Φοβος interview
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31

    Φοβος interview

    Φοβαμαι να στελλω αιτησεις για δουλεια. Φοβαμαι μηπως με παρουν να παω, και μετα με παρουν και στη δουλεια και θα τα παω χαλια και δεν θα μου αρεσει και και και.
    Τωρα στελλω χωρις τηλ αλλα μονο email, ενω γραφω οτι θελω επικοινωνια με email αλλα και παλι θελουν να τους παρω πισω τηλ.
    Ο λογος που θελω email ειναι για να το επεγαργαστω να το φιλτραρω να σκεφτω τι θα γραψω. Η πρωτη επαφη με email μονο για το interview. Γενικα εχω ενα φοβο με τα τηλεφωνα.
    Εχω κι αλλα στο μυαλο μου που κρατανε πισω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Όταν δεν εστιάζουμε στο παρόν αλλά στο μέλλον γεννιέται το αγχος. Προσπάθησε βήμα βήμα χωρίς να πλάθεις σενάρια για το πώς θα εξελιχθεί η μια ή η άλλη κατάσταση. Σαμποτάρεις τον εαυτό σου.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31
    Επισης να πω οτι μπηκα (διαφορες εξετασει) στο καταλογο για το δημοσιο αρκετα καλη η θεση στο καταλογο με πηραν 2-3 φορες για αντικατασταση αλλα βρηκα δικαιολογια. Εδω να πω οτι επειδη δεν θα εχει σχεση με το αντικειμενο που σπουδασα σαν να μην πολυθελω.
    Νιωθω οτι πεταω το πτυχιο μου. Οικονομικα και μεταπτυχιακο ICAEW(ορκωτοι ελεγκτες λογιστες)
    Απο την αλλη επειδη ειχα μια απογοητευση σε θεμα δουλειας απεκτησα τη φοβια. και γι αυτο τωρα δουλευω σε σουπερμαρκετ.σαν ενα διαλλειμα απο τα λογιστικα.
    Ομως τα χρονια περνουν και αν συμβει κατι δεν θα εχω επαγγελματικη ασφαλεια δηλ νιωθουμε επαγγελματικη ασφαλεια οταν εχουμε την καταλληλη πειρα.
    Μπερδεμενος ως εκει που δεν παει. Φοβαμαι γ@.... το.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    εγώ το βλέπω απ έξω.
    κοίτα λοιπόν.
    και να πας και να τα πας χάλια και να σε διώξουν και να ξαναψάχνεις.
    σε ποιόν θα έχεις κάνει κακό; θα πληγωθείς περισσότερο απο τις υποθέσεις; θα μείνεις πολύ καιρό περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή αν δεν τολμήσεις.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ το βλέπω απ έξω.
    κοίτα λοιπόν.
    και να πας και να τα πας χάλια και να σε διώξουν και να ξαναψάχνεις.
    σε ποιόν θα έχεις κάνει κακό; θα πληγωθείς περισσότερο απο τις υποθέσεις; θα μείνεις πολύ καιρό περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή αν δεν τολμήσεις.
    Ατολμια στο Φουλ. Επειδη μου ετυχε να με διωξουν και γι αυτο. Ειμαι πολυ αυστηρος με τον εαυτο μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Το να έχεις συγκεκριμένο στόχο και να μην θες να χαραμίσεις τα προσόντα σου είναι σεβαστό. Από την άλλη είναι αντιφατικό σε σχέση με το προηγούμενο η έλλειψη εμπιστοσύνης και ο φόβος που περιγράφεις. Άρα κάτι σε κρατάει πίσω. Όσο πιο γρήγορα το βρεις και το αντιμετωπίσεις τόσο πιο γρήγορα θα ξεκολλήσεις και δεν θα έχεις αυτή την αμφιθυμια. Κι εγώ ακόμα και τώρα που είμαι μεσήλικας λόγω φόβου και ανασφάλειας χάνω επαγγελματικές ευκαιρίες παρ' όλο που έχω πείρα και επαγγελματική ασφάλεια που αναφέρεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να αντιμετωπίζεις τους φόβους σου κατάματα .

    Τι έγινε αν πας σε μια συνέντευξη και δεν τα καταφέρεις ?
    Ίσα ίσα κάθε φορά θα μαθαίνεις μέσα από τα λάθη σου και στην επόμενη θα γίνεσαι πολύ καλύτερος .
    Το να κρύβεσαι πίσω από το καθετί που νομίζεις ότι θα σε προφυλάξει,το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ενισχύσεις ακόμα περισσότερο τις φοβίες σου .

    Ειδικά στο επαγγελματικό κομμάτι ,αν δεν εκτεθεις δεν θα μάθεις ποτέ να διαχειρίζεσαι άμεσα τις οποίες καταστάσεις σου προκύπτουν.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι δεν ειναι ευχαριστη η διαδικασια το interview. Ειναι καποιοι που σε κρινουν, χειροτερο και απο γραπτες εξετασεις που εισαι εσυ και το γραπτο σου και εχεις την ησυχια σου. Ισως μετα τις 10 πρωτες προσπαθειες να γινει συνηθεια, ξερω γω. Ουτε εγω εχω μπει στη διαδικασια δυναμικα, αν και εχω δωσει διαφορες συνεντευξεις στη ζωη μου, face to face. Τις θυμαμαι ολες με λεπτομερειες, εντονη εμπειρια. Τι να κανεις ομως πρεπει να βουτηξεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Savvas View Post
    Ατολμια στο Φουλ. Επειδη μου ετυχε να με διωξουν και γι αυτο. Ειμαι πολυ αυστηρος με τον εαυτο μου.
    την επόμενη φορά ίσως να ρωτήσεις πχ τί αρμοδιότητες έχει αυτή η θέση; να προετοιμαστείς κατάλληλα.
    στα ίντερβγιουζ το εκτιμούν, κι εγώ αν ήμουν σι-η-ο θα το εκτιμούσα, να δείξει ο άλλος ενδιαφέρον, υγιή περιέργεια.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Savvas View Post
    Ατολμια στο Φουλ. Επειδη μου ετυχε να με διωξουν και γι αυτο. Ειμαι πολυ αυστηρος με τον εαυτο μου.
    Σαν να βλέπω τον εαυτό μου αν ψάξεις θα βρεις και την δική μου ιστορία.Δουλεψα φοβήθηκα σταμάτησα μετά από 1μηνα πήγα αλλού από το άγχος με έδιωξε στον μήνα το αποτέλεσμα ίδιο ακριβώς γύρισα εκεί που ένιωθα την ασφάλεια μου με λίγη δουλειά και απλά πράγματα.Ολοι όσα έγραψαν ισχύουν 100% και στην δικιά σου περίπτωση είναι πολύ κρίμα από την στιγμή που έχεις και τις γνώσεις και το background να τα χαραμίσεις έτσι.Αν δεν αντιμετωπίσουμε κατάματα τους φόβους μας δεν κάνουμε τίποτα το λέω για να το ακούω και εγώ! Δύναμη και προχωρά μην τα πετάς όλα.!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31
    Το θεμα ειναι οτι δεν νιωθω ετοιμος. Ποτέ δεν νιωθω ετοιμος. Φοβαμαι δεν ξερω τι αλλα φοβαμαι. .νιωθω πιεση πολυ απο το εξωτερικο περιβαλλον.
    Επισης μια ωρα θα την περνώ στο αυτοκινητο αφου θα θελω μιση ωρα να παω και μιση ωρα να ερθω. Εν αντιθεση με τωρα που ειναι 10 λεπτα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31
    Να πω κιολας οτι απο τη μια νιωθω οτι θα πεταξω το πτυχιο αν τυχει και μπω σε δημοσιο απο την αλλη οσο δουλευα σε λογιστικο γραφειο ειχα πολλα νευρα γιατι δεν τελειωνε με τη καμια η δουλεια. Και μετα απο το μεσημερι η αποδοση μου επεφτε κατακορυφα και βαριομουν αφορητα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Ένας φίλος μου λογιστής απ'όταν είδε έναν συνάδελφό του να πεθαίνει κυριολεκτικά στο γραφείο μόλις 38 ετών άρχισε να λέει και όχι, δηλαδή να μην αναλαμβάνει άλλους πελάτες εφόσον δεν μπορούσε να διαχειριστεί τόσο φόρτο εργασίας. Αφού βαριοσουν μετά το μεσημέρι σημαίνει ότι αυτός ο φόρτος εργασίας στο συγκεκριμένο τουλάχιστον επάγγελμα δεν είναι αυτό που χρειάζεσαι. Από κει και πέρα κάπου χάνουμε κάπου κερδίζουμε με τις επιλογές μας. Είναι ζήτημα προτεραιοτήτων. Επίσης η σημερινή σου επιλογή δεν σημαίνει ότι σε δεσμεύει για την αυριανή σου επιλογή.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Savvas View Post
    Να πω κιολας οτι απο τη μια νιωθω οτι θα πεταξω το πτυχιο αν τυχει και μπω σε δημοσιο απο την αλλη οσο δουλευα σε λογιστικο γραφειο ειχα πολλα νευρα γιατι δεν τελειωνε με τη καμια η δουλεια. Και μετα απο το μεσημερι η αποδοση μου επεφτε κατακορυφα και βαριομουν αφορητα.
    Δεν έχει πιο ψυχοφθόρο και αγχωδες επάγγελμα από αυτό που διάλεξες ..
    Πέντε χρόνια άντεξα σε λογιστικό γραφείο και πολλές φορές δεν κοιμόμουν τα βράδια αφού κάθε φορά που είχαμε κλεισίματα εταιρειών ,αποδόσεις ΦΠΑ ή φορολογικές δηλώσεις και έβγαιναν οι φόροι που έπρεπε να πληρώνουν οι πελάτες χάναμε όλοι τον ύπνο μας...
    Μη σου πω πως ειμασταν οταν είχαμε ορκοτους λογιστές μέσα σε επιχειρήσεις που ήταν πελάτες του γραφείου που δούλευα και έπρεπε να ήταν όλα στην εντέλεια γιατί έτσι ένα λάθος να έβρισκαν, ο ιδιοκτήτης σε εμάς θα τα έριχνε ..μέχρι να ολοκληρωθεί ο κάθε ελενχος όλο το γραφείο έχανε τα μισά χρόνια από την ζωή του ..

    Το αφεντικό μου δυστηχως μετά από κάποια χρόνια που έφυγα δεν άντεξε και έφυγε από ανακοπή ..
    Χωρίς κανένα ιστορικό χωρίς τίποτε άλλο αλλά όλοι ξέραμε ότι τον έφαγε στην κυριολεξία η δουλειά ...

    Αν φτάνεις εσύ στο μεσημέρι και λες ότι πραγματικά βαριέσαι ,θαυμαζω τις αντοχές σου .
    Αυτές είναι πολυτέλειες όταν δουλεύεις σε λογιστικά γραφεία ...

    Δεν έχει καμία σχέση η δουλειά του λογιστή σε εξωτερικό λογιστικό γραφείο από του δημοσίου ή μιας και μόνο εταιρείας ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31
    Ουφ! Πραγματικα ειμαι μπερδεμενος! Ναι ξερω αυτο που σπουδαζουμε δεν ειναι απαραιτητα το αυριανο μας επαγγελμα ομως βρε παιδι μου δεν μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου ολα τα βραδια που ξενυχτησα διαβαζοντας για το πτυχιο του ορκωτου λογιστη και ολες τις φορες που ξυπνησα ιδρωμενος γιατι ειδα εφιαλτη οτι παλι κοπηκα. Δυσκολευτηκα παρα πολυ να το τελειωσω. Ειναι και το γ@μ#μ3ν# prestige. Απο την αλλη αυτη η επαναλαμβανομενη καταχωρηση δεδομενων (τιμολογια,εξοδα,εσοδα ) μου ειναι εξαιρετικα βαρετη.
    Δεν θελω να κανω ακομα ενα λαθος. Η επαγγελματικη μου πορεια ενα λαθος μονο και μονο απο μια κακη εμπειρια.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φόβος για HIV
    By Giorge in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-12-2019, 03:12
  3. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •