Παραιτηση απο δουλεια,συναισθηματικη καταρρευση. - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 107
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν πρέπει όμως αντί να σου βάζεις ταμπέλες και να κάθεσαι εκεί να παλέψεις για αλλαγές; Αυτό που με ξενίζει είναι ότι κάποια πράγματα που δεν σου αρέσουν τα δέχεσαι μοιρολατρικά λες και δεν εξαρτώνται από εσένα. Αν έχεις ισχυρό κίνητρο, καταπολεμάς και τους φόβους σου κάποια στιγμή. Π.χ. αντί να πεις "θέλω να κρατήσω επαφές με αυτά τα άτομα αλλά θα τα χάσω γιατί δεν έχω τα τηλέφωνά τους κι εγώ κίνηση δεν κάνω να τους βρω", το πιο λογικό κι απλό είναι να πεις "Με δυσκολεύει να κάνω το πρώτο βήμα, αλλά πραγματικά θέλω να κρατήσω επαφές με αυτά τα άτομα, άρα θα πάρω την πρωτοβουλία να τους βρω παρά την δυσκολία μου" .

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν πρέπει όμως αντί να σου βάζεις ταμπέλες και να κάθεσαι εκεί να παλέψεις για αλλαγές; Αυτό που με ξενίζει είναι ότι κάποια πράγματα που δεν σου αρέσουν τα δέχεσαι μοιρολατρικά λες και δεν εξαρτώνται από εσένα. Αν έχεις ισχυρό κίνητρο, καταπολεμάς και τους φόβους σου κάποια στιγμή. Π.χ. αντί να πεις "θέλω να κρατήσω επαφές με αυτά τα άτομα αλλά θα τα χάσω γιατί δεν έχω τα τηλέφωνά τους κι εγώ κίνηση δεν κάνω να τους βρω", το πιο λογικό κι απλό είναι να πεις "Με δυσκολεύει να κάνω το πρώτο βήμα, αλλά πραγματικά θέλω να κρατήσω επαφές με αυτά τα άτομα, άρα θα πάρω την πρωτοβουλία να τους βρω παρά την δυσκολία μου" .
    Ειναι οτι εχω απλα καταρρευσει,παραιτηθει η απογοητευει η παραδωθει στο οτι μου ειναι αρκετα δυσκολο να αλλαξω πραγματα που με ενοχλουν σε εμενα και δεν μου αρεσουν.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μην σηκώνεις τα χέρια ψηλά βρε. Άρχισε από τα πιο απλά, βήμα βήμα ανεβαίνει κανείς το Έβερεστ.
    Μπορεί να βρεις έναν παλιό συνάδελφο στα social π.χ. και να του στείλεις ένα "Γειά, τι κάνεις;" για αρχή.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Μετα απο περιπου,2,5 μηνες ψυχοθεραπειας,αγωγης με solben,προσαρμογης στο νεο εργασιακο περιβαλλον,μπορω να πω οτι εχω αρχισει να βλεπω μια βελτιωση προς το καλυτερο,εχω αποδεχτει οτι εκλεισε ενα κεφαλαιο,οχι οπως θα ηθελα,αλλα εβαλα ενα οριστικο τελος για να μην με βασανιζει αυτο συνεχως,εχει ελαττωθει το γενικευμενο στρες,προσπαθω να στηριξω αυτη την επιλογη με τα θετικα και αρνητικα που εχει,σιγουρα χρειαζομαι ξεκουραση,οποτε οταν ολοκληρωθει αυτη η συμβαση,θα κατσω να ξεκουραστω και να οργανωσω ενα πλανο πως θα κινηθω σε καποια πραγματα που ειχα μεινει πισω,δειλα δειλα κανω καποιες επιφανιακες φιλιες οι οποιες δεν ξερω ποσο διαρκεια θα εχουν,δεν ειμαι οπως στην προηγουμενη δουλεια μου που καθομουν στο ποστο μου και απλα αν δεν μου μιλουσαν δεν μιλουσα ουτε εγω.

    Απο εκει και επειτα,εχω δρομο ακομη για να πω οτι εχω φτασει σε σημειο να εχω πιο αραια ραντεβου με τον ψυχοθεραπευτη μου και να προσπαθω να διαχειριστω πραγματα μονος μου που δεν μπορουσα πριν.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μπράβο! Χαίρομαι να ακούω θετικά νέα!
    Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός!

  6. #81
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31
    Johnyk33
    Πρωτη φορα εκατσα και διαβασα το ποστ.
    Θελω να σου πω οτι καπως ηταν σαν να δαιβαζα τον εαυτο μου, την πρωτη φορα που εφυγα απο δουλεια. Μου πηρε και μενα πολυ καιρο να το ξεπερασω μονο που βρηκα ξανα δουλεια πολυ αργοτερα. Ειχα εντονο αγχος για το επομενο βημα, το βιοποροστικο, την κοινωνια...τοσο που με επιαναν πονοκεφαλοι.Εχω την εντυπωση αν εισαι και συ σαν εμενα οτι εισαι ατομο που ζει μεσα απο τη δουλεια του. Δεν σου φτανει μονο να αγαπας το αντικειμενο, θες συναδελφικοτητα, να δινεις αλλα και να παιρνεις βοηθεια σε θεματα εργασιας, να υπαρχει αλληλεπιδραση ισως και να κανεις και τα αστεια σου, κτλ.
    Απ οτι διαβαζω εισαι ευχαριστημενος για αρχη. Πολυ καλα ξεκινησε η καινουργια δουλεια τοτε. Ευχομαι τα καλυτερα.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Savvas View Post
    Johnyk33
    Πρωτη φορα εκατσα και διαβασα το ποστ.
    Θελω να σου πω οτι καπως ηταν σαν να δαιβαζα τον εαυτο μου, την πρωτη φορα που εφυγα απο δουλεια. Μου πηρε και μενα πολυ καιρο να το ξεπερασω μονο που βρηκα ξανα δουλεια πολυ αργοτερα. Ειχα εντονο αγχος για το επομενο βημα, το βιοποροστικο, την κοινωνια...τοσο που με επιαναν πονοκεφαλοι.Εχω την εντυπωση αν εισαι και συ σαν εμενα οτι εισαι ατομο που ζει μεσα απο τη δουλεια του. Δεν σου φτανει μονο να αγαπας το αντικειμενο, θες συναδελφικοτητα, να δινεις αλλα και να παιρνεις βοηθεια σε θεματα εργασιας, να υπαρχει αλληλεπιδραση ισως και να κανεις και τα αστεια σου, κτλ.
    Απ οτι διαβαζω εισαι ευχαριστημενος για αρχη. Πολυ καλα ξεκινησε η καινουργια δουλεια τοτε. Ευχομαι τα καλυτερα.
    Θα σου πω τι επαθα,ολοι οι συναδελφοι που εκανα καποια παρεα η ταιριαζαμε στο αντικειμενο,εφυγαν σταδιακα,βρηκανε αλλες δουλειες,αλλοι παραιτηθηκαν,εμεινα με ατομα που δεν μπορουσα ευκολα να συνεργαστω η να κανω παρεα,γιατι ηταν ρουφιανοι,παρισταναν τους φιλους κλπ,αυτο σημαινει οτι αρχισα να νιωθω μονος εντελως μεσα σε δουλεια με πληθος,πολυκοσμια κλπ,η συναδελφικοτητα εφυγε,απο την αλλη ειχα θεματα στο καταστημα που δουλευα καθως υπηρχαν ατομα που με ετρωγαν απο πισω με αρνητικα σχολια,ειρωνιες,και αυτα ολα σε αλλο συναδελφο δικο μου,με αποτελεσμα να μην ξερω τι να κανω και απλα κρατουσα θυμο,στεναχωριες μεσα μου για πολυ καιρο.

    Η δουλεια ειναι λιγο καλυτερη απο την προηγουμενη σε θεμα χρηματων και με πιο σταθερο καθημερινο προγραμμα,απο εκει και μετα,θα τελειωσει τελος αυγουστου και βγαινω αυτοματα ταμειο 12μηνο,οποτε θα εχω χρονο για ξεκουραση,βελτιωση στην ψυχολογια και να δω τι πλανο θα κανω για να προχωρησω παρακατω.

    Το κακο,οτι λογω solben εχω αυξηση βαρους 7-8 κιλα σε 2-3 μηνες μονο και αυτο δεν ειναι καλο.

  8. #83
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Θα σου πω τι επαθα,ολοι οι συναδελφοι που εκανα καποια παρεα η ταιριαζαμε στο αντικειμενο,εφυγαν σταδιακα,βρηκανε αλλες δουλειες,αλλοι παραιτηθηκαν,εμεινα με ατομα που δεν μπορουσα ευκολα να συνεργαστω η να κανω παρεα,γιατι ηταν ρουφιανοι,παρισταναν τους φιλους κλπ,αυτο σημαινει οτι αρχισα να νιωθω μονος εντελως μεσα σε δουλεια με πληθος,πολυκοσμια κλπ,η συναδελφικοτητα εφυγε,απο την αλλη ειχα θεματα στο καταστημα που δουλευα καθως υπηρχαν ατομα που με ετρωγαν απο πισω με αρνητικα σχολια,ειρωνιες,και αυτα ολα σε αλλο συναδελφο δικο μου,με αποτελεσμα να μην ξερω τι να κανω και απλα κρατουσα θυμο,στεναχωριες μεσα μου για πολυ καιρο.

    Η δουλεια ειναι λιγο καλυτερη απο την προηγουμενη σε θεμα χρηματων και με πιο σταθερο καθημερινο προγραμμα,απο εκει και μετα,θα τελειωσει τελος αυγουστου και βγαινω αυτοματα ταμειο 12μηνο,οποτε θα εχω χρονο για ξεκουραση,βελτιωση στην ψυχολογια και να δω τι πλανο θα κανω για να προχωρησω παρακατω.

    Το κακο,οτι λογω solben εχω αυξηση βαρους 7-8 κιλα σε 2-3 μηνες μονο και αυτο δεν ειναι καλο.
    Ναι καταλαβαινω τι μου λες, εσπασε ομαδα. Το εργασιακο περιβαλλον ειναι το Α και το Ω.
    Τωρα δεν ξερω απο φαρμακα για συμβουλες, ομως για το βαρος περιορισε το βραδινο φαγητο και μετα μια βολτα της γειτονιας ή του τετραγωνου κανενα 20 λεπτο σχετικα γρηγορο περπατημα . Και βλεπεις. Μετα που θα τελειωσει η δουλεια και εχεις χρονο γραψου γυμναστηριο ή κολυμβηση.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Post

    Πάντως επειδή είμαι άτομο που πληγώνομαι από τα αρνητικά σχόλια των άλλων,επειδή όπου και να έχω πάει πάντα με σχολιάζουν ως καλό παιδί αλλά περίεργος,με κοιτάνε κάπως,προσπαθώ να καταλάβω πως με βλέπουν οι γύρω μου και τι είναι αυτό που τους φαίνεται περίεργο,είναι εμφανησιακο θέμα,είναι χαρακτήρα,τι είναι ακριβώς δεν γνωρίζω.

    Έχω ακούσει σχόλια για τα μαλλιά μου,για τη φωνή μου,για το βλέμμα μου,για το πόσο ήσυχο άτομο είμαι και όλα αυτά με τρόπο κοροϊδευτικο ως ένα βαθμό.

    Ο γιατρός μου τόνισε πως οι άλλοι βλέπουν σε σένα τον φόβο και την ανασφάλεια σου και πατάνε εκεί σε αυτό το σημείο για να σε πληγώσουν.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν βλέπω αρκετή βελτίωση με το solben 20mg,τα παίρνω ήδη 3 μήνες,μήπως είναι νωρίς για να βγάλω συμπέρασμα η πρέπει να αυξήσουμε τη δόση στα 30mg?
    Last edited by JohnyK33; 26-05-2021 at 10:36.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν βλέπω αρκετή βελτίωση με το solben 20mg,τα παίρνω ήδη 3 μήνες,μήπως είναι νωρίς για να βγάλω συμπέρασμα η πρέπει να αυξήσουμε τη δόση στα 30m?
    Το γιατρό σου θα ρωτήσεις!

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Τι σου είπε ο γιατρός σου, όταν πρώτο ξεκίνησες το φάρμακο δεν ρώτησες σε πόσο διάστημα θα αρχίσει να δουλεύει πάνω σου;; Εγώ από ότι θυμάμαι όταν πρώτο πήρα τα πρώτα μου φάρμακα γενικά θα σου πω όχι για ένα, η γιατρός μου είχε πει πρέπει να περάσουν 3 εβδομάδες μετά θα αρχίσω να βλέπω σιγά, σιγά αποτελέσματα! Αλλά σε εμένα δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο αλλά ήταν η πρώτη φορά στην ζωή μου που έπαιρνα ψυχοφαρμακα!!

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Το ίδιο διάστημα μου είπε 3 εβδομάδες,δεν περιμένω να νιώσω χαρούμενος σε 2-3 μήνες,αλλά σίγουρα αυτό το σιγά σιγά είναι ψυχοφθόρο από μόνο του.

    Ο γιατρός είπε ξεκινάμε από 20mg και βλέπουμε στην πορεία.

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν μου αρεσει και δεν με ικανοποιει η δουλεια που κανω,πως να το αντιμετωπισω,βαριεμαι απιστευτα,δεν ειναι καθολου δημιουργικη,θελω να φυγω καποια στιγμη αλλα δεν εχω εναλλακτικες καλυτερες στην παρουσα φαση.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Εγώ σκέφτομαι και λέω από τη μια μακάρι να είχα δουλειά αλλά από την άλλη όταν είναι να προκύψει κάποιο ενδεχόμενο για δουλειά με πιάνει άγχος πολύ και ηρεμώ μόνο όταν τελικά δεν πραγματοποιείται αυτό το ενδεχόμενο!!

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast

Similar Threads

  1. Παραίτηση
    By Lenale in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2018, 11:50
  2. ΠΟΕΔΗΝ: Πλήρης κατάρρευση των ψυχιατρικών νοσοκομείων
    By maus in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 11-10-2017, 08:16
  3. Φρικτές αϋπνίες εν μέσω θητείας- Ψυχοσωματική κατάρρευση
    By akvagena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-07-2016, 19:57
  4. Κατάρρευση
    By strange_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2012, 22:50
  5. Οι κακές οι γλώσσες, το κακό το μάτι και η κατάρρευση
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 31-01-2011, 22:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •