η σχεση με τον ψυχιατρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281

    η σχεση με τον ψυχιατρο

    Με βοηθαει τοσο πολυ.Νομιζω οτι χωρις την βοηθεια του δεν μπορω να τα βγαλω περα.Αλλα απο την αλλη θυμωνω με τον εαυτο μου που μια ζωη εχω αναγκη να πληρωνω ψυχιατρους για να με βοηθανε να ζησω.Τα διαστηματα που εχω μεινει χωρις ψυχολογικη στηριξη απο ειδικο ηταν τα χειροτερα μου.Ωρες ωρες ντρεπομαι κ τον ιδιο τον ψυχιατρο κ αναρωτιεμαι τι να σκεφτεται κι εκεινος μεσα του.Αραγε με κοροιδευει?Με λυπαται?Αν και φαινεται τοσο καλος..Με ρωταει καμια φορα τι αλλη βοηθεια περιμενω απο αυτον.Σαν να μου λεει οτι δεν εχει κατι αλλο να προσφερει αλλα δεν με σουταρει γιατι θελει τα 50αρικα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    192
    η λυση ειναι κατω απο την μυτη σου και δεν το ξερεις.βρες εναν ψυχιατρο και παντρευτειτε να σου ερχεται τσαμπα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Korina αλλo ψυχιατρος, αλλο ψυχολογος , και αλλο ψυχοθεραπευτης.
    Ο ψυχιατρος περα απο μια αγωγη και 2 , 3 συμβουλες δεν μπορει να σε βοηθησει ωστε να λυσεις το προβλημα σου.
    Εχεις σκεφτει να κανεις ψυχοθεραπεια , περα απο αγωγη?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Ψυχοθεραπεια κανω μαζι του.Οι περισσοτεροι ψυχιατροι ειναι και ψυχοθεραπευτες,οπως κι αυτος.Παλιοτερα ειχα κανει κ με ψυχολογο ψυχοθεραπεια αλλα δεν μπορω να πω οτι με βοηθησε.Ενω τωρα εχω βοηθηθει πολυ.Απλα με στεναχωρει το οτι εχω δεθει τοσο με εναν ανθρωπο που τον πληρωνω για να με ακουει και δεν μπορω να αισθανθω ετσι με δικους μου ανθρωπους,συγγενεις/φιλους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by mr bubbles View Post
    η λυση ειναι κατω απο την μυτη σου και δεν το ξερεις.βρες εναν ψυχιατρο και παντρευτειτε να σου ερχεται τσαμπα!
    χαχαχαχα αυτη τη λυση δεν την ειχα σκεφτει!Βεβαια μετα θα τα σκισει τα πτυχια του με την περιπτωση μου! :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by Korina12 View Post
    Ψυχοθεραπεια κανω μαζι του.Οι περισσοτεροι ψυχιατροι ειναι και ψυχοθεραπευτες,οπως κι αυτος.Παλιοτερα ειχα κανει κ με ψυχολογο ψυχοθεραπεια αλλα δεν μπορω να πω οτι με βοηθησε.Ενω τωρα εχω βοηθηθει πολυ.Απλα με στεναχωρει το οτι εχω δεθει τοσο με εναν ανθρωπο που τον πληρωνω για να με ακουει και δεν μπορω να αισθανθω ετσι με δικους μου ανθρωπους,συγγενεις/φιλους.

    same here......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Οχι οι περισσοτεροι ψυχιατροι δεν ειναι ψυχοθεραπευτες
    Για να εισαι σιγουρος οτι ειναι καποιος ψυχοθεραπευτης θα πρεπει να ελεγξεις αν εχει εκπαιδευση πανω σε μια ψυχοθεραπευτικη μεθοδο. Και με εκπαιδευση εννοουμε μια διαδικασια που κραταει 5 χρονια και οχι ενα σεμιναριο για ενα σαββατοκυριακο.
    Δηλαδη αν ενας ψυχιατρος θελει να γινει και ψυχοθεραπευτης μαζι θα πρεπει να σπουδασει 6 χρονια ιατρικη να κανει αγροτικο 1 χρονο να κανεις ειδικοτητα 5 χρονια και αλλα 5 χρονια εκαπιδευση σε καποια μορφη ψυχοθεραπειας, Αν ειναι τυχερος και τα κανει ολα χωρις κενα μιλαμε για μια διαδικασια 17 χρονων ( αν βαλουμε και στρατο 18). Ποσοι νομιζεις οτι μπαινουν σε αυτη την διαδικασια?

    http://www.nopg.gr/gr/names.asp?in=3&sub=93
    Eδω ειναι μια λιστα με ειδικους που εχουν πιστοποιηση για να κανουν ψυχοθεραπεια. Δες ποσοι ειναι και μετα κοιτα πχ στον τηλεφωνικο καταλογο να δεις ποσοι λενε οτι κανουν.
    Last edited by betelgeuse; 02-08-2012 at 19:12.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by Korina12 View Post
    Με βοηθαει τοσο πολυ.Νομιζω οτι χωρις την βοηθεια του δεν μπορω να τα βγαλω περα.Αλλα απο την αλλη θυμωνω με τον εαυτο μου που μια ζωη εχω αναγκη να πληρωνω ψυχιατρους για να με βοηθανε να ζησω.Τα διαστηματα που εχω μεινει χωρις ψυχολογικη στηριξη απο ειδικο ηταν τα χειροτερα μου.Ωρες ωρες ντρεπομαι κ τον ιδιο τον ψυχιατρο κ αναρωτιεμαι τι να σκεφτεται κι εκεινος μεσα του.Αραγε με κοροιδευει?Με λυπαται?Αν και φαινεται τοσο καλος..Με ρωταει καμια φορα τι αλλη βοηθεια περιμενω απο αυτον.Σαν να μου λεει οτι δεν εχει κατι αλλο να προσφερει αλλα δεν με σουταρει γιατι θελει τα 50αρικα..
    κορινα δε νομιζω οτι καποιος γιατρος λυπαται η κοροιδευει τους ασθενεις του...αν το κανει ειναι σιγουρα καφρος και τοτε αυτο φαινεται απο την ολη συμπεριφορα του! θα το ειχες καταλαβει πιστευω. απλως κι αυτος ψαχνει τροπους να σε βοηθησει, η ψυχιατρικη κατα τη γνωμη μου διαφερει απο τις υπολοιπες ειδικοτητες γιατι οπως λεμε "αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου".. απλα πρεπει να του το συζητησεις αυτο που λες εδω, οτι δε μπορεις να τα βγαλεις περα χωρις τη βοηθεια του. ισως να σημαινει οτι εκεινος κατι δεν κανει καλα, δε σου δινει τα σωστα εφοδια για να τα βγαλεις περα οταν μενεις μονη σου..
    Will I ever be free?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Lucy εχεις δικιο,κατα βαθος ξερω οτι δεν ειναι ετσι.Ειναι κι αυτο ενα μερος απο το γενικοτερο θεμα που εχω,σαν κομπλεξ να το πω..οτι ειμαι μπελας για ολους κλπ..Το εχω συζητησει μαζι του και παραξενευτηκε που με προβληματιζουν τετοιες σκεψεις για τον ιδιο (για το αν με λυπαται εννοω) και μου ειπε οτι τοσο καιρο θα επρεπε να εχω καταλαβει οτι δεν ισχυει κατι τετοιο..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Οχι οι περισσοτεροι ψυχιατροι δεν ειναι ψυχοθεραπευτες
    Για να εισαι σιγουρος οτι ειναι καποιος ψυχοθεραπευτης θα πρεπει να ελεγξεις αν εχει εκπαιδευση πανω σε μια ψυχοθεραπευτικη μεθοδο. Και με εκπαιδευση εννοουμε μια διαδικασια που κραταει 5 χρονια και οχι ενα σεμιναριο για ενα σαββατοκυριακο.
    Δηλαδη αν ενας ψυχιατρος θελει να γινει και ψυχοθεραπευτης μαζι θα πρεπει να σπουδασει 6 χρονια ιατρικη να κανει αγροτικο 1 χρονο να κανεις ειδικοτητα 5 χρονια και αλλα 5 χρονια εκαπιδευση σε καποια μορφη ψυχοθεραπειας, Αν ειναι τυχερος και τα κανει ολα χωρις κενα μιλαμε για μια διαδικασια 17 χρονων ( αν βαλουμε και στρατο 18). Ποσοι νομιζεις οτι μπαινουν σε αυτη την διαδικασια?

    http://www.nopg.gr/gr/names.asp?in=3&sub=93
    Eδω ειναι μια λιστα με ειδικους που εχουν πιστοποιηση για να κανουν ψυχοθεραπεια. Δες ποσοι ειναι και μετα κοιτα πχ στον τηλεφωνικο καταλογο να δεις ποσοι λενε οτι κανουν.
    Εγω εννοουσα τι δηλωνουν οτι ειναι.Οι πιο πολλοι γιατροι που ξερω δηλαδη κανουν κ ψυχοθεραπεια,ενω αλλοι ,λιγοτεροι, γραφουν μονο φαρμακα.Τωρα απο το τι δηλωνουν μεχρι το αν οντως εχουν εκπαιδευτει οπως θα επρεπε εκει δεν ξερω.Παντως αυτη η λιστα που μου εδωσες εχει απο Αθηνα ψυχιατρους κυριως.Απο Θεσ/νικη ειδα 1-2 μονο.Δεν μπορει να ειναι μονο αυτοι ρε συ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Αφεσου παντως και μην εχεις καθολου αναστολες, στην τελικη αυτη ειναι η δουλεια του και ειναι το καθηκον του να σε βοηθησει.. αν δε μπορει να το κανει απευθυνσου σε καποιον αλλο, που θα σε κανει να νιωθεις πιο ανετα. πιστευεις οτι δεν εχουν δεσει οι χημειες σας; ποσο καιρο πηγαινεις στον συγκεκριμενο; ολοι εχουμε αναστολες, αν ειναι δυνατον, να εμπιστευομαστε τα εσωψυχα μας σε εναν αγνωστο..;! αλλα κι εγω πλεον εχω χαλαρωσει απ'τη στιγμη που με βοηθαει κ μου δειχνει οτι με σεβεται κ με υπολογιζει κ με εχει κανει να πιστεψω οτι κι εγω αξιζω κατι...θελω να πω, ποσο να το υποκρινεται;; ανθρωποι ειναι κ οι ψυχιατροι τα πιστευουν αυτα που λενε...στην αρχη του το ελεγα κι εγω οτι τον πρηζω κι οτι του λεω ολο τα ιδια κλπ αλλα γιαυτο ειναι εκει, για να μας ακουσουν κ να μας βοηθησουν..μη σε προβληματιζει αυτο κι αν χρειαστει να του πεις 200 φορες τα ιδια, ας ειναι ετσι! σημασια εχει να βελτιωθεις εσυ. κι αν νιωθεις οτι δε βελτιωνεσαι κι οτι παλινδρομεις στα ιδια επισκεψου κ καποιον αλλο, δεν εχεις να χασεις κατι..
    Will I ever be free?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    2 χρονια πηγαινω και αισθανομαι πολυ ανετα,του λεω τα παντα και με καταλαβαινει πολυ,σαν να ειναι μεσα στο μυαλο μου.Δεν εχω κανενα παραπονο σ'αυτο και δεν θα αλλαζα με τιποτα γιατρο.Τα κολληματα ειναι τελειως δικα μου.Και επειδη ειναι τοσο καλος κ μου φερεται πολυ καλα αισθανομαι ακομη πιο ασχημα οταν καταλαβαινω οτι τον πρηζω με τα ιδια κ τα ιδια (και στο τηλ που κανονικα δεν ειναι υποχρεωμενος να μου μιλαει κι εκει).
    Μου λεει κι εμενα πολλα για το ποσο αξιζω κλπ..κι εγω σκεφτομαι "τωρα αυτα τα εννοει η τα λεει γιατι αυτα πρεπει να πει?"
    Εσυ Lucy ποσο καιρο πηγαινεις?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    αφου σε ξερει τοσο καιρο σιγουρα θα τα εννοει δε νομιζω να σου χαιδευει τα αυτια, οπως φανταζομαι θα σου επισημαινει τι θα πρεπει να προσεχεις στις συμπεριφορες σου η στο χαρακτηρα σου κλπ. το τηλεφωνο ειναι απαραιτητο οταν υπαρχει αναγκη κι εμεις μιλαμε πχ τωρα στις διακοπες η και στο φεησμπουκ!! :Ρ κι εγω 2 χρονια πηγαινω περιπου, ειμαστε αρκετα κοντα, γιατι κι εκεινος ειναι νεος, κι εγω ειμαι σχετικα μικρη (22) οποτε υπαρχει καλη επικοινωνια. αν δεν θελεις να αλλαξεις γιατρο μην το κανεις απλα μην φορτωνεις το κεφαλι σου με τετοια πραγματα, δεν υπαρχει λογος, αφησε τον εαυτο σου ελευθερο για να κανει κι εκεινος τη δουλεια του καλυτερα..!
    Will I ever be free?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Κορίνα να σε ρωτήσω κάτι; Για ποιον λόγο ξεκίνησες αρχικά να πηγαινεις σε ψυχίατρο και ποσο
    καιρό πηγαίνεις συνολικά;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Korina εχεις δικιο σε αυτο που εγραψες. Δεν ειναι μονο αυτοι . Ειναι καποιες εταιρειες στην ελλαδα που δινουν πιστοποιησηεις . Αν ψαξεις στο νετ γενικα θα βρεις. Αλλα παντως ειναι σιγουρα πολυ λιγοτεροι απο οτι λενε , και για αυτο θελει προσοχη οταν ψαχνουμε ειδικο .
    http://www.europsyche.org/regional_eap/1063/greece
    Last edited by betelgeuse; 03-08-2012 at 03:27.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο ?
    By Loucona in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 07-04-2012, 06:14
  2. ΨΑΧΝΩ ΨΥΧΙΑΤΡΟ
    By kriti28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2009, 14:42
  3. Επισκεψη στο ψυχιατρο.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 28-11-2008, 21:38
  4. η σχεση με τον ψυχιατρο
    By interappted in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2117
    Last Post: 23-06-2008, 05:52
  5. ψυχολογο ή ψυχιατρο?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2008, 17:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •