερα πινω ....

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Ο καφές φυσικά κάνει κακό σε τέτοιες ποσότητες. Οτιδήποτε σε ποσότητα και συχνότητα κάνει κακό. Μείωσε τους βρε. Θες να πάθεις κάνα τραλαλά; Είναι εξάρτηση. Αν έχεις άγχος πρέπει να κόψεις και τη ζάχαρη. Αν όχι να την κόψεις, να τη μειώσεις τουλάχιστον. Όλα αυτά είναι τοξίνες και επηρεάζουν τον εγκέφαλο προκαλούν φλεγμονή στο gut και από εκεί ξεκινάνε όλων των ειδών τα προβλήματα. Οπότε ναι. Εκτός από τον καφε και τη ζάχαρη.

  7. #7
    Παλιά έπινα κι εγώ 2 (freddo espressos) στάνταρ, κάθε μέρα.
    Από τότε που μου άρχισαν οι κρίσεις άγχους και πανικού παρατηρώ ότι μου επιδεινώνει το άγχος μου και αρκετές φορές έχει εξελιχθεί σε κρίση πανικού.
    Υπάρχουν βέβαια και φορές που θα πιω και δεν θα νιώσω τίποτα. Είναι θέμα μυαλού θεωρώ. Απλά θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι 4 καφέδες είναι πολλοί. Προσπάθησε να τους μειώσεις στους 2 που είναι μια καλή ποσότητα καθημερινής καφεΐνης!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Οι ψυχίατροι που έχω επισκεφτεί δεν μου έχουν πει κάτι για την καφεΐνη. Δεν τους ρώτησα βέβαια. Στο ίντερνετ όμως ψυχίατροι και όχι μόνο συστήνουν διακοπή ή ντεκαφεινε στην καλύτερη. Και η δική μου εμπειρία αυτή είναι, ο καφές μου προκαλεί ανησυχία και τον έχω κόψει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Φίλε εμένα η καφείνη μου αυξάνει το άγχος, και γενικά 4 καφέδες τη μέρα κάνουν κακό πιστεύω. Προσπάθησε να τη μειώσεις Δε λέω να το κόψεις τελείως, 1-2 καφέδες τη μέρα είναι οκ, αλλά σίγουρα όχι 4!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Έχετε δίκιο θα προσπαθήσω να τους μειώσω μήπως δω διαφορά στο άγχος.
    Εδώ που τα λέμε με πιάνει καί υπερένταση και πάω πέρα δώθε μέσα στο σπίτι , αλλά δεν φαντάζονταν πως μπορεί να είναι από τους καφέδες διότι το έκανα και κάποια στιγμή που τους είχα κόψει νομίζω.
    Θα τους μειώσω για αρχή στους δύο να δω πως θα πάει το άγχος και αν δεν θα είμαι ντάουν.
    Αν νιώθω στέρηση τότε δεν θα τους μειώσω.
    Απ' ότι βλέπω στην πλειοψηφία, σας πειράζουν οι πολλοί καφέδες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Ο φραπές είναι ο πιο βαρύς, τα άλλα είναι σαν υποκατάστατο κάτι τέτοια μου είχε πει ο γιατρός (παθολόγος) αλλά και πάλι 4 τους βρίσκω πολλούς ανεξάρτητα τον τύπο καφέ και την ποσότητα. Εγώ πίνω δύο φραπέδες την ημέρα, αλλά βάζω αρκετή ποσότητα καφέ σχεδόν 1,5 κουταλιά και πολύ ζάχαρη, μερικές φορές πίνω και φρέντο εσπρέσσο. Το έχω ακούσει και εγώ ότι ο καφές προκαλεί άγχος, αλλά σε εμένα μερικές φορές πέρα από το άγχος μου προκαλεί συχνοουρια και κάτι σαν ψηλοκοπωση θα το χαρακτήριζα. Αλλά αυτή είναι η ευχαρίστηση μου ο καφές, ούτε καπνίζω ούτε πίνω, να τονίσω ότι συνήθως πίνω κανονικό φραπέ τα πρωινά και ντεκαφεινε τα απογεύματα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εγώ αν πιω έστω και δύο γουλιές φραπέ θα έχω πάνω από 150 παλμούς. Άγχος και αϋπνία μου φερνει μέχρι και η κοκακολα οπότε δεν πίνω τίποτα από αυτά. Τέσσερις καφέδες μου φαίνονται μεγάλη ποσότητα πάντως, ίσως να τους περιορίσεις σε δύο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ο φραπές είναι ο πιο βαρύς, τα άλλα είναι σαν υποκατάστατο κάτι τέτοια μου είχε πει ο γιατρός (παθολόγος) αλλά και πάλι 4 τους βρίσκω πολλούς ανεξάρτητα τον τύπο καφέ και την ποσότητα. Εγώ πίνω δύο φραπέδες την ημέρα, αλλά βάζω αρκετή ποσότητα καφέ σχεδόν 1,5 κουταλιά και πολύ ζάχαρη, μερικές φορές πίνω και φρέντο εσπρέσσο. Το έχω ακούσει και εγώ ότι ο καφές προκαλεί άγχος, αλλά σε εμένα μερικές φορές πέρα από το άγχος μου προκαλεί συχνοουρια και κάτι σαν ψηλοκοπωση θα το χαρακτήριζα. Αλλά αυτή είναι η ευχαρίστηση μου ο καφές, ούτε καπνίζω ούτε πίνω, να τονίσω ότι συνήθως πίνω κανονικό φραπέ τα πρωινά και ντεκαφεινε τα απογεύματα.
    Ο φραπές μου κάνει πόνους στο στομάχι οπότε δεν πίνω, αλλά ξέρω ότι είναι ο πιο δυνατός.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εγώ αν πιω έστω και δύο γουλιές φραπέ θα έχω πάνω από 150 παλμούς. Άγχος και αϋπνία μου φερνει μέχρι και η κοκακολα οπότε δεν πίνω τίποτα από αυτά. Τέσσερις καφέδες μου φαίνονται μεγάλη ποσότητα πάντως, ίσως να τους περιορίσεις σε δύο.
    Ναι από σήμερα τους περιόρισαν στους δύο και βλέποντας και κάνοντας.
    Μακάρι να μην έχω εξαρτηθεί από τν καφέ .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω πινω περισσοτερους απο 4 καφεδες την ημερα. Παντα σκετους χωρις ιχνος ζαχαρης. Πινω υπερβολικη ποσοτητα νερου μαζι τους καθως και καπνιζω. Τρια λιτρα νερο την ημερα συνηθως ειναι υπεραρκετα και μπορει να αποβει επικινδυνο να πιεις περισσοτερα. Προσπαθω να μην υπερβαλλω υπερβολικα στην καταναλωση νερου αν και υπολογιζω οτι ξεπερναω τα τρια λιτρα ημερησιως. Δεν εχω κρισεις πανικου και δεν θα ελεγα οτι εχω ιδιαιτερο αγχος, μια χαρα ηρεμος ειμαι. Η υπερβολικη καταναλωση καφεϊνης μπορει να επιφερει το αντιθετο αποτελεσμα δλδ κοπωση.
    Ολοι οι οργανισμοι δεν ειναι ιδιοι, αλλοι δεν αντεχουν ουτε ενα καφε. Πραξε αναλογως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. καταθλιψη και καφες ......
    By Macgyver in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 39
    Last Post: 26-05-2019, 20:51
  2. αντιψυχωτικα και καφες
    By darkprincess in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 53
    Last Post: 20-06-2017, 08:40
  3. Πρασινος καφες?
    By nansyafs in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 18-06-2014, 00:32
  4. Ο καφές..
    By kel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 21-03-2013, 23:49
  5. Καφές και όρεξη...
    By granita_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 10-05-2010, 15:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •